Як рівнянам пережити війну?

Війна на сході України вже давно торкнулася кожного. Адже важко залишатися осторонь подій, що там відбуваються, якщо у зону АТО забирають твоїх рідних, друзів, знайомих. Підсилюють переживання щодо цього ще й інформаційні повідомлення у ЗМІ. Тому приходить момент, коли розумієш, що потрібно хоч на якийсь час від цього відсторонитися. Але тут виникає конфлікт із власним сумлінням, мовляв, я тут живу нормальним життям, а там гинуть люди… Як психологічно пережити те, що відбувається в Україні та справитися із емоціями – журналіст сайту "ВСЕ" поцікавилася у рівненського психолога, гештальт-психотерапевта Анни Нижник.

 

За словами спеціаліста, ситуацію, що склалася в Україні, та психологічну адаптацію до неї варто розглядати у кількох ракурсах.

– Абсолютно природно, що ми зараз з об’єктивних причин переживаємо більше смутку, злості, відчаю, безпомічності, провини. Та ці почуття властиві людині і не є "шкідливими" за умови, що ми можемо з ними справитися. Проте багато з нас зараз перебуває у вирі подій, постійно поглинаючи нову інформацію, при цьому, ми не встигаємо свідомо її сприйняти, осмислити, сформулювати власне ставлення до почутого та врешті відреагувати на ті почуття, які в нас виникли. Особливу увагу хочеться звернути саме на відреагування, адже почуття переживаються нами як емоційний посил до якось фізичної дії. Наприклад, коли ми злимося, то хочеться щось зруйнувати, коли відчуваємо страх – бігти. Так само, коли ми сприймаємо інформацію з фронту, нам тут же хочеться щось вдіяти, іноді це можна робити навіть у форматі Інтернет-активності, поширюючи інформацію тощо (до речі, так формуються, так звані, "диванні війська"). Та зазвичай ми це пропускаємо, і в результаті такого поглинання за кілька годин ми вже у стані "перегрузу" через накопичене психоемоційне збудження, що не знайшло прямого тілесного виходу. Тому, окрім фільтрації інформації, яку ми сприймаємо, і формування власного оціночного ставлення до неї, важливо шукати прямі шляхи виходу почуттів. Зробити це можна розповідаючи про те, що ми відчуваємо, можна плакати, обурюватися, гніватися, і шукати способи задіяти накопичену енергію (наприклад, волонтерити), – радить Анна Нижник. – Лише після такого "вивільнення" ми зможемо відкритися позитивним переживанням, які продовжують відбуватися незалежно від воєнних дій. За це не варто картатися провиною, адже здорова особистість переживає весь спектр емоцій та почуттів. Тож лише переживаючи позитив та негатив життя ми зможемо повноцінно жити та бути по-справжньому корисними нашій державі, – радить Анна Нижник.

Ще одне серйозне психологічне навантаження – це пережити призив близької людини в армію.

– Без сумніву, ми сьогодні потрапляємо у важку ситуацію, коли наших рідних призивають в зону бойових дій. І найгірше, що ми тоді вже ніяк не впливаємо на ситуацію, стикаємося з власною безпомічністю врятувати чи захистити наших рідних та із сильним страхом та тривогою їх втрати. Тут важливо усвідомити, що з певного моменту ситуація справді від нас не залежить, і з цим доведеться змиритися. Ми справді не можемо впливати на хід бойових дій чи врятувати когось безпосередньо. Нам залишаються лише інші способи впливу, через які ми можемо підтримувати рідних – це і зовнішня активність (участь у громадських організаціях, волонтерська допомога), і глибока віра у повернення, молитва за близьких нам людей тощо. Звісно, ніякі засоби не гарантують нам збереження життя, здоров’я наших військових. Однак дуже важливо зараз визначити для себе, на що ми можемо впливати, а де доведеться відпустити ситуацію і сподіватися на краще. Це дасть змогу нам самим бути опорою для солдатів та тих, хто потребує нашої підтримки тут, у тилу (батьків, дітей військовослужбовців). Важливо і самим заручитися підтримкою друзів, близьких, разом обговорювати ситуацію та ділитися своєю тривогою, не тримати все у собі і не намагатися бути сильнішими, ніж ми насправді можемо бути. А також не соромитися дозволити іншим допомогти і нам, – додає Анна Нижник.

