Залишки великого задуму: Що лишилось від Єдиної Церкви на Рівненщині?

Меморандум єдності, підписання якого ініціювали на Рівненщині, мав дати початок об'єднанню церковників та вірян. Однак те, що із такими труднощами збиралось по крихтам, розсипалось так і не почавши втілюватись у життя.

Важко вгадати, про що у момент підписання думали представники УПЦ КП та МП. Ну, перші, певно, відчували піднесення. А от які думки були у представників московського патріархату – наврядчи можна вгадати. Якщо вони пішли на цей крок, значить були впевнені у правильності свого рішення. Яке вочевидь вони прийняли таємно від свого керівництва у Києві та Москві. А як інакше пояснити подальшу реакцію на цю подію столичних представників УПЦ МП?

Меморандум єдності?

Меморандум складається із п'яти пунктів. Що ж такого неугодного у них для проросійських церковників?

1. Всі православні церкви Рівненської області визнають і моляться за цілісну і єдину державу – Україну.

2. Всі православні церкви Рівненської області виступають за створення єдиної Української Помісної Православної Церкви.

3. Всі православні церкви Рівненської області засуджують дії Росії як агресора та інших держав щодо захоплення території України та посягання на цілісність і державний суверенітет України.

4. Всі православні церкви Рівненської області засуджують розпалювання міжрелігійної ворожнечі і захоплення православних храмів однієї конфесії іншою.

5. Всі православні церкви Рівненської області не заперечують релігійне волевиявлення жителів Рівненщини щодо конфесійної належності згідно із Законом України "Про свободу совісті та релігійні організації".

Найбільш різким та безкомпромісним є третій пункт Меморандуму. Звісно, що таке формулювання, м'яко кажучи, не подобається усім, хто відстоює інтереси Росії.

Що ж стосується інших пунктів, то, наприклад, четвертий втратив би свою актуальність, якби почав виконуватись другий. Бо погодьтесь, який сенс захоплювати православні храми однієї конфесії іншою, якщо вони створюють єдину Українську Помісну Православну Церкву.

Перший пункт на перший погляд досить безвинний і логічний. Але лише для тих, хто дійсно вболіває за суверенну, незалежну та цілісну Україну. Однак Патріарх Кирил ще у червні цього року, у своєму черговому зверненні, події на сході України оцінив як: "У південних межах історичної Русі розгорілася нині міжусобна битва". Тобто вторгнення російських військ на територію української держави – міжусобна битва. Але ж яке там вторгнення, коли Донбас у Кирила – південні межі історичної Русі.

Що ж стосується п'ятого пункту, то тут нема що аналізувати, якщо самі церковники посилаються на Закон України "Про свободу совісті та релігійні організації". Що тут ще можна додати?

Зворотній відлік

Попри спірність змісту Меморандуму із позицією найвищого керівництва церков УПЦ МП та Кирила документ 13 листопада був підписаний.

Зі сторони представників влади документ підписав екс-очільник Рівненщини Сергій Рибачок та його заступник Олександр Савчук.

Свої підписи під Меморандумом поставили п'ять церковників: митрополит Сарненський і Поліський Анатолій, митрополит Рівненський і Острозький Варфоломій (УПЦ МП), архієпископ Рівненський і Острозький Іларіон (УПЦ КП), митрополит Львівський Макарій (УАПЦ), єпископ Йосафат (УГКЦ).

Першим "схаменувся" митрополит Варфоломій. 19 листопада він заявив, що відкликає свій підпис.

"Ознайомившись з ним (Меморандумом – прим.авт.), багато представників духовенства і простих віруючих єпархії сприйняли підписаний Меморандум як зраду Православної віри. Почались різного роду кривотолки, що ведуть в єпархії до церковної нестабільності.

Крім того, прихильники УПЦ КП грубо порушують пункт №4 Меморандуму, в якому мова йде про припинення захоплень православних храмів. Через три дні підписання Меморандуму, а саме 15 листопада, зробили нові спроби захопити храми в селах Птича Дубенського району та Бадівка Острозького району. Провокації з боку УПЦ КП не припиняються.

