Якщо війна близько: де в Рівному можна отримати допомогу та пережити загрозу?

Агресія з боку Росії внесла низку коректив у життя чи не всіх українців. І якщо раніше слова «бомбосховище», «надзвичайний стан», «обстріл» тощо сприймалися як щось далеке, то нині вже розумієш, що краще бути готовим до всього. І хоча є надія на те, що знання на кшталт: «як чинити, а раптом...» не знадобляться на практиці ніколи, однак краще бути проінформованим, а отже озброєним. Журналіст сайту «ВСЕ» пропонує добірку інформації, куди в Рівному можна звернутися у разі виникнення надзвичайної ситуації, яку допомогу отримати та де пережити загрозу.

 

Де і які консультації можуть отримати рівняни?

Наразі у Рівному діє декілька гарячих ліній, де безкоштовно можна отримати консультації з тих чи інших питань. Так, за номером 0800 500 078 оператори Рівненського обласного контактного центру прийматимуть дзвінки про факти протиправних посягань та інформацію про будь-які підозрілі дії на території регіону.

Спеціалісти контактного центру працюють у режимі оперативного реагування. Тобто дзвінки щодо підозрілих дій негайно обробляються, про що відразу повідомлятимуть правоохоронні органи. Усі дзвінки на «гарячу лінію» ОДА є безкоштовними.

Нині в обласному центрі, окрім державних устонов, різного роду консультації на тему: "що робити, якщо...", правову допомогу, інформацію про найближчі бомбосховища тощо надає низка громадських організацій.

Зокрема, як розповів керівник інформаційного відділу РОГО «Комітет виборців України» Святослав Дубов, у разі порушення законних прав та інтересів громадян, а також з метою ознайомлення зі своїми правами, мешканці Рівненщини можуть безоплатно отримати інформаційну, консультаційну і правову допомогу в центрах права РОГО «Комітет виборців України» в містах Рівне та Сарни.

- Фахівці організації надають юридичну допомогу, в першу чергу, тим громадянам, у яких виникли проблеми у взаємовідносинах «людина-влада». Тобто, коли права людини порушує орган влади, його керівництво чи відповідальний працівник або інший суб’єкт владних повноважень. Залежно від ситуації, надається як первинна, так і вторинна правова допомога, - сказав Святослав Дубов.

Адреса центру права в Рівному: вул. Короленка, 6, 1 поверх, каб. 4, тел.: (0362) 26-38-47, 26-39-43.

Адреса центру права в Сарнах: вул. Суворова, 8, тел.: (03655) 2-10-34.

Електронна пошта: cvurivne@cvu.rv.ua.

Сайт організації: www.cvu.com.ua.

Сторінка у Facebook: https://www.facebook.com/pages/РОГО-Комітет-виборців-України/176933112361651.

Отримати правову допомогу у випадку чого рівняни можуть і в обласному центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Для цього потрібно звернутися за адресою: м. Рівне, вул. Драгоманова, 7 (приміщення міської поліклініки №2).

Сайт: http://rivne.legalaid.gov.ua/ua/.

Крім того, допомагає захищати права громадян і Регіональний координатор із зв'язків з громадськістю Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Рівненській області В'ячеслав Свірець. Для цього потрібно попередньо записатися на прийом за телефоном у Рівному: (0362) 26-39-43.

Рятувальники на сторожі

Надають свої консультації, а також інформацію, як себе поводити у випадку надзвичайного стану, де знайти найближче бомбосховище і куди звертатися за подальшою допомогою, і спеціалісти ГУ ДСНС України в Рівненській області. Адже нині вони працюють у режимі підвищеної готовності.

Так, у підрозділах обласного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій на цілодобовому чергуванні щоденно перебуває майже 200 чоловік особового складу та понад 50 одиниць техніки. У резерві - ще майже 190 чоловік та понад 70 одиниць техніки. 

У консультаційних центрах підрозділів Головного управління Держслужби з НС запроваджено цілодобове чергування оперативних груп для надання населенню інформації з питань цивільного захисту.

Адреса консультаційного центру ГУ ДСНС України у Рівненській області: м. Рівне, вул. Полуботка, 37.

Телефон/факс: (0362) 69-55-28. E-mail: kons_rivne@rv.mns.gov.ua

Якщо ж мешканці Луганської і Донецької областей хочуть виїхати із небезпечної зони, вони можуть звернутися до місцевих органів влади або координувати свої дії з Державною службою України з надзвичайних ситуацій за телефонами: 101 або (044) 247-30-02.

Також у Донецькій області працює оперативний штаб Головного управління ДСНС у Донецькій області (м.Краматорськ) - (06264) 7- 45- 45, штаб Донецької облдержадміністрації - (06264) 5- 32- 31, або 0800 504 041.

