Жіночна історія Рівненщини: дівиця-гусар, кохана Пушкіна і княгиня-«книжниця»

Чому богемна дворянка, якій Олександр Пушкін присвячував вірші, з-за кордону переїхала у село на Кореччині? Кому подарувала свій шлейф, всипаний діамантами? Чи правда, що на пишному балу в Дубенському замку танцювала дівиця-гусар Надія Дурова? Чим завдячує Україна княгині-вдові, яка пішла в монастир? Відповіді на ці запитання, а також історії про неординарних жінок, чиї долі пов’язані з Рівненщиною – у матеріалі на сайті «ВСЕ», підготованому спеціально до 8 березня.  

У неї був закоханий геній

Ця жінка була світською левицею Санкт-Петербурга. Її любив Олександр Пушкін, навіть просив руки. Вона ж вийшла заміж по смерті поета. Жила за кордоном. Чоловік був призначений президентом Варшави. Тим часом Анна Оленіна-Андро, дама із високого товариства, в яку був закоханий геніальний поет, на схилі літ переїхала на Рівненщину і стала меценаткою. Саме за цю благодійність її, чи не єдину світську пані, поховали на території знаменитого Корецького монастиря.

 - Анна Оленіна народилася в Росії, у сім’ї директора публічної бібліотеки. Вона жила у богемній атмосфері. У їх домі часто збиралися представники російської еліти. Там бував і Пушкін, - розповідає науковий співробітник Корецького музею Валентин Брухлій. -  Поет закохався в Анну. Просив руки, але отримав відмову від її батьків. Тут більшу роль відіграла матір. Вся справа в тому, що на той час Пушкін побував у висилці. Завсідник салонів, дворянин, який не був у царській милості, до того ж, не зовсім багатий, ще й відомий донжуан (у щоденнику амурних  перемог Пушкіна Анна Оленіна була на 112-113 місці). Тому, звісно, батьки хотіли для доньки кращого майбутнього. У свою чергу, Анна в власному щоденнику писала, що то було однобоке почуття, бо вона захоплювалася Пушкіним, швидше, як неординарною особистістю. Тим часом заміж вона вийшла вже після смерті поета за царського офіцера Федора Андро. Подружжя поїхало до Польщі. З часом чоловіка призначили президентом Варшави (простіше кажучи, представником царя). Анна жила заможно. Однак Федір Андро ревнував її до минулого. Навіть вимагав, аби дружина спалила щоденники зі спогадами про Пушкіна. Та жінка їх вберегла. Але пообіцяла, що ніде не згадуватиме генія-поета.

Коли Андро помер, Анна не захотіла повертатися у Санкт-Петербург. Натомість поїхала до доньки, яка мала маєток поблизу Корця. А тут про Анну Оленіну-Андро дізналися, як про меценатку. Вона була благодійницею Корецького Свято-Троїцького жіночого монастиря. Як фрейліна цариці, Анна мала певну форму вбрання – сукню зі шлейфом, всипаним діамантами. Саме його віддала в монастир, аби прикрасити коштовним камінням найшановнішу тутешню ікону. А ще вона передала обителі частину земель, якими володіла. Крім того, утримувала сирітський притулок для дівчаток. Коли Анна Оленіна помирала, то попросила, щоб її поховали біля стін монастиря.  І попри те, що вона була людиною не духовною, а світською, синод дозволив виконати її останню волю.

Вона хотіла бути чоловіком

На Рівненщині свого часу бувала і кавалерист-дівиця Надія Дурова. Про неї розповідають у Дубенському замку. Адже перша в Росії жінка-офіцер була запрошена сюди на бал. Вона прийшла, однак,  аби не виказати себе, змушена була тікати. Натомість про перебування в Дубно написала у спогадах.

