Освіта за кордоном для рівнян: безкоштовне реально?

Для більшості рівнян "освіта за кордоном" досі залишається просто мрією. Незважаючи на те, що тема навчання за кордоном активно обговорюється в Інтернеті та ЗМІ, вона все ж залишається чимось незвіданим. І в той же час, коли перед батьками постає питання, де буде навчатися їхня дитина, більшість із них ще на етапі роздумів просто не розглядають варіант поїхати вчитися за кордон. Адже, не дивлячись на той факт, що багато всього вже сказано і написано з цього приводу, забобони все ж живуть... Отож, давайте від них позбавлятися!

Якщо у 90-х перспектива безкоштовної освіти за кордоном була для українців дуже туманною, то розпочинаючи із 2000-х – вона стала реальністю. На сьогоднішній день існує декілька десятків, а то і сотень різноманітних міжнародних освітніх програм для українців. Більша половини з них - передбачає бюджетну освіту, яка, в свою чергу, ділиться на освіту коштом держави (тієї, яка відправила, або тієї, яка прийняла студента) і навчання за допомогою виграшу грантів.

Логічно, що повністю "розкрити карти" закордонного навчання "за спасибі" нам не вдасться, зате розібратися в реальних фактах "дармової вишки" за кордоном спробувати можна. Моживо те, що ми дослідимо, допоможе абітурієнтам, або стати успішним студентом, або ж вбереже від "халявного капкана".

Отож, починати навчатися за кордоном можна ще зі шкільної лави. Учасники подібних програм зазвичай виділяються на фоні однолітків гарним знанням іноземної мови. Серед українців популярною є програма FLEX (Future Leaders Exchange Program), яку організовує Бюро іноземних і культурних справ при Держдепартаменті США за сприяння українського міністерства освіти і науки. Головною її метою є розвиток досвіду і навичок майбутніх українських лідерів. Програма розрахована на учнів 8-11 класів. Основна її суть: відібрані за рівнем знання англійської, а також успішності та лідерськими якостями школярі на рік відправляються жити в США. Зазвичай, українці навчаються разом із місцевими школярами і живуть в прийомних сім'ях. Відбір триває майже рік і завершується навесні, за кілька місяців до від'їзду. Однак ця програма має більше негативних відгуків, аніж позитивних. Причини тому різні. Ось, наприклад, деякі із них:

Та українці, які все ж поставили собі за мету навчатися за кордоном, обирають й інші програми. Адже опцій поїхати за кордон для студентів – безліч. Одна з найбільш популярних європейських програм – це "Erasmus Mundus". Хто не знає, це програма Європейської комісії, а її популярність полягає у тому, що студенти не навчаються весь час в одному і тому ж університеті, а відвідують різні. У рамках "Erasmus Mundus" з 2001 року було створено близько ста магістерських програм на базі багатьох європейських університетів.

Безліч можливостей надає для українських студентів вже й досить відома програма імені Вільяма Фулбрайта (її називають найстарішою у США). Заснована вона була у 1946 році, і вже до 2014 року вона працює в 175 країнах світу. Програма надає можливість академічного обміну між США та іншими країнами. За роки незалежності України стипендію імені Фулбрайта отримало близько 500 українців. Про цю програму можна почути (прочитати) лише позитивні відгуки. Тому, якщо хтось забажає по обміну відвідати США, – це цілком реально.

Однак, у кожній із запропонованих програм є свої нюанси та підводні течії, про які ми поговоримо вже у наступному матеріалі. А якщо продовжувати далі про стипендіальні програми, то їх має більшість провідних західних університетів. Наприклад, впродовж останніх років дуже активно співпрацює із Україною Тартуський університет. Його можна віднести до числа кращих естонських ВНЗ. Українські студенти також дуже часто здобувають вищу освіту в Польщі, зокрема в Ягеллонському університеті Кракова, а також у Центрально-європейському університеті Будапешта. Закордонні університети пропонують найрізноманітніші програми для студентів практично всіх спеціальностей та гідні стипендії. Популярністю користуються і ВНЗ Скандинавії, університет Уппсала (Швеція), Університет Осло (Норвегія), який щоліта проводить доступні декількатижневі літні школи.

До речі, якщо говорити про популярність країн, у яких найбільше навчаються українські студенти, то це:

  • Німеччина. Студенти роблять свій вибір на користь цієї країни через те, що навчання у більшості вузів для іноземців є безкоштовним. А там, де вже ввели оплату, вона становить близько 500 євро на семестр.
  • Чехія. У державних ВНЗ Чехії іноземці також можуть отримувати знання абсолютно безкоштовно (щоправда, за умови навчання чеською мовою). У приватних вузах – від 1500 євро.
  • Австрія. У вузах Австрії іноземні студенти платять за навчання близько 380 євро за семестр навчання. А в деяких вузах повертається оплата за навчання студентам з певних країн. Наприклад, Віденський університет повертає вартість навчання студентам з України.

Однак, як би все добре не було із навчанням за кордоном, перша умова – потрібно добре знати іноземну мову. Адже, коли знаєш мову, перед тобою відкриваються великі перспективи. Про це зазначають і експерти:

– На сьогоднішній день ні в кого не виникає жодного сумніву у необхідності вивчати іноземні мови. Я вже багато років спостерігаю за великими зусиллями своїх учнів у боротьбі за вільну англійську. У кожного – свої причини, які зумовили таку необхідність. Але варто відмітити інше – майже кожен з них отримав те, що хотів: одні виїхали за кордон для навчання, інші – роботу,  хтось – просто отримує задоволення від якісного спілкування іноземною мовою, – розповідає представник бюро перекладів "LINGVIST" Інна Бартош. – А часом буває, що обравши ту чи іншу міжнародну програму, рівняни розчаровуються. Ну, друзі мої, головне не зупинятися! Якщо Ви вже працюєте на результат, то потрібно відкинути все, подолати перепони і йти вперед.

Також під час спілкування із кореспондентом сайту "ВСЕ" Інна Бартош зазначила, що справа не в тому "Чому нам потрібно вчити іноземну мову?", а у іншому – "Коли?". Це потрібно вирішити саме зараз! Ми вже дуже наближені до того, що володіння іноземною мовою, а тим паче англійською, стане не чимось перспективним, а навпаки – чимось звичним. І якщо людина бажає іти в ногу з прогресом, то ці знання будуть обов'язковими. Тому, поки ще є можливість міцно "вчепитися" за власні амбіції і отримати те, на що заслуговуєте Ви, Ваша дитина чи близька для вас людина, робіть це! Досягайте чогось в цьому житті! Рухайтеся! Адже світ створює шляхи для тих, хто знає, куди йде!

Отож, список країн, де є можливість здобувати освіту українцям можна продовжувати й далі. А скільки коштує навчання у вітчизняних вузах? Висновки робіть самі. Адже нині, щоб вступити до вузу за кордоном потрібно, у першу чергу, досконало володіти іноземними мовами... Вивчити мову, звичайно ж, доведеться,  інакше отримувати знання та й просто спілкуватися буде важко. Вимоги до рівня володіння мовою іноземних абітурієнтів залежать від країни, в якій Ви хочете вчитися. Для вступу у приватні вузи Чехії чи Польщі, наприклад, знати мову на початковому етапі не потрібно. Зате разом з дипломом Ви отримаєте те, що стане в нагоді в будь-якому разі вільне володіння іноземною мовою.

Як показує практика, студенти, які навчаються за кордоном, там і залишаються працювати, а пізніше осідають на постійне місце проживання. Хіба це не варіант ідеального сценарію для побудови свого майбутнього?...

Далі буде...

 

на правах реклами

 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.