У Рівному португальський підприємець просить українське громадянство

Успішний португальський підприємець оселився в Рівному не тільки заради гарних очей своєї дружини-українки, а й тому, що він має наміри розвивати тут бізнес.

Рівненська вчителька 12 років тому поїхала до Португалії в пошуках кращого життя. З безправної дівчини-емігрантки Наталія Шило за цей час перетворилась на бізнес-леді і маму сімейства, в якому нині підростають троє чарівних діток.

Як сталася така метаморфоза з людиною, котра у важкий для України період на зламі двох століть мала типові для її ровесників-українців стартові можливості?

Слухаючи Наталину історію, я дійшла висновку, що успіх приходить до тих, хто має велике бажання його досягти.

Поїздка в нікуди

Наталка закінчила фізмат. Вона вступала ще до педінституту, а отримала диплом вже університету. Багато випускників вузів уже в ті часи відразу після закінчення навчання поповнювали ряди безробітних. Наталка ж стала працювати лаборанткою на кафедрі. Щодня добиралась на роботу з Квасилова, де жила її сім’я. При зарплаті, що становила на той час еквівалент 20 євро, хіба могла вона собі дозволити бодай щось, крім найнеобхіднішого? Тому й вирішила їхати у пошуках кращих заробітків за кордон. Мета в неї була дуже практична – заробити на квартиру і автомобіль. Вона поїхала практично в нікуди. Ніхто ніде її не чекав і не підготував бодай якогось мінімального плацдарму для того, щоб початкуюча українська емігрантка мала можливість десь прихилитися на початку нового життя на новому місці.

Була осінь 2001 року. На півдні Португалії, куди приїхала Наталя, сезон збирання врожаю вже завершувався. Отже, не знайшовши тут роботи, вона подалась із аграрного півдня на індустріальну північ. Тут, у місті Візеу, дівчина з півтора місяця щодня ходила на біржу праці, доки пощастило отримати роботу.

Без знання мови її відразу поставили за барну стійку – це справді неабияке везіння. Кмітлива дівчина за два-три дні вивчила назви трьох десятків видів булочок і декількох видів кави, які там продавались, понамальовувала собі схеми, що де лежить і як виглядає, тож адаптувалась на своєму першому робочому місці досить швидко.

– Було справді нескладно, – згадує нині Наталя початок своєї португальської кар’єри. – Люди, які приходили до бару, в основному замовляли чи каву, чи каву з молоком і якусь булочку, отож можна було обійтися тим мінімумом португальських слів, які я тоді знала.

А головне, що її зарплата в Португалії не йшла в жодне порівняння з українською. 375 євро – таку суму вона отримала за перший місяць роботи. Досить швидко Наталка цю роботу поміняла на схожу, але кращу. Там платили вже 425 євро, а головне, що графік дозволяв підробляти на інших роботах. Отже, її доходи зросли до тисячі євро.

Кохання з першого погляду

З Фернандо вона познайомилась, звичайно, на роботі. Він був клієнтом бару, де працювала приваблива українка, що сподобалась йому з першого погляду. Хлопець виявився дуже щедрим і галантним залицяльником: закидав дівчину квітами і подарунками, возив по всій Португалії, щоб показати їй найгарніші місця своєї країни, і намагався пригостити всіма, які там є, делікатесами. Отже, такий бурхливий роман завершився тим, чим і мав завершитись – через місяць Наталія і Фернандо вже жили разом.

За ті дванадцять років, які становить історія цієї гармонійної, дружної сім’ї, у португальського тата та української мами народилися троє дітей. Найстаршій, Джулії, чи Юлі, як її тепер звуть на український манер, нині десять років. Уго, чи Вані, як перекладає Наталя ім’я сина, – чотири роки, а найменшій, Катаріні, – півтора.

Рік тому Джулія попросила… весілля. Їй дуже хочеться бачити маму в білій сукні, а тата – у смокінгу і бути у нареченої дружкою. Отже, Наталія і Фернандо офіційно оформили свій досі цивільний шлюб. Вінчання і власне весільну церемонію вони планують влаштувати тут, в Україні, але не збираються робити це аврально. «Я хочу, щоб усе було за найвищим розрядом. Бо я люблю, щоб усе було до толку. Коли ж ні, то краще нічого», – каже із цього приводу Наталія.

Поїхала, щоб повернутись

За минулі дванадцять років Наталка з Фернандо приїздили в Україну чотири рази. Щоразу картинка мінялась у кращий бік, хоча, правду кажучи, Фернандо батьківщина його дружини сподобалася з першого погляду.

За цей час Наталка перетягла до Португалії всю родину. Там оселились її мама й тато, а брат уже навіть встиг переселитися з Португалії до Франції.

Тим часом самі Наталія з Фернандо надумали переїхати в Україну. Свій налагоджений бізнес вони залишили на батьків, а самі вирішили оселитись у Рівному.

Отже, тепер Наталія Шило – реемігрантка. Мабуть, багато хто з нас, хто ніколи не покидав Україну, цього не зрозуміє. А Наталка, власне, і їхала, щоб повернутись. Народивши в Португалії трьох дітей, вона давно могла отримати португальське громадянство. Але жінка ніколи до цього не прагнула. Вона була і залишається громадянкою України.

