"Священна" війна на "Птичих" правах: Рівненський суд відмовив патріарху Кирилу

Боротьба за церкву в селі Птича Дубенського району між  парафіями Київського і Московського патріархатів розгорілася наприкінці 2014 року. Конфлікт виник через те, що більшість селян вирішили, що храм, якому понад сто років, і який вони та їх батьки-діди будували, має підпорядковуватися Київському патріархату. Представники ж УПЦ МП були проти цього. Ділили приміщення храму впродовж кількох місяців, а 7 квітня крапку в цій справі поставив суд.

Як раніше повідомляли на radiosvoboda.org, в с. Птича була спроба не допустити до богослужіння у місцевому храмі Успіння Пресвятої Богородиці прихильників Київського патріархату. Прибічники  Московського патріархату привезли з навколишніх сіл кілька десятків людей. Вони разом із місцевими прихильниками МП проводили служіння на території церкви і не допускали туди священиків та парафіян. При цьому було багато провокативних моментів та образ.

"Свята" війна за землю, храм та прихожан

Найцікавіше, що під час подій 3 листопада, як стверджують прихильники КП, було багато агресивно налаштованих немісцевих погрозливої зовнішності.

А причиною цього, за твердженням сільського голови, стало наростаюче обурення серед селян через участь Росії у конфлікті в зоні АТО, куди відправилось немало місцевих молодих хлопців із цього та навколишніх сіл, щоб захищати суверенітет України. Незадовго до цих подій ініціативна група селян Птичі вирішила провести опитування серед місцевих жителів щодо підтримки Київського чи Московського патріархату, а точніше – щодо підпорядкування церкви с. Птича тому чи іншому патріархатові.

Таким чином 723 особи із 923 жителів села взяли в опитуванні участь, а серед парафіян підтримка склала:

  • Підтримали підпорядкованість Птицької церкви Успіння Пресвятої Богородиці Київському патріархату – 407 голосів.
  • Підтримали підпорядкованість Птицької церкви Успіння Пресвятої Богородиці Московському патріархату – 305 голосів.

Також 11 бюлетенів виявилось недійсними, а 170 не було використано.

Зважаючи на те, що більшість із опитаних прихожан висловили підтримку КП, прихильники Київського патріархату вирішили, що можуть спокійно проводити богослужіння в церкві. Проте прихильники Московського патріархату результати цього опитування не визнали, зважаючи на його відносність, що й стало причиною поглиблення конфлікту.

Паперовий бій

Гостро постало питання щодо ділянки землі, на якій, власне, знаходиться церква. Чутки щодо того, що нібито земля приватизована священиком Миколою чи його сином, спровокували низку питань, які згодом вдалось вирішити.

Проте, завдяки документам, які потрапили до кореспондента сайту "ВСЕ", стало зрозуміло, що земля знаходиться в підпорядкуванні громади. Рівненська обласна рада у 1996 році віддала цю землю (згідно з актом на право постійного користування землею) в користування церковній громаді УПЦ. 

Проте, в акті не вказано підпорядкування УПЦ. Тобто з’ясувати, який патріархат користуватиметься землею, селяни зможуть або в суді, або ж домовившись і заново оформивши право власності. Крапку в питанні поділу храму та, зокрема, землі може у своєму рішенні поставити обласна рада або ж місцева громада, яка до цього моменту залишається єдиним законним власником землі.

У храм - із сокирами

Боротьба за церкви на Рівненщині дійшла до захоплення храмів і перекриття дороги "Київ-Чоп". Тка у селі Птича Дубенського району прихильники Київського патріархату захопили місцеву церкву. Тим часом представники Московського патріархату перекрили у селі дорогу. Дійшло навіть до штурму храму людей з сокирами. На щастя, обійшлося без кровопролиття. 

У розпал конфлікту представники обох парафій по-різному коментували конфлікт.

Як повідомляв  секретар Рівненської єпархії УПЦ МП отець Віталій, на Рівненщині невідомі люди захопили дві церкви.

