На Рівненщині триває "свята" війна за землю, храм та прихожан. ФОТО + ВІДЕО

На хвилях подій, що сколихнули Україну за останній рік, як ніколи раніше гостро постало церковне питання. Парафіяни Української православної церкви Київського та Московського патріархатів практично ведуть війну на своєму – духовному, так би мовити, фронті. Через агресію Кремля та вантаж 200, що регулярно повертається в села та міста України, звичайні люди, що роками відвідували УПЦ МП, роблять вибір на користь УПЦ КП. Проте, як стало зрозуміло, без бою прихильники МП здаватися не збираються. Це підтверджує також актуальна історія із церковним приходом села Птича Дубенського району Рівненської області.

Кореспондент сайту "ВСЕ" прибув до села Птича Дубенського району в неділю, 10 листопада, із завданням з’ясувати та висвітлити обставини справи та конфлікту. Перше, що відразу викликало подив журналіста на місці подій, – два гурти людей, що стоять поблизу церкви окремо: один гурт (прихильники МП, серед яких, за твердженням селян із Птичі, виявилось багато немісцевих), що зайняв місце поблизу храму та заблокував прохід до церкви інакомислячим (в т.ч. журналістам), та другий гурт (прихильники КП, майже всі – місцеві), що спочатку стояв віддалік, навпроти церковної хатини, що розміщена на території храму:

Щоб розібратися, як ці всі люди опинилися "по різні боки барикад", слід нагадати про події, які стались кілька днів тому.

Передісторія

Подіям 10 листопада, свідком яких став кореспондент сайту "ВСЕ", передували події, які вже описували інші видання. Як повідомлялося раніше на radiosvoboda.org, в с. Птиче була спроба не допустити до богослужіння у місцевому храмі Успіння Пресвятої Богородиці прихильників Київського патріархату. Прихильники Московського патріархату привезли з навколишніх сіл кілька десятків людей, що разом із місцевими прихильниками МП проводили служіння на території храму і не допускали туди священиків та парафіян. При цьому було багато провокативних моментів та образ.

Найцікавіше те, що під час подій 3 листопада, як стверджують прихильники КП, були присутні багато немісцевих, погрозливої зовнішності і агресивно настроєних проти прихильників КП.

Також селяни повідомили кореспонденту про те, що в цій історії брали участь і кореспонденти російських телеканалів – без посвідчень та обґрунтованої позиції щодо перебування в селі Птиче.

"Референдум"

А причиною цього, за твердженням сільського голови, стало наростаюче обурення серед селян через участь Росії у конфлікті в зоні АТО, куди відправилось немало місцевих молодих хлопців з цього та навколишніх сіл, щоб захищати суверенітет України. Незадовго до цих подій ініціативна група селян Птичі вирішила провести опитування серед селян з питанням щодо підтримки Київського чи Московського патріархату, а точніше – щодо підпорядкування церкви с. Птича тому чи іншому патріархатові.

Опитування відбулося 2 листопада, в ініціативну групу – комісію – увійшли прихильники однієї та іншої сторони. Під контроль та відповідальність хід опитування взяв також сільський голова Вознюк Ярослав Леонтійович, який наразі активно сприяє вирішенню ситуації із церковним питанням.

У особистій розмові пан Ярослав зізнався, що для нього питання патріархатів – ніколи раніше не стояло гостро:

– Я завжди ходив до однієї церкви. Яка тоді була різниця. Церква у нас – одна, Бог – один. Але зараз треба вирішувати ситуацію, має бути рішення громади, – говорить Ярослав Вознюк. Також він пояснив, що не може особисто висловлювати підтримку одному чи іншому патріархату відкрито, зважаючи на свій статус посередника, хоча й має особисті думки щодо цього питання.

На питання, чи стало б вирішенням цієї ситуації, наприклад, створення Української помісної церкви, Ярослав Вознюк відповідає, що це можливо:

– Це, мабуть, вирішило б ситуацію, але не всі готові до такого рішення.

Позиція місцевого священика виявилась посередницько-нейтральною і не вельми визначеною:

– Як вирішать парафіяни, як вирішить село – так і буде. Це чесно, бо тільки парафіяни можуть вирішити, як їм молитись. Якщо вони хочуть молитись – ніхто не може їм це заборонити, – коментує свою позицію священик УПЦ МП о. Микола.

Ярослав Вознюк (зліва) та священик Микола (справа) в кімнаті переговорів

Результати опитування громади відображені на протоколі, фото якого наведено нижче (перепрошуємо за якість фото):


Протокол (стор. 1)


Протокол (стор. 2)


Протокол (стор. 3)

Зокрема, за результатами голосування 723 особи із 923 жителів села взяли в опитуванні участь, а серед парафіян підтримка склала:

  • Підтримали підпорядкованість Птицької церкви Успіння Пресвятої Богородиці Київському патріархату – 407 голосів.
  • Підтримали підпорядкованість Птицької церкви Успіння Пресвятої Богородиці Московському патріархату – 305 голосів.

