Чому на Рівненському полігоні військові вмирають через алкоголь?

Проблема потрапляння алкоголю на територію Рівненського військового полігону залишається актуальною. Кажуть, буває, що за добу лікарі “відкачують” від 50 до 200 мобілізованих, які отруїлися неякісними спиртними напоями. А з початку року на Рівненському полігоні померло вже шість мобілізованих. У двох чоловіків із Хмельниччини смерть настала від алкогольного делірію (білої гарячки), у третього з Львівщини – від зловживання алкоголем, у четвертого (з Тернополя) - від гострої серцево-судинної недостатності, шостого - внаслідок хронічної ішемічної хвороби серця. Хто винен у тому, що на Рівненський військовий полігон потрапляє алкоголь, і що робити — з'ясовувала журналіст сайту “ВСЕ”.

 

Як повідомив прес-секретар ОК "Захід" Анатолій Прошин, протидіяти потраплянню алкоголю на територію поліону тяжко, тому що для цього потрібна спільна робота як місцевої влади, так і підприємців, міліції, військових і громади.

- Чомусь у зоні АТО є рішення про заборону продажу алкоголю людям у військових формах, і його підприємці виконують, а в нас немає, - обурюється Анатолій Прошин. - Нещодавно ми разом із журналістами проводили експеремент: у магазин, що в Олександрії, заходив військовий і вільно купував та виносив алкоголь. Такі випадки непоодинокі. Так само приносять спиртне і зі сторони Любомирки, ходять лісами. Наразі можу сказати, що на території полігону діють наші внутрішні патрулі, які вилучають алкоголь, котрий вдається виявити. Це певною мірою дає результат. Адже у порівнянні з попередніми місяцями смертність від алкогольного отруєння зменшилася. Але ж проблема в тому, що спиртне продовжує потрапляти на полігон, тобто, його продають мобілізованим, передають.

Тим часом голова Рівненської облради Михайло Кириллов розповів, що він знає цю проблему і зі свого боку робив все, що в його компетенції, аби зупинити цей процес.

- У селах поблизу полігону разом із Вікторією Шинкаренко робили контрольні закупки, зверталися і до військових, і до правоохоронців. Так би мовити, стимулювали їх, щоб ті активніше вели боротьбу з самогонниками. У цій ситуації виконавча влада та правоохоронці мають діяти більш жорстко. Ті, хто торгує самогоном, мають нести відповідальність, бо безнаказаність породжує нові злочини, - вважає Михайло Кириллов.

- Мобілізована армія є віддзеркаленням суспільства. Тому не дивно, що алкоголізм в армії теж поширений. Якщо чоловік зловживав вдома, то чому він має "зав’язати" в армії? – розповів рівненський волонтер Юрій Дюг. - Не буду зараз чіпати якості мобілізації, гостріше стоїть питання, як в армії боротися з алкоголізмом? Бо хто такі «аватари», знають навіть іноземні інструктори, які тренують військових. Тому боротися з тим треба не тільки через шкоду для іміджу військових, а й через те, що від цього залежить виживання бійців. Пам’ятаєте, парламентарі ухвалили закон, за яким командир може посадити винного солдата на гауптвахту. Така виховна осторога дуже підійшла б саме "аватарам". Посиділи б, померзли б і подумали б про свою поведінку. Бо часто бувають випадки, коли "аватар" справляє нужду поруч із командиром, який голиться зранку, і ніхто нікого не слухає. А працювала б «губа», штрафували б за п’янство, - картина стала б хоч трішки кращою. Бо від цього залежить виживання солдатів у зоні АТО. Чи борються з п’янством зараз? Принаймні за законом – не дуже. А так – все залежить від командира. У деяких взагалі сухих закон, а любителі випити сидять півночі в холодній ямі. Раз посидів, два, а там уже і горілочки не дуже хочеться. Але біда, що часто "аватари" скаржаться в військову прокуратуру, а та, в свою чергу, починає «тягати» командирів. Ну і де правда? Деякі командири не здаються і йдуть на принцип, мовляв, Порушуйте справу – яму закопувати не буду. Командиру видніше, він відповідає за життя хлопців. Бо де гарантія, що "аватари" не перестріляють своїх ще на полігоні? Були випадки коли «сині чоловічки» шмаляли з автоматів по своїх же. Окрема тема - це продаж алкоголю військовим. З цим має боротися місцева влада – заборонити продаж алкоголю військовим, та Військова служба правопорядку – присікати всі спроби пронести на полігон алкоголь, саджати п’яних на «губу». Але на ділі з цим борються самі солдати та волонтери методом самоорганізації. Ловлять продавців самогонки, пояснюють, що треба забути дорогу до полігону. Думаєте, скільки десятків літрів самогону, горілки, коньяку і вина вилили бійці, які борються з алкоголізмом в армії? Багато.