- Вони захопили Свято-Успенський храм у селі Птича та церкву Рівноапостольної Марії Магдалини в селі Бадівка у Острозькому районі. Це було здійснено за сприяння радикально-націоналістичної організації, поки що не знаю, якої саме. Це були молодики у чорних балаклавах. Парафіяни у знак протесту перекрили трасу. У нас є всі відповідні документи, що посвідчують право власності на церкви. Якщо парафіяни звернуться до суду  і правда буде на їх стороні, тоді ми не заперечуватимемо. На сьогодні ми не просто хочемо повернути храми, а й звернутись у відповідні органи, які покарали б винних у силовому захопленні церков, - повідомив отець Віталій.

У свою чергу, прес-секретар УПЦ КП Василь Рудніцький зазначав, що ніхто храми не захоплював, люди просто прийшли помолитися.

- Люди зайшли у свій храм помолитися, адже церква належить громаді. Ми будуємо свій дім і у праві там жити. Я не маю інформації, що це люди в балаклавах захопили храми. Знаю, що це звичайні віряни прийшли помолитися. Наскільки мені відомо, відкликання підписів Меморандуму єдності Московським патріархатом здивувало як вірян МП, так і священиків, тому багато парафіян МП перейшли до КП. Адже відкликання підписів - це пряма вказівка з Москви. - розповів Василь Рудніцький.

 

І суд вирішив...

Згодом релігійний конфлікт, що виник навколо храму в Птичі  Дубенського району, таки дійшов до суду за позовом релігійної громади Свято-Успенської парафії Рівненської єпархії УПЦ села, які є прихильниками Московського патріархату.

Як повідомила представник інтересів громади (прихильників КП) села Птича Іванна Смачило, прихожани Української православної церкви Московського патріархату подали до суду з вимогою, щоб їм усунули перешкоди користуватися церквою.

- Після конфлікту, який виник у грудні минулого року, церква закрита. Варто зазначити, що храм збудований майже100 років тому. І релігійна громада села Птича сама має право визначати, хто там проводитиме богослужіння. А нині представники Московського патріархату надають документи на релігійну громаду, якій належть храм, котрої ніколи не існувало. Тому  про правонаступництво не може йти мови,  - каже Іванна Смачило.

Окрім того, за її словами, понад 400 мешканців села Птича вирішили, що богослужіння має проводитися іншою парафією.

- Ці люди рік, два, п'ять тому ходили в цей храм, і це їх рішення. Тому я просила суд відмовити у задоволенні позову,  - каже Іванна Смачило

У свою чергу, представник УПЦ Московського патріархату Володимир Шоцький каже, що громада хоче повернути собі храм і проводити там богослужіння.

Також він наполягав, що храм належить саме релігійній громаді Свято-Успенської парафії Рівненської єпархії УПЦ села Птича, Дубенського району. На підтвердження додав лист із Рівненської ОДА.

У свою чергу, представник інтересів релігійної громади Успіння Пресвятої Богородиці села Птича, які є прихильниками Київського патріархату, Іванна Смачило повідомила, що суть листа з Рівненської ОДА, якій був наданий їй на запит, суперечить суті листа, наданого позивачу.

Надалі розпочався конфлікт прямо у судовій залі. Зокрема, настоятель храму отець Микола Сосюк вважає, що все повинно бути вирішено в правовому полі. І вони мають усі документи на підтвердження права власності, тому не бачить причин віддавати церкву. 

А отець Анатолій Богданов, в.о.благочинного 1-го Дубенського округу, який підтримує Московський патріархат, почав поливати брудом священиків Київського патріархату, Філарета та звинувачувати їх у брехні.

Після тривалих перерв, перебування судді в нарадчій кімнаті крапку в конфлікті поставлено. Відтак, Господарський суд Рівненської області відмовив громаді Московського патріархату у задоволенні їхнього позову щодо церкви у селі Птича  Дубенського району.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

На Рівненщині релігійна громада всю ніч боронила храм від тітушок

На Рівненщині тітушки та "рузке мірь" посеред ночі штурмують церкву

На Рівненщині триває "свята" війна за землю, храм та прихожан. ФОТО + ВІДЕО

Боротьба за церкви на Рівненщині: парафіяни захоплюють храми і перекривають дороги

Залишки великого задуму: Що лишилось від Єдиної Церкви на Рівненщині?

Сьогодні на Рівненщині судитимуться за церкву

На Рівненщині в суді ділять церкву: священик Московського патріархату поливає брудом Київський

Боротьба за церкви на Рівненщині: парафіяни захоплюють храми і перекривають дороги

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.