Виходячи з вищевказаного я відкликаю свій підпис під Меморандумом, як документом, який не приніс миру і стабільності для православних віруючих Рівненщини", – йдеться в документі.

Незрозуміло, чому "багато представників духовенства і простих віруючих єпархії сприйняли підписаний Меморандум як зраду Православної віри". Що такого зрадницького побачили вони, і чого не побачив перед підписанням Варфоломій? Тут кожен може висловити своє припущення.

А ось щодо другої причини, то наведені факти мають бути підкріплені беззаперечними доказами, аби стати вагомою причиною для відкликання підпису. До того ж, нібито напад на церкви здійснили 15 листопада, а заявив про це митрополит лише 19. До речі, дата нібито спроби захоплення різниться. У наведеній заяві зазначено 15 листопада. А ось на сайті Рівненської єпархії у двох публікаціях зазначено, що згадувані події нібито трапились 16 листопада.

Услід за Варфоломієм свій підпис відкликав митрополит Анатолій. Його заява розміщена на сайті Сарненської єпархії УПЦ МП за змістом та формулюванням нагадує заяву митрополита Рівненського і Острозького і дуже лаконічна.

"Ознайомившись із заявою керуючого Рівненсько-Острозькою єпархією Української Православної Церкви високопреосвященнішого Варфоломія, митрополита Рівненського і Острозького, щодо порушень пунктів Меморандуму представниками Київського Патріархату, котрий був прийнятий керівниками релігійних організацій Рівненщини для мирного врегулювання конфліктів, та наведеними фактами правопорушень, розділяю занепокоєння та волевиявлення митрополита Варфоломія.

Проявляючи братську солідарність – відкликаю свій підпис під Меморандумом", – йдеться у заяві.

Хоча ще 14 листопада він зазначив, що "Сарненська єпархія УПЦ сподівається, що цей документ дасть можливість умиротворити ситуацію на Рівненщині.

Щось дуже рано здались представники московського патріархату на Рівненщині. Адже, відповідно до Меморандуму, сторони домовилися про створення робочої групи, до складу якої будуть делеговані представники всіх сторін-підписантів для врегулювання спірних ситуацій і взаєморозуміння та для створення підґрунтя для створення єдиної Помісної Православної Церкви в Україні.

Меморандум складено лише українською мовою. Можливо тому деякі московські та проросійські святі отці не зрозуміли змісту Меморандуму. І вийшло, як в анекдоті про росіян, яким казна-що привиділось, а не щире українське побажання "Нехай щастить".

Не забарились представники і Української греко-католицької церкви. Вже 20 листопада екзарх Луцький УГКЦ Йосафат зробив свою дуже дипломатичну, але мало зрозумілу пересічному вірянину заяву:

"Нещодавно в м. Рівному був підписаний Меморандум про єдину Україну та єдину Українську Помісну Православну Церкву, який заторкнув цілий ряд важливих суспільно-церковних питань.
Було також запропоновано і Луцькому екзархату УГКЦ висловити свою позицію відносно тем, які піднімалися в Меморандумі. УГКЦ разом з іншими Українськими Церквами і релігійними організаціями з тривогою спостерігає за суспільними і церковними викликами сьогодення, сприяє міжрелігійному діалогу та співпраці.

Ми вболіваємо над проблемою поділу, який існує між Православними Церквами в Україні. Наша Церква всіляко заохочує розвиток діалогу для досягнення єдності Православних Церков, але при цьому переконана, що такий діалог є внутрішньою справою самих православних вірних України.

Меморандум є пригадкою, пам'яткою. Що стосується церковної єдності, то найкращою пригадкою для кожного християнина є слова Господа нашого Ісуса Христа: "щоб усі були одно" (Ів. 17, 21). Однак, питання пошуку шляхів, які ведуть до подолання розділень між християнами, не може відбуватися без компетентної церковної влади.

