Оренда по-рівненськи, або Як міська влада "відтискає" підвали в будинках рівнян

"Підвальні" війни у Рівному не дивина. Допоміжні приміщення у житлових будинках дедалі частіше стають предметом скандалів між мешканцями багатоповерхівок, підприємцями-орендарями та владою міста. Остання ж упевнена, що усі (за винятком деяких відомчих та гуртожитків) житлові будинки Рівного є комунальною власністю, й на власний розсуд роздає в оренду допоміжні приміщення. А хто там оселиться — пивбар чи притулок для безхатченків, - то вже, як "карта ляже".

Серед адрес останніх резонансних підвальних скандалів, - будинки на Соборній, 57 та Кавказькій, 15. Щодо першого, то мешканці через суд домоглися повернення їхнього майна, а щодо другого — довелося вдаватися до акцій протесту та апелювати до міських депутатів. Мають проблеми з підвалами й ОСББ. Наприклад, голова об'єднання "Дружба", що на Бандери, 60-А, Іван Фатич бідкається, що не має доступу до комунікацій, розташованих у підвалі, приватизованому ще у 90-х разом із нежитловим приміщенням.

Головним аргументом міських чиновників на користь такої оренди зазвичай стає теза про те, що, мовляв, гроші від оренди використовують на утримання та благоустрій будинку. Однак, як з'ясувалося, насправді усе зовсім не так.  

Як рівненські багатоповерхівки стали "комунальними"

Не моргнувши оком міські чиновники запевняють, що, якщо будинок не належить до ОСББ, то все, на що у мешканців є право власності – це повітря між стінами їх окремо взятої квартири. А будинки — то комунальна власність міста. Комунальними їх зробило понад 20 років тому... розпорядження  представника Президента в області. У ньому серед переліку майна, що залишається у комунальній власності Рівного, одним рядком: “Житлово-експлуатаційні контори №№1-8 (вісім контор)”. І з цієї позиції чиновники — ані руш! Начальник міського управління комунальною власністю Наталія Поліщук роз'яснює:  

— Кабмін Постановою №311 від 10 листопада 1991 року розмежував власність між державою і адміністративно-територіальними одиницями, тобто комунальною власністю. Розподіл відбувся по галузях. На виконання цієї постанови Рівненський облвиконком мав здійснити розподіл майна між адміністративними одиницями області. На заміну облвиконкомам у 1992 році запровадили інститути представника Президента в області з тими ж повноваженннями. Представник Президента в Рівненській області в листопаді 1992 року видав розпорядження про розподіл державної і комунальної власності. Цей документ — це момент виникнення комунальної власності Рівного. Цим розпорядженням передано у власність територіальної громади міста певне майно, розподілене за галузями. Наприклад, якщо передавалася житлова контора, то разом із усіма активами, комплексно - усе, що було на балансі, у тому числі й житлові будинки. У листопаді 1992 року мова про приватизацію житла не йшла (тут пані Поліщук помиляється, закон про приватизацію державного житла введено в дію Постановою Верховної Ради у червні 1992 року, - прим. авт.).

Якщо будинок не перебував на балансі ЖКП, то він передавався по окремому рішенню, - продовжує Наталія Поліщук. - У законі “Про приватизацію державного житлового фонду” є стаття про те, що допоміжні приміщення, які забезпечують обслуговування будинків, переходять у власність разом із квартирою. Але Житловий Кодекс каже, що в цьому будинку можуть бути приміщення побутові, торгові тощо і  право приватної власності на них не передбачено. Інше питання — хто може визначити статус цих приміщень — допоміжні вони чи ні. Адже знаходження приміщення у підвальній частині не є стовідсотковою ознакою, що воно допоміжне. У кожному окремому випадку треба це з'ясовувати, чи може будинок без нього функціонувати, чи ні.

