Битва за історію: Чи переможе ентузіазм рівненських митців суддівські 30 мільйонів

Вже вкотре точаться суперечки навколо приміщення в центрі Рівного. В будівлі, яка розташована за адресою Драгоманова, 9, раніше знаходилась жіноча консультація. У лютому міська вдало уклала договір позички терміном на 49 років про передачу цієї будівлі Апеляційному суду Рівненської області.

Будинок на вул. Драгоманова, 9, звели ще у 1928 році на кошти жителів міста Рівне для створення "Лікарняної каси". Це був у той час такий собі праобраз страхової медицини. Так вже сталось, що майже вся історія цього будинку була пов'язана з людьми у білих халатах. І лише нещодавно їх там не стало, натомість у цю будівлю можуть зайти люди у суддівських мантіях. За іронією долі в колишній гінекологічній жіночій консультації хочуть розмістити Апеляційний суд.

На даний момент у будівлі проводять ремонтні роботи, змінюють покрівлю даху.

– Дана будівля залишається у власності громади. Ремонт даху ми проводимо на законних підставах, маємо кошторис на ремонт даху та інші дозвільні документи. Ті приміщення, які нам пропонують взамін, – нам не підходять. Не потрібно обвинувачувати Апеляційний суд у тому, що він робить щось неправомірно, – зазначила прес-секретар Апеляційного суду Олена Кузьменко.

На ремонтні роботи держава вже виділила 900 тисяч гривень. А загалом, для ремонту потрібно 30 мільйонів гривень.

Проте творча еліта Рівного категорично проти того, щоб у даному приміщенні розташовувався суд. Вони вимагають створення у даній будівлі обласного художнього музею.

– Без конкретних дій ми нічого не змінимо. Такі дію суду – беззаконні. Як у громади може бути довіра до нашої судової системи, якщо сам суд, який має стояти на варті закону, його порушує. Договір позички має бути розірваний. Ми просимо у суду, щоб вони добровільно відмовились від даної будівлі. Чи ви хочете, щоб тут з'явився другий Сашко Білий? Громада більше мовчати не буде. Ми до вас звертаємось з проханням добровільно відмовитись від будівлі, бо ми не хочемо відкривати тут фронт війни. Але якщо знадобиться його відкрити – ми це зробимо. У вас немає жодних документів, крім кошторису на ремонт даху та декларації на початок робіт. Всіх інших багатьох дозвільних документів у вас немає. Ми це перевіряли, звертаючись у відповідні інстанції. Будівля в центрі міста оцінена по ціні дво-трикімнатної квартири в Рівному, а зараз вкладаються такі великі кошти, щоб привласнити дане приміщення, – наголошує відомий рівненський фотограф, член правління Національної Спілки фотохудожників України Олександр Харват.

Документи, які надали представники суду:

Довідка:

Поштова листівка з новозведеним приміщенням каси хворих

У минулому – повітова каса хворих, а фактично – приміщення першого закладу страхової медицини Рівненщини. Власне, для цих потреб його й було зведено. Цьогоріч, 8 грудня, минатиме 85 років, відколи рівненський ксьондз Сиревич освятив новозбудоване приміщення.

Звели його у 1929 році для потреб громадської організації "Повітова каса хворих". Опікувалася вона медичним обслуговуванням малозабезпечених мешканців Рівненського повіту. Працююче населення переказувало певні суми своїх заробітків роботодавцям, а вони – у касу хворих. Така своєрідна медична страховка, яка в разі потреби забезпечувала лікування хворого за гроші каси.

Фото 30-х років XX століття

Оскільки витрати держави на охорону здоров'я у 20-30-ті роки минулого століття були мізерними, то лікування і утримання хворих у медзакладах було платним. Що, у свою чергу, багатьом було не по кишені. Як свідчать архівні джерела, у ті часи, наприклад, консультація лікаря коштувала до 6 злотих, нескладна хірургічна операція – до 80 злотих, пологи без ускладнень – 40 злотих. За довідку від лікаря потрібно було викласти 10 злотих. Для порівняння слід зазначити, що, наприклад, корову можна було купити за 290 злотих, 100 кілограмів пшениці – за 23 злотих, а 100 кілограмів жита – 15. Відтак, каса хворих для багатьох була справжнім порятунком.

Створено організацію було на початку 20-х років, і свого окремого приміщення вона не мала. Згодом, коли її діяльність набула розмаху, постало питання розміщення і лікарів, і хворих. Тоді на пожертви місцевих меценатів та за активного сприяння комісара каси хворих Каменецького й збудували велике приміщення на вулиці Драгоманова, яка в той час носила назву Сенаторської.