- Надія Дурова мала незвичайну долю. Вона народилася в родині військового. Однак матір хотіла не доньку, а сина. Спочатку жінка хотіла відмовитися від дитини. Вона народила дівчинку під час подорожі (це було в Києві). І навіть викинула немовля з карети. Дитину підхопили гусари і передали батькові. Натомість після цього випадку дівчинкою заопікувався військовий. Він навчав Надію всьому, що умів сам – стріляти, їздити верхи. Тому можна сказати, що колискою для неї було сідло. В результаті пізніше Надія Дурова соромилася жіночої роботи. Так, коли матір взялася за виховання доньки (а робила вона це дуже ревно), одягнула її в корсет, посадила за п’яльця, ще й влаштувала нагляд за цим, то дівчина не витримувала таких домашніх тортур і тікала в конюшню. Там сідлала коня і мчала верхи полями й луками, - розповідає Наталія Іванова, науковий працівник відділу охорони пам’яток державного історико-культурного заповідника міста Дубно. – У 18 років Надію Дурову силоміць видали заміж. Однак сімейного життя вона також довго терпіти не змогла і втекла на військову службу. При цьому вона, звісно ж, змінила жіночий образ на чоловічий. Надія Дурова служила в Маріупольському полку. Він стояв у Луцьку. А потім - у Литовському уланському полку, який у 1811-1830 роках був у Дубровиці й Дубно. У той час в замку перебував знаменитий військовий, граф Олександр Суворов. Він давав пишний бал. Його влаштували у палаці Любомирських (сьогодні він разом із палацом князів Острозьких входить в замковий комплекс). До слова, там традиційно влаштовували розкішні гуляння. Це був один із кращих палаців краю. Надію  Дурову, а точніше поручика Олександрова – саме так вона себе називала – запросили на бал, а також залишитися у палаці на ніч. Та жінка-гусар, яка на той час командувала драгунським полком, боялася себе виказати. Тому від нічлігу відмовилася відразу. У спогадах потім написала, що тоді в Дубно вона зупинялася в трактирі, а вечерю розділила з донькою власника. Тим часом на балу Суворов, у якого завжди було вдосталь жіночої уваги,  зауважив, що поручик Олександров не танцює. Натомість йому пояснили, мовляв, причиною такого дивацтва є природня сором’язливість. Граф, вирішивши виправити ситуацію, повів кавалериста-дівицю до княгині Любомирської. Ще й відрекомендував, мовляв, рум’янець на щоках свідчить, що поручик ще, мабуть, цнотливий. Княгиня засміялася і зачепила «його» віялом. Невдовзі після цього, щоб не погіршувати ситуацію, Надія Дурова залишила палац… Вона прожила довге життя (83 роки), однак так і не захотіла повертати собі справжнє ім’я. Очевидно, такий сильний вплив мало дитинство і виховання. Ця жінка хоробро проявила себе у Бородинській битві, стала ординарцем фельдмаршала Кутузова. Надія Дурова мала сина, але пішовши з сім’ї, залишила його, як колись із нею вчинила матір.

Княгиня і Першокнига

Знамените Пересопницьке Євангеліє, на якому тепер приймають присягу президенти України, з’явилося 4 століття тому завдяки жінці. Вона була освіченою, вельможною і збиралася йти в монастир.

- Княгиня Анастасія походила з роду Гольшанських. Народилася у Дубровиці в 1517 році. У батьків, окрім неї, було ще восьмеро дітей. У 1530 році Анастасію віддали заміж за князя Заславського, - розповідає директор культурно-археологічного центру «Пересопниця» Микола Федоришин. -  Від цього шлюбу народилася донька та син. Натомість коли чоловік помер, то княгиня-вдова вирішила піти в родовий Свято-Троїцький монастир у Заславі (нині місто Ізяслав на Хмельниччині). В чернецтві Анастасія отримала ім’я Параскева. Не виключено, що смерть чоловіка спонукала жінку виділити кошти на переписування й оздоблення Євангелія. У той час це вважалося богоугодною справою. Роботу над книгою розпочали у 1556 році у цій же обителі. Але за рік припинили. Очевидно, це пов’язано з хворобою Анастасії Заславської. Вона стала вести переговори з донькою Ганною, яка на той час була заміжня за князем Клеванським та Чорторийським, про те, щоб підшукати місце, де можна було б продовжити роботу над перекладом Святого Письма. Це тривало три роки. Зрештою вибір впав на стародавній монастир у Пересопниці. Тут у 1561 році архімандрит Григорій та переписувач Михайло Василевич завершили українську Першокнигу. Цього ж року померла княгиня Анастасія Заславська. Їй було всього 44 роки.

На той час книга вартувала стільки, що за таку ціну можна було купити невелике містечко. Сьогодні її вважають шедевром рукописного мистецтва. Пересопницьке Євангеліє нині зберігають у Києві.  Для того, щоб гортати його сторінки, обов’язково одягають білі рукавички. Натомість книга залишає сховище лишень під охороною, у броньованому авто і тільки раз у чотири роки. Але на її батьківщині – на Рівненщині у селі Пересопниця – є факсимільна копія. Тут також пам’ятають і про княгиню Анастасію Заславську.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.