Помилка чиновника коштувала рівненській пенсіонерці власної хатини

Через незаконний папір, виданий недобросовісним чиновником, рівненську пенсіонерку хочуть викинути з власної хатини. Такі дива можуть коїтися хіба що в нашій наскрізь корумпованій державі, де все купується і все продається. На честь і совість, елементарну людську порядність не зважають. Історія ця настільки парадоксальна, що в неї тяжко повірити. Та є її живі фігуранти. Є висновки судів і всі документальні докази.

Не клич біду. Вона прийде сама

Коли б хтось раніше сказав рівнянці Іванні Калаур, що вона зіткнеться в житті з такими проблемами – зроду б не повірила. Бо ніколи нікому ніяких прикрощів у житті не завдала. Не заздрила людям, ніколи не зазіхала на чуже. Проте четвертий рік поспіль хвора жінка-інвалід бореться в судах за право жити у власному приватизованому помешканні, яке у неї намагається відібрати стороння людина. А почалося все з того, що за незаконною довідкою обласного БТІ неіснуючу частину будинку Петрові Земляку подарував колишній сусід Іванни Калаур. Довідка ця була видана працівницею обласного БТІ у 1996 році.

Цей випадок і забрав у жінки здоров'я, спокій та всі ті земні радощі, в яких жила матір трьох дорослих дітей.

Успадкувавши в 1997 році від своєї бабусі Ольги Василівни Зань нехай стареньку, але окрему хатчину на вулиці Дворецькій, 76, жінка була цьому спадку дуже рада.

– Так сталося, – каже вона, – що напередодні я розлучилася з чоловіком, залишилася без житла, і прихистила мене у себе бабуся Оля. Кілька років жили ми удвох, а перед смертю, у 1997 році, заповіла вона мені цю хату й усе майно. Так стала я хазяйнувати сама. Дещо підремонтувала, полагодила труби, провела воду. У 2001 році міська влада дозволила мені оформити право власності на це житло.

У цьому старенькому, зате власному помешканні й жила після оформлення спадщини ще тринадцять років. Коли раптом постукала у двері біда. О пізній зимовій порі хтось подзвонив у ворота. Поки одяглася та вийшла на подвір'я, щоб відчинити, вже ніде нікого не було. На подвір'ї лежав перекинутий з вулиці через ворота товстий конверт. На ньому – жодних адрес: ні адресата, ні адресанта. Взяла, принесла до хати. Витягла з конверта казенні папери, стала читати і жахнулася: якийсь Петро Земляк, про існування якого вона донині сном і духом не відала, 29 грудня 2010 року в позові до Рівненського міського суду вимагав скасувати її, Іванни Калаур, право власності на житло на вул. Дворецькій, 76. Кров бухнула в скроню. Не вірила, що це відбувається з нею, що це не сон. Читала позов раз, другий – і нічого не могла второпати. Якийсь Земляк посягає на її житло, хоче довести, що воно належить йому. Проте відповідачами в позові, у першу чергу, означені дві вагомі установи: ­виконавчий комітет Рівненської міської ради та міське бюро технічної інвентаризації. Її, Іванну Калаур, кличуть до суду, як третю особу, яка "не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів".

Як же вона може про щось заявляти, коли про те, що діється поза її спиною, тільки ось тепер дізналася з перекинутих через ворота судових паперів? Ця приголомшлива звістка мало не вбила Іванну Іванівну. Схопилася жінка за серце та ледве доклигала до телефону, щоб викликати швидку.

Та це був тільки початок. За чотири роки, поки справа вирішувалася в судах, Іванна Калаур пережила дві операції на серці й ледве вижила, бо було таке, що в клініці Амосова її серце на кілька хвилин зупинилося… Була ця людина вже там, на межі між життям і небуттям. Тож тепер, коли судилося вижити і стати на ноги, запевняє, що не боїться нічого й нікого. Буде боротися до кінця. Щоби встановити справедливість, йтиме до Верховного Суду України і навіть міжнародних судів.

За половину старої хати – дві квартири

А почалося все у жовтні 1990 року. Житло, у якому на вулиці Дворецькій, 76, вже понад два десятки літ мешкає Іванна Калаур, – це тільки північна частина тієї продовгуватої хати, яка стояла тут у радянські часи. Жили тоді в ній дві сім'ї: 57% загальної площі належало Ользі Зань (квартира №2), а 43% – матері й сину Абрамовичам (квартира №1). Стали Абрамовичі скаржитися міській владі на аварійність будинку і таки домоглися свого: у 1990 році їм виділили дві однокімнатні квартири – окремо для матері та дорослого сина. Тож скоро вони переїхали в нові помешкання. Сусідка Абрамовичів Ольга Зань залишилася в хаті. На житло вона не скаржилася і на квартиру не претендувала: куди вже їй у 84-річному віці йти з хати, де проминуло все її життя?!

