У Рівному знайшли "дітей підземелля" ХХІ-сторіччя

Безтурботні дні, прогулянки на свіжому повітрі, щоденне відкриття для себе чогось нового у світі, а поряд – люблячі батьки, які дбають і оберігають. Саме такими і повинні бути перші роки життя дитини. На жаль, доля багатьох дітей складається зовсім інакше. Їхні історії вражають людською байдужістю, безвідповідальністю і жорстокістю. Про одну з них – наша розповідь. Не знати, яке майбутнє чекало б цих дітей, якби в їхньому житті не з’явилися добрі люди.

Життя в підвалі

Дитинство трьох сестер із перших днів життя нагадувало картинки з фільму жахів: темний підвал гуртожитку, бруд, сирість і кусючі клопи. (Ми змінили їх імена з етичних міркувань, - авт.)
І мама… Постійно п’яна й байдужа до них. Мама, якій однаково, що вони їдять і чи їдять узагалі, у що одягнені, чи їм тепло, як вони сплять. Мама, через яку діти роками не бачили сонячного світла, бо просто не виходили на вулицю з того підвалу, в якому вони жили. Світлані (імена змінені з етичних міркувань) було байдуже до всього цього. Її хвилювала тільки пляшка.

Підвал уже давно був для жінки рідним домом. Колись це приміщення у тимчасове користування будівельна організація видала батькові Світлани. Хоча з часом він і перестав у ній працювати, але підвал йому залишили. У ньому прописали і Світлану. Всього 25 квадратних метрів разом із коридором. Кімната – без вікон. У дощову погоду в «оселі» по коліна води. Проводити воду і газ заборонили, тому що підвал розташований нижче від рівня землі, а попід стелею прокладені труби опалення.

У цій родині ніхто ніколи не доглядав за дітьми. Мама Світлани жила в інтернаті. Її брати і сестри теж виховувались в інтернатах. Як і тепер племінники Світлани.

Хто знає, як би склалося життя дівчаток, якби не старший син Світлани і брат дівчаток. Йому, очевидно, пощастило більше, бо він жив у дитячому будинку і мав хоча б елементарне. Саме брат розповів про жахіття, які відбуваються з його сестрами у підвалі, сестрі Ольги, дівчини, від якої я й довідалася про цих дітей.

– Моя сестра Надя часто навідувалася до дитбудинку, – розповідає рівнянка Ольга. –
А почувши цю страшну історію, поїхала до цього горе­звісного підвалу. Побачене її вразило. Маленькі дівчатка, двох, трьох і чотирьох років, нагадували мауглі. У дітей був педикульоз, скуйовджене волосся звисало пасмами до плечей. Тіло було вражене стафілококом і вавками, з яких витікав гній. Важко було повірити, що до такого стану малечу довела власна матір.

Надії дозволили забрати дітей додому, де їх помили, нагодували, підлікували. Тоді й відкрився той вражаючий факт, що цих дітей юридично не існувало. Про них ніхто не знав, бо «турботлива» матуся навіть не спромоглася зареєструвати дівчаток у відповідній службі й отримати на них свідоцтва про народження.

А тут ще наше законодавство замкнуло коло. Щоб отримати свідоцтво про народження, дітей слід було віддати до притулку. Але туди їх брати не хотіли, бо дівчатка були хворими. Тож Ольга з Надією взялися виходжувати діток, які поселились у новій сім’ї на кілька місяців. Згодом відвели на деякий час у притулок, щоб отримати потрібні документи.

Увесь цей час горе-матір не надто переймалася долею своїх донечок. Спочатку ще навідувала їх, спілкувалася. Але з кожним разом ці зустрічі ставали все рідшими.
А потім жінка й зовсім зникла з їхнього життя.

Надія дуже прив’язалася до дітей і не хотіла, щоб вони знову страждали. За той час, що дівчатка провели разом з нею, вони дуже зблизилися, стали рідними. Жінка готова була віддати їм усю свою любов, увагу, підтримку і ніжність, яких у них не було стільки років. Тож вона подала документи на позбавлення матері батьківських прав і оформила опіку над дівчатками. Тепер вони живуть разом великою дружною родиною, оточені любов’ю і добротою. Дівчатка виявились дуже талановитими. Усі троє мають хист до музики, навчаються в музичній школі.

