Перше вересня або перший раз у перший клас

Кожен з батьків розуміє, наскільки це важливий етап у житті кожної дитини. Напевно, у зв'язку з цим Вам пригадаються ваші власні переживання з приводу вступу в перший клас. Ви, звичайно, пам'ятаєте той хвилюючий ранок вашого першого шкільного дня, коли вся сім'я піднялася "ні світ ні зоря", щоб провести Вас до школи.

Обов'язково поділіться своїми спогадами з вашою дитиною. Нехай вона зрозуміє, що її ситуація не унікальна, що ви колись відчували ті ж змішані почуття радості, хвилювання, передчуття і тривоги. До того ж, це буде прикладом для вашої дитини, що з мамою і татом можна ділитися своїми шкільними переживаннями і надалі.

Пам'ятаєте, як на Вас відразу ж навалилася величезна кількість нових правил і обов'язків. Підготуйте свою дитину до цього теж. Але уникайте різких переходів: нехай нові обов'язки стануть приємними показниками її дорослості, а не важким тягарем відповідальності, яка на дитину раптом звалиться. А для того, щоб додати до нових обов'язків приємну нотку, придумайте своїй дитині і нові "права", якісь привілеї з дорослого життя: лягати спати на півгодини пізніше звичайного, самому зробити собі бутерброд в мікрохвильовій печі або ще щось незначне, але важливе для вашої дитини.

Погодьтеся, що, незважаючи на те, що багатьом з нас зовсім не хотілося після веселих канікул занурюватися в навчання, День знань 1 вересня все ж таки був для нас святом. Намагайтеся створити таку ж хвилюючу атмосферу свята і для вашої дитини. Цьому буде сприяти не тільки новий одяг, куплений спеціально для цього випадку, але й урочиста зустріч вашого малюка зі школи, сімейний обід з цього приводу.

Дайте зрозуміти своїй дитині, що все в її шкільному житті, важливо і для Вас. Протягом перших шкільних днів обов'язково розпитуйте свою дитину про те, що з нею сьогодні відбулося в школі, хваліть її та підбадьорюйте. Але тільки робіть все це щиро, інакше дитина відчує фальш.

Хочете допомогти своїй дитині успішно пройти цей етап її життя? Тоді радійте разом з нею її успіхам, переживайте разом її невдачі, але ні в якому разі не гнівайтесь з перших днів за дрібні недоробки. Весь час згадуйте себе в цей же період, і ваша пам'ять обов'язково підкаже Вам найкращий вихід.

А для того, щоб зміна звичних умов життя не була для вашої дитини раптовою і дуже вже контрастною, пограйте з нею "в школу". Розсадіть за парти іграшки, найвищу ляльку зробіть учителем, подбайте, щоб в уявному класі була дошка і шматочок крейди, а для ляльок наріжте зошитів. Нехай дитина порине в атмосферу шкільного життя у звичних для неї домашніх умовах.

Поради батькам щодо підготовки дитини до навчання в школі

Одне з першочергових завдань сім’ї – забезпечити загальну підготовленість дитини до школи. Вона полягає в тому, щоби сприяти її нормальному фізичному розвитку, виробленню санітарно-гігієнічних навичок, умінь самообслуговування і побутової праці.

Значне місце у родинному вихованні має зайняти процесс налаштування дитини на школу, на серйозну навчальну працю, тобто формування її психологічної підготовленості до навчання. Батькам треба пам’ятати, що головним у цій роботі мають стати найрізноманітніші засоби заохочення, а не примусу. Виховну роботу слід будувати на перспективі радісного очікування дня, коли малюк стане школярем; переконувати, що навчання в школі – це серйозна праця, в результаті якої дитина пізнає багато нового.

Важливим завданням у період підготовки дитини до школи має стати виховання у майбутніх школярів почуття відповідальності, самостійності, організованості, готовності трудитися (безперечно, з урахуванням вікових особливостей дитини); формування правильних моральних засад, що передбачає виховання товариськості, готовність поділитися, поступитися, прийти на допомогу іншим.

Що таке шкільна зрілість? Традиційно виділяють три аспекти шкільної зрілості: інтелектуальний, емоційний і соціальний.

Інтелектуальна зрілість для віку 6-7 років – це вміння виділяти фігуру із тла, відтворювати зразок, здатність концентрувати увагу, встановлювати зв’язки між явищами і подіями, логічно запам’ятовувати, а також розвиток тонких рухів руки і їх координації.

