Рівненщина: Хто наживається на жителях Корця за фіктивними договорами оренди землі?

Корецька міська рада укладає незаконні договори на оренду комунальної землі з місцевими жителями. Після цього люди змушені платити за землю по фактично фіктивним договорам. Більше того люди переплачують при виготовленні необхідних документів для оформлення права на користування землею. Лише частина цих грошей проплачується офіційно. Решта - відходить зацікавленим особам.

Донька корецьких підприємців Зоряна Топорецька виграла у суді справу проти податкової. Місцеве представництво Міндоходів наполягало на тому, що вона має платити орендну плату за землю. Однак у суді вдалось довести протилежне. Виявилось, що Топорецька має право не платити, адже тимчасовий договір на оренду землі укладений з порушеннями законодавства зі сторони міської ради, тож він є недійсним. І таких випадків у Корці багато.

Зоряна Топорецька уклала догорів оренди з Корецькою міськрадою щодо двох земельних ділянок строком на 11 місяців. Земля необхідна для обслуговування двох магазинів її батьків.

Відповідно до договорів орендатор мала сплачувати встановлену законодавством орендну плату.

Як виявилось згодом договір на оренду землі укладений з порушеннями. Тому Топорецька не захотіла продовжувати платити по незаконними договорам. Зоряна Топорецька отримала повідомлення-рішення Гощанської інспекції Міндоходів щодо чергової сплати податку. Жінка вирішили судитись із податковою.

У податковій вважали, що кореччанка мала сплатити орендну плату у розмірі майже три тисячі гривень. А підставою для цього, за твердженням податкової, був тимчасовий договір оренди земельних ділянок, укладений між Топорецькою та Корецькою міськрадою.

У рівненському окружному адмінсуді Зоряну Топорецьку представляли її батьки - Валентина та Микола Топорецькі. Під час судового засідання вони зазначила, що вважають ці договори недійсними відповідно до Закону України "Про оренду землі". У договорах відсутній кадастровий номер, вони не пройшли державну реєстрацію та інше.

- Крім цього, всупереч Закону України "Про оренду землі" до договорів не додано план з відображенням обмежень, акт визначення меж ділянки, проект відведення, - розповіла Валентина Топорецька. Жінка зауважила, що підставою для нарахування плати за землю є дані земельного кадастру.

Представник від податкової позов не визнав. Він пояснив, що орендна плата за землю нарахована на підставі тимчасового договору оренди. Оскільки на момент прийняття спірного податкового повідомлення-рішення зазначені договори оренди були чинними податкова вважала, що заявлені позивні вимоги безпідставні.

Суддя Рівненського адмінсуду Сергій Борискін позов Зоряни Топорецької задовольнив повністю. 

У суді представник податкової погодився, що державна реєстрація укладених Зоряною Топорецькою договорів оренди здійснена не була. Це підтвердили довідками управління Держземагентства Корецького району.

Суд дійшов висновку, що оскільки державна реєстрація зазначених договорів проведена не була, то податкова не мала права нараховувати орендну плату. Таким чином оскаржуване податкове-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

При прийнятті рішення суддя не взяв до уваги твердження представника податкової, що договір був зареєстрований у Корецькій міськраді. Суддя зазначив, що реєстрація не була проведена органами земельних ресурсів та суперечить порядку реєстрації та не може вважатись державною реєстрацією.

Гощанська податкова подала апеляцію у житомирський апеляційний суд, однак там також програла.

Валентина Топорецька розповіла, що більшість жителів Корця не знають земельного законодавства. Цим користуються чиновники, які змушують людей підписувати тимчасові договори оренди землі, які в юридичному плані нічого не варті.

- Корецька міська рада, коли людина звертається  до неї із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту відведення під житлову забудову земельної ділянки дає написати заяву за стандартним зразком. Людина не знає правильна чи неправильна ця заява, бо довіряє працівникам ради та землевпорядникам. У тій заяві людина має попросити укласти договір на 11 місяців на оренду землі. Роблять це "добровільно", адже існує загроза, що у протилежному випадку не тримають право на користування землею. Потім люди змушені двічі платити за виготовлення відповідних документів у землевпорядкувальній фірмі. А це кілька тисяч гривень. Перший раз - за виготовлення проекту землеустрою на надання земельної ділянки в оренду. Другий раз - коли роблять документи на надання їм права на безкоштовну приватизацію, адже люди мають право в межах 10 соток отримати землю безкоштовно. Платять двічі хоча не мають це робити.