Немовля з’явилося на світ з алкогольним синдромом

Здавалося б, у цій історії можна поставити крапку. Адже для сестер почалося нове щасливе життя в новій родині, де їм раділи, де їх любили і дбали про них. Утім, як грім серед ясного неба сім’ю сколихнула страшна звістка. Старший син Світлани, якому вже виповнилось 20 років, розказав Ользі та Надії, що мама знову вагітна. Це приголомшило сестер. Адже вони щойно врятували від горе-матері трьох дівчаток, тож знали, що ще ненароджене дитя чекав той самий страшний підвал.

Тепер майбутнє життя ще ненародженої дитини взялася рятувати Ольга. Забрати малюка відразу після його народження вона не могла. Спочатку треба було пройти через бюрократичні процедури й отримати свідоцтво про народження дитини. Без нього служба у справах дітей нічого не могла зробити. Ользі сказали, що треба буде місяць-другий почекати. Через тиждень після цього Світлана народила.

– Дівчинка народилася хворою, – пригадує Ольга. – При народженні дитині поставили діагноз – 75% алкогольного синдрому. Дитина кілька діб спала п’яною. Ми ще дивувалися, чому ж вона така спокійна. Її перевели в обласну патологію новонароджених, хоча матір на це і не погоджувалась. За дитиною доглядала я. Відразу після пологів Світлана пішла у запій. Спочатку вона ще приходила до маленької Оксанки, дзвонила, цікавилась, як вона, ходила з нею на обстеження. Але сама ніколи не шукала зустрічі з донькою. Погоджувалась тільки, якщо їй запропонують прийти побачити дитину.

Коли Оксанці виповнилось три місяці, життя дитини перетворилось на пекло. У неї з’явилась висипка на тілі. Результати обстеження показали, що кров не згортається. У лікарні після здачі аналізів сказали, що є підозри на гепатит В, С, грибкові та внутрішньоутробні інфекції, які передаються від матері плоду. В дитячій лікарні їй ще й занесли кишкову паличку. У дівчинки відкрилась виразка, від якої дитину місяць рятували. Дитину почали мучити часті напади кашлю, від чого вона починала синіти. Ольга з маленькою Оксанкою місяцями жили в лікарняних палатах Рівного і Києва.

Між тим Світлана не поспішала змінювати свій звичний спосіб життя. І хоч її родичі готові були допомагати, але жінку все влаштовувало. У неї не було ні найменшого бажання щось робити. Тож якби дівчинку довелося віддати матері, її, як і трьох старших сестер, чекав тільки підвал. Ольга не могла цього допустити. До того ж як би там вижила Оксанка, яка й так народилась кволою і постійно хворіє.

– Ми вирішили її теж залишити у себе, – каже Ольга. – До дівчинки вже звикли. Та й як потім було пояснити її сестричкам, чому ми не забрали Оксанку?

Наречений, який через кілька місяців став чоловіком Ольги, підтримав свою майбутню дружину в цьому рішенні. Він терпляче чекав Олю з Оксанкою з усіх лікарень, допомагав як міг і підтримував.

Ось уже понад рік дитина живе в новій родині. Оксанка – розумна, комунікабельна дитина, радо йде на руки навіть до незнайомих людей. Старші сестри душі в ній не чують. Із радістю дивляться за дівчинкою, допомагають Ользі і переодягнути її, і покупати. Залюбки з нею гуляють та бавляться. Вони дуже боялися, що Оксану заберуть.

Сьогодні в цій родині панують мир і спокій. Радісно, що небайдужі до дитячої біди люди змогли не тільки подарувати дівчаткам домашній затишок, турботу і любов, а й зберегти їхню родину. Адже сестри зростають разом.

– Я виросла в багатодітній сім’ї. Нас росло п’ятеро. А де є п’ять тарілок борщу, там можна і шосту знайти, – каже Ольга.

На жаль, спогади про жахи раннього дитинства назавжди закарбувалися в пам’яті цих дітей. На щастя, в їхній долі вчасно з’явилися добрі люди, щоб змінити їхнє майбутнє. Бо тільки у великій дружній сім’ї можна виховувати по-справжньому щасливих дітей.

Марина ФУРС, газета "7днів"

 

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.