П'ятниця 13-го: чи вірять рівняни у містичні забобони?

Цьогоріч 13 лютого припадає на п'ятницю. Так склалося, що з давніх часів комбінація дня і числа “п'ятниця 13-го” вважається нещасливою. Є декілька версій щодо виникнення цього забобону. Та чи така страшна п'ятниця 13-го, як її малюють, дізнавалася журналіст сайту “ВСЕ”.

 

Звідки міф про нещасливу п'ятницю 13-го?

Однією з найпоширеніших версій щодо походження цього нещасливого дня вважається історія про те, як у п'ятницю 13 жовтня 1307 року, за наказом французького короля Філіпа IV, були заарештовані та піддані тортурам тисячі лицарів-тамплієрів. Це, так би мовити, популярна міська легенда, яка була поширена здебільшого завдяки міфологізації та відображенні в літературі, фільмах. Наукових чи історичних підтверджень походження цього забобону саме від цієї дати наразі не знайдено.

Згідно з популярним скандинавським міфом, 12 богів зібралися на святкову вечерю в раю Валгаллі. Але тут з'явився незапрошений 13 бог-бешкетун Локі. Він намовив Голдера, сліпого бога темряви, вбити стрілою з омели бога щастя та радості Болдера. Бог щастя та радості помер. І настав день, коли вся земля засумувала. Таким чином у скандинавських культурах укріпилося передчуття невдачі, пов'язане з числом 13.

Інша версія походження забобону вказує на зв'язок між п'ятницею 13-го з місячним календарем. Відповідно до неї, у тринадцятий день починається повна фаза місяця. Стосовно повні, у свою чергу, існують й інші забобони. Зокрема, не рекомендується починати у такий час важливі справи, робити операції тощо. Так, за свідченням деяких статистичних даних, під час повні спостерігається сплеск злочинності, самогубств, хвороб, нещасних випадків та аварій. Іноді вживають назву «Чорна п'ятниця».

Найімовірнішим походженням нещасливого дня є загальні поєднання забобонів у багатьох культурах щодо числа 13 (або «чортової дюжини») та п'ятниці. Цей день тижня вважається нещасливим, зокрема, тому, що саме у п'ятницю розп'яли Ісуса Христа. До того ж, за свідченням деяких дослідників, це відбулося 13 числа місяця нісана єврейського календаря. Таким чином, за цією версією, п'ятниця 13-го стала знаменною датою, коли зі смертю Сина Божого у світі запанувало зло. Також саме у п'ятницю вночі, за релігійними віруваннями, перед єврейським суботнім шабатом нібито активізувалися темні сили і починався шабаш.

Все-таки забобон?

У свою чергу, прес-секретар Рівненської єпархії УПЦ-КП, протоієрей Василь Рудніцький пояснює, що історії про п'ятницю 13-го - це забобони.

- Церква не вірить у такі речі, адже кожен день — це день Божий. Так як і кожне число. П'ятниця вважається пісним днем, окрім світлого тижня і загальниці (період року, визначений церквою, коли звільняють вірян від посту в середу та п'ятницю). Тому говорити, що якийсь день кращий, а якийсь гірший, не можна, це все забобони, - каже Василь Рудніцький.

Рівняни не переймаються

Тим часом журналіст сайту “ВСЕ” вирішила поцікавитися у рівнян, чи були в їх житті історії, пов'язані з п'ятницею 13-го, і чи вірять вони у міфи про цей день.

Актриса Рівненського драмтеатру Ніна Ніколаєва: “Є дати, наповнені особливою енергетикою”

- Я вірю у числа і навіть маю свої улюблені. У такі дні зазвичай в житті трапляються цікаві події, тож припускаю, що є дати, наповнені особливою енергетикою. Напевно, і число 13 одне з таких. Але у що віриш - те й притягується. Тому, думаю, варто не боятись п`ятниці 13, а навпаки прожити такий день із посмішкою і добрими думками. Тоді нічого поганого не станеться. Особисто мене число 13 нічим не образило, біди приходили в інші дні, коли їх і не чекаєш.

Патентний повірений Юрій Трачук: “Єдині темні сили зараз в Україні — це наволоч зі сходу”


- Якщо коротко: у забобони не вірю. Та вірю, що зло, зроблене людиною, обов'язково повернеться і буде у рази більшим. Закони гуманізму рівнозначні законам Божим. Віра дозволяє побороти все зло, звідкіля воно не прийшло б. Решта - наші випробування. 13, 40 і т.п. - звичайні числа. Кількість апостолів залежала від місії кожного з них, і тільки тому число набуло сакрального значення. Нині єдині темні сили в Україні - наволоч зі сходу. Це справжій диявольський інструмент. Для нас це важке випробування. Пройдемо - матимемо державу. Якого числа переможемо - для мене не має жодного значення. Але хай би це відбулося якнайшвидше!

Коуч-тренер Ірена Слута: “Я не вірю у нещасливі дні”

- Я не вірю у нещасливі чи щасливі дні. Звісно, що у кожної людини є свої числа. Моє - не 13. Але воно для мене і не шкідливе. Що стосується усіляких історій, то я, швидше, сама їх вигадувала, ніж втрапляла. Якось, навчаючись на 2 курсі в "Острозькій академії", першокурсникам розповіла вигадану історію про дівчину, яку нібито вбили на території студмістечка, ще коли там були солдатські казарми. І що в п'ятницю 13-го її неприкаяний дух з'являється в коридорах. А потім ми серед ночі совалися попід вікнами у простирадлах і завивали. Налякали, дурні, дітей. Але чутка переросла у легенду. І зараз її передають із вуст у вуста.

Прес-секретар міської ради Олександр Джигерей: “Я не стежу за цими датами”

- Особисто я не стежу за цими числами і не є забобонним. Але вірю в Бога і в життя після життя. Також я вірю у здібності окремих людей, які їм дала природа. А іншим не дала… Безумовно, є речі, які ми не можемо собі пояснити через брак інформації. Усе, що не вписується в рамки наших уявлень про цей світ, здається фантастикою.Раджу усім знайти в YouTube жінку на ім’я Джулія Ванг. Вона точно змусить вас замислитись над такими речами, як п’ятниця, 13-те…

Завліт Рівненського драмтеатру Ірена Боровець: « Я співчуваю людям, які вигадують собі такі додаткові клопоти»


- Якщо чесно, у забобони взагалі не вірю. Іноді навіть не помічаю, що 13 число. Я співчуваю людям, які вигадують собі такі додаткові клопоти. Зранку не кажу собі після якоїсь невдачі, що день буде поганий, бо ніколи не знаємо точно, що для нас погано, а що добре. Вдома можемо пожартувати, що сьогодні все шкереберть, бо магнітні бурі, але теж ніколи до цього серйозно не ставимось.

Поет, помічник Голови Правління ПАТ "Рівнеобленерго" з питань зовнішніх зв'язків Андрій Пермяков: "Кожен день має приносити користь"

- Якщо людина себе налаштує на п'ятницю 13 як на поганий день, то він буде таким. Якщо ж він скаже собі, що сьогодні все вдасться,  то так і станеться. Тобто це все у нас в головах. А взагалі я вважаю, що кожен день має приносити користь.

 

Від автора: 

Отож зважати чи ні на містику дат і днів - особиста справа кожного. Але якщо вже у щось вірити, то чому б не у щось хороше? 

Тому гарних Вам думок і легкої п'ятниці!

 

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.