Розпорядження представника Президента, на яке посилаються комунальники, вважаючи усі житлові будинки комунальними

На запитання, хто встановлює статус приміщення, пані Поліщук зазначила, що вона не вивчала достатньо це питання, але, на її думку, це мала б бути будівельна експертиза. Чи є така організація у Рівному, начальниця зазначила, що не знає. Водночас, за її словами, міська влада у разі виникнення спірних питань, завжди намагається вирішити їх на користь мешканців будинку.

- Чи проводили таке визначення, наприклад, по Собрній, 57, чому підвал надали в оренду?

Коли збанкрутувало ЖКП, на балансі якого перебував будинок, його передали на баланс іншому ЖКП. Під час цієї передачі встановили, що є приміщення, яке не використовується (як відомо, там мешканці будинку облаштували кладовки, які чомусь “не розгледіли” комунальники, - прим. авт.), тому воно може бути об'єктом оренди. Ми включили його в перелік таких об'єктів, подали оголошення про оренду, був конкурс. Усе за законом. Чому вийшов скандал? Можливо, ми не так повелися, чи підприємець, але наразі договір оренди розірвано й право власності припинено. Підвал залишений для мешканців, - відповіла Наталія Поліщук.

Як формується список об'єктів для оренди

За словами Наталії Поліщук, список об'єктів нерухомості, які пропонують для оренди згідно із законом про оренду державного комунального майна, формується щороку у січні з подальшим оновленням щокварталу.

- Управління комунальною власністю у листопаді-грудні розсилає на всі підприємства-балансоутримувачі майна повідомлення про те, що вони можуть надавати свої пропозиції для формування переліку, - провадить чиновниця. - У січні ми публікуємо перелік, зазначаючи, що він не є вичерпним. Раз на три місяці оновлюємо. При цьому просимо, щоб балансоутримувачі вказували напрям діяльності, який вони хочуть бачити у тих приміщеннях для оренди. Якщо таких побажань немає, то пишуть, що “будь-яке використання”.

-  ЖКП на свій розсуд вирішують, яке і під що приміщення подавати до переліку об'єктів оренди, не питаючи згоди мешканців?

Гадаю, що ні. Вони напевно виходять на місце, питають... Якщо ЖКП обслуговує будинок, то знає, як використовується це приміщення, - відповіла Наталія Поліщук.  

На запитання, чому ж, наприклад, у так званих колясочних, які є приміщеннями для побутових потреб мешканців, масово розміщуються магазини, яким чином ці приміщення стали приватною власністю тих чи інших осіб (приклад - будинок на Соборній, 190, де мешканці через суд намагаються повернути своє майно,- прим. авт.), Наталія Поліщук відповіла, що, мовляв, треба у кожному випадку розбиратися окремо.

З її слів, укладанню договору оренди передує проведення експертної оцінки, тобто визначення ринкової вартості приміщення. Залежить вона від призначення об'єкта. Ставки оренди встановлює міськвиконком. Кошти від оренди майна, якщо воно перебуває на балансі управління комунальною власністю, ідуть до міського бюджету. Від майна, що перебуває на балансі ЖКП, а це якраз житлові будинки - на рахунки ЖКП. Останні використовують ці гроші зокрема на оновлення основних засобів, зазначила Наталія Поліщук. І  додала:

Треба подивитися Положення про оренду, яке має бути в управлінні житлово-комунального господарства, там передбачено використання цих коштів. 

Комунальні чиновники "відхрещуються" і від оренди, і від коштів за неї  

То скільки ж грошей надійшло до міської казни від оренди допоміжних приміщень у багатоквартирних будинках, на що їх витрачено, та що собою являє Положення про оренду, - з відповідним інформаційним запитом журналіст звернулася до управління житлово-комунального господарства міста.

