У Рівному не вистачає дитячих садочків

Рівне омолоджується – щороку в місті стає все більше малюків. За останні два роки чисельність дітей у дошкільних закладах значно зросла. Якщо 2011 року в садках було 10312 діток, то в 2013 році – 11219. 34 рівненські дитячі садки переповнені – на 100 місцях тут виховуються 166 дітей. Вирішити проблему може тільки відкриття нових навчальних закладів. Міська влада працює над цим. Зокрема відновлено функціонування дошкільних навчальних закладів № 4 та № 8. Про те, чим і як нині живуть дитячі садочки, ми поспілкувались із заступником начальника міського управління освіти Катериною СИЧИК.

– Катерино Іванівно, чи сучасні дошкільнята відрізняються від своїх попередників? Як змінюються з роками їхні вимоги і потреби? Що їх цікавить сьогодні?

– Сучасні дошкільнята відрізняються від своїх попередників більшою розкутістю, рухливістю, рівнем поінформованості, у багатьох дітей розвинуте вміння мотивувати свою думку та відстоювати свої інтереси. Однак знизився рівень фізичного здоров’я, інтерес до занять фізкультурою та спортом. Найбільше малюків цікавлять комп’ютерні ігри, мульт­фільми, сучасні іграшки за сюжетами мультфільмів, художніх фільмів, мобільні телефони.

– Як у зв’язку з цим змінилися підходи до виховання дітей?

– Навчально-виховний процес здійснюється на засадах особистісного, діяльного підходів, взаємодії навчального закладу і родин, співпраці зі школою, що забезпечує підготовку дитини до органічного, безболісного входження до соціуму, природного і предметного довкілля.

– Які сучасні методики використовують у вихованні дошкільнят? На що вони перш за все орієнтовані?

– Усі сучасні методики, які використовуються в дошкільних навчальних закладах, орієнтовані на розвиток особистості, виховання патріотів рідної землі, формування маленького громадянина України. Для прикладу назву деякі з них.

Так, музичні керівники використовують методику Карла Орфа. На заняттях з музики діти співають та грають колективно. Поряд із фабричними музичними інструментами використовуються виготовлені власноруч.

Вихователі навчають дошкільнят з раннього віку читанню та лічбі (технологія Миколи Зайцева). Ця технологія представлена іграми-посібниками «Кубики Зайцева» та математичний «Столік». Суть технології читання – поскладове читання. На останньому, третьому етапі діти впевнено читають окремі слова, слова в реченнях, відтворюють суть прочитаного. Застосовувати методи Зайцева можуть не лише вихователі в дитячому садку, а й батьки вдома.

Фізінструктори дошкільних закладів використовують авторську програму «Театр фізичного виховання та оздоровлення дітей дошкільного віку Миколи Єфименка». Програма спрямована на зміцнення фізичного здоров’я дітей, їх оздоровлюють у грі.

Також впроваджується цікавий досвід Людмили Шульги на заняттях з образотворчої діяльності, коли використовуються нетрадиційні техніки малювання, як-от: штампування, малювання свічкою, плямографія, малювання на склі, ниткографія.

– Чи є в нашому місті дитсадки, які чимось відрізняються від інших? Можливо, певним спрямуванням чи підходом до виховання дітей, використанням якихось закордонних практик, спрямованих на розвиток художніх чи спортивних здібностей дитини, її інтелекту.

– У місті працює шість дитячих садків компенсуючого типу, в яких малюки поряд зі здобуттям дошкільної освіти проходять комплекс профілактичних, лікувально-реабілітаційних заходів.
З них два спеціальні (ДНЗ № 35 для дітей із вадами зору і ЦРПРСА «Пагінець» для дітей з особливими потребами) та чотири санаторні (ДНЗ №№ 16, 27, 40 і 43).

У Центрі ранньої педагогічної реабілітації та соціальної адаптації дітей «Пагінець» функціонують групи інклюзії, соціально-педагогічного патронажу та адаптаційна група.

Функціонує 11 ДНЗ з пріоритетними напрямами освітньо-виховної роботи. Два з них – гуманітарного (ДНЗ № 34 і 45), чотири – інтелектуального (ДНЗ №№ 2, 11, 22 і 41), два – фізкультурно-оздоровчого (ДНЗ №№ 52 і 57), екологічного (ДНЗ № 50), а також два заклади художньо-естетичного (ДНЗ №№ 12 і 14) напрямків.

ДНЗ № 12 працює на засадах педагогічної спадщини Василя Сухомлинського, що сприяє соціально-моральному розвитку дошкільників. ДНЗ №№ 29 і 51 працюють на засадах педагогічної спадщини Софії Русової. У 24 дошкільних закладах надають додаткові освітні платні послуги. Діти можуть вчитися хореографії, вивчати іноземну мову, брати участь у гуртках щодо розвитку художньо-естетичних здібностей.

Зважаючи на розгалужену мережу дошкільних садків, вважаю, що найголовніше – задовольнити потреби батьків, створивши такі умови, щоб наші діти були в безпеці, розвивалися фізично, морально, духовно, психологічно, росли небайдужими, гідними людьми.

– Чи є в дитсадках усе необхідне для ефективної і повноцінної роботи? Чи мають заклади у чомусь потребу?

– У всіх дошкільних закладах створено умови для розвитку, виховання та навчання дітей. В кожному садочку є сучасне динамічне, варіативне предметно-ігрове розвивальне середовище. Дитячі майданчики поповнені новим ігровим обладнанням. Замінено багато застарілого технологічного обладнання пралень та харчоблоків. Для новостворених груп придбані дитячі меблі. Також ми провели великий обсяг робіт із впровадження енергозберігаючих технологій, зокрема замінили віконні блоки та двері на пластикові.

Можемо константувати, що створені умови для ефективної і повноцінної роботи. Велика заслуга у цьому батьків. Адже в основному поточні питання функціонування закладів вирішуються за їхні благодійні кошти.

– А коли чекати відкриття нових дитсадків?

– Розпочато роботи з відновлення функціонування дошкільних навчальних закладів № 4 (вул. Кутузова, 23а) та № 8 (вул. Остафова, 5). Завершено капітальний ремонт і реконструкцію адміністративно-господарського корпусу ДНЗ № 8.

Приміщення ДНЗ № 4 (колишній притулок для неповнолітніх) передано на баланс управління освіти. Вже виготовлено проект­но-кошторисну документацію на капітальний ремонт цього приміщення. Розпочато роботу з виготовлення державного акта на право постійного користування земельною ділянкою. Завершуються ремонтні роботи однієї групи в ДНЗ № 42.

Відновлення роботи двох дошкільних закладів (№№ 4 і 8) та додаткових груп у ДНЗ № 42 дасть можливість створити додатково 200 місць.

Марина ФУРС, "7 днів".

Ключові слова: 

Коментарі

А чому журналістка не спитала про побори в садках? За чиї кошти утримуються садки? Чому існує такса для батьків на ремонт? На що йдуть так звані добровільні внески при оформленні дитини в садок і чому без цього внеску твою дитину в садочок брати не хочуть? Чи правда, що казначейство заблокувало рахунки в садочках? Це саме тому благодійні внески "просять" давати готівкою а не перераховувати на рахунок? Чому деякі вихователі застосовують, м'яко кажучи, непедагочічні методи виховання? Ось які питання потрібно ставити!

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.