Ера військових волонтерів. Післямова

"Держава – це ми" - зрозуміти і прийняти цю аксіому історія вчить українців жорстко і поетапно. Крок за кроком, урок за уроком, ера за ерою. Все розвивається циклами. І кожен із них сам по собі нагадує маленьку еру. Вони масштабні не за часовими проміжками, а за обсягами змін та соціальних потрясінь. Український майдан із героїчною стійкістю та самоорганізацією українців став поворотною ерою в розвитку держави. Але він пішов, а залишки кияни прибирали силоміць. Добровольчі батальйони підставили плече армії і країні у вирішальний критичний момент. Нині вони отримують статус регулярних частин і стають самою армією. Ера добровольчих батальйонів минає. Волонтери в критичний момент допомогли державі в забезпеченні вояків, робили майже неможливі речі. Але все минає… Ера волонтерів теж. 
За останній рік у свідомості українців закарбувався помилковий, утім міцний стереотип – легенда під назвою "волонтери можуть все". Дехто навіть почав вірити, що жарти про волонтерів, ядерну бомбу і бутербродики – не зовсім жарти. Але цей стереотип – то все-таки лише легенда. Красива романтична казка. Волонтери не можуть зробити все. І ніколи не могти. Все може народ! І саме сила народу, його допомога і єднання відродили армію. Волонтери стали лише організаторами, менеджерами процесів збору, закупівлі та передачі допомоги армії. Бо їхня праця та досвід у мирному житті стали потрібними у волонтерській царині. Ці люди успішно працювали і раніше.

А в критичний для держави момент їхнє уміння досягати "максимум результату за мінімум часу" виявилось потрібним для захисту країни. Бо "треба". Бо хто допоможе воякам, як не ми? Кращі з волонтерів вже й самі давно стали легендами. Ніхто не чув їхніх імен раніше, ніхто не знає, хто вони, але слава про їхні вміння діставати неможливе шириться не тільки фронтом, а й тилом. Волонтерів поважають, їм довіряють, їх бояться. Чиновники і депутати хочуть подружитися, залучити їх до своїх політичних команд. Бо для них робота волонтера – це свого роду магія в прямому ефірі. Всі бачать тільки фінал дива – куплені тисячі комплектів форми, десятки автівок, відремонтовані БТРи, танки, сконструйовані безпілотники. В той же час титанічна цілодобова праця зазвичай залишається за кадром великого процесу нон-стоп під назвою "Волонтери можуть все". 
Утім будь-які найнесподіваніші покупки чи розробки були б неможливі без підтримки народу. Волонтери з Рівненщини в цілому зібрали та передали на фронт для місцевих бійців допомоги на десятки мільйонів гривень. У підсумку важко назвати точну суму, адже волонтерський рух у пікові моменти торкнувся мало не кожного села. Армійськими волонтерами стали тисячі мешканців області, армійськими благодійниками – сотні тисяч. Кожен робив свій внесок – від банки сала до десятків тисяч гривень. Все для фронту – все для перемоги!


Критичний момент затягнувся спочатку на півроку, потім – на рік. Можливості народу не безмежні: економічна криза, подорожчання комуналки. Тому жертвувати вдається все менше і менше… Народна допомога тане. Як наслідок сила волонтерів теж. Логічно. 


Але "Волонтери можуть все" погано впливає на солдатів. Багато з них просять і вимагають все, навіть не поцікавившись, звідки те "все" береться. "Форма незручна, берці труть, а того у нас нема. А ми досі без телевізора… Дайте мені, ви ж волонтери!" – таке звідусіль чують волонтери з усім міст України. Це один бік медалі. 
Другий - у волонтерів після колишніх місяців досягнень і праці "зносить дах" – у багатьох вмикається "комплекс бога". Бога жорсткого і безкомпромісного, який занадто самовпевнено вірить у власні сили. "Я зможу! Ще одну машину в борг візьмем, ще тільників просили та й бензопилку треба в когось "віджати". Хіба всі не розуміють, що солдатам треба? Чому не несуть? Розслабились? У нас в країні війна. Все для фронту. Ось закінчиться війна – тоді країну змінювати будемо. Як?! Хтось сміє мені заважати? Зрада! Я сам знаю, як краще!" Та це лише емоції, і вони зникнуть. У багатьох уже зникли. Це теж треба пережити і залишитись самокритичними. 


Є у людей бажання допомогти солдатам – працюй, будь їхнім поштарем і провідником. Немає у народу бажання або сил – подякуй і включайся в іншу сферу. Все! Хоч як надувайся і працюй – без народу ніяк. Не волонтери всесильні, а український народ. 
Якщо "зібрав-передав" вже не працює, будь волонтером іншого профілю – навчай бійців, надавай консультації, допомагай пораненим та родинам загиблих, вирішуй проблеми демобілізованих. Варіантів безліч. Або допомагай змінювати систему зсередини. Так, як це робить Волонтерський десант у Міністерстві оборони України . Якби не ці хлопці та дівчата – була б катастрофа. А так результат їхньої роботи видно щодня.

 
Що ж робити іншим волонтерам? Не зупиняйтеся! Волонтери – зараз стали локомотивами громадянського суспільства. Для волонтерських зусиль прорва роботи – комуналка, розвиток міста, економіки, організація соціальних та благодійних проектів. Хто б не розробляв реформи, втілювати їх вам - волонтерам. Тому що після року точно можна сказати, що в українського громадського сектора та влади вже ніколи не буде кадрового голоду. В кожному місті та селі є десятки кваліфікованих людей із досвідом, які можуть гори звернути. І вони продемонстрували це за останній рік. Просто раніше вони робили свою справу і не дуже цікавились громадським життям. Тепер ці люди розуміють значення вислову "змінюйся або помри". І без волонтерських зусиль та навиків країна не зрушить з мертвої точки.

Ключові слова: 

Коментарі

Влучно написано!

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.