Романтичний туризм по-рівненськи: куди поїхати закоханим?

Романтика існує не лишень у Парижі, Венеції, Празі. І, на щастя, не тільки у День Валентина. Цікавих місцин, а тим більше драматичних історій любові, пов’язаних із ними, вистачає і на Рівненщині. Свої анни кареніни, жінки-вамп, що закохували у себе владних чоловіків і впливали на долю всієї країни, середньовічні красуні, заточені у неприступних баштах, та привиди японських дівчат, що з’являються в клеванському «тунелі кохання»… Про все це можна дізнатися, мандруючи областю. І не обов’язково 14 лютого, а будь-якої пори року. Сайт «ВСЕ» пропонує добірку романтичних історій найвідвідуваніших туристичних об’єктів Рівненщини.     

 

«Весільний» замок

Одним із найромантичніших місць на Рівненщині є Дубенський замок.  Окрім яскравої історії, він унікальний ще й тим, що нині тут влаштовують весілля. Мабуть, все це завдяки княжні Беаті Дольській. Вона була племінницею Костянтина Острозького, одного з найбагатших вельмож того часу. Беата збиралася заміж – за князя Соломерецького. Весілля мало бути в замку. І все вже підготували до пишного бенкету, і гості з’їхались, і наречена вдягла весільне вбрання. Тим часом замок оточило татарське військо. Багато кого ця звістка налякала. Але тільки не княжну, яка збиралася заміж. Смілива наречена вийшла на замкові мури, аби побачити тих, хто наважився зіпсувати їй свято.  Беата увійшла в башту та наказала зарядити гармату. Гримнув постріл. Ядро влучило прямісінько в шатро хана. Татари сприйняли це як поганий знак і відступили. А княжна таки вийшла заміж.

Цю історичну легенду неодмінно розкажуть усім тим, хто побуває в Дубенському замку. А ще обов’язково покажуть невелику башту, розташовану прямісінько над річкою Іквою. Нині її називають «беаткою» - від імені наполегливої нареченої. Це нібито звідси був зроблений той пам’ятний постріл. Башта є візитівкою замку. Тим часом, екскурсоводи кажуть, тут корисно бувати жінкам (і чоловікам також), які хочуть вдало одружитися.

Разом із тим, легенда про Беату – не єдина романтична історія, свідками якої стали замкові мури.

- Свого часу тут  жила польська шляхтянка Ганна Дольська, в яку закохався Іван Мазепа. Жінка на той час овдовіла, їй було майже 50, одначе залишалася красунею. Із Мазепою вони навіть стали кумами. Водночас Ганна Дольська мала на гетьмана (який, як відомо, був неабияким  шанувальником жіночої краси) доволі сильний вплив. Кажуть, вона навіть відіграла свою роль у тому, щоб схилити Івана Мазепу до союзу зі шведським королем Карлом XІІ. Ганну Дольську за це позаочі називали «клятою бабою», - розповідає Еліна Посільська, науковий працівник науково-освітнього відділу державного історико-культурного заповідника міста Дубно.  – Також у нас є історія своєї Анни Кареніної.  Коли власницею Дубно була княгиня Беата Шувалова, управителем служив Шейдеман, чоловік у літах. Натомість він мав молоду дружину Марі. Одного разу до них у гості приїхала подруга, яку супроводжував молодий офіцер із Рівного. В нього й закохалася Марі. Однак молода жінка мучилася своєю любов’ю. Дійшовши до краю, з розпачу, а, можливо, зі страху, що чоловік не пробачить зради, вона кинулася під потяг. Шейдеман оплакував дружину. На кладовищі він спорудив цілий мавзолей у честь Марі. А ще в Дубенському замку жила красуня-полька, в яку закохався син Тараса Бульби Андрій.

Де жила найгарніша наречена Європи

За 8 століть свого існування Острозький замок ставав свідком багатьох романтичних і навіть трагічних історій.

Та найдраматичнішою є та, де йдеться про княжну Гальшку. Вона була єдиною дитиною князя Іллі Острозького та Беати Костелецької.  Народилася у 1539 році в день Святої Єлизавети. При хрещенні княжну нарекли іменем святої. У ланцюжку змін – Єлизавета, Ельджбета,  Гальшбета і зрештою Гальшка, розповідає Микола Манько, заступник директора з наукової роботи державного історико-культурного заповідника міста Острог.  З народження княжна стала казково багатою. Тим часом дослідники називали її не лишень найзаможнішою, але й найвродливішою нареченою Європи свого часу. На її руку, серце і посаг претендували багато вельмож.

