Рівне-Донецьк: уроки неоголошеної війни

«Ніколи знову» стало гаслом сьогоднішнього і завтрашнього дня – Дня перемоги. Більшість українців діляться картинками та роликами з цією фразою, а потім спокійно їдуть відпочивати на свята, смажити шашлики. А те «знову» вже давно «не ніколи» –більше року війна йде в Україні. Знову війна, бо забули уроки попередніх лих, пройнялись байдужістю, перестали цінували рідну землю і звинувачували у всьому когось іншого, не себе. Війна кривава, без романтики, зі смертями, зруйнованими будинками, зламаними долями, переділеним кордоном життями.

Побачити Донбас очима місцевих, почути відверті історії початку війни, долі цивільних справжніх українців Донецька, які, незважаючи на складні обставини, не словом, а ділом підтримують українську армію, - така можливість випадає не часто. Почути неперевершений набір думок солдатів з крайнього блокпосту за 700 метрів від російських позиції варто кожному. Перекази інших, сюжети новин - лише поверхня айсбергу. Вони не дозволять відчути всю глибину роз’ятреної рани України – Донбасу. Тому напередодні Дня перемоги вирішив злісно проігнорувати садіння городів, відпочинок, а вирушити з побратимами під Донецьк. Адже таким чином мав можливість поспілкуватися не тільки з солдатами, а й із місцевими мешканцями, які допомагають біженцям та солдатам ЗСУ.

 

Дорога до рідного, але вже не дому

 

Разом із волонтерами рівненської Церкви християн віри євангельської вантажимо бус продуктами, одягом, ліками, амуніцією та оптикою. Нам допомагає хлопчик років десяти. Під час роботи розмовляємо. 

Малий – переселець зі сходу, точніше, з самого Донецька. Разом із родиною переїхали жити до Рокитного. Кажуть, слів не вистачає, щоб описати доброзичливість мешканців західної України, якби не їх підтримка, було б важкувато. А сьогодні син разом із батьком Іваном вирушає з нами на схід – везе допомогу солдатам та біженцям із зони російської окупації.

- Коли рік тому все починалось, більшість недооцінили серйозність ситуації. Багато мешканців Донецька байдуже думали, що все обійдеться, - розповідає Іван (ім’я змінене з міркувань безпеки).  Спочатку навіть ще можна було з жовто-блакитною стрічкою на авто їздити. А потім за неї могли не тільки машину спалити, а й власника вбити. А тоді, в травні, почалась справжня війна – з операції в аеропорту. Літали вертольоти, літаки, бомбили. Коли владу в місті повністю взяли сепаратисти, стало зовсім погано. Адже здебільшого вони робили, що заманеться, грабували. Коли ми з родиною вирішили виїхати, то вже на підконтрольній ЗСУ території почепили українські стрічки на авто, де тільки могли. Діти постарались, вболівають за Україну. Чи не було думки повернутися? Та була. Декілька разів за останній рік бував у Донецьку, коли приїжджав в останнє, то побачив, що повертатися вже немає куди. В оселю влучив снаряд.

До війни Іван розвивав свій бізнес. Дружина працювали перукарем. Тепер все залишилось там, за межею. А на Рівненщині родина намагається почати все спочатку. Вже без надії на постійне повернення до колись рідного дому.

Не бідність, а байдужість

Власне, в західній частині Донбасу міф про страшенну бідність, а як наслідок недалекість мешканців Донбасу спростовується одразу. Дороги тут однозначно кращі, ніж у сусідній Дніпропетровській області. Їх не понищили навіть за рік війни. Хіба за винятком передовиці. Чого гріха таїти? У багатьох селах Рівненщини немає таких доріг, як на Донбасі. І немає в тамтешніх селах жахливих халуп. Принаймні на ділянці від Червоноармійська до Карлівки, Водяного. Чепурні оселі, квіти, посаджені городи. Якби проспати всю дорогу і розплющити очі, то не одразу зрозумієш, в якому ти селі – на Рівненщині чи на Донбасі. Але це коли не чути обстрілів. Ділюсь цим спостереженням із місцевими. У них своє бачення успішності. В порівнянні з колись найбільш благополучним Донецьком, кажуть:

-Молодь із сіл виїжджає. Села вимирають.

-в нас теж.

-Хат багато старих.

-У нас теж.

-Ті села, що ближче до міста, – стали, як дачні селища. Всі нові будинки збудували небідні люди з Донецька. Приїжджають на вихідні.

-Та в нас теж. У чому ж різниця?

-Ну розумієш, у нас люди якісь більш затуркані. Багато хто ніколи не виїжджав за межі області. Іноді не бачать далі паркану свого будинку. Як у прямому, так і в переносному сенсі. Тут найбільше актуальний принцип - моя хата скраю. Байдуже, що відбувається, лише їх не чіпали б.

