Рівне-Донецьк: українська Європа і форпости "русского міра"

«Ніколи знову» стало гаслом сьогоднішнього і завтрашнього дня – Дня перемоги. Більшість українців діляться картинками та роликами з цією фразою, а потім спокійно їдуть відпочивати на свята, смажити шашлики. А те «знову» вже давно «не ніколи» –більше року війна йде в Україні. Знову війна, бо забули уроки попередніх лих, пройнялись байдужістю, перестали цінували рідну землю і звинувачували у всьому когось іншого, не себе. Війна кривава, без романтики, зі смертями, зруйнованими будинками, зламаними долями, переділеним кордоном життями.

Побачити Донбас очима місцевих, почути відверті історії початку війни, долі цивільних справжніх українців Донецька, які, незважаючи на складні обставини, не словом, а ділом підтримують українську армію, - така можливість випадає не часто. Почути неперевершений набір думок солдатів з крайнього блокпосту за 700 метрів від російських позиції варто кожному. Перекази інших, сюжети новин - лише поверхня айсбергу. Вони не дозволять відчути всю глибину роз’ятреної рани України – Донбасу. Тому напередодні Дня перемоги вирішив злісно проігнорувати садіння городів, відпочинок, а вирушити з побратимами під Донецьк. Адже таким чином мав можливість поспілкуватися не тільки з солдатами, а й із місцевими мешканцями, які допомагають біженцям та солдатам ЗСУ.

Частина перша: Рівне-Донецьк: уроки неоголошеної війни

 

Табір надії

Самоорганізація та взаємопідтримка українців Донбасу дала життя закинутому піонерському табору та зробила його останньою надію для багатьох біженців. На жаль, не можу багато розповідати про дислокацію містечка, але люди зробили тут диво. За підтримки німецьких прихильників України, протестанти облаштували чудовий форпост для біженців. Кажуть, колись планували зробити там літній табір для дітей, але війна внесла свої корективи. І багатьом, хто його будував, довелося й самим тут оселитися та взяти на себе опіку над іншими біженцям. Бо більшості з них уже немає куди повертатися - їхні оселі зруйновані. А тут затишно і спокійно, хоч за 10 кілометрів по прямій по селищу Піски бахкає артилерія росіян.

Мешканці табору не бачать свого майбутнього і борються за нього відповідно до можливостей. Всіляко допомагають військовим на блокпостах, мають добрі стосунки з бригадою, яка дислокується неподалік. Вони підтримують солдатів і навпаки. Захисники розуміють, що місцеві дуже вдячні за мирне життя.

Волонтери-протестанти підтримують найбільш немічних  і в Донецьку. Для них влаштовують благодійні обіди в церкві. Бо не всі прихильники України змогли виїхати. А терористів ДНР ніхто милосердю та підтримки немічних зроду не вчив.  Як ніхто й не бачив гуманітарних місій від Московського патріархату – ті тільки зброю можуть освячувати.

Однак потрапити до окупованого Донецька не так просто. Для нас, рівнян, це була б поїздка в один кінець. Тому нам далі крайнього українського блокпоста - зась. Нашим друзям безпечно проїхати далі допомагають донецькі номерні знаки та прописка. То наші бійці зазвичай до таких подорожніх ставляться прихильно, а у сепаратистів бували різні історії.

 

Кордон життя

Межа між окупованими територіями та вільною Україною – симбіоз непоєднуваних речей. Тут все в купі – військова лінія фронту з обстрілами, блокпости та мирний цивільний кордон. На останньому блокпості не тільки блокпост ЗСУ а й прикордонників. Повний догляд, відмітки про в’їзд та виїзд  - все як на звичайному кордоні. Тільки замість ошатного КПП – бетонні блоки, бліндажі і вагончики.  І черги. Охочих потрапити на території окуповану Росією – черга метрів триста. Черга на виїзд з Донецька – майже два кілометра. В дві шеренги. В одній автобуси повні людей. І це не евакуація – це звичайні будні.