Вперше Гальшка вийшла заміж за князя Дмитра Сангушка, старосту Черкаського та Канівського. Однак для того, щоб  одружитися з вродливою і багатою панною, він…  зібрав невелике військо  і захопив Острозький замок. Тоді ж він і обвінчався із Гальшкою.

За однією з легенд, під час цієї церемонії у Замковій церкві, коли настав час обмінюватися шлюбними обручками, в храм увірвався сильний вітер, що враз згасив мерехтливі вогники свічок та лампадок. Від одного його подиху навстіж відчинилися церковні врата, тривожно й тужливо забили дзвони. Кажуть, сам священик почав говорити, що й Бог, і природа проти такого вінчання, мовляв, це поганий знак, що пророкує нещасливу долю. Вінчання завершили в темряві.

Не зволікаючи, Дмитро Сангушко відвозить юну дружину до Канева. Але за ними була погоня. Сангушка жорстоко вбили на очах у молодої дружини. Коли Гальшка вперше овдовіла, їй не сповнилося й п’ятнадцяти. Вона ще двічі виходила заміж, пережила облогу монастиря, де переховувалася, а потім 14 років провела в чужому краї у «вежі чорної княгині». Вийшла звідти, коли помер її чоловік. Гальшці тоді виповнилося 33.

Образ княжни оповитий численними легендами – про її коханих і некоханих наречених, про молодих вродливих і літніх жорстоких чоловіків, про Байду Вишневецького, а ще – про Северина Наливайка, який начебто міг бути її сином. Про все це можна дізнатися під час екскурсій.

Тунель для закоханих і не тільки

Його не знайдеш у жодному туристичному путівнику. Тим часом світлини з «тунелю кохання» давно впізнавані завдяки соціальним мережам. І не лишень в Україні. Його називають ботанічним феноменом, вигадують про цю місцину легенди, наділяють здатністю здійснювати бажання.

Тут знімають рекламні ролики і художні фільми за сценаріями авторів із Японії. Так, вже цього місяця у Токіо відбудеться презентація кінострічки авторства Акійоші Імазакі під назвою «Клевань. Тунель кохання». Це романтична драма. За сюжетом, головний герой, кохана якого загинула багато років тому, дізнається про існування на Рівненщині такої диво-місцини. Він приїздить сюди. Йдучи «тунелем кохання», чоловік зустрічає душу дівчини, котру любив. До речі, її зіграла популярна в Японії модель, 17-річна Мікі Хонока.

Тим часом знана вже і в Японії туристична місцина знаходиться на шляху від селища Клевань до Оржева. Вона справді нагадує тунель правильної форми. Саме так виглядає гілля дерев, що густо ростуть обабіч залізничної колії. А незвичного ландшафтного дизайну йому мимовільно надав потяг, який їздить тут щодня. Довжина тунелю – завдовжки майже 4 кілометри. Та найбільш живописна його частина, яка полюбилася і фотографам, й операторам, становить 600-700 метрів.

Щоправда, походження тунелю не зовсім романтичне, коментують історики. Раніше ця залізниця сполучала військові об’єкти. Тож її обсадили деревами, щоб не можна було розгледіти з висоти пташиного польоту.

Минув час, від військових об’єктів лишилися спогади, залізницею курсує потяг одного з місцевих підприємств. А в тунель приїздять туристи. Натомість першими, хто розвідав екзотичну місцину, стали весільні фотографи. Саме їх світлини і з’явилися в інтернеті.

А останнім часом тунель, як і годиться  туристичній цікавинці, «обріс» легендами.

Неподалік цієї місцини є болото. Місцеві жителі розповідають, що якось тут гуляли двоє закоханих. Дівчина втрапила в трясовину, порослу мохом і травою, яка почала вгинатися під ногами. Юнак кинувся до неї. За однією з версій, вони обоє там загинули, але їхня любов залишилася живою, і її досі можна відчути в тунелі. За іншою, і він, і вона врятувалися завдяки своєму коханню. А ще існує таке повір’я: якщо прийти у цей тунель із коханою людиною і загадати бажання, то воно здійсниться. Але тільки тоді, коли любов справжня.

 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.