Поза зоною досяжності: рівненським солдатам заборонять мобілки у зоні АТО

Українські солдати у зоні АТО можуть опинитися без мобільного зв’язку. Верховна Рада України у першому читанні ухвалила два законопроекти (Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України" щодо використання персональних пристроїв безпроводового доступу та Проект Закону про внесення змін до статті 143 Закону України "Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України"), які обмежують його використання. Ініціатива не нова і цілком логічна. Усе заради безпеки. Бо саме увімкнені мобільні телефони виказують ворогові, у якому лісі чи полі знаходяться наші бійці. Та й військові таємниці з ефіру перехопити можна. Інша річ, наскільки реально втілити таке «мобільне» обмеження в життя.

Разом із тим саме мобілки залишаються чи не єдиним засобом зв’язку з домом та й зовнішнім світом в цілому. Адже що відбувається в країні в цілому і в тій же зоні АТО зокрема, бійці дізнаються саме завдяки телефону. Наскільки необхідно і наскільки можливо втілити ініціативу обмеження мобільного зв’язку для українських бійців,  сайту «ВСЕ» прокоментували військові та волонтери.   

Олександр Гайн, кореспондент Регіонального медіа-центру Міністерства оборони України

- Це вже не перша спроба обмеження мобільного зв’язку в зоні АТО. Бо раніше були відповідні накази та розпорядження генштабу. Тепер це рішення хочуть ухвалити на державному рівні.

Обмежувати мобільний зв’язок потрібно заради безпеки. Адже увімкнені телефони добре пеленгуються. І це вже координати для удару противника. Тому військовослужбовців просять вмикати мобільні телефони лише за потреби і в певних умовах.

Є ще й інший аспект проблеми. Так, проїжджаючи, наприклад, Авдіївку, починають надходити смс типу «Ополченци скоро выгонят карателей», «Воспряньте духом, мы вас освободим». Це також може вплинути на психологічний стан наших бійців.

А з іншого боку, мобільний телефон – це можливість зв'язатися з рідними, друзями. А ще це отримання інформації про те, що відбувається.  Хоча якраз тут є спроба альтернативи. Так, видаються інформаційні бюлетені та газети для бійців, які в АТО. Окрім того, встановлюються антени та передавачі, аби була можливість дивитися телевізор. Хоча питання ще й у тому, що багато де транслюється «Новоросия TV».

Крім того, мобільний телефон – це ще й розвага. Так, боєць 12 годин несе службу, а 12 годин має відпочити. Мобільний – це можливість почитати книжку, почитати новини в соцмережах. Та з цим, до речі, також виникали проблеми. Бо солдати викладали багато фото та відео. А для ворога це розвіддані про те, куди переміщаються українські військові, чим займаються.

Щодо інших засобів зв’язку, то є рації. Але тут варто розуміти, що їх можуть мати не всі. Навіть в американській армії рація є в командира відділення, щоб він міг зв’язатися з командиром взводу. Також є супутниковий зв’язок. Але він не дає можливості сконтактувати з рідними. Тому  мобільному зв'язку має бути альтернатива. Бо це не Друга світова війна, коли солдати надсилали листи-трикутники.

Федір Капустинський, голова обласної ветеранської спілки учасників АТО Рівненщини:

- Насправді обмежити мобільний зв'язок у зоні АТО варто. Це дуже доцільно. Потрібно створити відповідну систему. І необхідно, щоб у цьому питанні був порядок.

Бо коли наші військові, перебуваючи в полі чи лісі, вмикають десятки мобільних телефонів, то ворог одразу їх «січе». Стає зрозумілим місце дислокації і починаються обстріли.

А ще я був свідком однієї телефонної розмови помічника повара, який, очевидно, був напідпитку і розповідав, де саме знаходиться, що відбувається навколо і так далі. Кому б він це не казав, але це витік інформації, яку не можна розголошувати.

Крім того, якщо українські військові не використовуватимуть телефонів, то, очевидно, нашій розвідці буде простіше відстежувати сепаратистів за їх мобільним зв’язком.

Щодо реалізації обмеження, то я бачу це так: телефон є не у кожного бійця, а лише в командира. Раз у три дні можна зателефонувати мамі, дружині і сказати, що живий-здоровий.

Тому обмеження користуватися мобільними у зоні АТО вважаю правильним рішенням. Однак втілити це буде дуже складно.

Анатолій Прошин, начальник прес-служби ОК «Захід»:

- Я наведу лише один приклад. У серпні 2014 року у Хрящуватому на Луганщині два наші батальйони були знищені саме через мобільні телефони. Бо за їх сигналами і було чітке націлення ворога. Тому з метою безпеки, аби зберегти життя особовому складу, обмеження мобільного зв’язку для солдатів у зоні АТО стовідсотково потрібне.

Тим часом поспілкуватися з рідними, і не лишень по телефону, але й по «Скайпу», солдати могли у спеціальних пунктах. 

Інна Білецька, волонтер:

- Користування мобільним зв'язком в зоні ведення бойових дій надзвичайно небезпечне. Відтак, прийняття закону про заборону могло б бути виправданим, але за умови, що ми жили б у цивілізованій державі, де службовці регулярної армії та мобілізовані були б забезпечені засобами захисту, екіпіруванням та захищеними засобами зв'язку. В державі, де волонтери займалися б приємними справами - пекли би печеньки і разом з дітворою писали листи солдатам, а не змушені були б забезпечувати їх усім - від харчів і спідньої білизни до прицілів. Наші військові на передовій зазвичай не мають навіть елементаних засобів зв'язку, часто команди віддають в смс-режимі завдяки мобільним телефонам. Вони можуть підтримувати зв'язок між позиціями і повідомляти про пересування ворожих військ, завдяки мобільним телефонам ми дізнаємось про їхні найнагальніші потреби і бодай трішечки полегшуємо їхній нелегкий воєнний побут. Депутути матимуть право на прийняття такого закону за умови, що ті зрадники в українській армії, про яких говорив сам Президент, будуть покарані, що керувати секторами не будуть ті, проти кого порушені провадження про державну зраду, за умови, що держава виконуватиме свої обов'язки перед народом щодо нормального забезпечення військових. а поки що у мене особисто відчуття, що, приймаючи такі закони, депутати дають чудову можливість командирам затикнути рот своїм підлеглим, забрати у них можливість розказувати правду про передову. Хочуть, щоб ті тихо і безшумно вмирали, не створюючи можновладцям зайвого клопоту.

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.