Далі щомісяця сплачують по 200 гривень орендної плати. Договір підписують з головою міської ради -Людмилою Дмитрук. До цього договору ще додають додаток і міський голова одночасно по акту передає земельну ділянку. Цим порушує законодавство, бо людина ще не має права користуватись цією землею, бо на той момент ще не виготовлена землевпорядкувальна документація. Така незаконна практика у Корці існує з 2010 року. Таке робили і раніше, однак тоді це було дозволено, бо не існувало державної реєстрації. Зараз же вона є обов'язковою. Реєстрація договору має відбуватись у відповідній реєстраційній службі. Раніше це робити у держземагентстві. У нашій міській раді це робиться взагалі у якомусь журналі.

У Корецькому райвідділі міліції з 2012 року почали досудове рослідування по двох кримінальних провадженням щодо укладання незаконних тимчасових договорів. Однак жодних дій слідчі не роблять, не викликають причетних до цього людей. Ці кримінальні справи відкриті за моїм депутатським звернення та зверненням мого чоловіка. Справи пробували закрити, однак ми звернулись до суду і він не дозволив це зробити.

Раніше наш районний прокурор Олексій Парфенюк подавав на нашу доньку позов, щоб змусити її платити орендну пдлату по цим договорам. Однак після того, як ми виграли суд по скасуванню тих податкових повідомлень-рішень відмовився від свого позову. До того ж, нещодавно після звернень до прокуратури п'ятьох людей, які поскаржились на ці ж тимчасові договори, прокурор звернувся до міської ради з вимогою усунути порушення у сфері земельного законодавства.

Вчора була сесія міської ради. Коли дійшли до розгляду питання про це подання прокурора, голова бюджетної Валентин Свінціцький та голова земельної комісій Сергій Шилан пішли із зали засідань. Після цього не було достатньої кількості депутатів, щоб проголосувати за подання прокурора та задовольнити його вимоги з усунення порушень міської ради у сфері земельного законодавства.

Тепер виникає питання: як припинити практику укладання таких незаконних тимчасових договорів, а по тих, що були укладені - повернути людям гроші? Насамперед кожжна людина має звернутись до суду з вимогою скасувати податкові повідомлення-рішення про сплату орендної плати за цими договорами. Після тоого, як справа буде виграна, необхідно звернутись у податкову, або виконавчу службу з вимогою повернути сплачені гроші. Інший шлях - міська рада сама створює список людей з якими уклала ці незаконні договори і добровільно повертає ці гроші. Але ж для міської ради це величезні суми, - розповіла Валентина Топорецька.

За словами пані Валентини, незаконні договори міська рада уклала з кількома сотнями людей. Жінка та її чоловік Микола Топорецький переконані, що у такій схемі зацікавлені в міській раді, податковій, прокуратурі та землевпорядкувальній фірмі. До речі, Топорецькі зауважують, що фактично усі необхідні документи на оформлення землі робить фірма "Геоінформ Сервіс". За словами Валентини Топорецької, саме "Геоінформ Сервіс" радять у міськраді для оформлення документів на землю. І конкуренції у цій сфері діяльності у Корці немає. Також родина Топорецьких переконана, що певний інтерес має і районна прокуратура, адже багато років не реагувала на такі порушення зі сторони міської ради.

У вівторок, 8 квітня відбудеться друге пленарне засідання сесії Корецької міськради. Можливо на ньому все ж таки відбудеться розгляд подання прокурора, прийнято відповідне рішення і рада перестане укладати незаконні тимчасові договори на оренду землі.

Однозначно, що у цій справі своє слово має сказати прокуратура та міліція, які повинні оцінити дії працівників міської ради Корця. А за перевищення службових повноважень в Україні передбачена, зокрема і кримінальна відповідальність.

Сайт "ВСЕ" готовий оприлюднити альтернативну точку зору усіх згаданих у даній статті сторін.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Хто на Рівненщині "кришує" незаконний штрафмайданчик?