На Рівненщині вперше перепоховали солдатів Першої світової війни

На Демидівщині перепоховали загиблих солдатів Першої Світової війни, які загинули під час бойових дій з австрійською армією. Кістки пролежали в землі близько 100 років. Їх знайшли під час польової розвідки експедиції ВГО "Союз Народна Пам'ять".

 

 

 

Місцеві мешканці розповідають дивні і навіть містичні речі. В тому місці, де були знайдені солдати, вони ніби відчувають чиюсь присутність, ніби за ними хтось спостерігає. Також говорять, що там ходять загублені душі солдатів.

За словами журналіста-пошуковця Руслана Ярмолюка за останніх сто років перепоховання солдатів Першої Світової війни не було в Україні.

- Ми знайшли залишки солдат на початку осені, але не торкались до них. Лише після того, як зробили дозвільні документи, ми могли дістати їх із землі.

Два роки тому у архівах підтвердили, що у 1916 році  було форсування річки Стир і був великий бій. Це місце ми шукали, опитували старожилів, які підтвердили що тут є залишки кісток, адже знаходили їх. Люди не знали що з ними робити, вони їх виносили в ліс або викидали у сміття. Сьогодні ми хочемо здійснити перепоховання цих солдатів російської імператорської армії. Їх - 11. Біля них було знайдено фрагменти шкіри, шинелі, пряжки, ґудзики з російськими орлами. Солдати лежали у різних позах, хтось піджав коліна, інші фрагменти розтягнені, понівечені кістки. По них ходили люди, і ніхто навіть не знав, що там лежали солдати. Це не цвинтар, а поле бою, - розповів Руслан Ярмолюк.

Перепоховали солдатів у селі Вербень. За словами голови Вербенської сільської ради Василя Рачинського, людей, які пам’ятають цю війну вже не залишилось, лишились лише легенди та здогадки.

- У 1914 -1916 роках проходили бойові дії російської царської армії з австрійцями. Були дуже великі бойові дії. За п’ять днів втрати становили 2100 солдат, в тому числі - 80 офіцерів. Сьогодні розкопали рештки російського офіцера. Про це свідчить те, що були знайдені поруч ґудзики з двохголовими орлами та пряжки.

16 грудня перепоховали 11 солдатів, рештки яких були знайдені раніше, проте кістки одного солдата підняли саме у цей день, адже його було найважче зібрати.

- У липні 1916 року був Брусиловський прорив. На цій території загинули багато російських вояків. Підтвердження цього є останок нагрудного хреста православної церкви. В цьому бої загинуло близько 700 російських воїнів, а про австрійців я не знаю. Кістки розкидані по великій території, а це свідчить про те, що тут був артилерійській обстріл. Тут лежать гільзи синього кольору, це свідчить про те, що виділився трупний яд. Сьогодні ми відкопали солдата, кістки якого дуже роздроблені, - розповів пошуковець Володимир Шевчук.

Доречі цей чоловік розповів, що його дід був охоронцем Миколи ІІ та служив в другому гвардійському козачому полку ротмістром, другий дідусь по батькові був снайпером у світовій війні, а прадід воював у російсько-турецькій війні.

Пошуковець Руслан Ярмолюк також розповів, що планує знайти й інші рештки солдатів та перепоховати їх:

- За даними архівів за добу тут загинуло 700 російських солдатів. Проте цвинтаря тут також немає, де вони поховані невідомо, це означає що частина ще розкидана по полях. Є свідчення людей, але потрібно знову збирати документи та шукати останки і починати всю роботу спочатку.

- Сьогоднішній день зроблена велика справа, адже ті люди загинули під час бою, вони не були ні відспівані, ні захоронені у християнському звичаї, але бачимо, що пройшло майже сто років і віднайшлись їх тіла. По чину християнському вони вшановані і відспівані, нехай спочивають з Богом і пам'ять про них буде вічною. - сказав отець Василь.

Невідомо скільки ще солдатів лежать у рівненських лісах та полях, адже вони творили нашу історію і про них варто пам'ятати. На жаль невідомі їх імена, проте завдяки роботі пошуковців, ці люди повернулись з небуття.

Довідка:

Брусиловський прорив (Луцький прорив) — наступальна операція Південно-Західного фронту російської армії проти австро-угорських і німецьких військ під час Першої світової війни. Проведена чотирма російськими арміями під командуванням генерала від кавалерії Олексія Брусилова від 22 травня (4 червня за новим стилем) до 7 вересня (20 вересня1916 року на фронті від Луцька до Чернівців.

Атака російської царської армії відбулась 3 липня 1916 року. Австрійці прийняли бій а потім відійшли й спалили мости. Росіяни змушені були наводити мости під обстрілом артилерії австрійців. Після переправи штурм висот й наступ на Берестечко з трьох сторін. Вся операція тривала 5 днів. У бойових діях брали участь 4 полки 101 дивізії

Коментарі

Хочу повідомити вам, що в лісі між селами Митниця, Нова Митниця, Рідків було ціле кладовище - одна братська могила та більше десятка одиноких. Дідусь розповідав, що це поховання першої світової війни. десь в 60-х роках ХХ сторіччя це місце завжди прибирали. Тепер не знаю. Давно не була в цьому лісі бо проживала в Києві. Але, можливо, вас зацікавить така інформація.

Правильно, дбати потрібно про всіх загиблих вояків. Ці перепоховання дуже потрібна справа, солдати мають бути поховані по християнськи, і ті хто займається цим дійсно молодці, повага таким людям.

молодцы.Занимаетесь хорошим христянским делом.ато майдан

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.