Спогади рівненських військових про Афганістан

Після виведення радянських військ з Афганістану минуло 25 років. У кожного військового, який виконував свій обов’язок перед Батьківщиною, в пам’яті залишились свої спогади про цю війну в чужій країні. Учасники бойових дій розповіли про те, що було найскладніше у роки війни, про трагічні випадки і про мужність радянських солдат.

 

"В Афганістані були первісно-общинні відносини"

Підполковник, командир батальйону зв’язку, Олександр Ауслендер потрапив на війну будучи вже досвідченим військовослужбовцем. У 41-річному віці він забезпечував зв'язок між бійцями та не брав участі у воєнних діях.

– Прийшла рознарядка, мені запропонували їхати в Афганістан, на що я сказав – «єсть». Я не міг не погодитись, адже був військовослужбовцем і повинен був виконувати свій обов’язок. Я знав що там йде війна, проте нам було мало що відомо. Нам казали, що там допомагають афганським жителям, відправляють продукти, їздять по селах та агітують за ту владу, яка вважалась більш демократичною. Там були первісно общинні відносини, племінні відносини між людьми, тому ми потрапили у зовсім чужу для нас країну.

Я ніколи не був у таких умовах – це спека, відсутність води. Ми жили в палатках, пізніше для офіцерів побудували дерев’яний барак з двохповерховими ліжками.

Ми виїзджали оперативною групою і біля війни ми там «крутились». Був лише один випадок, коли група намагалась прорвати оточення. І тоді трішки прийшлось постріляти. Забезпечити зв’язком – це було нашим заданням.

Повернувся Олександ Ауслендер на ту ж посаду, а через три роки звільнився.

Олександр Ауслендер, Юрій Міклашевський

"Як не будеш стріляти, то ти не вижевеш"

23-річний Юрій Міклашевський потрапив у Афганістан у 1982 році. Його призначили заступником командира групи спеціального призначення. Ця група виконувала функції розвідки, передачі розвід даних в центр, нанесення удару по противнику, відслідковування караванів та їх знищення.

– Найбільше запам’яталось як двічі впали вертольоти і я разом з ними, тоді ніхто не загинув. Вся служба пройшла з вертольотними підрозділами, тому що це і доставка і евакуація. Ми не думали про державу в той час, а  про те як вижити і виконати завдання.

Сама частина знаходилась у місті Кабул біля штабу армії, де в принципі бойових дій не може бути. На аеродромі був свій літак, звідки нас відправляли в якусь точку. Далі ми пересідали у вертольоти, які перекидували нас туди куди треба. Працювали переважно вздовж кордонів Афганістану з Пакистаном та Іраном. Звідти йшли каравани, які поповнювали запаси нашого ворога всім необхідним, щоб вони з нами воювали – це зброя, боєприпаси, продукти, медикаменти. Тому наше завдання було знищити ці каравани, які і верблюдами йшли і машинами їхали. Бували випадки, коли ворогів було в сотні разів більше, тоді я визивав підмогу авіації, яка бомбила ворогів.

Як розповів Юрій Міклашевський, максимальна чисельність групи спецпризначення складала 16 людей, залежно від завдання. В кожного було по шість літрів води, якої вистачало на чотири дні. Будучи зовсім молодим 23-річним хлопцем, Юрій взяв участь у близько ста операціях пов’язаних саме зі збройним протистоянням.

В очах цього мужнього чоловіка дуже багато життєвої мудрості. Пройшовши пекельні дні у своєму житті він залишився життєрадісним.

– Деякі моменти шокували мене. Це інший клімат. Я приїхав із природної зони, де багато зелені. У Ташкенті нам не було чим дихати, тому два тижні ми проходили адаптацію. А коли прилетіли у Кабул, вийшли з літака, а навколо все сіро жовте.

Юрій, який отримав два ордени Червоної Зірки, не думав, що потрапить на війну, проте був готовий до неї, адже служба йому подобалась.

– Після повернення з Афганістану я продовжив служити далі в цих військах і було важко насправді. Після того як двічі впали з вертольотами які після того не підлягали ремонту, в мене виробилась аерофобія. Я почав боятись посадки та злету літака. Але пересилив себе, тому що не міг показати свій страх перед підлеглими.

"Між підлеглими та командирами були інші відносини"

У цій нелегкій війні серед пустелі та пилу, радянські солдати стояли «горою один за одним». Тому що опинились не просто в іншій країні, а в іншому суспільстві, у якому інші традиції, релігія, менталітет, закони та устрій життя. Важливо було залишитись людиною та не втратити свої людські якості, адже тут йшла боротьба за виживання у важких природно-кліматичних умовах та під пострілами куль. Та радянські солдати відчували відповідальність один за одного та, як розповідають військовослужбовці, не залишали один одного в біді.

Юрій Міклашевський:

– У мене склалось певне враження про мусульман – вони сміються в очі, а за спиною тримають ніж. Між радянськими солдатами в Афганістані були зовсім інші взаємовідносини ніж у колективі в мирний час. Всі ми ходим під кулями, тому відношення начальників до підлеглих було зовсім інше. Психологічно було легко, а фізично було дуже важко.

Олександр Ауслендер:

– Солдати були зі всього Радянського Союзу. Під час війни між командирами і підлеглими, між солдатами були дружні відносини,  ми знали, що ніколи не покинемо один одного в біді.

Ці мужні та сміливі чоловіки, повернулись додому справжніми героями. Вони змогли пройти через воєнні випробування та залишитись живими. Сьогодні вони мають великі родини,  внуків та правнуків та живуть у мирній та незалежній Україні. Проте про втрату товаришів, про війну та ту, чужоземну країну, вони не забудуть ніколи. ..

Довідка:

Війна в Афганістані — збройний конфлікт, у якому брали участь урядові війська Афганістану і Радянського Союзу проти повстанських групмоджахедів.

Розпочалась у грудні 1979 році нападом спецпідрозділів КДБ СРСР на президентський палац у Кабулі і вбивством президента країниХафізулли Аміна і його оточення та введенням у країну «обмеженого контингенту» Радянської Армії.

Війна за офіційними радянськими даними тривала до виводу основної маси радянських військ 15 лютого 1989 року. В результаті цієї війни загинуло (за міжнародними даними, прийнятими також і СРСР) близько 1,5 млн або 10% з числа тодішнього населення країни. Радянські втрати, за офіційними даними СРСР, становили близько 15 тисяч військовослужбовців.

 

Ключові слова: