Без лохА і жизнь плохА, або Чому не міняється система

От скажіть чесно: як часто ви з часів революції чули слова, що "нічого не змінилось, система та сама"? Просто пригадайте. І спробуйте пригадати варіанти розвитку розмови після цих слів. Знаєте, я знаю, чому так. Ви самі в цьому винні і ніхто окрім вас. Підтвердженням цього наведу історію, яка сталась зі мною…

Ви бачили ціни на пальне? І я їх теж бачив! Саме тому вирішив поставити на своє авто газове обладнання. Проста математика: бензин А-95 по 18 гривень, а газ по 8,4 гривень. Так співпало, що рішення про переведення свого авто на метан/пропан прийняли майже одночасно з моїм приятелем. Не описуватиму пошуки фірми, яка встановить на машину обладнання з оптимальним співвідношенням ціна-якість. Тут у кожного свої критерії і вподобання. І перейду відразу до обов'язкових, у таких випадках, процедур, а саме зміни техпаспорта авто і вироблення відповідних документів у МРЕВ.

Мій приятель при зустрічі гордо заявив, що вже "виробив всі документи і зробив техпаспорт". Він скористався послугами "рішали" (є в Україні така професія) і це йому обійшлось у 800 гривень. За словами приятеля – все зробили всього за день.

Моє принципове рішення було робити все самому і по закону. Так, як би це мало відбуватись в нормальній європейській країні. Інакше навіщо було розпочинати революцію? Зізнаюсь чесно: морально підготувався до тяганини і проблем. Так само заздалегідь вирішив описати свої "поневіряння" у серії матеріалів. А для чистоти експерименту було прийнято рішення не діставати журналістське посвідчення. У всіх можливих документах я значусь, як підприємець, тож чистота експерименту дотримана. Далі описую все по порядку.

У середу (26 листопада) близько одинадцятої години поїхав в рівненське МРЕВ. При в'їзді на територію, де знаходиться ця державна установа, мене зупинив дядечко в камуфляжі і зажадав за в'їзд 10 гривень. Скажу чесно, чогось подібного я й очікував, бо люди розповідали: попри те, що за законом платна парковка можлива лише за умови встановлення паркоматів, стоянка біля МРЕВ – платна.

Як виявилось, це приватна територія, яка належить власнику будівлі (МРЕВ орендує приміщення у приватної структури). І власник збирає гроші за в'їзд. В той час, як міська влада і всі установи у Рівному (навіть міська лікарня, де плату за проїзд брали роками) скасували плату за паркування, тут, біля одного з підрозділів МВС, це коштує 10 гривень.

На мої слова про незаконність, чоловік біля шлагбаума трохи побурчав, щось типу "йдіть це поясніть начальству". Однак шлагбаум відкрив, і я заїхав на територію.

На поверсі з пронумерованими віконечками знаходилось десь до півтора десятка чоловіків. Судячи з того, що більшість з них розмовляють між собою і з працівниками МРЕВ панібратськи, – це і є так звані "рішали". По суті, цей поверх – їхнє неофіційне місце роботи. Але мені не до них, а в одне з віконечок.

Жіночка з сердитим поглядом запитала, по якому я питанню, і після моєї відповіді назвала мені перелік документів, які їй потрібні. Серед них був паспорт. Саме його я й не взяв з собою. Мої запевнення, що паспортні дані я знаю напам'ять, а посвідчити особу можу правами, на пані не справили враження. Їй був потрібен мій паспорт.

Робити нічого – сідаю в машину і їду по документ. При повторному заїзді на територію, чоловік, який ще півгодини тому намагався отримати з мене 10 гривень за парковку – просто підняв шлагбаум.

Пані, яка хотіла мій паспорт, була зайнята іншим відвідувачем, і я підійшов до віконечка, за яким був чоловік років 45-ти. Він перевірив мої документи, перевірив щось в комп'ютері, дав підписати якісь папери і направив у відділення банку (яке знаходиться тут же на поверсі) заплатити 325 гривень. Після чого я мав зайти в кабінет до експерта.

Заплативши знайшов експерта не в кабінеті, а на вулиці, де він оглядав якесь авто. Почувши від мене, що я від нього хочу, запитав де машина. Отримавши відповідь сказав відкрити капот і багажник. Перевірив авто, пофотографував і сказав почекати його біля кабінету.

За кілька хвилин мені оформили ще якісь папери і сказали знову сходити у банківське відділення оплатити "роботу експерта" – 84 гривні.

Після сплати цього платежу я отримав купу всіляких заяв, заключень і витягів. Їх мені сказали віддати в "5 або 6 віконечко". Чоловік з бейджиком "спеціаліст" передивився всі папери і сказав: "підійдіть без десяти, без п'яти час…". На годиннику було 12:34.

Потинявшись поверхом хвилин 20 знову підійшов до віконечка. Тут хочу зробити відступ. Весь цей час вже згадані раніше чоловіки сновигали між віконечками, кабінетами і вулицею з паперами і автомобільними номерами. Один чоловік сидів на стільчику і читав газету. Він відразу впадав в око несхожістю на інших. Інтелігент років шестидесяти. Коли я підходив до віконечка, до нього підійшов один з "рішал" та віддав йому документи і автомобільні номери. Схоже весь цей час (десь близько години) він сидів і чекав поки йому "порішають".

Молодому чоловіку за віконечком я назвав своє прізвище. Він почав перебирати папери, щось глянув у комп'ютері і простягнув мені новий техпаспорт на мою машину.

– Все? – запитав я.

– А ви ще щось хотіли? – якось здивовано спитав чоловік. – Це ж ваш техпаспорт уже з проставленим газом. Все.