За інформацією СЗГ УМВС України в Рівненській області, за фактом кожної смерті на полігоні були відкриті кримінальні провадження за ч.1 ст. 115 КК України.

- З лютого ми отримали повідомлення про п'ять випадків смерті на Рівненському військовому полігоні. А саме, 7 лютого через гостру серцеву недостатність помер 38-річний Андрій, уродженець Хмельницької області. Андрій був мобілізований 6 лютого. 12 лютого через гостре отруєння етиловим спиртом помер 31-річний Олександр, уродженець м. Дубровиця Рівненської області. 16 лютого помер 45-річний Микола, житель Львівської області, який був доставлений 14 лютого в нарковідділення ЦПЗН м.Рівне з військового полігону з попереднім діагнозом гостре порушення мозкового кровообігу, мозкова кома, гостра серцева недостатність, поведінкові розлади внаслідок вживання алкоголю, деліріозний синдром із судомами, набряк легень. 25 лютого мобілізований із Рівненського полігону через серцевий напад помер у маршрутці. Він разом із командиром направлявся до Рівного на автостанцію, щоб забрати передачу (сумку, пакунок), яку надіслали рідні. Проте до кінцевої точки так і не доїхав, а помер просто у маршрутному таксі. 45-річний Роман проживав у селі Ладичин Теребовлянського району Тернопільської області, а на Рівненському полігоні з 12 лютого проходив тренування у зв’язку з мобілізацією. Коли їхав в автобусі до Рівного, перебуваючи поблизу села Пухова Рівненського району, чоловіку стало зле, і він помер за лічені секунди. А15 квітня через гостре отруєння етиловим спиртом помер 33-річний Анатолій, уродженець Хмельницької області. Анатолій був мобілізований 11.03.15. За цими фактами було відкрито кримінальні провадження за ч.1 ст. 115 КК України. Справу закрито за п.1 ч.1 ст. 284 КПК України – відсутність складу злочину, - повідомила начальник СЗГ УМВС України в Рівненській області Інна Березовська.

Тим часом, за словами начальник Рівненського військового госпіталю Олексія Кльонова, з початку мобілізації на полігоні медики закладу надали допомогу майже 5 тисячам мобілізованих.

- Наразі найбільшою проблемою серед мобілізованих є захворюваність на пневмонію різного ступеню важкості. Є і отруєння алкоголем. Медики військового госпіталю постійно надають допомогу таким мобілізованим. Здебільшого, вже потім мобілізовані розповідають, що вживали алкоголь через особисті проблеми. Взагалі я вважаю, що проблему потрапляння спиртного на полігон потрібно вирішувати, і відповідні служби мають займатися тим, щоб місцеві жителі не носили і не продавали алкоголь мобілізованим, - каже Олексій Кльонов.

 

Коментарі

який сором! І це та "найкраща армія у світі" про яку наш президент говорив? А ще просять високоточну зброю, коли в них в очах двоїться.

Що то за козак що горілки не п'є ? Він або хворий, або басурман! Чи не козацького ж ми роду? Якщо ходиш у вишиванці, носиш оселедець на голові і маєш козацькі вуса то просто забовязаний пити горілку. І чим більше ти її випєш тим більший козак. На Січі здавна ходили легенди про козака Гатило що міг випити відро горілки і оком не моргнувши. Я вважаю що українські воїни достойні своїх славетних пращурів, адже в їх жилах тече козацька кров (ну і там пару проміле ще).

як на мене то мобілізованому краще вже посидіти на "губі" ніж опинитися в АТО, а потом або вдома без рук і ніг, чи в полоні у чеченців. Так що Верховна Рада фактично зробила мобілізованим альтенативу, напився - попав на "губу" відсидів там скільки назначили (під час перебування на губі за військовослужбовцем зберігається грошовий оклад, а також пільги для сімї), ну і передачки можна приймати. Якщо мене загребуть в армію, то в перший же день напьюся.

Є один доволі цікавий історичний факт, про який нмагаються не згадувати. Коли у 1918 р. армія УНР зайняла Фастів, де був до революції відомий на всю Російську Імперію спиртзавод, командування дізналося що на території заводу зберіглося декілька цистерн зі спиртом. Передбачивши про наслідки такого "небезпечного" вантажу, було наказано терміново і в умовах суворої секретності вилити весь спирт у вигрібну яму з гноївкою свинарника що знаходився неподалік. Але шила в мішку не сховати, чи то хтось з місцевих проговорився чи то українські солдати почули запах спирту, але на ранок командування не дорахувалося пів-дивізії, шукати довго не довелося - браві українські солдати лежали п'янезні навколо вигрібної ями з гноївкою.

До чого це я, в українській армії склалися стійкі алкогольні традиції, і марно з цим боротися. Ще з козацьких часів на Січ не приймали тих хто горілку не п'є. У всі часи, у всіх арміях українські солдати пиячили. Розмію що це неприємно чути, але від правди нікуди дітися.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.