Так, їй там добре і комфортно. Свій диплом вона в Португалії вже легалізувала. Сімейний бізнес, що дає стабільний дохід, вони з чоловіком налагодили. Там у неї навіть свекруха, як подружка, з якою можна порадитись і поплакатись їй у плече… (Почувши, що ми заговорили про його маму, Фернандо удавано ображено кинув репліку, що вона більше любить невістку, ніж рідного сина). Вже й свої батьки живуть поруч. Але, бува, така ностальгія нападає, що Наталя включає Ютуб і слухає рідну мову та розглядає в інтернеті рідні краєвиди.

Своє рішення перебратись в Україну вона пояснює так: «Хочу, щоб діти вивчили мамину мову. Бо там вони зовсім не спілкувались українською. Крім того, я зрозуміла, що там, у Португалії, криза. Багато людей залишаються без роботи. Багато моїх знайомих емігрантів з України повернулись додому, бо не можуть знаходити там роботу. Тому ми вирішили поширити свій бізнес на Україну.

Поки що вони вивчають ситуацію з допомогою інтернету та влаштовують побут. Зняли квартиру в районі Покровського собору. Перекладають і легалізують в Україні документи. Віддали Юлю до п’ятого класу четвертої школи, а Катаріну та Уго – до дитсадка. Аби Юля змогла швидше освоїтись в українській школі, з нею займаються і мама, і шкільні вчителі дівчинки. Юля все схоплює на льоту. Вона вже сама й за покупками ходить, і може порозумітися з продавцями, дарма що сім’я перебралась до Рівного з Португалії щойно у січні.

Ну а для бізнесу, який полягає у зборі металобрухту, його сортуванні за видами металу, розборці великих металевих агрегатів на деталі, вони поки що зондують грунт. Мабуть, він буде перспективнішим на сході України, міркує Наталка. Хоча й тут роботи в цьому плані багато.

Ходячи містом, подружжя бачить закриті недіючі підприємства і заклади й дивується, для чого те все стоїть закрите. Чому ніхто його не розбирає? Адже це вчорашній день, який уже ніколи не запрацює. «Колись це буде бомба, яка вибухне», – характеризує ситуацію в цій сфері Наталія. «Отоді й пригодиться наш досвід», – вторить їй Фернандо. Він вважає, що можливості для розвитку цього бізнесу значно зростуть, коли Україна ввійде до Євросоюзу.

Світлі і темні сторони України

В Україні подружжю подобається більша, порівняно з португальським суспільством, відкритість людей. Їм цікаво спостерігати, як масово тут святкують. Фернандо був справді вражений, коли 8 березня всі ходили з квітами. «Тут люди живуть цікавіше, незалежно від їхніх статків, – каже Фернандо, – а в Португалії свят не видно».

Ностальгує португалець хіба за улюбленими продуктами. Він – м’ясоїд і віддає перевагу різним видам м’яса на грилі, які в Португалії є на кожному кроці. Нашими борщем і варениками Фернандо, як, бува, інші іноземці, не захоплюється. А любить шашлики, птицю-гриль. Його улюблені перепілки в Португалії коштують 75 євро за три штуки, а тут таку ж порцію можна купити за 80 гривень. «Ось вам і плюс, – каже він і жартома додає: – але ви не пишіть про це, бо ще ціна піде вгору».

Але перепели – це, на жаль, виняток, визнає Наталка. Бо поширені продукти в Португалії і дешевші, і більш якісні. В Україні сім’я відчуває справжній рибний голод, бо та пересушена, переморожена та несвіжа риба, що продається на рівненських ринках і в супермаркетах, не йде у жодне порівняння з багатоманітними і свіжими рибними ринками Португалії.

А ще Фернандо дуже не вистачає в Україні його тестя. Він каже, що це найкращий українець з усіх, кого він знає. Тому дуже хотів би, аби він повернувся до Рівного. Його дуже не вистачає онукам – такого чудового дідуся пошукати. Ну а його українській тещі, вважає португальський зять, краще залишатися в Португалії. Їхній бізнес у її руках почувається дуже надійно.

Ну а сам Фернандо Алвеш зробив поки що перший крок до того, щоб стати громадянином України. Минулого тижня у міграційній службі він отримав дозвіл на постійне проживання в Україні. Отримуючи цю посвідку, Фернандо сказав, що зупинятись на цьому наміру не має. Через рік, щойно його офіційному шлюбу з Наталкою виповниться два роки (а саме такий термін шлюбу з Українкою є підставою для отримання громадянства України) – Фернандо обов’язково проситиметься у громадяни України. Щиро і не соромлячись присутності сторонніх, Фернандо пригорнув до себе свою Наталку і сказав, що йому добре там, де добре їй. Бо вона – гарна жінка і гарна мама. Бо він її любить.
А потім знову перейшов на жартівливий тон і зауважив, що оскільки різниця між ними 10 років, то він умре першим. «Хочу тоді лежати недалеко від того дому, який ми собі обрали, – на Покровському кладовищі, щоб моїй коханій дружині було близько до мене ходити». Подружжя над цим щиро посміялося. Обоє знають: у них попереду ще довге життя, яке вони хочуть прожити у Рівному.

Людмила МОШНЯГА, "7 днів"

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.