Як переселенцям отримати медичну допомогу у Рівному?

Наявність передбачених у законі гарантій певних прав, на жаль, не завжди призводить до їх реалізації людиною на практиці. Особливо актуальною ця проблема стала для тих, хто вимушено покинув територію Криму, Донецької чи Луганської областей і перебуває в інших частинах країни. Зокрема, виникає питання: як і де можуть вимушені переселенці скористатися своїм конституційним правом на медичну допомогу?

Керівник правових програм РОГО "Комітет виборців України", адвокат Микола Глотов розповів про ситуації, в яких може опинитися внутрішньо переміщена особа, котра потребує допомоги лікаря, і дав поради, як діяти в тому чи іншому випадку.

– Наприклад, особа, місце проживання якої офіційно зареєстроване в Луганську, але наразі фактично вона проживає в Рівному та оформила статус внутрішньо переміщеної особи без зміни реєстрації місця проживання. Якщо така людина прийшла до будь-якої з поліклінік та попросилася на прийом до лікаря, то навряд чи їй відмовлять у медичній допомозі. Адже особам, котрі стали на облік, видається відповідна довідка, яка і засвідчує її місце проживання на певний визначений період. При цьому, згідно з ч. 1 ст. 9 Закону "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" така особа має право на те, щоб їй було надано необхідну медичну допомогу в державних та комунальних закладах охорони здоров'я, – зазначає Микола Глотов.

Варто зазначити, що обов'язки з організації роботи медичних закладів з надання необхідної допомоги населенню з урахуванням тимчасового проживання/перебування на відповідній території внутрішньо переміщених осіб покладаються на місцеві державні адміністрації. А органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень забезпечують надання медичної допомоги в комунальних закладах охорони здоров'я з урахуванням відомостей про внутрішньо переміщених осіб, які тимчасово проживають (перебувають) у відповідному населеному пункті.

– Разом з тим, може трапитися так, що медпрацівник намагатиметься відмовити переселенцю в наданні медичної допомоги. Наприклад, мотивуючи це тим, що особа має звернутися до лікарів іншої поліклініки міста, до якої віднесено територію, на якій тимчасово перебуває/проживає пацієнт. Проте подібні дії, в разі їх вчинення, однозначно неприйнятні, – наголошує адвокат.

Оскільки, згідно зі ст. 38 "Основи законодавства України про охорону здоров'я", кожний пацієнт, який досяг 14 років і який звернувся за наданням йому медичної допомоги, має право на вільний вибір лікаря, якщо останній може запропонувати свої послуги, та вибір методів лікування відповідно до його рекомендацій. Крім того, кожний пацієнт має право, коли це виправдано його станом, бути прийнятим у будь-якому закладі охорони здоров'я за своїм вибором, якщо цей заклад має можливість забезпечити відповідне лікування.

– Тож, у разі подібних відмов, рекомендуємо переселенцям просити лікарів надати письмову відмову у формі листа чи довідки з проставлянням власного підпису та печатки медзакладу, – зауважив Микола Глотов.

В разі небажання надавати відповідь способів дії є три:

  1. зателефонувати в обласне управління охорони здоров'я і поскаржитися на таку поведінку лікарів;
  2. написати заяву і подати чи надіслати рекомендованим листом в медзаклад з проханням у письмовій формі обґрунтувати відмову надати медичну допомогу;
  3. написати заяву в міліцію з повідомленням про факт відмови в наданні медичної допомоги.

Інформація про те, за якою адресою можна поскаржитися в управління охорони здоров'я Рівненської ОДА, наведена за цим посиланням.

– Більше того, в силу вимог ч. 2 ст. 2 Закону "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання" навіть відсутність реєстрації у фактичного переселенця, але не взятого на облік як переміщена особа, не може бути підставою для відмови йому в наданні медичної допомоги, – говорить адвокат. – Оскільки вказана норма гарантує, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Якщо особу обмежено в праві вибору медзакладу через її місце проживання чи відсутність його реєстрації, то в такому випадку вона вправі оскаржити подібні дії як у вищевказаному порядку, так і через суд. Адже такі обмеження прав можуть бути оцінені ще й як дискримінація.

Нагадаємо, наразі в Україні, в тому числі і в Рівненській області, реалізовується проект "Захист цивільних та громадянських прав внутрішньо переміщених осіб та вразливих груп". Для отримання безоплатної правової допомоги та іншої інформації щодо свого статусу переселенці, котрі проживають на Рівненщині, можуть звертатися до центрів права РОГО "Комітет виборців України" в Рівному та Сарнах:

Адреса центру права в м. Рівне: вул. Короленка, 6, 1 поверх, каб. 4. Тел.: (0362) 26-38-47.

Адреса центру права в м. Сарни: вул. Суворова, 8. Тел.: (03655) 2-10-34.

Фото: sos.naiu.org.ua

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.