Рівняни масово "обпікаються" на махінаціях Інтернет-шахраїв

Щодня на "гачок" шахраїв потрапляє двоє-троє рівнян. Жителів Рівненщини дурять і в житті, й в Інтернеті. Адже українські кіберзлочинці вдосконалюються і їх статки зростають завдяки необачності людей, які щодня "ведуться" на різні махінації. Лише за останній рік зловмисники зняли з банківських карток українців 116 мільйонів гривень, не відходячи із-за комп'ютера. На які граблі наступили довірливі рівняни, та на яких інтернет-сайтах найчастіше "чатують" шахраї – дізнавалася кореспондент сайту "ВСЕ".

Рівняни найчастіше потрапляють у тенета мережевих шахраїв. Ті, прикриваючись терміновим продажем якоїсь надзвичайно дорогої речі за неймовірно низькими цінами, просять передоплату або й повну вартість товару. Довірливим покупцям шахраї кажуть, що на роздуми часу немає, адже є багато людей, які хочуть придбати цей товар. Ажіотаж, створений навколо речі, та психологічний тиск псевдо-продавців підштовхують людей до необдуманих кроків. Такий висновок був зроблений на основі опитування у соцмережах:

Після спілкування із ошуканими рівнянами, стало зрозуміло, що найбільшою проблемою є те, що майже всі операції із купівлею товарів в Інтернеті проводяться на усній договірній основі. Тобто, не прописуються письмові договори, які б фіксували двосторонні права-обов'язки продавця і покупця. Отож, на які "підводні камені" наткнулися рівняни під час онлайн-шопінгу – читайте у матеріалі.

Багато українців надають перевагу всесвітньо відомому Інтернет-магазину "Aliexpress". Там можна знайти товари різної вартості, адже кожен продавець ставить на свій товар таку ціну, яка йому спаде на думку. Саме цей момент і підштовхує шукачів "халявної" ціни весь час заходити на сайт та шукати вигідні пропозиції. Комусь вдається зробити вдалу покупку, а хтось, як наприклад рівнянин Андрій Співак, "наступає на одні і ті ж граблі" кілька разів.

– Сьогодні Aliexpress – це один із найбільших Інтернет-магазинів у світі. Іноді продавці на ньому вдаються до хитрощів: дають неіснуючий номер для відслідковування бандеролі. Відповідно, ти місяць чекаєш посилку, а її немає. Далі за схемою час відведений на отримання посилки закінчується та Інтернет-магазин перераховує гроші продавцеві. У мене тричі таке було, – розповів кореспонденту сайту "ВСЕ" ошуканий рівнянин.

За словами Андрія Співака, для того, щоб вас не обдурили, потрібно купувати товар лише в продавців з високим рейтингом та перевіряти номер відслідковування (tracking number). Інакше, якщо змін за два тижні немає – відразу відкривати диспут, щоб повернути свої гроші.

– Також одного разу мені прислали два підроблені телефони. Для повернення грошей я відкрив диспут, додав відео розпакування та фотодокази, що цей телефон є підробкою, – каже Андрій Співак. – Тому при розпакуванні необхідно обов'язково все знімати на відео. А загалом, варто бути дуже обережним та перевіряти ресурси, де робите покупку і в якого продавця.

Ще одним полем для афер залишаються Інтернет-аукціони. Як показує практика, на них шахраї під заманливими цінами та пропозиціями виставляють неіснуючі лоти. Це не секрет, однак легковажні споживачі все ж готові платити гроші за ризик. Хоча, здавалося б, все і так зрозуміло, але для цього способу шахрайства характерна своя, вже давно "обкатана" схема обману. Отож, продукт виставляється на торги за заниженою спеціально ціною, однак ціна низька, але не настільки, щоб хтось міг щось запідозрити. Ось і виходить, що покупець в інтернет-магазині проходить реєстрацію, оформляє заявку на купівлю товару, перераховує кошти  і чекає доставки товару. Та його дурять і омріяна покупка ніколи не прийде. Про такий різновид Інтернет-шахрайства кореспонденту сайту "ВСЕ" розповів рівнянин Дмитро Ліщук.

– Випадок стався на відомому всім сайті "Aukro". Не ставлю під сумнів авторитет цього сайту та його безпечність. Але неприємна ситуація склалася із одним продавцем на цьому ресурсі. Звичайно, я знав, що купувати потрібно у продавця із високим рейтингом на сайті (так ми хоч якось перестраховуємо себе, що нас "не кинуть", і оплачений товар прийде точно у наші руки), – розповідає Дмитро Ліщук. – Отож, на "Aukro" я вирішив придбати для себе гаманця. Переглянув багато пропозицій і продавців ресурсу. Після ретельного пошуку нарешті знайшов ідеальну пропозицію: гаманець за оптимальною ціною від продавця із хорошими та позитивними відгуками. Як пізніше з'ясувалося, то був звичайнісінький аферист.