Також 11 бюлетенів виявилось недійсними, а 170 бюлетенів не було використано.

Зважаючи на те, що більшість із опитаних прихожан висловили підтримку КП, прихильники КП вирішили, що можуть спокійно проводити богослужіння в церкві. Проте прихильники Московського патріархату результати цього опитування не визнали, зважаючи на відносність опитування, що й стало причиною поглиблення конфлікту.

Чия земля?

Гостро постало питання щодо ділянки землі, на якій, власне, знаходиться церква. Чутки щодо того, що, нібито, земля приватизована священиком Миколою чи його сином, спровокували ряд питань, які згодом вдалось вирішити.

Проте, завдяки документам, які потрапили до кореспондента сайту "ВСЕ", стало зрозуміло, що земля знаходиться в підпорядкуванні громади. Рівненська обласна рада у 1996 році віддала цю землю (згідно Акту на право постійного користування землею) в користування церковні громаді УПЦ:


Акт на право постійного користування землею (стор. 1)


Акт на право постійного користування землею (стор. 2)


Акт на право постійного користування землею (стор. 3)

Проте, в Акті не вказано підпорядкування УПЦ. Тобто з’ясувати, який патріархат користуватиметься землею, селяни зможуть або в суді або ж домовившись і заново оформивши право власності. Крапку в питанні поділу храму та, зокрема, землі може своїм рішенням обласна рада, або ж місцева громада, яка до цього моменту залишається єдиним законним власником землі.

До того ж, за словами Ярослава Вознюка, у згаданої земельної ділянки немає кадастрового номеру, а отже, вона не може бути приватизованою.

Це ж стосується і будівель самого храму та церковної хатини на ділянці, реєстраційні документи на які теж потрапили до рук журналіста сайту "ВСЕ":


Реєстраційне посвідчення на культову споруду


Реєстраційне посвідчення на житловий будинок (хатину)

10 листопада – 2 молебні, закритий храм та переговори

В неділю поблизу храму села Птича зібралося біля 150 осіб: одні – прихильники МП, інші – КП.

До початку молебнів, близько 15:00 сільський голова зібрав на переговори представників обох сторін – благочинних КП та МП, місцевого священика о. Миколу, старостів обох приходів та кількох прихожан. Журналістів спочатку не хотіли пускати на ці переговори, що відбувалися в кабінеті сільського голови в сільраді, що знаходиться неподалік храму. Проте за підтримки Закону та за присутності (мовчазного і пасивного сприяння – авт.) правоохоронців, потрапити на переговори все ж вдалось.

Вашій увазі відео переговорів (ліворуч – представники КП , праворуч – МП, за столом – сільський голова та отець Микола):

Після цих переговорів виявилося, що домовленість про почергові служби не була дотримана. Проте збори та обговорення проблеми на рівні єпархій, за словами присутніх, все ж повинні незабаром відбутися, щоб поставити крапку в питанні церкви с. Птича.

Нагадаємо, що в четвер представники двох єпархій планують підписати меморандум.

Після переговорів на вулиці поблизу храму та на його території почалися два паралельні молебні: біля храму за закритими воротами розташувалися прихильники МП, які намагалися "переспівати" прихожан КП, а зовні від воріт зібралися прихильники КП, що намагалися "переспівати" прихильників МП. Для цих "переспівів", зокрема, сторони не посоромились використовувати гучномовці. Зі свого боку, прихильники КП на завершення заспівали гімн України.

Після завершення молебнів люди поволі розійшлись. На щастя, цього дня ніхто не постраждав, хоча (за твердженням деяких селян) у декого із прихожан "дуже чесались кулаки".

На завершення

Як показують події останніх місяців, уже десятки парафій змінюють підпорядкування, і не виключено, що Птицька церква стане винятковою.

Ймовірно, що проблеми села і його церкви будуть вирішуватись у багатьох інстанціях – суд, обласна та сільська ради, переговори між єпархіями, може, навіть (не дай боже) особистими "розбірками". Проте найважливіше, щоб врешті були прийняті спільні рішення, і щоб прийнятих рішень та домовленостей дотримувались усі сторони, перш за все, – громада села Птиче.

І яке б не було вирішення цієї ситуації, всім потрібно зрозуміти одну просто істину: "Цезарю – Цезареве, Богові – Боже". Земля та земні питання – підпадають під юрисдикцію закону, як і право на свободу світогляду та переконань. Тому чекаємо вирішення ситуації в правовому полі.

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.