Рівненський військовий хірург пройшов три війни і чотири місяці полону

Військовий хірург Микола Гейник пройшов через три війни. Першу зустрів юним 19-річним солдатом в Афганістані, другу, вже дорослим, мужнім чоловіком у Лівані, а через кілька років довелося зустрічати ворога на власній Батьківщині. «У порівнянні з Афганістаном схід України сьогодні – це справжнє пекло», – каже він.

Рядки з біографії

Про події свого життя пан Микола розповідає скупо й коротко, зупиняється на основних датах. 1984–1986 роки – служба в Афганістані. 1986–1989 – навчання у Львівському медінституті. А 1989 року перевівся в Саратовський військово-медичний інститут, який закінчив у 1992-му. У той час його віднайшла й нагорода з афганської війни – медаль «За відвагу».

– Ще під час навчання в Саратові паралельно працював хірургом, а в 1992 році, після закінчення інституту мене направили в одну з частин Прикарпатського військового округу. Того ж року отримав спеціалізацію з хірургії.

У 1995-му Микола Ярославович перевівся до Рівненського гарнізонного військового госпіталю. Коли отримав ще одну спеціалізацію – з травматології, призначили начальником травматологічного відділення.

А в 2011-му було відрядження до Лівану. Коли через рік повернувся, то з 2012-го і до сьогодні очолює хірургічне відділення госпіталю.

 

В Афгані все було простіше

Історію цієї людини, пов’язану з АТО, напевно, знають багато рівнян. Про перебування Миколи Гейника в полоні складали легенди. Наприклад, багато хто казав, що рівненського хірурга мали звільнити раніше, але він відмовився повертатися, бо доглядав важкохворого.

– Це неправда, – заперечує лікар. – По-перше, мені ніхто цього не пропонував. По-друге, насамперед відпускали поранених. Але якби мені сказали таке, я б точно не поїхав додому. Як я міг покинути тих, кого оперував і виходжував? Мене, 50-річного, там батьком називали, бо поряд зі мною у полоні сиділа пацанва, найстаршим з яких було по 20–22 роки.

В Афганістан Микола Гейник потрапив таким же хлопчиськом, як і ті, ким тепер опікувався на сході країни. Тільки-тільки закінчив мед­училище і одразу – в армію.

– Мені виповнилося 19. Знав, у принципі, куди йду. 22 квітня 1984-го, – згадує далі, – мене призвали до війська, а 27 жовтня, після курсу молодого бійця нас відправили в Джалалабад. Я два роки служив санінструктором. На відміну від сьогоднішньої ситуації, в Афганістані ти знав, що і як робити. Наприклад, група з 14–15 чоловік має взяти висоту. Ми знали, що там-то мають бути «духи», і були готові до бою. Але крім гранатомета і міномета з іншим важким озброєнням практично не зустрічались. Зараз же на сході України – натуральне пекло. Зброю періоду 80-х років минулого століття із сучасним озброєнням неможливо порівняти: один залп «Урагану» накриває два футбольні поля, дальність польоту міномета «стодвадцятки» – 70 метрів. Росія готувалася до війни з Україною, це безперечно. Вони заздалегідь відпрацювали й кожен хід Іловайського котла, а ми на той час користувались картами 1941 року. Зараз у нас теж з’являються сучасні карти, запускають безпілотники, роблять зйомки, але це тільки зараз.

Під Іловайськом пережили справжнє пекло

На АТО Микола Ярославович потрапив наприкінці липня 2014-го. Відбув у Донецьку область у складі 51-ої окремої механізованої бригади.

– Нас спочатку відправили на Луганщину, хоча повинні були на Донеччину, – пригадує він. – З труднощами, але все-таки дісталися основного місця призначення. Допомогли волонтери, які проводили транспорт, обходячи блокпости. І 4 серпня ми все-таки прибули в село Комунарівку Старобешівського району Донецької області. Потім перебазувались у селище Берегове, де точилися жорстокі бої, а ще через кілька днів наша бригада виїхала під Іловайськ. Там були практично всі батальйони, бо на той час уже третина Іловайська була зайнята нашими. Першими пораненими, з якими я працював, були бійці «Азова». Саме тоді загинув чоловік Тетяни Чорновіл, Микола Березовий, його неможливо було витягти з-під шквального снайперського обстрілу.