За словами рівнянина, після замовлення та оплати гаманця, продавець просто зник. Дмитро кілька разів намагався зв'язатися із недобросовісним продавцем і з'ясувати, що ж все-таки сталося. Після низки спроб рівнянину вдалося додзвонитися до шахрая, який запевнив, що перевірить все і дізнається у чому річ. Однак згодом останній просто зник та не виходив більше на зв'язок.

– Після інциденту я звернувся до адміністрації сайту, щоб розібрались у ситуації.Та там мені сказали, що сума покупки невелика – всього 79 грн, тому справу міліція звісно відкривати не буде, – продовжує розповідати свою історію Дмитро. – Я надав усі докази, що виконав свої зобов'язання при покупці, а товару досі немає, адміністрація сайту заблокувала продавця до того часу, допоки він не пришле мені товар. Продавець і нині заблокований. "Aukro" зробив все, що у їхній компетентності. Однак така ситуація залишила гіркий відбиток на душі та забрала бажання купувати щось на Інтернет-аукціонах.

Після невеликого дослідження законодавства, виявилося, що найкраща ситуація із купівлею-продажем товарів в Інтернеті – у США. Саме там уже не одне десятиліття не лише існують, а й діють нормативні акти, які регулюють взаємини у мережі. В Україні ж поки що про спеціалізоване законодавство лише говорять. Нині торгівлю в Інтернеті регламентують лише Цивільний кодекс та деякі статті Конституції. В окремих випадках допомогти може і законодавство про захист прав споживачів. Однак, якщо говорити фактично, то така система фактично є паралізованою. Варто лишень подумати логічно, якщо обидві сторони про продаж товару, зазвичай, спілкуються лише в соціальних мережах або по телефону, то потім у разі виникнення будь-яких спірних питань, довести про що саме вони домовилися, буде важко. Особливо, якщо домовленість усна, як це найчастіше і буває.

За словами юристів, якщо замовлений вами товар прийшов у неналежній якості, то можна сміливо вимагати, аби продавець його обміняв, або повернув кошти (якщо доведете, на яку конкретно якість давали згоду). Але якщо обіцяна річ вам не прийшла, а ви вже оплатили хоча б частину її вартості, то дії продавця можна розцінювати, як шахрайство, та звертатися до міліції із відповідною аявою. Та чекати, що це вирішить проблему не варто, адже знову ж таки, вашу домовленість із продавцем потрібно довести. Жертвою такої ситуації став і рівнянин Ігор Овсійчук.

– Пам'ятаю, як колись замовив флешку на 16 Гб пам'яті на китайському сайті "ebay.com". Після того, як її отримав, вирішив перевірити на практиці. Як виявилося, вона мала не 16 Гб пам'яті, а всього 2 Гб, – пригадує Ігор Овсійчук. – Здивувався, але про всяк випадок перевірив флешку програмою "H2testw", остання підтвердила малий розмір пам'яті на пристрої. Після цього з претензією звернувся до продавця, який спочатку "поморозився". Однак, я поставив йому "–" у репутації на сайті, і він вибачився та повернув мені гроші. Флешка все ж залишилася у мене.

Часто те, що ми бачимо на картинці, – не відповідає тому, як воно виглядає у житті. Фактично, у цьому переконався і рівненський журналіст Дмитро Леонтіюк. Замовивши, здавалося б, цілком новий та робочий мобільний телефон в Інтернеті, рівнянин отримав посилку зі зламаним пристроєм без гарантійних документів:

– Придбав в Інтернет-магазині телефон, який у результаті прийшов зламаний та без гарантійного талону. Одним словом – гроші на вітер. Власне, після цього (єдиного) випадку купівлі товарів в Інтернет-магазинах, від такого виду комерції для себе відмовився назавжди, – зазначив  Дмитро Леонтіюк.

Як не прикро, але нині Інтернет-шахрайство для деяких людей вже стало своєрідним способом життя. Нещодавно одне зі столичних видань опублікувало матеріал про сезонні махінації у сфері будівництва. Шахраї створюють псевдо-Інтернет-магазини, які, начебто, є прототипами справжніх магазинів.Така схема досить поширена та популярна. Тому, щоб краще її зрозуміти та дізнатися, як не потрапити до "пастки шахраїв", кореспондент сайту "ВСЕ" звернулася до популярного серед рівнян магазину "VSE-BUD.com".