Слід звернути увагу, що текст Меморандуму неодноразово змінювався, а сам Меморандум був ініціативою представників обласної державної адміністрації. Натомість, питання церковної єдності мають вирішуватися в форматі взаємної поваги, діалогу та узгодження самими Церквами.

Під час підписання згаданого Меморандуму був присутній місцевий священик, настоятель громади УГКЦ в м. Рівному. Він не мав повноважень підписувати неузгоджений з вищою церковною владою текст, за що йому винесено канонічне попередження. Тому будь-які підписи представників УГКЦ в даному Меморандумі є не дійсними.

Нехай Всемилостивий Господь направить наші добрі змагання на шлях пошуку миру та злагоди з Богом та всім суспільством".

Зрозуміло тільки одне: підпис на документі мав ставити Йосафат (саме його ім'я надруковано у Меморандумі), а підписався дійсно інший священник – отець Євген Остапенко.

Це владика Йосафат...

...а це отець Євген Остапенко, який підписався за Йосафата (фото erve.ua)

Офіційної заяви предстоятеля УПЦ МП митрополита Онуфрія щодо підписання Меморандуму немає. Та про те, що Онуфрій буде опиратися об'єднанню церков, в Україні говорили вже після його обрання.

Натомість на сайті Української православної церкви є коментар Голови Інформаційного відділу УПЦ стосовно підписання Меморандуму:

"...Собор єпископів Української Православної Церкви, який цього року зібрався у Києві, одноголосно підтримав прагнення нашого народу до церковного миру й збереження територіальної цілісності України. Реалізація цього прагнення повинна свідчити про єднання віруючих людей на всіх теренах нашої Батьківщини і тому не може бути ініціативою єпископів лише однієї адміністративної області, які не мали на це благословення священоначалля....

...Сьогодні так званий Київський патріархат відкритою агресією розколює українське суспільство, намагаючись отримати дивіденди від складної політичної ситуації та народного горя. Цинічними виглядають спроби цієї релігійної організації за допомогою адмінресурсу примусити єпископів УПЦ вдавати вигляд, нібито на Рівненщині відсутнє грубе порушення прав православних віруючих..."

У свою чергу, Рівненська єпархія УПЦ Київського Патріархату заявила, що Київська Патріархія має інформацію, що всіх архієреїв УПЦ МП з так званого "проукраїнського крила" викликають на 28 листопада 2014 року до Москви, де нібито Патріарх Кирил ініціює церковний суд над рівненськими архієреями за самоуправство.

Ставити крапку чи робити висновки в цій ситуації зарано. Процес роз'єднання православ'я на різні церкви і течії тривав століттями. Тож наївно сподіватись, що об'єднання буде легким і швидким. Тим більше в нинішній ситуації російсько-української війни. Тому в цій історії ставимо три крапки і слідкуємо за розвитком подій...

Історична довідка: Православна церква в Україні бере свій початок від Хрещення Русі в 988 році. Тоді церква на Русі була Митрополією Константинопольського Патріархату. У 1148 році кілька єпархій на території тодішньої Московської держави самовільно від'єднались від Київської Митрополії і проголосили автокефалію. Однак лише через 441 рік (у 1589 році) Московська митрополія отримала визнання Константинопольського Патріархату, до того вважаючись "неканонічною". Однак навіть після визнання її діяльність не поширювалась на територію Київської Митрополії, яка й надалі залишалась під юрисдикцією Константинопольського патріарха.

У 1684 році Московська Патріархія звернулася до Константинопольського патріарха Якова з проханням підпорядкувати їй Українську Митрополію (тобто отримати право рукоположення Київських митрополитів), але отримала відмову. Але попри відмову у Москві таємно висвятили у сан Київського митрополита єпископа Гедеона. Фактично відбулось захоплення Київської Митрополії. За два роки, у 1686 році, Константинопольський Патріарх Діонісій за наказом візира Османської імперії погодився на підпорядкування Київської митрополії Московському патріарху. Відтоді у різні роки були накладені Московським патріархом різні анафеми і заборони, в тому числі на друкування церковних книг та відправу служби українською мовою.