Проте відселення сусідів принесло бабі Олі зайвий клопіт. Стали в покинутій частині хати збиратися безхатьки та п'яниці. Завівся бруд і сморід, а на розі біля покинутої руїни люди утворили сміттєзвалище. Довелося просити владу, щоб вона знесла нежилу частину хати.

На це тодішній міський голова Віктор Чайка розпорядився знести її власними силами.

– Нелегко довелося. Чотири машини сміття вивезли ми тоді, – згадує онука Ольги Зань Іванна Калаур. Адже саме їй довелося організовувати роботи з відтинання напівзруйнованої частини будинку та розбирати завали.

Нікому з жінок на той час і на думку не спало, що ця частка майна, якої після виконання розпорядження міського голови на знесення вже не існувало, може бути колись використана колишнім сусідом, щоб посягнути на їхню власну частку.

Документи на дірку від бублика

У серпні 1997 року Іванна Калаур за заповітом Ольги Зань отримала свідоцтво про право на спадщину. Як було їй знати, що колишній сусід Петро Абрамович, поховавши матір, ще у липні 1995 року якимсь дивом роздобув в обласному БТІ довідку-характеристику на всю хату, яка існувала тут до його переселення. З. П. Франчук, яка цю довідку видала, мабуть, не поцікавилась, чи стоїть ще ця хата, яка будувалася в 1912 році. Видавши неправдивий документ, посадова особа скоїла, як пишеться в судових паперах, "дисциплінарне порушення". Насправді – злочин. Бо якби не було цього документа, жоден нотаріус не видав би Петру Абрамовичу свідоцтво про право власності на споруду, що розташована на вул. Дворецькій, 76. Без цього свідоцтва та довідки-характеристики навряд чи міг би цей хитрий чоловік знову ж таки через нотаріуса оформити договір дарування й подарувати насправді неіснуючу хату Петрові Земляку. Де взявся той Земляк, ким він Петрові Абрамовичу доводиться – кумом, сватом чи земляком? Цього ніхто крім цих двох осіб не знає. Проте досі в суді фігурує документ – копія договору дарування від 3 січня 1996 року, що є головним аргументом у руках позивача Петра Земляка до БТІ, міської влади та, як пишеться у позовній заяві, до третьої сторони – Іванни Калаур, яка до інтриг цих людей зовсім не причетна.

…І щуку кинули у річку

Помітили, щоправда, таку оборудку з документами на неіснуюче житло в міському БТІ. Тодішній начальник міського БТІ Володимир Комаревич попросив обласну прокуратуру розібратись, як це обласне БТІ видало неправомірні документи на право власності на будівлю, яка розташована на території міста Рівне. Обласна прокуратура розібралася. Факт скоєння працівницею обласного БТІ дисциплінарного порушення було підтверджено.

Проте ніхто цю пані не покарав. Згідно з існуючими тоді нормами законодавства з часу скоєння цього порушення вже минуло шість місяців, тож у документі, надісланому від обласної прокуратури до міського БТІ, написано, що "притягнути її до відповідальності підстав немає".

Тут би і визнати всі ці неправомірні документи недійсними, вилучити їх і скасувати. Проте органи прокуратури такі рішення не приймають. Це компетенція суду. Тож в. о. начальника відділу загального нагляду В. П. Мидловець, підпис якого стоїть на цьому документі, порадив вирішувати питання щодо визнання недійсним договору дарування, що укладений між Абрамовичем та Земляком, у судовому порядку.

Хто мав би звертатися до суду? Іванна Калаур та її ще жива на той час бабця Ольга Зань нічого про це не знали. Тож міське БТІ оригінал цієї фальшивої дарчої вилучило, й на тому все зупинилося. Абрамович із Земляком, так би мовити, "залягли на дно". Коли ж через чотирнадцять років вирішили, що всі про все вже забули, пішли в атаку знову, маючи на озброєнні лише копію незаконної дарчої. Вони залучили до справи суддів, найняли адвокатів, а ті, прикриваючись законом та іменем України, стали вершити суд…

Правосуддя чи кривосуддя?

Сьогодні стан справ такий: соціально незахищена рівнянка Іванна Калаур, яка законно живе в успадкованому від бабці житлі, може будь-якої миті опинитися на вулиці. Над долею ні в чому не винної людини висить дамоклів меч право- чи то, пак, кривосуддя. Виходить, якщо остання крапка в рішенні суду останньої інстанції буде не на її користь, у неї просто заберуть її хату. Єдине, що ще дає цій жінці якусь іскру надії – це те, що на її боці як міське бюро технічної інвентаризації, так і міська влада.