Це як на кордоні України з Євросоюзом. Тільки Україна для мешканців окупованих території тепер як Європа. Бо жити в «русскому мірі» зовсім не весело. Продукти там дорожчі суттєво, бензин дорожчий більш ніж на 3 гривні. Росія не принесла нічого хорошого. Пенсіонери з окупованих території хто зміг переоформили пенсії на території України, тому мусять їздити їх отримувати. Скуплятися всі їздять теж на територію України. Такий він економічний «русскій мір». Хоча  і в цій системі координат місцеві живуть за принципом «ліш би не біло вайни».

Коли соромно за всіх

На цьому блокпосту працюють прикордонники з Рівного та Луцька нам до них. Родичі передали чималу посилку для одного з бійцях. Хлопці так радіють з приїзду земляків, що один з них навіть забуває, що ми приїхали до нього. І ми за помилкою їдемо далі на інший блокпост. Лише потім з’ясовуємо у нього що до чого по телефону і повертаємося. Крім посилок передаємо хлопцям оптику, біноклі, які подарували американські друзі.

Вона тут дуже потрібна, адже обстріли трапляються постійно. Але хлопці дуже чесні. Лишнього не просили – більш дальнобійну оптику просили передати бійцям 28 бригади на нульовому блокпості. Тобто останьому перед сепаратиськими позиціями. Підсказали і позвонили хлопцям – щоб нас зустріли. Ми під’їхали туди – і знову зустріли земляків. І ще багатьох хороших хлопців. Разом в нову оптику подивились як сепаратисти будують з бетонних блоків свої блокпости. Але просили не висовуватися за укриття бо нещодавно сюди прилітали міни. І Тут я оцінив умови несення служби на нашому блокпосту. Чесно – тихий жах. Благенькі бліндажі, блокпост з двох блоків і мішків, БМП в окопі і все. Яценюк мать твою, теж твої славетні лінії бетонних укріплень? Другий рік пішов.

На кожному блокпості, від Червоноармійська до Авдіївки і Мар’їнки ми зустрічали земляків з Рівненщини, Волині. Хлопці не чекали навіть подарунків просто були раді бачити рівненські номера на авто. А отримавши біноклі в подарунок готові були нас на руках носити.

Дехто передав зимові речі з собою, щоб при передислокації не носити. Скромно питали чи нема чого з форми. Та й все. Бо розпитувати і записувати списки потреб було соромно. Та і змісту нема, коли рівень допомоги від народу суттєво впав і надіятися на великі закупки нема сенсу. Лишається лише стидливо відводити очі. Бо знаєш, що з цим бійцями воює далеко не вся країна. У багатьох безтурботне життя і шашлики.

 

Хочете допомогти солдатам?

-

Речове, матеріальне забезпечення 

-

Карта Приватбанк 4149 6258 0447 6834 Дюг Юрій Олександрович

---------

Тактична медицина

-

Карта ПриватБанк: 6762 4626 8074 6119 Дюг Юрій Олександрович

Всі кошти з цього рахунку будуть витрачені виключно на придбання ліків та медичних засобів.

---------

Розробка БПЛА:

-

Карта ПриватБанк: 6762 4626 8073 7266 Дюг Юрій Олександрович

--------------------------------------------------------------

Рахунок в долларах:

beneficiary: diuh yurii

account: 6762462680551501

bank of beneficiary: PRIVATBANK swift code: PBANUA2X

intermediary bank: JP MORGAN CHASE BANK swift code: CHASUS33

correspondent account: 0011000080

IBAN: UA873052990006762462680551501

--------------------------------------------------------------

Рахунок в Євро:

beneficiary: diuh yurii

account: 6762462680551774

bank of beneficiary: PRIVATBANK swift code: PBANUA2X

intermediary bank: Commerzbank AG Frankfurt am Main Germany

swift code: COBADEFF

correspondent account: 400886700401

iban: UA883052990006762462680551774

UA883052990006762462680551774

-------------------------------------------------------------

ЗВІТИ: http://bit.ly/1FgsGIE

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.