Музей чи суд або Рівненські судово-гінекологічні розборки

Будинок на вул. Драгоманова, 9 звели ще у 1928 році на кошти жителів міста Рівне для створення «Лікарняної каси». Це був в той час такий собі праобраз страхової медицини. Так вже сталось, що майже вся історія цього будинку була пов’язана з людьми у білих халатах. І лише нещодавно їх нам не стало, натомість у цю будівлю можуть зайти люди у суддівських мантіях. За іронією долі в колишній гінекологічній жіночій консультації хочуть розмістити Апеляційний суд. За іншою іронією, не дивлячись на те, що новими «мешканцями», будинку на Драгоманова, мають стати «стражі закону» сама ця оборудка схоже відбувається з порушенням тих самих законів.

Навколо будинку за адресою Драгоманова, 9 депутатські пристрасті вирують не один рік. То його хотіли віддати під заставу в рахунок кредиту для міської ради. То його пропонували здати в оренду. Говорили навіть про його продаж чи приватизацію. Ці скандали то спалахувати, то затихали, але всі розуміли – не надовго.

Тему знову підняли в контексті передачі приміщення Апеляційному суду. Лікарів з будинку поспіхом виселили ще кілька місяців тому. Саме приміщення вирішили «позичити» на 49 років суддям. І вже на завтрашній сесії нібито мають виріши передачі «в постійне користування» землі під і навколо будинку.

– Завтра на сесії Рівненської міської ради ми голосуватимемо за рішення про передачу у власність обласної ради землі, де знаходиться приміщення жіночої консультації. Також ми приймемо рішення про звернення до обласної ради з проханням, щоб вони прийняли із власності міста у власність області  разом із землею й саме приміщення колишньої жіночої консультації. Зараз це приміщення знаходиться у позиці суду. – розповідає міський голова Рівного Володимир Хомко. - Відтак, ми хочемо землю та приміщення разом з судом передати обласній раді і хай вона вирішує, що з цим робити.

За словами Володимира Хомка, на сьогодні є домовленість з судовою адміністрацією України, що місто віддає це приміщення під суд. Натомість отримує 10 мільйонів гривень на реконструкцію кіноконцертного залу в парку Шевченка. З них 4 мільйони з державного бюджету мала дати судова адміністрація, ще 6 – з обласного бюджету. Міський голова підтвердив, що суд надав 4 мільйони гривень цільових субвенцій з державного бюджету, які були використані на реконструкцію міського будинку культури. Цікаво, звідки у суду, який теоретично не має власних коштів, можливість розпоряджатись такими сумами? Але це питання скоріше риторичне, хоча б з огляду на різницю між зарплатами суддів та вартістю автомобілів на яких вони їздять та й рівня життя загалом.

Але як виявилось, на цю будівлю, окрім суддів претендують й митці та діячі культури. Які звернулись до міського голови з пропозицією облаштувати тут музей.

– До мене звернувся художник Віктор Гвоздинський з проханням передати це приміщення обласній раді. Але для того, щоб це зробити, до нас має бути звернення обласної ради з цього приводу. Проте обласна рада до нас не зверталася. – каже міський голова Рівного Володимир Хомко.

За словами музейників, в Рівненському обласному краєзнавчому музеї на сьогодні зібрані тисячі експонатів художнього фонду, які ні жителі міста, ні приїжджі ніколи не бачили і за відсутності повноцінного музею ніколи не побачать. Ті тимчасові виставки які постійно старається проводити колектив музею, не дають повного розуміння мистецької історії нашого краю.

– Те, що на сьогодні постала проблема у створенні в приміщенні на Драгоманова, 9 художнього музею це не забаганка лише мистецького середовища міста Рівного, ця потреба для історико-художнього виховання громади міста існувала впродовж вже майже всього ХХ століття. Художники зверталися до усіх голів міста з проханням надати приміщення під картинну галерею або під художній музей, про те влада їх не чула. Чиновникам у владних кабінетах легше нічого не робити, ніж встати зі свої владних стільців і віднайти приміщення та гроші на облаштування музею. – переконаний історик Микола Бендюк. – Коли зараз нам заявляють, що будуйте собі нове приміщення на окраїні міста, то таким радникам хотів би сказати, що художній музей потрібен якраз в історичному центрі на Драгоманова, де він буде знаходитися недалеко від краєзнавчого музею та спілки художників. Тоді турист, який приїде в Рівне, матиме змогу комплексно оглянути експозиції музеїв, а заразом поселитися в готелях міста, зайти в ресторани міста, а також купити собі щось в магазинах. Якщо музеї будуть розкидані, то імовірність відвідання усіх музеїв малоймовірна і туристичний потік, який на сьогодні тримається лише на тому, що турист транзитом їде відвідати музеї в Острозі та Дубно так і залишиться транзитним.