У жовтні 2012 року виконком міської ради звернувся з позовом до міського суду з приводу того, що один і той же будинок, під номером 76 на вул. Дворецькій, зареєстрований за різними власниками. Іванна Калаур також звернулася до суду, щоб захистити свою власність. Два позови були об'єднані в єдине провадження, і позивачі суд виграли. Дії обласного БТІ з реєстрації 18 липня 1995 року права власності на неіснуючу частку цього будинку Петра Абрамовича визнано незаконними, цю реєстрацію скасовано. Визнано незаконними і дії обласного БТІ з реєстрації права власності на неіснуючу частку цього будинку Петра Земляка, і цю реєстрацію від 12 лютого 1996 року також скасовано. Відтак, визнано недійсними і право на спадщину, видане Першою Рівненською нотаріальною конторою на ім'я Петра Абрамовича, та договір дарування цієї частки Петрові Земляку.

Усе справедливо, та коли б на цьому й крапка. А тож – ні. Абрамович із Земляком із таким рішенням суду не погодились. Шукали спосіб, як скасувати це рішення, і таки знайшли. Суд апеляційної інстанції скасував рішення на користь виконкому міської ради та Іванни Калаур і залишив чинними дії обласного БТІ.

Міська рада та Іванна Калаур подали касаційну скаргу до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ. 16 липня 2014 року, замість того, щоб поставити крапку в цій справі, цей високий суд, вказавши на помилки Апеляційного суду Рівненської області та скасувавши його рішення, взяв та й направив справу на новий розгляд до Рівного.

10 жовтня 2014 року Апеляційний суд Рівненської області скасував рішення на користь виконкому міської ради та Іванни Калаур та відмовив у задоволенні їхніх позовів. Не допомогло і звернення міського голови Володимира Хомка до прокурора міста Андрія Джуса з клопотанням захистити права Іванни Калаур, яка законно успадкувала будинок на Дворецькій, 76.

Але тут варто згадати про первісний позов Петра Земляка до Рівненської міської ради, міського БТІ та третьої особи "без самостійних вимог" І. І. Калаур. Суд першої інстанції та апеляційний суд Земляку відмовив, але вищий суд на те, напевно, й вищий, щоб у своїх висновках зазначити ось таке: "Право власності родини Абрамовичів на 43/100 частки спірного будинку у свій час не було припинено в установленому законом порядку й зазначена частка у житловому будинку після отримання компенсації у вигляді двох однокімнатних квартир не була відчужена. При видачі ордерів на дві нові квартири тодішня міська управа не обумовила, що ці ордери надаються їм замість частини будинку по вулиці Дворецькій, 76, як компенсація за цю частину будинку".

Найбільш цинічно виглядає та частина судового рішення, де написано, що "права та інтереси Іванни Калаур ні діями Абрамовича щодо встановлення своєї частки, ні договором дарування частки житла Земляку порушені не були". Аргументується таке судження тим, що договір дарування укладено 3 січня 1996 року, а пані Калаур на основі свідоцтва про право на спадщину стала власницею іншої частини будинку 21 серпня 1997 року.

Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ розбирався-розбирався в цій заплутаній справі, проте так і не розібрався. Направив справу на новий розгляд у Рівненський міський суд.

Бюрократія безсмертна

Тож радіти Іванні Калаур, що її залишили в спокої й вона житиме так, як і жила до цих судів, рано. Позов про визнання недійсним свідоцтва про право власності І. І. Калаур розглядає по-новому суддя Петро Денисюк. Незважаючи на висновки судової експертизи, яка підтвердила, що в час, коли Петро Абрамович оформляв незаконні документи на хату, споруди вже не існувало, Петро Земляк просить у суду визнати недійсним передання міською радою Іванні Калаур у приватну власність будинку на Дворецькій, 76.

– Коли б ще у 1996 році, як стало відомо, що довідка-характеристика на будинок видана Абрамовичу незаконно, а тоді на її основі вчинений правочин – договір дарування неіснуючої частини, обласні прокуратура і БТІ зініціювали скасування цих двох основних документів, не було б тоді підстав для всіх цих судів, – коментує Ірина Іващенко, адвокат Іванни Калаур.

Проте цього не було зроблено. Тож і досі дамоклів меч між "жити" чи "не жити" у своїй хатині висить над головою жінки, права та інтереси якої згідно з висновком останнього суду начебто й не порушені.

Далі буде

Ознайомившись із парадоксальним випадком того, яку злу дію можна учинити за допомогою неправомірних документів, наша редакція подала інформаційні запити до двох причетних до цієї історії інстанцій обласного рівня – прокуратури та БТІ. Ми попросили пояснити, чому одні чиновники допустили такі фатальні для людини помилки, а інші не подбали, аби їх виправити. Принагідно хотілося дізнатися, чи покарали за скоєне дисциплінарне правопорушення пані Франчук.

В обох згаданих установах взяли наші запити до уваги й обіцяли дати відповіді: у БТІ – до кінця тижня, у прокуратурі – протягом місяця. Тож – далі буде. Тим часом, питання – хто захистить просту людину, колишню медичну сестру, а нині пенсіонерку-інваліда – зависло в повітрі.

Людмила МАРЧУК, "7 днів".

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.