Рівняни масово отруюють воду та ґрунти небезпечними відходами

Більшість жителів обласного центру не вміє поводитись із небезпечним сміттям. Мова йде про використані батарейки і, так звані, економні лампи. Попри наявний на них знак "Не викидати у смітник", ці речі традиційно опиняються саме у ньому. А даремно. По-перше, Ви самі себе отруюєте. А на додачу нехтуєте напрацюваннями багатьох людей, які розробляють систему утилізації цих отруйних речей.

Загроза від вмісту батарейок та економних ламп для екології та нашого здоров’я очевидна. Зокрема, у батарейках міститься літій та свинець. У лампах – ртуть.

- У ґрунті ці речовини не розкладаються повністю та не засвоюються. При розкладанні однієї пальчикової батарейки забруднюється понад 400 літрів води, або 20 метрів квадратних ґрунту. А, коли ртуть потрапляє у водні екосистеми, мікроорганізми перетворюють її в метилртуть - сполуки ртуті, які в малих дозах набагато токсичніші, ніж елементарна ртуть, - зазначив доцент кафедри екології та збалансованого природокористування Рівненського державного гуманітарного університету Сергій Лико.

На перший погляд здається, що у Рівному ніхто питанням утилізації батарейок та економних ламп особливо не переймається. Зазвичай люди, які знають, що ці речі треба правильно утилізувати, не знають куди їх здавати і вкотре викидають у смітник. Відповідно до Закону України, організація збору та переробки або утилізації відходів, зокрема небезпечних, до яких належать відпрацьовані ртутовмісні лампи та відходи електричного та електронного устаткування (батарейки), на відповідній території належить до компетенції органів місцевого самоврядування та місцевих органів виконавчої влади. Однак у Рівному міська рада наразі не вирішила це питання.

Один із тих, хто зацікавився проблемою - радник голови Рівненської ОДА, голова ГО «Рівненський центр «Соціальне партнерство» Сергій Пінчук. Відповідний позов він подав до суду на міську раду. У результаті розгляду Рівненський міський суд ухвалив рішення, згідно із яким місцева влада має розробити схему роздільного збирання побутових відходів, яка передбачає відокремлення небезпечних матеріалів на етапі збирання. Відразу зазначимо, що системи з утилізації енергозберігаючих ламп в Україні немає, тож будемо говорити тільки про збір на утилізацію батарейок.

По телефону в управлінні ЖКГ Рівного відповісти на питання, коли та як виконають рішення суду та забезпечать роздільний збір батарейок та ламп відмовились. Сказали, що спілкуватимуться тільки через письмові запити. Аби оперативніше отримати інформацію, журналіст сайту «ВСЕ» звернулась до відділу екології управління економіки міста.

- У межах своїх обов’язків відділ долучився до акції Всеукраїнської екологічної ліги по утилізації батарейок. Із відповідними листами ми також звернулись до  підприємств, організацій, магазинів. Контейнер для збору батарейок стоїть і у нас при вході на роботу. Щоб встановити їх скрізь – потрібні гроші, - розповіла начальника відділу екології управління економіки міста Валентина Веремко.

Учасники громадської організації "Екоклубу" розповіли, що тема збору та утилізації небезпечних відходів ще не дуже відома у нашому місті. Проте місця збору небезпечних речей у Рівному є.

- У Рівному місця збору знаходяться у кінопалаці "Україна", кіноцентрі "Ера", у мережі магазинів "Watsons". Зараз наш волонтер хоче налагодити контакти для того, щоб організувати збір у кожному під’їзді міста, - розповів координатор з енергоефективності ГО "Екоклуб" Ілля Єременко.

У кіноцентрі "Ера" пункт збору працює нещодавно, тож великим попитом поки не користується.

- Почали збирати десь місяць тому. Зараз, батарейок в урні накидано мало, тому що про пункт збору знають мало, - розповіла ініціатор ідеї, менеджер з маркетингу та реклами кіноцентру "Ера" Вікторія Власюк.

Трохи краща ситуація у пункті збору батарейок, що розмістили в кінопалаці "Україна".

- Збираємо батарейки уже кілька місяців, - говорить директор палацу "Україна" Юрій Кореневський. - Дату початку такої ідеї вже точно не пам’ятаю. Поки батарейки несуть слабенько, але як тільки стає повна урна їх везуть на Львів.

А ось у мережі магазинів "Watsons" збирають небезпечні відходи вже більше року.

- Цей пункт збору користується великою популярністю. Дуже часто приносять учні, які організовують навіть спеціальні акції по їх збору. Батарейки забирають раз на квартал, - зазначила старший продавець одного із магазинів мережі "Watsons" Наталія Бобрин.

У світі працює лише три заводи, які займаються утилізацією батарейок. Один із них – державне підприємство "Аргентум" (Львов). А в кількох найбільших містах України активісти запровадили проект "Батарейка, здавайся!". Таким чином хочуть донести до свідомості людей необхідність утилізації використаних елементів живлення та розширювати мережу встановлених скриньок для збору батарейок та акумуляторів від телефонів, ноутбуків.

Як бачимо бажання очистити нашу екологію від небезпечних відходів є. Якщо не у влади, то принаймні у небайдужих громадян. Тож, не нехтуйте своїми громадянськими обов’язками – поводьтесь із сміттям правильно.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.