За словами істориків, приміщення колишньої жіночої консультації, яке було побудоване в неокласицистичному стилі з колонами, які прикрашали ту частину будівлі, яка виходила на проїжджу частину. Приблизно в такому ж стилі й збудовано приміщення колишньої гімназії, в я кому сьогодні розміщується краєзнавчий музей. Тобто будинки такого типу формували обличчя міста Рівне в кінці ХІХ та ХХ століттях.

На жаль на сьогодні ми бачимо, як планомірно знищується це обличчя сучасними забудовами, які вклинюються в історичне середовище. З таким злочинним ставленням до історії міста ми вже можемо взагалі втратити все, що ще лишилося до нашого часу.

Однак таку позицію, схоже, не поділяють міські чиновники і звинувачують прихильників створення музею в несвоєчасності такої пропозиції.

– Тільки 28 лютого ми почули, що саме в цій будівлі хочуть створити художній музей. Чомусь до цього моменту ніхто не звертався. З 2010 року велись переговори із судовою адміністрацією України. Судова адміністрація сказала, що проблем з ремонтними роботами та коштами не буде і вона бере на себе певні витрати. Повторюю позицію міської влади – ми не проти створення музею, не проти облаштування у даному приміщенні за умови, що Апеляційному суду буде знайдене приміщення і обласна рада візьме на себе фінансування і утримання даної будівлі, - сказала начальник управління комунальною власністю Рівного Наталія Поліщук під час музейного пікету.

Схоже комфорт суддів важливіший за історичну спадщину міста. Ну й що, що у Рівному фактично не лишилось історичної частини. Її знищили протягом останніх двох десятків років під різними приводами. Згадайте хоча б старий єврейський квартал, на місці якого виросли два будинки-близнюки на вулиці Соборній у центрі міста. В яких, до речі, до сьогодні ще не продані всі квартири. Між будинками знаходиться пам’ятник Марії Несвицькій. До речі, в приміщенні під пам’ятником мав розміщуватись невеликий музей Рівного. Якийсь час там й справді висіли кілька старих фотографій Рівного. Але тепер там – кав’ярня. Але повернемось до будинку на вулиці Драгоманова.

Попри те, що лікарів звідти вже виселили, судді нібито не наполягають на тому, щоб саме це приміщення їм віддали. І навіть готові поступитись будівлею для  облаштування там музею. Однак лише в тому випадку, якщо їм нададуть інше приміщення, для створення нормальних умов роботи.

– Шановні митці були у Апеляційному суді і бачили в яких умовах ми працюємо. Ми до вирішення цієї проблеми також йшли роками. Приміщення, яке на сьогоднішній день  займає апеляційний суд, ніде в Україні такого більше приміщення в Україні нема. Поїдьте на Волинь, у Житомир, Тернопіль і так далі. Міський голова нам поставив певні умови, так як це приміщення має певне значення для громади. – сказав Голова Апеляційного суду Олег Полюхович. – Право власності не змінилось, воно залишається за територіальною громадою міста. Нам лише передали його у користування і однією з умов є що приміщення має бути збережено в такому вигляді. Яким воно є на сьогоднішній день. Якщо  Апеляційному суду буде надано альтернативне приміщення, ми тоді погодимось і ця угода буде розірвана.