Відповідь комунальників була у стилі — і я не я, і хата не моя. Про Положення про оренду, про яке говорила пані Поліщук, вони навіть не чули, оскільки “чинним законодавством такий нормативно-правовий акт не передбачений”. Відхрестилися в управлінні й від коштів, - “кошти на рахунки УЖКГ не надходили, оскільки управління є балансоутримувачем нежитлових приміщень, які є власністю територіальної громади міста Рівного”. Водночас запит переслали на адреси рівненських ЖКП як належних розпорядників інформації. З чотирьох ЖКП (“Галицьке”, “Покровське”, “Перспективне”, “Західне”), як під кальку, прийшли відповіді: ЖКП не здає в оренду допоміжні приміщення житлових будинків, і кошти від оренди на рахунки не надходять. Лише з ЖКП “Сонячне” повідомили, що упродовж 2013-початку 2014 років підприємство отримало 15 тисяч 338 гривень від оренди допоміжних приміщень у житлових будинках. Цими грошима підприємство поповнило обігові кошти, зокрема погасило заборгованість до Пенсійного фонду. 

Сторінка з того самого розпорядження, де згадуються житлово-експлуатаційні контори

То хто ж тоді здає в оренду підвали житлових багатоповерхівок і отримує кошти за це? Повторно звернувшись до начальника управління комунальною власністю міста Наталії Поліщук, отримали підтвердження: перелік об'єктів  нерухомості, що підлягають оренді у житлових будинках, подають балансоутримувачі цих будинків — житлово-комунальні підприємства. Чому ж вони відхрещуються від будь-якої причетності до оренди?

Рівненські чиновники трактують закони на свій лад

Крутити законом, як циган сонцем, наші чиновники мастаки. Але й мешканці нині усе частіше звертаються до фахівців за захистом своїх прав.

Юрист Володимир Грабарчук роз'яснює:    

— Відповідно до статті 8 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду", "нежитлові приміщення житлового фонду, які використовуються підприємствами торгівлі, громадського харчування, житлово-комунального та побутового обслуговування населення на умовах оренди, передаються у комунальну власність відповідних міських, селищних, сільських Рад народних депутатів". Очевидно, що, коли у будинку проектом передбачалося приміщення під магазин, офіс тощо, то це приміщення завідома нежитлове. І саме такі приміщення є власністю територіальної громади, і ними розпоряджаються виконавчі органи міської ради. Ці приміщення влада має право продавати або здавати в оренду. На відміну від допоміжних приміщень — підвалів, колясочних, сушилок, пралень тощо, співвласниками яких є мешканці. Про це говорить і частина 2 статті  10 вищезгаданого Закону: "Власники квартир багатоквартирних будинків є співвласниками допоміжних приміщень будинку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою. Допоміжні приміщення (кладовки, сараї тощо) передаються у власність квартиронаймачів безоплатно і окремо приватизації не підлягають". Цю ж тезу підтверджує й пункт 2 статті 382 Цивільного Кодексу України: “Власникам квартири у дво- або багатоквартирному житловому будинку належать на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування, опорні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне й інше обладнання за межами або всередині квартири, яке обслуговує більше однієї квартири, а також споруди, будівлі, які призначені для забезпечення потреб усіх власників квартир, а також власників нежитлових приміщень, які розташовані у житловому будинку”. Щоб підтвердити право власності мешканців, скажімо, на підвал чи горище, не потрібно здійснювати жодних додаткових дій, тобто додатково їх узаконювати. Купив квартиру – автоматично користуєшся підвалом та горищем у розмірі своєї частки. А щоб підвал чи горище у будинку здати в оренду, потрібно обов’язково запитати згоди у кожного з мешканців.

Натомість усупереч цим нормам допоміжні приміщення у багатоквартирних будинках з комунікаціями, опорними конструкціями тощо здаються в оренду саме як комунальне майно. Влада наполягає на тому, що власники приватизованих квартир для набуття права спільної власності на допоміжні приміщення мають створити товариство чи об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, вступити до нього, прийняти будинок на свій баланс, укласти договір з постачальниками комунальних послуг, сплатити збір за користування цими послугами, зареєструвати допоміжні приміщення в бюро технічної інвентаризації.

