Українська православна церква Московського патріархату: рівненський слід на роздоріжжі

Гуманітарно-терористична активність путінської Росії відсунула на другий план подію, від якої майбутнє України залежить не менше, ніж від перемоги у війні. Завтра, 13 серпня, мають розпочатись вибори глави Української православної церкви – Московського патріархату. Боротьба за митрополичий престол – питання перспективи існування придуманого путінськими ідеологами "Руского міра". І боротьба тут буде не менш запеклою, ніж на підступах до Донецька чи Луганська.

Трошки історії. Українська православна церква – Київського патріархату була створена у червні 1992 року вірянами УПЦ-МП на чолі з митрополитом Київським і всієї України Філаретом. Які обстоювали незалежність від Російської православної церкви. Це не сподобалось Москві і УПЦ-КП було оголошено "розкольниками". Право українців на відокремленість Київського патріархату у Росії не хотіли визнавати навіть попри те, що саме у Києві була хрещена Русь у 988 році. І саме тут знаходився центр руського, українського православ’я.

З часом УПЦ-КП почала набирати популярність і довіру серед вірян. А керівництво УПЦ-МП на чолі з покійним митрополитом Володимиром поступово відвойовувало ширшу автономію від РПЦ. Зрештою в 2008 році розпочався неформальний діалог між двома православними церквами.

Саме у 2008 році, у 1120 річницю хрещення Русі, Київ відвідав Вселенський патріарх Варфоломій. Тоді у пресі з’явилась інформація, що в неофіційних перемовинах православних ієрархів йшлося про відхід українських православних церков під юрисдикцію Вселенського патріарха. Головною умовою було об’єднання УПЦ-КП і УПЦ-МП в єдину помісну церкву.

Патріарх Київський Філарет та покійний митрополит Киїївський Володимир

Це було прямою загрозою для Російської православної церкви. Яка вважається найбільшою, однак близько половини всіх приходів РПЦ – це храми і віряни Української православної церкви – Московського патріархату. В такому разі Московський патріарх втрачав свій вплив в православному світі, а Росія – вплив на Україну. Бо навряд чи для когось секрет, що священики УПЦ-МП часто є рупорами ідеології Кремля.

Патріарх московський Кіріл всіляко тиснув на митрополита Київського Володимира. Були навіть спроби усунути його від керівництва церквою під приводом хвороби митрополита. Однак цей план був зірваний. З приходом до влади в Україні Віктора Януковича розмови про об’єднання затихли, а контакти між церквами припинились.

Ситуація змінилась під час і після Майдану. Київський патріархат фактично підтримав революцію, а УПЦ-МП фактично зберігала миротворчий нейтралітет. Навіть попри осудні заяви патріарха Московського. В цей час хворий митрополит Володимир піддається шаленому тиску з боку команди Януковича і проросійських депутатів-регіоналів на чолі з Володимиром Новінським. Пізніше в ЗМІ була інформація, що митрополита шантажували життям і безпекою його помічника Олександра Драбинко та навіть намагались отруїти. Правдивість цих слів відома лише Богу. Зрештою митрополит Володимир помирає, а місцеблюстителем престолу глави УПЦ-МП стає митрополит Чернівецький і Буковинський Онуфрій, відомий своїми проросійськими поглядами на церковні справи.

Митрополит Чернівецький і Буковинський Онуфрій

Однак повернемось до справ земних. За кількістю приходів, сьогодні УПЦ-МП майже вдвічі переважає УПЦ-КП. Однак за кількістю віруючих ситуація зовсім інша і вона на користь Київського патріархату. Окрім того революційні події в Україні і війна дуже сильно змінили баланс на користь Київського патріархату. Почали траплятись випадки, коли цілі приходи з церквами, які відносились до юрисдикції Московського патріархату, почали переходити під УПЦ-КП.

Змінилася й риторика самих ієрархів УПЦ-МП. Так для прикладу після вторгнення російських військ до Криму, речник церкви в ефірі "Громадському ТБ" сказав, що "тепер для священика не питання, якого патріарха поминати в молитві, а йти чи не йти капеланом в українське військо". Природно, що така ситуація викликала занепокоєння у Москві. Патріарх Кіріл і влада в Росії почали активно шукати важелі впливу, щоб майбутнім главою УПЦ-МП було обрано проросійського ієрарха.

На сьогодні є три варіанти розвитку подій і три претенденти на митрополичий престол.

Митрополит Вінницькиий і Барський Симеон

Проукраїнська група єпископів на чолі з секретарем покійного митрополита Володимира – митрополитом Олександром (Драбинко). Цей молодий ієрарх, до речі, родом з Корецького району.

Ця група впливу просуває на митрополичий престол митрополита Вінницького та Барського Симеона (Шостацького). У випадку його обрання главою Української православної церкви можна говорити про повну поразку патріарха Кіріла і Володимира Путіна в Україні. Відокремлення УПЦ-МП від Російської православної церкви стає питанням часу. А відновлення діалогу про об’єднання в єдину помісну церкву з УПЦ-КП фактично не викликає сумнівів.

Митрополит Бориспольский і Броварський Антоній 

Російська православна церква в цій грі уособлюється відразу двома претендентами орієнтованими на патріарха Кіріла. Це – митрополит Бориспольский і Броварський Антоній (Паканич). Його активно лобіює народний депутат України, російський бізнесмен Вадим Новинський. У випадку обрання Антонія про відокремлення УПЦ-МП від Москви і будь-який діалог з Київським патріархатом можна забути. А нинішня автономія УПЦ-МП буде ліквідована до мінімуму.

Настоятель Києво-Печерської Лаври, митрополит Павло

Третій претендент на митрополичий престол – ще один виходець з Рівненщини, уродженець Млинівськоого району, настоятель Києво-Печерської Лаври владика Павло. Настоятель Лаври неодноразово опинявся в епіцентрі інформаційних скандалів. Так, митрополит Павло неодноразово відверто хамив журналістам. А одні з воріт Лаври, які являлись пам’яткою архітектури, були зруйновані ченцями і відбудовані в новому вигляді. Нібито через те, що в них не проходив новий автомобіль настоятеля. Відомий владика Павло й своєю діловою та політичною хваткою. Так, він був депутатом Київради від Партії регіонів, а Києво-Печерська Лавра стала не лише релігійно-культурним, а й туристично-бізнесовим центром.

За умови обрання митрополита Павла навряд чи йтиметься про діалог і об’єднання обох православних українських церков. Скоріш за все УПЦ-МП й збереже свою нинішню широку автономію, однак у фарватері Російської православної церкви.

Однак, з огляду на події в Україні, обидва останні шляхи вестимуть до поступового спаду популярності Московського патріархату. Достатньо ще кільком священикам відмовитись ховати загиблих українських солдат, молитись за "російських братів" у храмах та розповідати про вищість великої православної Росії над Україною, як це мало місце в Почаївській Лаврі, – і процес буде незворотнім.

Українські політичні лідери часто демонструють нерозуміння ситуації в суспільстві і прагнення українців. Вже завтра стане зрозуміло, чи усвідомлюють об’єктивну реальність лідери духовні.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.