Скористатися послугами каси могли й непрацюючі члени родини застрахованої особи. У закладі надавали послуги дантиста, приймали пологи, проводили лабораторні аналізи, рентгенівське та кварцове опромінення, нескладні хірургічні втручання. З каси виділяли кошти на санітарно-курортне лікування.

Поштова листівка 30-х років XX століття

З приходом до Рівного радянської влади приміщення передали під міський пологовий будинок. Головним лікарем закладу був Микола Прохоров (син). Лікарі Прохорови (батько і син носили однакові ім'я та по батькові – Микола Миколайович) у довоєнному Рівному були авторитетними і шанованими людьми. Саме у будинку на Драгоманова, 9, розпочав свою медичну практику напередодні Другої Світової 26-річний на той час лікар акушер-гінеколог Борис Квашенко. Цю людину називають світилом рівненської медицини, лікарем від Бога. Борисові Квашенку – унікальному фахівцеві, який практикував майже до 90-літнього віку, – тисячі рівнянок завдячують врятованим здоров'ям та щастям материнства.

За часів німецької окупації лікарня на Драгоманова слугувала лише німцям-окупантам. Щойно зайнявши Рівне, фашисти наказали персоналу закладу за 24 години вибратися із приміщення. Після звільнення міста радянськими військами там знову розмістився пологовий. А згодом, коли в місті з'явилися ще й інші пологові будинки, в приміщенні на Драгоманова, 9, залишили тільки жіночу консультацію.

Пологовий будинок. Фото 60-х років XX століття

Нині міська влада знайшла нове застосування споруді, яка увесь свій вік служила медицині.

Ключові слова: 

Коментарі

Цікава дуже інформація, щодо "дєрєбана" коштів. Тільки, ділитися буде "творча еліта Рівного" (вовки в овечих шкурах)http://7d.rv.ua/2014/12/11/%D0%BE%D1%82%D1%80%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D0...

Судячи з чисельності відвідувань розташованого майже поряд через 300 метрів обласного краєзнавчого музею та подій на сході України, фактично війни, то як раз " на часі" питання передачі цього приміщення купці людей, що назвали себе митцями. Виключте компютера та включіть мізки!!! У "митців" є 30 млн. щоб створити то що вони хочуть - ні!!! В цей час їм хтось, держава, громада чи спонсори дадуть 30 млн. - ні !!! У Рівному їм ніде висталятись - ні!!! Поряд є музей. Нікому з них не треба ця розвалюха! Треба земля під нею, яка через відповідні схеми дійде до того кому вона треба і і історичному центрі виросте свічка девятиповерхова чи офісний центр. Нашим заангажованим "митцям" Станіславський сказав би НЕ ВІРЮ!!!

А суд, думаєте, за власні кошти ремонтує?
ні. за наші з вами податки. Якщо ви звичайно їх чесно сплачуєте.

Ви, мої любі, або на стільки вузьколобі, або "в ділі". Робите вигляд ніби не розумієте, що це звичайний "дєрєбан" державних коштів!!!
Стандартна схема, котра вже не раз у Хомка з компанією успішно спрацьовувала.
А ви усі, як страуси - голову в пісок, а дупу .... Вибачте, вже за таке порівняння.
За приміщення художники звертались не один раз, але що ж робити, якщо заява кожного разу дивним чином "зникала". Кожен з можновладців в обличчя каже "та бери", а в спину - ДУЛЮ (добре, що не кулю, але це поки що).

Хочете ще поповнити "сімейний бюджет" хомка та усіх причетних? то виверніть свої кишені! або мовчіть - вони і так усе самі заберуть.
дивні люди...

Митцям необхідне це приміщення чи підприємливим рівнянам для будівництва якогось чи офісного центру, чи будинку? Де митці візьмуть гроші для реконструкції? І в місті є багато інших місць для організації виставок, ви краще в краєзнавчому музеї порядок наведіть і ремонт.

неправда не зараз. война з него идет больше года. а я не считаю, что дердавна установа с автозаками должан " украшать" исторический центр города
вы наерное не знаете, что современные музеи - этио и мастерклассы, и курсы , и различные мероприятия, и приглашенные звезды, и мастерские - все под одной крышей. А суд может быть и не в центре. тем более с автозаками

А чому приміщення художникам так стало потрібно саме зараз, коли вже вирішено, що в ньому буде знаходитись суд. По-моєму воно пустувало не один місяць. Чому тоді не -хотіла там музей розмістити? Я вважаю що в цьому приміщенні повинна знаходитись державна установа. І будь ласка, не потрібно купці фотографів називати себе "громадою міста". Я теж громада міста і вашу куплену думку не розділяю. То Чугунніков там з плакат скакав, студентів з собою привів, тепер "творча еліта Рівного". Ваша позиція в тепершній час нікому не потрібна, крім кількох зацікавлених осіб.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.