— Поняття "комунальний будинок" може застосовуватися тільки по відношенню до будинку, у якому немає жодної приватизованої квартири. Якщо хоча б одна квартира будинку має приватного власника, цей будинок уже є спільною сумісною власністю міста та відповідної приватної особи. Наскільки мені відомо, у Рівному немає ЖОДНОГО будинку, де не приватизована хоча б одна квартира. Рішення Конституційного Суду України від 02.03.2004 року чітко визначає: допоміжні приміщення (підвали, сараї, кладовки, горища, колясочні і т.ін.) передаються безоплатно у спільну власність громадян одночасно з приватизацією ними квартир (кімнат у квартирах) багатоквартирних будинків. Підтвердження права власності на допоміжні приміщення не потребує здійснення додаткових дій. Власник (власники) неприватизованих квартир багатоквартирного будинку (в даному випадку громада міста Рівне, управління майном якої здійснює міська рада) є співвласником (співвласниками) допоміжних приміщень нарівні з власниками приватизованих квартир. На рівних. Це підтверджено було ще одним рішенням КС України - від 09.11.2011 року. - говорить громадський експерт з питань житлово-комунального господарства Сергій Пінчук. І далі продовжує:

— Фактично кожен багатоквартирний житловий будинок є співвласністю власників квартир та нежитлових приміщень, що в свою чергу виключає можливість його перебування у власності держави та територіальних громад. Згідно ст. 355 Цивільного Кодексу України, майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно). Згідно ст. 356 Цивільного Кодексу України, власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю; суб’єктами права спільної часткової власності можуть бути фізичні особи, юридичні особи, держава, територіальні громади. Відповідно до ст. 358 Цивільного Кодексу України, право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою. Тобто, рішення щодо управління та розпорядження майном, яке має статус співвласності, має прийматися співвласниками за їхньою спільною згодою. Усіх до одного!

Щоб віддати в оренду підвал, влада має отримати стовідсоткову згоду усіх власників квартир та нежитлових приміщень будинку, оскільки всі вони є співвласниками підвалів. Управління комунальною власністю міста не може одноосібно розпоряджатися будинком, у якому приватизовано хоча б одну квартиру чи нежитлове приміщення. Мешканці мають підстави вимагати розірвання договору оренди, якщо він підписаний без їхньої згоди, а також вимагати через суд відшкодування збитків за знищене чи зникле майно. Це однаково стосується УСІХ будинків міста, де міська влада самочинно, без погодження із мешканцями, здає в оренду підвали або будь-які інші приміщення: калясочні, кладовки, сушарки тощо.

— Кожен багатоквартирний житловий будинок це є маленька територіальна громада, яка має у спільній власності будинок з усіма допоміжними приміщеннями. Ми доти матимемо скандали з підвалами, доки, не питаючи у громади, підселятимуть усіляких сумнівних орендарів. - розповідає депутат Рівнеради Людмила Туровська. - Перш, ніж надати підвал в оренду, треба запитати у мешканців згоди, оскільки це є їхнє майно.

Скільки допоміжних приміщень у рівненських житлових висотках віддано у приватні руки — не злічити. Як і коштів, які пішли невідомо куди. Зважаючи на те, що у Рівному понад тисяча багатоквартирних житлових будинків, можна лише уявити собі "розмах" цієї схеми із незаконного переоформлення (фактично відбору) спільної власності мешканців будинків на користь фізичних і юридичних осіб. При цьому мешканцям цих будинків від такого гендлю у кращому випадку - ні холодно, ні гаряче. У гіршому — проблемне сусідство. І така ситуація не лише у Рівному. Так практично по всій країні.

Очевидно, що до такої ситуації призводять, у тому числі, й певні нестиковки та двозначності у різних законодавчих актах, які дають чиновникам лазівки для зловживання. Комунальні експерти кажуть, що давно назріло внесення змін до законодавства, які б захистили мешканців від протиправних посягань на їхнє майно і позбавили б місцевих чиновників головного — права “регулювати”, водночас прибравши корупційну складову. Однак, схоже, комунальній верхівці такі зміни не з руки. Чим уміло користуються місцеві чиновники.

Світлана Калько, спеціально для сайту "ВСЕ"

Коментарі

Нова влада, нові правила, скоро і оренду до рук приберуть http://orendar.com/ua/Rivne/Kvartyra/

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.