Транзитний пункт зустрічі громадян у м. Слов’янськ - тел.: 050 596 04 98, (06262) 7-20-75.
Транзитний пункт зустрічі громадян у м. Костянтинівка - тел.: 066 847 18 92, 063 551 52 48.
По Луганській області: оперативний штаб Головного управління ДСНС у Луганській області (Сєверодонецьк) - (0645) 71-43-71. 

Всі телефони працюють у цілодобовому режимі.

У Рівному достатньо захисних споруд, але...

Як повідомили у прес-службі міської ради, наразіна обліку в управлінні з питань надзвичайних ситуацій міськвиконкому перебуває 199 захисних споруд цивільного захисту. 95 із них – сховища, 104 – протирадіаційні укриття. Різниця між ними в тому, що сховища – це герметичні споруди, а протирадіаційні укриття – ні. На випадок надзвичайних ситуацій, а точніше воєнних дій, переховуватися можна і там, і там. З повним переліком захисних споруд та їхнім місцезнаходженням можна ознайомитись на офіційному сайті Рівненської міської ради. Такі списки є і в управлінні житлово-комунального господарства міськвиконкому, й у службі «1553».

Утримання захисних споруд відбувається за рахунок власних коштів суб’єктів господарювання, на балансі яких вони перебувають. На цей час 75 із них належать до державної форми власності, 67 – до комунальної, 17 – до обласної комунальної, як-от драматичний театр, а 38 сховищ перебуває у приватній власності.

У мирний час захисні споруди дозволяється використовувати для господарських, культурних і побутових потреб, а з початком воєнних дій власник має звільнити їх упродовж 12 годин.

Захисні споруди призначені для робітників під­приємств, службовців орга­нізацій, які залишаються працювати на особливий період. Це персонал атомних станцій, тяжкохворі, медпрацівники. Основна маса населення у разі військової загрози обов’язково заздалегідь евакуюється із зони можливих бо­йових дій у безпечні райони (відповідно до Кодексу ци­вільного захисту України).

Щоб зорієнтувати людей, як правильно реагувати у разі непередбачуваної ситуації, кожної останньої середи місяця вмикається сирена і проводяться навчання, вмикаючи сирену.

Якими мають бути дії пересічної людини, якщо вона почула цей звук? Треба увімкнути радіо або телевізор і прослухати термінові оголошення, в яких роз’яснять, що потрібно робити. Якщо людина з якихось причин не може чи не встигає евакуюватися, вона має спуститися до тимчасового укриття, наприклад до підвалу житлового будинку або підземного переходу. Якщо ж людина вимушена залишатись у квартирі, то краще сховатись у тих приміщеннях, де немає вікон.

При будь-якій надзвичайній ситуації має звучати сирена, і в засобах масової інформації буде оголошено, що робити населенню: збиратися в сховищах чи в певному місці для евакуації з небезпечної зони, при собі мати документи і речі першої необхідності тощо.

Зараз на всій території України введено режим підвищеної готовності, за винятком Луганської і Донецької областей, де оголошено надзвичайний стан. У зв’язку з цим у розпорядженні міського голови передбачено заходи безпеки, до яких входить і уточнення планів реагування на надзвичайні ситуації та мобілізаційних планів.

Крім того, 2 лютого місь­кий голова доручив посилити охорону об’єктів, що потребують першочергового захисту, забезпечити техногенну і пожежну безпеку в місті, привести в готовність засоби колективного й індивідуального захисту, а також споруд цивільного захисту. І це ще не все – незабаром на будинках Рівного стрілками вказуватимуть місцезнаходження сховищ, а при ЖКП відкриють консультативні пункти, де роз’яснюватимуть населенню міста про порядок дій на випадок виникнення терористичної загрози.

Що таке бомбосховища і де в Рівному їх шукати?

Як повідомили у прес-службі міської ради, до захисних споруд цивільного захисту належать:

- сховище – герметична споруда для захисту людей, у якій упродовж певного часу створюються умови, що вберігають від впливу небезпечних факторів, які виникають внаслідок надзвичайної ситуації, воєнних (бойових) дій та терористичних актів;

- протирадіаційне укриття – негерметична споруда для захисту людей, в якій створюються умови, що виключають вплив на них іонізуючого опромінення у разі радіоактивного забруднення місцевості;

- швидко споруджувана захисна споруда цивільного захисту – захисна споруда, що  зводиться зі спеціальних конструкцій за короткий час для захисту людей від дії засобів ураження в особливий період.

Для захисту людей від деяких факторів небезпеки, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій у мирний час, та дії засобів ураження в особливий період також використовуються споруди подвійного призначення та найпростіші укриття.

Споруда подвійного призначення – це наземна або підземна споруда, що може бути використана за основним функціональним призначенням і для захисту населення.