Емоційна зрілість – це здатність до ослаблення безпосередніх, імпульсивних реакцій і вміння тривало виконувати не дуже привабливу роботу, тобто розвиток довільності поведінки.

Соціальна зрілість – це наявність у дитини потреби у спілкуванні з однолітками й уміння підкоряти свою поведінку законам дитячих груп, здатність приймати роль учня, уміння слухати і виконувати вказівки вчителя. Отже, за основу готовності до школи приймається необхідний рівень розвитку дитини, без якого вона не може успішно навчатися у школі.

Тест: Чи готова дитина до школи?

 Чи хоче Ваша дитина йти до школи?

 Чи думає Ваша дитина про те, що у школі вона багато дізнається й навчатися буде цікаво?

 Чи може Ваша дитина самостійно сидіти над якоюсь справою, яка потребує зосередженості впродовж 30 хвилин (наприклад, збирати конструктор)?

 Чи Ваша дитина у присутності незнайомих анітрохи не соромиться?

 Чи вміє Ваша дитина складати розповіді за картинкою не коротші, ніж із п’яти речень?

 Чи може Ваша дитина розповісти напам’ять кілька віршів?

 Чи вміє вона відміняти іменники за числами?

 Чи вміє Ваша дитина читати по складах або цілими словами?

 Чи вміє Ваша дитина рахувати до 10 і назад?

 Чи може вона розв’язувати прості задачі на віднімання й додавання одиниці?

 Чи правильно, що Ваша дитина має тверду руку?

 Чи любить вона малювати і розфарбовувати картинки?

 Чи може Ваша дитина користуватися ножицями і клеєм (наприклад, робити аплікації)?

 Чи може вона зібрати пазли з п’яти частин за хвилину?

 Чи знає дитина назви диких і свійських тварин?

 Чи може вона узагальнювати поняття (наприклад, назвати одним словом овочі: помідори, морква, цибуля)?

 Чи любить Ваша дитина самостійно працювати – малювати, збирати мозаїку тощо?

 Чи може вона розуміти і точно виконувати словесні інструкції?

Кожна позитивна відповідь оцінюється в 1 бал. Результати тестування залежать від кількості позитивних відповідей на запитання тесту. Отже, якщо їх:

15-18 – дитина готова йти до школи. Ви не дарма з нею працювали, а шкільні труднощі, якщо і виникнуть, можна легко подолати;

10-14 – Ви на правильному шляху, дитина багато чого навчилася, а запитання, на які ви відповіли “ні”, підкажуть Вам, над чим іще потрібно попрацювати;

9 і менше – почитайте спеціальну літературу, постарайтеся приділяти більше часу заняттям з дитиною і зверніть увагу на те, чого вона не вміє.

Результати можуть Вас розчарувати. Але пам’ятайте, що всі ми – учні у школі життя. Дитина не народжується першокласником, готовність до школи – це комплекс здібностей, що піддаються корекції. Вправи, завдання, ігри, обрані Вами для розвитку дитини, легко і весело можна виконувати з мамою, татом, бабусею, старшим братом – з усіма, хто має вільний час і бажання навчатися разом з дитиною. Добираючи завдання, зверніть увагу на слабкі місця розвитку дитини.

Пам'ятайте:

Головне  у вихованні дітей – це любов та дисципліна.

Частіше розмовляйте з дитиною, пояснюйте їй незрозумілі їй речі.

Якщо дитина не слухається, порушує правила – попередьте її про можливе покарання і тільки тоді, виконуйте його. Покарання має відповідати віку дитини.

Покараний – значить вибачений. Інцидент вичерпано – сторінка перегорнута. Наче нічого й не трапилось. Про старі гріхи ні слова.

Хоч би що там трапилось, хоч би якою була провина, покарання не повинно сприйматися дитиною, як перевага вашої сили над її слабкістю, як приниження.

Не забувайте, що ключ до серця дитини лежить через гру. Саме в процесі гри Ви зможете передати їй необхідні навички, знання, поняття про життєві правила та цінності, навчите краще розуміти один одного.

Діти вчаться спостерігаючи за Вами. Вони дзеркало ваших сімейних стосунків та особистісних прикладів.

Успіхів Вам!!!

З повагою Скороход Олександра, сімейний та дитячий психолог.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.