- У наш час важко довіритись знайомій людині, не говорячи вже про онлайн-домовленості. Саме тому для всіх сфер продажу, які здійснюються у режимі "online", дуже важлива репутація інтернет-магазину. Саме вона є головним правилом для людей, які чесно працюють, - розповідає кореспонденту директор магазину "VSE-BUD.com", Галина Жирун. - Найкраща пропозиція будь-якого магазину – це індивідуальний підхід до кожного клієнта, який уособлює в собі чесну ціну та якісний товар.

За словами Галини Жирун, щоб не потрапити на "гачок" аферистів, варто здійснювати покупки в інтернет-магазинах, які належать справжнім магазинам, куди ви можете щодня прийти і на власні очі побачити товар.

- Вибір декору та шпалер – один із найскладніших етапів під час ремонту. Звичайно, він потребує багато витрат та терпіння, але загальний дизайн – це те, що дарує нам радість, коли ми заходимо до оновленої оселі. Та зараз із нестабільним курсом долара, ціни майже щодня змінюються, через що люди змушені шукати дешевшу альтернативу в інтернеті, - зазначає директор "VSE-BUD.com".

За словами директора Галини, найскладніше в інтернет-магазинах обирати шпалери, оскільки монітор не завжди точно передає відтіток та текстуру обраних моделей. Користувачі, які раніше не "обпікалися" на тому (мається на увазі, що замовляють в інтернеті одне, а у відділені пошти забирають інше), зазвичай не знають про такі "підводні камені інтернет-торгівлі". 

- Саме тому ми завжди запрошуємо наших клієнтів до склад-магазину "VSE-BUD.com", де у вистаковій залі можна все оглянути та обрати найкращий варіант. Однак і тут не завжди обраний колір ідентичний в домашньому приміщенні -  все залежить від освітлення. Стосовно еко-декору, кухонних витяжок, змішувачів, рушникосушок та іншого товару - все простіше, опис та зображення відіграють основну роль. З ними "прогоріти" під час інтернет-покупки менша ймовірність, - розповіли у магазині.

Щоб не потрапити у тенета інтернет-шахраїв, варто дотримуватися наступних правил:

- обов'язково перечитайте все, що пропонує сайт із позначкою "/_ / Я згоден..." ;

- покупець має право отримати реквізити продавця, вони містяться при отримані рахунку, проте, якщо присутні лише дані доменого імені, загального найменування, слогану - це вже має насторожувати. Однак, з іншої сторони, переважно рахунок виготовляє база сайту, тому вимагайте офіційного рахунку на e-mail, таким чином ви  зможете себе уберегти від необгрунтованого підняття ціни.

- ніколи, жоден із продавців не в праві від вас вимагати особисті дані (дівочого прізвища матері, дати народжнення і так далі.), для відправки товару нині достатньо одного прізвища, імені та номера телефону.

- бажано при відкритті коробки із товаром все знімати на відео, або фотографувати на плівку - це для вас доказ про отримання неякісного товару, щоб згодом довести, що не ви є порушником домовленості;

- перевірте інтернет-магазин на відгуки в пошукових системах (позитивні та негативні), але іноді відсутність відгуків - теж хороша новина;

- переважна більшість компаній має сторінки, групи в соцмережах, де теж можна перевірити добросовісність інтернет-магазину.

Як бачимо, сьогодні варто бути дуже обережним при здійсненні покупок в Інтернеті. Адже із розвитком Інтернет-простору, вдосконалюються і махінації аферистів. У матеріалі ми старилися розкрити найбільш розповсюджені варіанти махінацій, із якими щодня зустрічаються покупці. Тому, надіємося, що прочитавши їх, ви станете більш пильними та обачливими, адже попереджений - значить озброєний. Будьте пильними та хороших вам покупок!

P.S. Окрему подяку висловлюємо колективу магазину "VSE-BUD.com"Більше інформації шукайте на його офіційних сторінках в FacebookВконтакте та на офіційному сайті: www.vse-bud.com

на правах реклами.

Коментарі

В соціальній мережі контакт зявилась шахрайка. В моєму випадку вона була підписана як Лілія Дмитрівна - ясне діло, що це її не справжнє їмя. Вона виставляє одежу і взуття - ніби продає, доводить до кінця покупку, говорить скинути їй на крточку предоплату. Картка: 4405-8858-2570-2183 Дроботюк Елена Владимировна. А після оплати просто ставить вас в чорний список. В інтернеті знайшли місце прописки цієї Дроботюк Елена Владимировна - 1981-04-09р.н.,м. РІВНЕ, вул. ПУХОВА, буд. 17, кв 128. Після отримання коштів - вона видалилась взагалі з мережі. Не попадіться на гачок, скоріше всього, вона скоро зявиться під новим іменем. Звертайте увагу на коменти під фото одягу, щоб були надписи від людей, які дякують за отриманий товар. Ця гадюка заробляє гроші на шайхрайстві. Не дайте себе обманути!!!!!!!

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.