Якщо ж уже так трапилося, що рідні опинилися на фронті – це потрібно прийняти та пережити, каже психолог.

– Перед жінками, чиї чоловіки знаходяться у зоні АТО, окрім ситуації постійного напруження та очікування, постає необхідність трансформації сімейної системи. Зокрема, тепер їм потрібно замінити місце "годувальника", "голови сім ї", "батька" на час відсутності чоловіка. Часто жінки в цій позиції самі намагаються повністю чи частково взяти на себе цю роль, що в будь-якому випадку змінює  налагоджену сімейну систему і супроводжується дискомфортом під час освоєння "ролі чоловіка". Звідси і злість та докори до чоловіків, які служать і фактично не забезпечують сім’ю, не приймають важливих для родини рішень, не беруть участі у вихованні тощо. Важливо тут прийняти той факт, що справді сім’я тимчасово мусить залишатися без забезпечення своїх вкрай важливих функцій. Проте до повернення чоловіка їх можна розділити між кількома членами родини, в  тому числі і далекої родини, друзями сім’ї, знайомими, державною службою та волонтерами. Вкрай важливо – не намагатися все нести на своїх плечах, відкрито звертатися за прямою допомогою у кожній конкретній ситуації. Скажімо, брат чи батько жінки може говорити з сином з питань виховання, а картоплю цієї осені візьмуться викопати сусіди. Все ж, жінка має залишитися виконувати свої основні функції, щоб мати змогу морально підтримувати чоловіка. Це стосується і всіх інших членів родини, які чекають своїх рідних із зони бойових дій, – розповідає Анна Нижник.

За словами спеціаліста, не менш важливою є підтримка для чоловіків, які повернулися із зони АТО. Адже перебування там не проходить безслідно. Тому варто запастися терпінням і розумінням та всіма силами допомагати чоловікам адаптуватися до звичайного життя.

– Вкрай важливо підтримати процес проживання ними тих стресових ситуацій, у яких вони брали участь. Адже прожити, асимілювати досвід можливо лише в ситуації безпеки, яка починається для них лише зараз, після повернення додому. Завданням у бойових діях було вижити, зараз – пережити це, переосмислити, присвоїти новий досвід і тільки після цього можна буде рухатися далі. Тож рідним, в першу чергу, слід бути готовими огорнути домашнім затишком та прийняттям і розумінням військових, які повернулися. Також необхідно забезпечити їм повну підтримку рідних та друзів, любов та допомагати у соціальній адаптації. Проте зазвичай військові нав’язливо думають та розповідають про пережите, іноді на деякі звуки та ситуації у мирному житті вони раптово реагують так, як робили це у військових діях, бачать страхітливі сни з боїв тощо – в цьому випадку зверніться за психологічною консультацією. Практично всі військовослужбовці повертаються із зони бойових дій з посттравматичним стресовим розладом (ПТСР), який потребує своєчасної корекції і психологічного супроводу. Нажаль, наразі немає єдиної державної психологічної служби, яка б відповідала за організацію надання психологічної допомоги військовим. Тому можна звертатися до психологів, в соціальні служби тощо. У Рівненській області організовується психологічна підтримки та реабілітація постраждалих в результаті бойових дій у Національному університету "Острозька академія" (м. Острог) на кафедрі психолого-педагогічних дисциплін. Окрім того, важливо пам’ятати, що психологічної допомоги, підтримки зараз потребують, в першу чергу, військові, які повернулися з зони бойових дій, медичний персонал, волонтери та мирні жителі районів, де ведуть бойові дії, а також переселенці з зони бойових дій, зазначає психолог.

Насамкінець, спеціаліст радить запастися терпінням, розумінням і мужньо прийняти ситуацію, яка зараз склалася в Україні. Щоб не впадати у паніку – свідомо аналізувати ситуацію та сміливо переживати негативні почуття з цього приводу. Адже тільки тоді знайдеться місце позитиву. Тоді ми справді зможемо справитися із ситуацією та допомогти в цьому іншим.  

Практикуючий психолог, гештальт-психотерапевт Анна Нижник

Контакти:

http://ps2010.ucoz.ru/

тел.: (097) 869-88-85

 

 

 

на правах реклами

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.