У 1990 році ухваленням Архієрейського Собору РПЦ у відповідь на звернення українського єпископату до Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Алексія II і всього єпископату РПЦ, за Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Філарета (саме такий титул було надано Митрополитові України у 1990 році), Українській Православній Церкві було надано незалежність і самостійність в управлінні та права широкої автономії.

Вже в 1991 році в Києво-Печерській лаврі відбувся Собор УПЦ, на якому було ухвалено рішення звернутися до Московського патріархату з проханням надати автокефалію. На Соборі у Москві автокефалія надана не була, що спричинило розкол – виникли Українська православна церква Київського та Московського патріархатів. Остання зберегла юридичне правонаступництво і другу назву (Українська Православна Церква), а також визнається усіма помісними Православними церквами світу, як єдина частина Вселенського православ'я в Україні. З іншого боку, УПЦ КП також вважає себе правонаступницею Українського екзархату, а дії Московського патріархату – розколом через невизнання її автокефалії.

Коментарі

Ситуація - підлеглий мусор, який за вказівкою начальника кришує видобуток буршитну, вирішив побити та вбив людину у відділку при вибиванні зізнання. Рідні надають всі докази та пишуть начальнику та в прокуратуру заяви з вимогою покарата мусора-вбивцю. Начальник буде прикривати вбивцю, так як знає, що той, у випадку притягнення до відповідальності за вбивство, розповість про злочинні схеми та накази свого начальника. Прокуратура, яка в долі, також буде прикривати. Далі розказувати? Так діє мафіозна система, яка давно укорінилась в Україні. в тому числі в Рівному. Всі або майже всі мусора, які працюють на Пушкіна, так чи інакше пов`язані та є злочинцями в опг мвс. Ті, хто потрапляють туди, не можуть не бути пов`язаними, так як їх втягують рано чи пізно у це. Тому їх на 100% треба звільняти усіх. А особливо тих, хто працює в цій системі найдовше. Призначаючи начальників, які в цій системі не один рік, підмінюючи досвід роботи, а насправді досвід та стаж перебування у мафіозній структурі, призначають найбільш спритних та досвідчених мафіозі у погонах

Повідомляю палким прихильникам Московського патріархату гарну новину (для них).Патрарх Кирило нагородив трьох " кращих" пропагандистів Росіїї http://www.pravda.com.ua/news/2014/12/23/7053009/ . Отож: "По ділах їх пізнаєте їх."

свята канонічна трійця:)))))атєц,син і святай дух:)))http://uareview.com/portret-ne-putina/

скільки людей йде до православної церкви МП! І так молимося в центрі у підвалі, а КП віддали краще місце.

тільки старим і неграмотним людям,яким кагебешники в вуші вдувають свою "правду"..

а,шо так в Ольгино лоханулись,що запроданцям не видали компи з встановленою укрмовою?:))не ті , нині кагебісти,не ті:)))))))))))))))Вот таке,воно ЭТО:)))))))))))))))

Не можна бути в одній звязці з тими, хто порушує заповідь;"Не убий". Комусь треба доводити, що московська церква в одній звязці із Путіним?

Багато тексту, а ще більше словоблудддя. Але вже втома від посилань, на які ви не давєте відповіді про благословення війни, тобто Гіркіна вашою церквою. Стосовно історії Філарета. Він -дітище православної церкви в умовах радянської дійсності. Що тут дивного? Іншим він просто не міг бути. Якщо московська церква навіть за умов незалежності пресує, що мало не здасться. Як варіант, висловлюючи свою позицію, був би на Соловках. Але, слава Богу, для людини настав час істини. Ісус Христос казав:"Хто був останній, той стане першим". І досить спекулювати на цьому.