-Ну в нас теж таких людей чимало.

-Так, але на західній України  небайдужих критично більше. Люди намагаються допомагати одне одному, самоорганізовуватися. На Донбасі таких, на жаль, меншість.

Власне, місцеві розповідають, що загострення ситуації торік підігрівали виключно заїжджі. Є й місцеві сепаратисти, але не багато. Є реальна історія, коли один із знайомих моїх співрозмовників пройнявся «сепарськими» ідеями і подався в «армію ДНР».  Служив там довго, дослужився до командира якогось там підрозділу. Довірили їм ловити по Донецьку диверсантів. Ось він і розповідав потім, тільки зловлять диверсанта  - а він із російським паспортом. І так цілий місяць. Ніяких «бандерівців» чи «правосєків» - одні агенти ФСБ. Словом, розчарувався той хлопець в ДНР. Навіть піти намагався. Вийшло чи ні, невідомо.

А загалом більшості просто байдуже до всього. Зараз вони стомились від війни, але їм знову все одно, хто керуватиме. Тільки щоб не стріляли. У багатьох лише німе запитання: чому це сталося саме з ними? І вони не знають відповіді. А вона проста – байдужість і невміння цінувати рідну землю привели війну в їх рідні оселі. І якщо мешканців Донеччини не зрозуміли цей урок, то ми ще маємо шанс, доки Рівне не перетворилось на фронтову Авдіївку.

 

Місто-напівпривид

 

Потрапити в Авдіївку не так просто. Місто фактично межує з Донецьком і вже котрий місяць піддається потужним обстрілам.  У полях, посадках та селах по дорозі шмигають ворожі диверсійні групи. Тому вибрати безпечний шлях – чи не найголовніше. Нам добре, у нас місцевий провідник. За якусь годину проїжджаємо частково зруйновану Карлівку, ще декілька невеликих сіл, блокпостів -  і ми в Авдіїівці. Колись 30-тисячне місто зараз залишило дві третини мешканців.

Залишились тільки ті, що мають хоч якусь роботу на «коксохімі». Значна частина міста дуже обстріляна. Проїжджаємо мікрорайон багатоповерхівок і бачимо у будинках чимало дірок від влучання снарядів. В багатьох немає жодного цілого вікна. І мертва тиша. Людей нема зовсім. Зараз зелень хоч трохи прикрасила цю картину, а ще місяць тому місто скидалось на чорнобильську Прип’ять. Хто буде відновлювати руїни, питання риторичне. Чомусь схиляєшся до думки, що ніхто. Ми тим часом прямуємо через українських блокпост до церкви за переїздом.

Вона дивом вціліла і майже не ушкоджена. Хоча менше, ніж за кілометр, йдуть жорстокі бої і більшість приватних будинків вщент зруйновані.

У церкві декілька молодих людей героїчно займаються соціальною роботою. Як можуть, готують гарячі обіди і розносять їх немічним пенсіонерам, родинам із дітьми, які не можуть чи не мають куди виїхати з розтрощених районів Авдіївки. Залишаємо їм трохи допомогою. Вони дякують нам за сміливість, за те, що прихали. Але ж не ми сміливці, а вони. Вони вболівають за Україну і українців, добрими справами намагаються допомагати. І таких, як вони, немало. 

Продовження матеріла читайте тут. 

 

 

Хочете допомогти солдатам?
-
Речове, матеріальне забезпечення 
-
Карта Приватбанк 4149 6258 0447 6834 Дюг Юрій Олександрович
---------
Тактична медицина
-
Карта ПриватБанк: 6762 4626 8074 6119 Дюг Юрій Олександрович
Всі кошти з цього рахунку будуть витрачені виключно на придбання ліків та медичних засобів.
---------
Розробка БПЛА:
-
Карта ПриватБанк: 6762 4626 8073 7266 Дюг Юрій Олександрович
--------------------------------------------------------------
Рахунок в долларах:
beneficiary: diuh yurii
account: 6762462680551501
bank of beneficiary: PRIVATBANK swift code: PBANUA2X
intermediary bank: JP MORGAN CHASE BANK swift code: CHASUS33
correspondent account: 0011000080
IBAN: UA873052990006762462680551501
--------------------------------------------------------------
Рахунок в Євро:
beneficiary: diuh yurii
account: 6762462680551774
bank of beneficiary: PRIVATBANK swift code: PBANUA2X
intermediary bank: Commerzbank AG Frankfurt am Main Germany
swift code: COBADEFF
correspondent account: 400886700401
iban: UA883052990006762462680551774
UA883052990006762462680551774
-------------------------------------------------------------
ЗВІТИ: http://bit.ly/1FgsGIE

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.