"Не я б'ю, верба б'є" - чим особлива Вербна неділя для рівнян

"Не я б’ю, верба б’є"... Вже цієї неділі православні християни святкують Вербну неділю. Традиційно у цей день або напередодні ввечері люди йдуть до церкви, щоб освятити вербові гілочки. А, повернувшись додому, вітають своїх рідних і близьких, легенько б’ючи їх освяченими гілочками, і примовляють: "Не я б’ю, верба б’є, за тиждень Великдень". Звідки пішла традиція освячувати вербу, та як відзначають цей день рівняни — дізнавалася журналіст сайту "ВСЕ".

 

Чому освячують вербу?

Саме вербові гілочки для освячення обрали невипадково. Адже це дерево – символ здоров’я, плідності, швидкого росту. Вважається, що саме торкання її гілок наділяє людину цією цілющою силою. Також, за традицією, коли Ісус в’їжджав до Єрусалиму, йому під ноги кидали пальму. Оскільки ці дерева в нас не ростуть, то наші предки вирішили обрати взамін вербову гілку. Вона в цей час якраз починає квітнути.

Та це не всі традиції, пов’язані із цим днем. Згідно з обрядом, після того, як гілочкою верби були побиті всі члени родини, її ховали за образи. Там її тримали аж до наступного року, адже, за давнім віруванням, верба оберігала від злих сил, які так і лізуть до оселі. 

Окрім того, з давніх-давен є традиція кидати галузки верби у ванночку, де купають немовлят. Особливо тих, що хворіють. Після купання у вербі діти ставали здоровими. Коли настає новий рік і нова Квітна неділя, то гілку верби спалюють.

Яких традицій дотримуються рівняни на Вербну неділю?

Існує чимало звичаїв і традицій, пов'язаних зі святкуванням Вербної неділі. Яких із них дотримуються рівняни — читайте далі у матеріалі.

Актор Станіслав Лозовський:

- На Вербну неділю ми, звичайно, б'ємося вербою. Я люблю цей день. Світле свято. І хоч часто в цей день працюю,але навіть на роботі - в театрі усі б'ють один одного вербою.

Фотохудожник Олександр Харват:

- Вербна неділя - гарне свято, яке, звичайно, не оминає й нашу сім'ю. У церкву я не часто ходжу, частіше дружина. Мені цікаво з фотокамерою поспостерігати за людьми, що прийшли у храм. У цей день багато дітей. А освячені вербові гілочки або дружина принесе, або нам дадуть її батьки. І обов'язково поб'ємося вербою. Потім ці гілочки довго стоять у вазі, розпускаються листочки, з'являється коріння...

Коуч-тренер Ірена Слута:

- Сімейні традиції для мене - понад усе. Зазвичай вербу святив у нашій сім'ї батько, а потім, повернувшись із церкви, "повчав" жартома "Не я б'ю, верба б'є!". Було весело і невимушено. Згодом, коли всі роз'їхалися по власних будинках-квартирах, традиція трансформувалася у щонедільне збирання у батьків. Думаю, так буде і цьогоріч. Адже саме у таких передбачуваних недільних сімейних обідах і є сакральна сила єднання роду та обміну мудрістю поколінь.

Редактор програми "Абзац" Віталій Скринський:

- Єдине, що подобається у святі Вербної неділі, це битися різочками. Це така забавка ще з дитячих років. Але чомусь завжди було шкода дерев, того, як люди нищать вербу.

Бізнес-тренер Володимир Новацький:

- На Вербну неділю у нас є сімейна традиція - разом всією родиною ідемо в церкву. Вербою "б'ємо" символічно, вітаємо один одного та своїх рідних зі святом.

Керівник прес-служби ПАТ «Приват-Банк» Андрій Хмельник:

- Для мене, як і для моєї родини, Вербна неділя - це предвісник Великодня, світлого Божого дня, зустрічей у родинному колі. Це добрі спогади про дитинство, про “шутку”, як ми називали вербу, про дитячі пустощі, про те, як били вербою, промовляючи:”Верба б'є - не я б'ю, віднині за тиждень буде Великдень!”. Цього року спробуємо піти святити вербу з дітьми. Головне, щоб погода сприяла. Для них це буде особливий день, адже традиції зберігаються донині. Погоджуюсь із народними традиціями, що вербою б'ють, щоб здорові, веселі та багаті були. Освячену вербу залишаємо в оселі - як добрий оберіг від негараздів та усього злого.

Отож, гарно вам освятити вербу і провести Вербну неділю.  

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.