Знову преса БРЕШЕ. Порахуйте: 1148 рік + 141 рік буде 1289 рік (а не 1589).
Далі слова Філарета, які викривають Вашу неправду, а саме окремі вислови з «Послання Блаженнішого Філарета, митрополита Київського і всієї України та єпископату Української Православної Церкви до кліру, чернецтва і всіх вірних чад Святої Української Православної Церкви з нагоди надання незалежності й самостійності в Її управлінні», опублікованого в першому номері журналу «Православний вісник» від січня 1991 року на сторінках 6-9.
«Чудесне провидіння Боже привело нашу Святу Українську Православну Церкву до того радісного історичного дня, коли Вона стала незалежною і самостійною в управлінні…»

«Ці рішення (про надання нового статусу УПЦ, — авт.) Архієрейського Собору (РПЦ, — авт.) свідчать про те, як сердечно піклується про нас Свята Мати Церква. Надавши незалежність і самостійність в управлінні, Мати Церква не залишає нас без своєї молитовної опіки, і ми – її діти – нерозривно єднаємося з Нею і всією Вселенською Церквою… Українська Православна Церква буде керуватися Божественними і священними канонами і тією багатою спадщиною та звичаями, які прийняті Нею від Святих отців Святої Вселенської Православної Церкви. Здійснюючи своє служіння, наша Церква завжди йшла і буде надалі йти дорогою праведного Авеля, а не дорогою Каїна, на яку хочуть штовхнути Її антицерковні сили».

«От і сьогодні прихильники так званої «Української Автокефальної православної церкви», яка має всього лише 70-річну історію, об’єднавшись з греко-католиками східного обряду, при підтримці сил екстремістського характеру розривають не тільки хитон Єдиної, Святої, Соборної і Апостольської Церкви, але сіють ворожнечу і братоненависництво серед українського народу. Так, у неділю 28 жовтня вони приїхали із західних областей України до Києва, обступили Софіївський собор, щоб не допустити служіння Божественної літургії з нагоди надання самостійності і незалежності Українській Православній Церкві… На жаль, цією ганебною справою керували деякі депутати українського парламенту».

«У храмах нашої Святої Церкви ми молимося церковнослов’янською мовою, мовою святих слов’янських вчителів Кирила і Мефодія. Ця мова свідчить про те, що всі слов’янські народи віками стоять на основі молитовної єдності, це мова святого Володимира Хрестителя нашого, це мова, якою молились мужні українські козаки. Тому слов’янська мова для наших віруючих людей стала мовою традиційною, святою… Питання мови (богослужіння — авт.) повинні вирішуватися не самочинно і стихійно, як кому спаде на думку, а за архіпастирським благословенням».

«Як можна молитися, причащатися Тіла і Крові Христових, відколовшись від Його Святої благодатної Церкви?»

«…Давайте разом будемо… будувати самостійну і незалежну Українську Православну Церкву на канонічних основах. Розділення і зрада – це великий гріх, який, за словами святих отців, не змивається навіть мученицькою кров’ю».

«Яка може бути святість там, де немає благодаті Божої, а лиш одна назва? Так звана «Українська Автокефальна православна церква» постала не на канонічній основі, а на розколі та в зв’язку з політичною ситуацією в Україні. Для самостійного і незалежного життя нашої Церкви ми отримали найголовніше, тепер успіх управління Церквою в наших руках».

Андрію, в тому що ви кажете, зерно істини є. Але потрібно дати відповідь на питання:"Хто бунтує?" До останнього часу (до війни) дві церкви співіснували більш менш мирно, при тому, що всі наведені вами факти, були в наявності. Ні для кого не секрет, що УПЦ МП має (умовно) адміністативну незалежність, але фінансово залежить від Москви. Тобто частина пожертв від кожної поставленої вами свічки іде туди, звідки повертається вбивати українців. Нехай гинуть, а ми будемо чекати, поки все стабілізується. Ідьте самі і посилайте своїх дітей в зону АТО ( російський священник благословив Гіркіна) і там чекайте. І не потрібно маніпулювати вірою в Бога. Москва давно забула заповідь:"Не убий!!!!".

Сторінки

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.