"Комбат" Віка - рівнянка, яку бояться навіть генерали

Останні два місяці керівник волонтерського батальйону «Допомога армії – Рівне» Вікторія Шинкаренко на передовій у зоні АТО провела часу більше, ніж удома, доставляючи туди автівки, військову техніку, медикаменти, взуття, одяг, продукти…

Довідавшись, що мама вкотре збирається на схід, син Олег, четвертокурсник стоматолог Львівського медуніверситету ім. Данила Галицько, висунув їй ультиматум: «Мамо, май совість. Якщо ти знову поїдеш, я залишу університет і піду на війну». Як завжди, Вікторія знайшла переконливі слова: «Сину, тобі ж буде соромно перед хлопцями, коли мама стоятиме за твоїми плечима і подаватиме патрони». З тим і поїхала. Знову вирушила на, як вважає, свою війну, в якій, впевнена, здобуде перемогу.

Замкомбриг 93 ОМБР, рівнянин Олександр Василенко, Вікторія Шинкаренко та комбриг 93 ОМБР Олег Мікац. 

– Війна не така романтична, як може здатися на перший погляд,– каже волонтерка.– Вона брудна, кривава, трагічна, страшна, бо це – смерть. Хлопці не раз дивуються: «Віко, ми тут приречені, а ти що тут робиш? Молода, симпатична. Що тобі ще хочеться?» А тут, хочеться чи не хочеться, по іншому вже просто не можеш. У мене склалося відчуття,що це вже моя особиста війна. Я мушу у ній перемогти,бо звикла отримувати перемоги.

Буваючи в зоні АТО, Вікторія Шинкаренко не раз потрапляла під ворожі обстріли,судилося й поранених рятувати.

– Коли наші хлопці наскочили на засідку, було це 9 січня,– розповідає вона, – довелося тринадцятьох бійців витягувати з передової.У пригоді стали медсестринські курси. Знеболювальні колола, крапельниці ставила, рани перев ’язувала. Лікар увечері передзвонив з лікарні, похвалив, мовляв, молодець, усе правильно зробила. Добре, що не зачіпала осколок, який влучив у нирку. Різне бувало …

– І не страшно на передовій? – цікавлюся.

– Інколи сама собі дивуюся, – відказує. – У мене немає страху, навіть коли дивлюся на вбитих чи скалічених – з відірваною рукою чи ногою.Ніяких емоцій. Здається, що в мене нема інстинкту самозбереження. Скажімо, на мене ніяк не можуть надіти каску і бронежилет. Кажу: якщо прилетить на мене щось, значить так і має бути. Не страшно, що мене можуть убити. Мені страшно, що може відірвати руку чи ногу, бо знаю, що в нашій державі завтра чи післязавтра про тебе ніхто не згадає, незважаючи на жодні твої заслуги, а ти перетворишся на тягар для людей, які живуть із тобою поруч.

Вікторія Шинкаренко не рахує, скільки разів уже побувала в зоні АТО. Не раз вона впродовж тижня вирушала в гарячі точки й двічі. Було, не доїхавши до Рівного, з Києва знову повертається на передові блокпости, доставляючи бійцям вкрай необхідні ліки, військове обладнання чи техніку.

Вікторії навіть важко пригадати всіх, кому разом з однодумцями з волонтерського батальйону «ДАР» допомогли. – Чого тільки не робили!! – каже вона. – І БТРи ремонтували, й акумулятивні решітки зварювали, і пічки буржуйки виготовляли, і спальники та маскхалати шили, і борщові заправки заготовляли. А ще відправили в зону АТО придбані за добровільні пожертви автомобілі, у тому числі й реанімобілі, безпілотники, тепловізори, рації, десятки коробок медикаментів для польових госпіталів …

Раз по разу нашу розмову переривають телефонні дзвінки. Вікторія вибачається і вступає в телефонні переговори. При цьому зізнається, що останнім часом змушена з третьої ночі до пів на сьому ранку відмикати мобільний, аби бодай години три викроїти на відпочинок. Уже майже рік, як навіть короткий сон для неї перетворився на справжню розкіш.

– Знаєте, коли тобі о третій ночі телефонують і кажуть,що потрапили в оточення,що стільки то поранених і стільки то вбитих, уже не можеш заснути до ранку, – розповідає Вікторія. – Тоді всіх на ноги піднімаєш, не зважаючи на військові звання …

З бійцями Нацгвардії в Станиці Луганській 

– Коли мова йде про порятунок наших хлопців, – долучається до розмови Алла Семенюк,– Віку ніщо не здатне зупинити, вона навіть з генералами може по чоловічому поговорити. Дехто з них її як вогню бояться. Проте бувають не лише тривожні дзвінки. Нерідко до Вікторії посеред ночі телефонують з передових блокпостів бійці, аби заспівати присвячену їй пісню. Вона слухає, через силу переборюючи дрімоту, і мимоволі порівнює, наскільки докорінно за останній рік змінилося її життя, в якому не залишилося місця не лише звичним захопленням, а й колу спілкування. Єдине, що повернулося з минулого, – потяг до малювання (у Вікторії дві освіти: художника реставратора і юриста).

– Інколи важко заснути, – зізналася вона, – треба якимось чином зняти напругу, негатив. То я, двадцять років не беручи пензля до рук, нещодавно купила фарби і почала писати картини, здебільшого абстракцію. Усе залежить від настрою. А оце захотілося намалювати півонії, також почала тюльпани. Закінчу, коли повернуся зі сходу.

Василь ГЕРУС, "7 днів"

Коментарі

Фотознімки більше походять на фото Міс якогось району, ніж фото людини, яка переживає за життя своїх рідних на війні. Гламурна чіта.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.