Комфорт для нормальної роботи суддів, це звичайно важливо. Але давайте звернемо увагу на інший момент. Лікарів і хворих з жіночої консультації з будинку на Драгоманова переселили в сусідню міську поліклініку №2, що знаходиться за адресою Драгоманова 7 і виділили лише один поверх. Де й так не вистачає місця для нормальної роботи медиків. Виходить лікарям: «в тесноте но не в обиде», а судді не можуть бути двоє в одному кабінеті…

Конфлікт навколо будівлі привернув увагу одного з рівненських народних депутатів. Як стало відомо сайту «ВСЕ» Віталій Чугунніков направив відповідне депутатське звернення в прокуратуру. Оскільки, на думку нардепа, в маніпуляціях з приміщенням колишньої жіночої консультації є й порушення закону. А передача приміщень суддям не відповідає інтересам громади міста.

– До мене, як до депутата Верховної ради України, неодноразово зверталися обурені мешканці міста Рівного та громадські організації з приводу не законної на їхню думку передачі приміщення будівлі по вул. Драгоманова. Рівняни обурювалися безгосподарністю міської влади. І я їх розумію. Адже місто не настільки багате, щоб передавати в безоплатне користування приміщення в центрі Рівного. – розповів народний депутат Віталій Чугунніков. - Тим більше установі, яку навряд чи можна назвати «неспроможною платити оренду». Разом з цим варто підкреслити, що укладаючи договір позики, міська рада перевищила свої повноваження. Адже згідно чинного законодавства міське управління комунальної власності може укладати лише договори оренди. Тож я вирішив звернутися до прокурора області з проханням втрутитися в ситуацію. Тим більше, що громадські активісти неодноразово зверталися до міської влади, щоб створити в центрі міста Художній музей. Тож думаю саме в цьому приміщенні він був би досить доречним.

Тепер залишається чекати, що переможе: кулуарна домовленість суддів апеляційного суду з міською владою про передачу їм будинку без громадських обговорень. Який, до речі, не просто належить усій громаді міста. Це при тому, що сам будинок, майже сто років тому був збудований на пожертви рівнян. Чи інтереси міста та громади.

І на останок, щоб додати вище написаному юридичного обґрунтування, додам трохи посилань, на нормативні акти і закони. Ті, які пробують порушити чиновники і судді. Котрі, мали б ці закони виконувати і стояти на сторожі їх дотримання.

Відповідно до ч. 5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Статтею 78 Статуту територіальної громади міста Рівного встановлено порядок користування та розпорядження об’єктами нерухомого майна міської територіальної громади. Так, даною статтею передбачено, що об’єкти нерухомості комунальної власності повинні використовуватися за призначенням. У разі наявності вільних площ, а також з метою отримання додаткових коштів органи місцевого самоврядування, уповноважений ними орган або підприємство, засноване міською радою, можуть здати частину приміщень в оренду. Виконавчі органи місцевого самоврядування можуть передавати в безоплатне користування або здійснювати безоплатну приватизацію нежитлової площі, елементів та інфраструктури спільного користування житлових будинків, що належать комунальній власності, товариствам співвласників цих будинків та їх об’єднанням.

Таким чином, уповноважений орган територіальної громади Рівного - Управління комунальною власністю Рівненської міської ради має право здавати вільні площі в оренду (платний договір), а не надавати у позичку (безоплатний договір). Виключення становлять лише нежитлові площі, елементи та інфраструктури спільного користування житлових будинків, що здаються товариствам співвласників житлових будинків та їх об’єднанням.

Будь-яких нормативних актів, які розширюють повноваження виконавчого органу , уповноваженого розпоряджатися комунальним майном, немає. Тому договір позички нерухомого майна означає передачу цього майна у безоплатне користування, що прямо порушує ст. 78 Статуту територіальної громади міста Рівного.

Коментарі

Проплачена стаття.

який нахер музей ?, це чергова афера одного підприємця !!!, який потім там зробить бізнес центр і здасть в оренду, скоро морг ще звідти переїжджає і музей навіг розженуть і побудують там житловий квартал, як ви це не можете збагнуть!!! а суд відремонтує це приміщення за 30 млн. грн. і не буде втрачена історична цінність цього будинку, а псевдо підставні музейники хай їдуть на курчатова за фозі або на пров. Робітничий. Люди це все галіма підстава не буде в такому привабливому місці музею, це все розвод!!!, і митцям які там мітингували заплатили гонорар, або вони просто тупі валянки які повелися на свого ватажка - афериста!!!

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.