Визволителька Рівного про українських солдатів: "Хлопчики, повертайтеся живими"

Сьогодні минає 71 рік відтоді, як Рівне звільнили від німецько-фашистських загарбників. Той день видався дощовим та похмурим. І валянки солдатів були важкі від води, пригадує 91-річна Віра Муригіна, одна із трьох ветеранів, які визволяли місто, відновлювали його і досі живуть тут. У родині жінки завжди відзначали цей день. Натомість цьогоріч напередодні 2 лютого пані Віра навіть сумнівалася, чи будуть нині якісь урочистості з цього приводу? У країні ж знову війна… 

"У мене волосся стає дибки, коли думаю про те, що зараз відбувається на сході", - каже літня жінка. Вона не пропускає новин по телебаченню, читає газети. І переконує – той, хто тоді, у 1945 році бачив поле, повністю вкрите тілами загиблих, ніколи не зрозуміє жодної війни.

Віра Муригіна потрапила на фронт, коли їй було 17. "Того дня ми, школярі, мали допомагати збирати врожай, - згадує жінка. – Натомість нас повезли в військкомат. Там запитали, хто хоче на фронт. Я підняла руку". Вона тоді, фактично, лишилася сиротою. Була з сім’ї репресованого. Батька розстріляли в 1937 році, а матір із п’ятьма дітьми – у Сибір. Їх двічі вивозили, вони двічі тікали. Допомагали різні люди. Щоправда, ніхто не міг взяти до себе одразу п’ятьох дітей… Пані Віру врятував один татарин. Завдяки йому опинилася під Києвом. Звідти і пішла на війну.

"Тоді якраз шукали телефоністок. Кандидаток підбирали ретельно. Потрібно було мати дуже хороший слух. І я пройшла",- розповідає Віра Муригіна. Потім було навчання у школі радистів у Пензенській області. Жили у лісі в землянках, які самі й викопували. У таких умовах і вивчали все, що потрібно було знати зв’язківцю.

"Мій слух не раз ставав у пригоді. Якось нас розселили в одному селі в хатах. Хтось із дівчат увечері, повернувшись знадвору, розповів, наче чув якісь дивні звуки. Я вийшла, прислухалася, і зрозуміла, що десь поряд працює радіостанція. А поблизу стояла копиця  соломи… Ми покликали командира.  Як виявилося,  там, у соломі, і справді ховався німецький розвідник-радист".

На фронті було важко. Траплялося, що телефоністки від напруженої роботи втрачали свідомість. Їх зомлілих виносили і клали на бліндаж, щоб отямилися.

"Декілька років тому до мене приходили школярі, щоб розповіла, як було на війні. Вони запитали, чи тримала я в руках зброю. Стріляти вміла. І пістолет мала. Але… Не вистрелила жодного разу, - зізнається Віра Муригіна. -  Якось командир наказав взяти автомат і піти пристрелити пораненого коня, щоб не мучився.  Я підійшла до тварини. Дивлюся, а вона плаче. І сльози більші, ніж в людини.  Серце стислося. Не змогла її вбити. Повернулася і сказала: хочете, йдіть і самі стріляйте". Це був чи не єдиний випадок, коли Віра Муригіна не виконала команди. Вона пройшла Курську дугу, бої під Москвою. Визволяла Польщу, Німеччину, Чехію. За це і медаль має. Жінка з гордістю одягає на свята свій кітель і розповідає про нагороди, серед яких дві "Червоні зірки", орден "За мужність". Каже, коли внуки телефонують, то іноді напівжартома кажуть, що приїдуть у гості, щоб знову порахувати бабусині медалі.

"Коли визволяли Берлін, зайшли з дівчатами в один будинок. Дивимося – а там стільки ляльок! Та ще й таких гарних. Ми і не знали, що такі бувають. Та й де тих ляльок могли бачити? Словом, ми посідали і… почали гратися. Влетіло нам тоді від командира", - з посмішкою згадує жінка.

А ще Віра Муригіна була на зустрічі радянських та американських солдатів на Ельбі. Тоді дівчат-телефоністок взяли як офіціанток. Нове обмундирування їм видали лише напередодні. Жінка пригадує, як американці сиділи у машинах із фотоапаратами на шиї і їли шоколад. А вони, у новій формі, але голодні, гордо посміхалися у відповідь…

Тим часом Віра Муригіна згадує Рівне як маленьке єврейське містечко. "Ми заходили в нього збоку льонокомбінату, - продовжує вона. - Стояла відлига. Валянки були такі важкі від води, що, здавалося, ніг не піднімемо. А ми ж тоненькі, як мізинчик…". У цьому місті жінка і зосталася. Тут познайомилася із майбутнім чоловіком теж військовим, тут росли її діти. Була можливість виїхати за кордон і лишитися там, але як же могла покинути свій рідний полк?

Вона любить переглядати фотографії. Особливо групові знімки, де є обличчя тих, із ким служила, із ким пройшла війну. Згадує їхні зустрічі і тепле ставлення. Каже, вони завжди зверталися один до одного лише пестливо: "Сашенька", "Вірочка"…

І стає сумною, коли думає про сьогоднішній день та про "хлопчиків", які їдуть в зону АТО. Хай лиш повертаються живими.

Коментарі

Ага!!! Ну нормально!!!

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.