Вся процедура з урахуванням того, що прийшлось повертатись по паспорт, у мене зайняла менше двох годин і 409 гривень. Нагадаю, що моєму другу "рішали" за 800 гривень і "всього за день". З голови не виходило питання: якщо все так просто – навіщо платити комусь, при цьому порушуючи закон? Подзвонив приятелю, в якого є знайомий "рішала". Для повноти картини не вистачало саме цього.

Два дзвінка і зустріч з "рішалою" все розставила на свої місця.

– Колись там (в МРЕВ – авт.) було не пробитись. Все робилось для того, щоб простий чоловік не міг потрапити і зробити сам. Тепер все просто – прийшов і зробив. Раніше теж можна було самому, але спеціально процедуру затягували і тормозили. Так працювала вся схема, – розповідає "рішала".

– Ну, а зараз навіщо Вам платити, якщо можна все самому зробити? – задаю наївне запитання.

– Знаєш, як кажуть: "без лохА і жизнь плохА". Нам платять – ми робим. Ми ж не мать Тереза всім пояснювати, як це робиться. А комусь може впадло самому ходити по кабінетах. Всяке буває, – пояснює чоловік.

  • ЛОХ — жаргонний вислів, що позначає простака, який дозволяє себе обманювати, потенційну жертву злочинця. (За визначенням сайту "Wikipedia")

"Українці невиправні нігілісти" – так сказав мій товариш. Вони самі не виконують ніякі, навіть свої, правила. Це ментальність закладена десь на генетичному рівні. Але працює вона тільки на території України. Бо перетинаючи кордон ті ж українці відразу починають виконувати правила.

Щоб змінити країну, перш за все, потрібно змінитись самому. Дотримуватись правил і закону та вимагати цього від інших. Це, насправді, не так важко і навіть дешевше. Так, саме дешевше, ніж шукати простіші варіанти. Той же мій знайомий, почувши про те, у скільки (часу і грошей) мені обійшлась законна процедура, не знайшов нічого іншого, як сказати: "ну, але ж тобі довелось туди гнати машину". Можна подумати, до "рішали" він ішов пішки… Я його розумію: неприємно усвідомлювати, що тебе розвели на 400 гривень.

Дозволю собі дати всім (і собі в тому числі) пораду: хочете жити в нормальній країні – створюйте її самі. Створюйте своїми діями, вчинками, роботою. І коли вас щось буде не влаштовувати – дивіться в дзеркало. Там побачите того (чи ту), хто відповідальний за цей весь бардак і корупцію. Бо насправді система готова вмерти, але ви самі її вперто підтримуєте і повертаєте до життя.

P.S. А от незаконним збором грошей за парковку доведеться зайнятись окремо.

Коментарі

Дякую за статтю! Хочу подылитися своїм досвідом. В цьому році дочка поступала в самий корумпований навчальний заклад Рівного - медколедж. Відразу попередили 2,5 тис у.о за вступ на безкоштовне навчання і 1 тис.у.о.за платне. Відразу скажу, що не одні а відразу 3 однокласниць так і зробили - одна заплатила за платний, інші - за безкоштовне навчання. Коли я запитав "Для чого?", відповідь була: "Щоб не переживати чи поступить". Натомість я вирішив так як і автор статті - НІЧОГО ПЛАТИТИ НЕ БУДУ! Моя дитина, маючи вищий середній бал, ніж її однокласниці здала ексамени на нижчі оцінки, ніж вони, але за рахунок середнього балу отримала місце у восьмому десятку із 80 державних місць. Проплачені однокласниці були значно вище - у третьму десятку. Але ж результат один і той же - їх всіх зарахували на безкоштовне навчаня. Ось так.
До речі, на запитаня "Чи всім треба нести хабар, може є виключення?" відповідь була: "В минулому році і прокурор і суддя платили!" :-)))
П..С. ще одне: ці рішала, що брали гроші за вступ пообіцяли "влаштувати в хорошу общагу" за 50 баксів і звичайно що не виконали (гроші взяли і пояснили, що не змогли домовитися. Моя дитина проживає в цій "хорошій общазі" і знову ж таки без жодного хабаря!
П.П.С. Цікава ще історія була при здача ексаменів, якщо автора зацкавить можу розповісти (ми змогли складати іспит із одного і того ж вступного предмету ДВІЧІ і оцінки отримали різні, більша з яких допомогла вступити на безкоштовне!)

Хорошая статья, как глоток свежего воздуха.

У мене на реєстраторі час не настроєний. Там якщо уважні, то побачите, що всі нулі стоять.

А то нічого, що на відео, на реєстраторі 2000 рік?

Стаття клас!

Ще один лошок )) Сайт не Матчука, а Хахльова. Це різні люди, чесно.

Матчук то дуже стара тема )))) його нам "сватали" майже два роки тому. Потім був ще Губанов, Хахльов, але то теж давно було. Зараз більш цікавіше звучатиме Коломойський, Гройсмат, Ярош, Порошенко...

Путіна не пропонувати, він х@&ло... 

Льоша, бачу криза і тебе зачепила, що перейшов на газ:) Я думав спонсори сайту ВСЕ підняли зарплату... але певно ні, криза навіть і у Матчука ой... соррі, що обмовився. Але не біла, це комент витруть, правда?:)

За матеріал дякую корисно. Більше ти б таких робив, а то вже думав, що журналісти у рівному пропали...

Давно Олексію не було від Вас якісного журналістського матеріалу.
Я вже почав був сумніватися, але бачу є ще порох у порохівниці.
Дякую за статтю.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.