З того часу медики цілодобово працювали на передовій. Особливо сутужно стало з 16 серпня, коли вони щодня були під обстрілом «Градів», «Ураганів» та «Смерчів». Пізніше бригаду перевели у Дзеркальне, звідки вона знову здійснювала постійні виїзди на Іловайськ.

– А 24-го, якраз під час параду на Хрещатику, почався шалений обстріл Іловайська, – пригадує лікар. – Один снаряд потрапив у наші артсклади, де було біля 300 тонн зброї. Почався чотиригодинний обстріл уже нашими боєприпасами. Коли останнього пораненого завезли в Старобешівську районну лікарню, нам сказали: «Хлопці, скоріше звідси, бо через 20 хвилин тут будуть росіяни». Ми знову повернулися до себе на базу. Командування на позиціях чомусь не було, а 25 серпня нас «добили». Збиралися виїхати санітарними машинами, та навкруги вже були ворожі танки. Тоді й прийняли рішення не здаватися і виходити з боєм із оточення. Єдиний шлях, який на той час залишився, – озеро. Через нього і спробували прорватися. Спочатку вийшли 76 чоловік, пізніше – ще 40. Йшли колоною, але вночі нас ще раз обстріляли з міномета, то ми розділились на невеликі групки по 10–15 чоловік. Ми з Миколою Боярчуком, нашим водієм, йшли спочатку вдвох, потім до нас приєдналося ще семеро солдат. Вирішили прямувати на південь, у бік Маріуполя. Та дійти не судилось.

 

Чотири місяці полону

Весь час ішли без їжі та води. Тож коли група Миколи Гейника підходила до чергового села, одного із солдатів відправили по воду. Там його й схопили росіяни.

– Після цього їхні війська почали прочісувати танками поле, де ми ховалися. Під вечір нас знову обстріляли. Нічого не лишалось, як іти далі полями, не заходячи в населені пункти, – розповідає лікар. – Але коли виходили з кукурудзяного поля, на нас уже чекали…

Групу захопили російські війська, а через три доби полонених передали ДНРівцям. Ті через Ростов доправили їх до Сніжного, у місцеву тюрму.

Гейнику одразу сказали: «Якщо ти хірург, то в нас є для тебе робота – більш як тридцять поранених». Того дня він оперував з десятої ранку до першої ночі. Серед поранених були дуже складні, але всі ті хлопці через півтора місяця повернулися додому живі. А потім хірурга забрали в Донецьке СБУ. Там він працював у медпункті. Морально, каже, було ще важче, ніж у Сніжному. Вже не сподівався потрапити додому, але 26 грудня прийшов охоронець, зачитав, хто є в списках на обмін, і Микола почув своє прізвище.

 

Ми все одно переможемо

Після повернення з чотиримісячного полону Микола Ярославович через кілька днів відпочинку вже оперував хворих у госпіталі.

– Колеги просили допомогти, я не відмовляв, – каже він, – хоча на той час ще був у відпустці.

А ще каже, що коли буде потрібно, то знову повернеться в зону АТО. Єдине, з чим не погоджується, щоб туди відправляли молодь.

– Це мають бути спеціалісти, здорові, зрілі люди, готові до таких випробувань, – переконаний лікар. – Рано чи пізно ми все одно переможемо, адже наші хлопці мають міцний національний дух, дух козацтва. За цей час навчились воювати й зможемо захистити свою Батьківщину.

Неля ЗАБОЛОТНА, "7днів"

Ключові слова: 

Коментарі

Дядько лікар таки знає.
"– Це мають бути спеціалісти, здорові, зрілі люди, готові до таких випробувань, – переконаний лікар. –"

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.