Найпростіше укриття – це фортифікаційна споруда, цокольне або підвальне приміщення, що знижує комбіноване ураження людей від небезпечних наслідків надзвичайних ситуацій, а також від дії засобів ураження в особливий період.

Укриттю підлягають:

- у сховищах:

а) працівники найбільшої працюючої зміни суб’єктів господарювання, що належать до відповідних категорій цивільного захисту, та розташованих у зонах можливих значних руйнувань населених пунктів, які продовжують свою діяльність в особливий період;

б) персонал атомних електростанцій, інших ядерних установок і працівники суб’єктів господарювання, які забезпечують їх функціонування;
в) працівники найбільшої працюючої зміни суб’єктів господарювання, віднесених до категорії особливої важливості цивільного захисту та розташованих за межами зон можливих значних руйнувань населених пунктів, а також працівники чергового персоналу суб’єктів господарювання, які забезпечують життєдіяльність міст, що належать до груп цивільного захисту (місто Рівне належить до ІІІ групи з цивільного захисту);

г) хворі, медичний та обслуговуючий персонал закладів охорони здоров’я, які не підлягають евакуації або не можуть бути евакуйовані у безпечне місце;

-  у протирадіаційних укриттях:

а) працівники суб’єктів господарювання, віднесених до першої та другої категорій цивільного захисту та розташованих за межами зон можливих значних руйнувань населених пунктів, які продовжують свою діяльність у воєнний час;

б) працівники суб’єктів господарювання, розташованих у зонах можливих руйнувань, небезпечного і значного радіоактивного забруднення навколо атомних електростанцій;

в) населення міст, не віднесених до груп цивільного захисту, та інших населених пунктів, а також населення, евакуйоване з міст, віднесених до груп цивільного захисту і зон можливих значних руйнувань;

г) хворі, медичний та обслуговуючий персонал закладів охорони здоров’я, розташованих за межами зон можливих значних руйнувань міст, віднесених до груп цивільного захисту, і суб’єктів господарювання, віднесених до категорій цивільного захисту, а також закладів охорони здоров'я, які продовжують свою діяльність у воєнний час;

-   у швидко споруджувальних захисних спорудах цивільного захисту, найпростіших укриттях та спорудах подвійного призначення – населення міст віднесених до груп цивільного захисту, яке не підлягає евакуації у безпечне місце, а також інших населених пунктів.

Перелік бомбосховищ Рівного:

Окрім того,місцевою владою поставлено задачі органам управління щодо порядку роботи в режимі підвищеної готовності, а саме:

- забезпечено посилення патрулювання міста із залученням усіх наявних сил та засобів шляхом подвоєння кількості патрулів;

- посилено охорону громадського порядку з залученням громадськості до патрулювання;

- налагоджено співпрацю з підприємствами для обміну відеоінформацією системи відеонагляду;

- здійснюється перевірка і вживаються заходи щодо створення запасів медичних препаратів, що необхідні для надання екстреної медичної допомоги у разі виникнення надзвичайної ситуації;

- приведено у готовність наявні сили та засоби для оперативного реагування при загрозі та виникненні надзвичайних ситуацій;

- уточнено плани реагування на надзвичайні ситуації та мобілізаційні плани.

А  2 лютого надано доручення міського голови керівникам підприємств, установ та організацій щодо:

- посилення охорони об’єктів та забезпечення техногенної та пожежної безпеки;

- приведення в готовність засобів колективного та індивідуального захисту;

- створення запасів матеріально-технічних матеріалів;

- приведення в готовність до використання за призначенням споруд цивільного захисту.

Через консультативні пункти при ЖКП проводиться роз’яснювальна робота серед населення міста щодо необхідності посилення заходів безпеки в порядку дій на випадок виникнення терористичної загрози, виявлення підозрілих предметів, транспортних засобів та осіб, поведінка яких викликає підозру..

Тим часом управління з питань надзвичайних ситуацій Рівненського міськвиконкому звертається до керівників підприємств, мешканців міста з проханням привести в готовність до використання за призначенням, в належний санітарний стан підвальні приміщення для короткочасного перебування людей, повідомляє прес-служба міської ради.

І наостанок: куди звертатися, якщо виявили зброю чи небезпечні предмети?

У разі виявлення зброї чи вибухових пристроїв, наявності фактів прибуття та перебування в регіоні підозрілих осіб, а також фактів чи інформації про наміри здійснення сепаратистської та терористичної діяльності можна звертатися за номерами телефонів: (0362) 678-606, (0362) 22-43-43, повідомляє прес-секретар УСБУ в Рівненській області Інна Ілючок.

Також про підозрілі об'єкти і людей можна повідомити в міліцію за номером 102.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.