Суд за посаду: екс-начальник ДАІ Рівненщини хоче назад у керівне крісло

Вже більше чотирьох років колишній начальник обласного ДАІ Микола Слободенюк судиться за можливість поновитися на посаді. Він вважає таке рішення керівництва УМВС незаконним. Тим часом у юридичному відділі обласного управління міліції пояснюють, що Микола Слободенюк був звільнений через хворобу із правом на пенсію та з усіма соціальними гарантіями, передбаченими для осіб, звільнених за станом здоров’я. Наразі вже відбулася низка судових слухань зі справи, і, схоже, скоро суд поставить крапку в цій історії. А поки що екс-даішник звинувачує суд і міліцію у затягуванні справи, кажуть, що тут є і другий бік медалі. Яка, спробувала з'ясувати журналіст сайту “ВСЕ”. Для того, аби не заплутатися у судових перепитіях, почнемо спочатку.

Судова справа № 1 (поновлення на посаді)

Ця історія бере початок у 2010 році. Тоді комісія МВС провела перевірку службової діяльності УДАІ УМВС України в Рівненській області, під час якої встановлено низку суттєвих порушень у сфері фінансово-господарської діяльності та по лінії реєстраційно-екзаменаційної роботи зазначеного підрозділу.

Відповідно до наказу МВС, за допущені грубі порушення вимог законодавства та суттєві недоліки в організації службової діяльності підполковника міліції Миколи Слободенюка, начальника УДАІ УМВС України в Рівненській області вирішено притягнути до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення з посади.

Після цього був виданий наказ МВС по особовому складу, відповідно до якого Миколу Слободенюка фактично звільнено з посади.

Обидва накази МВС були оскаржені Слободенюком до суду. Суд скасував наказ МВС по особовому складу у частині звільнення Миколи Слободенюка з посади та поновлено його на посаді начальника УДАІ УМВС України в Рівненській області.

Що ж стосується другого наказу, то його суд не скасував. Скасований лише наказ по особовому складу, відповідно до якого його було звільнено з посади.

Скасування судом наказу МВС по особовому складу у частині звільнення Слободенюка з посади та поновлення його на посаді начальника УДАІ УМВС України в Рівненській області стало можливим внаслідок його, як згодом виявилось, перебування на лікарняному. Однак це Слободенюк приховував, на момент його звільнення в обласному управлінні міліції про це не знали.

Таким чином виходить, що  законні підстави для звільнення Слободенюка з посади за числені порушення були. Однак суд чомусь виніс рішення, опираючись на формальну причину для поновлення на посаді.

Після цього тривали численні судові процеси за поновлення. Його поновлювали і потім знову звільняли, Слободенюк відмовлявся отримувати трудову книжку. Працівникам міліції навіть доводилось його шукати по місту, щоб вручити її. Відправляли рекомендовані повідомлення за місцем проживання, які він відмовлявся отримувати. Саме те, що йому не було вручено трудову книжку, ставало аргументом на черговому суді щодо поновлення.

Врешті-решт його звільнили з органів внутрішніх справ взагалі за станом здоров’я, адже за висновком військово-лікарської комісії він непридатний до такої служби. Слободенюк вирішив оскаржити і це звільнення, мовляв, він здоровий. Рішення з цього приводу суд ще не ухвалив.

Судова справа № 2 (сувора догана)

У 2010 році, тодішньому начальнику ДАІ Миколі Слободенюку оголосили сувору догану. Причина – він проїхав повз місце щойно скоєної ДТП, де загинув чоловік, і навіть не зупинився, хоча бачив тіло загиблого на дорозі.

Смертельна ДТП трапилась 17 липня 2010 року на трасі Київ-Чоп у районі села Горбаків. Тоді мотоцикліст виїхав на зустрічну смугу і зіткнувся з автомобілем, внаслідок чого сам і загинув на місці. Микола Слободенюк їхав на своєму автомобілі по трасі, проїхав повз місце ДТП, побачив труп і розбиту машину, в якій знаходились травмовані люди, однак не вважав за потрібне зупинитись та допомогти.

Слободенюк пояснив, що незважаючи на те, що він став свідком ДТП будь-яких заходів щодо надання медичної допомоги не вживав, бо був у авто не сам, а потерпілий не проявляв ознак життя.

Зазначений наказ про дисциплінарне стягнення Микола Слободенюк, звичайно, оскаржив до суду. У Рівненському суді це зробити вдалось, однак у Львові в апеляційному суді його скасували. У своїх намаганням виправдатись дійшов аж до Вищого адмінсуду в Києві. Звичайно ж, суд залишив у силі цей наказ, але сам факт його оскарження і таке пояснення свого вчинку, висловлене публічно, відповідним чином характеризують Миколу Слободенюка, як людину.

Судова справа № 3 (звання)

У 2008 наказом МВС Миколі Слободенюку, завдяки його "старанням" незаконно присвоєно дострокове звання "полковник міліції".

Він так прагнув бути полковником, що не міг витримати, і тому дострокове звання йому було присвоєне "наддостроково", з порушенням термінів, передбачених у Положенні про проходження служби. Останнє  передбачає, що для того, щоб отримати звання достроково потрібно відслужити половину строку вислуги у попередньому званні. А на момент отримання звання полковника Слободенюкне відслужив половну строку, передбаченого для звання підполковник. Про це йдеться у пункті 35 Положення. 

Через два роки після цього служба внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС провела службову перевірку, яка встановила незаконність дострокового присвоєння Миколі Слободенюку спеціального звання "полковник міліції", і наказ про дострокове присвоєння йому звання був скасований міністерством. Таким чином Слободенюк знову став підполковником.

У кращих традиціях себе самого, Слободенюк спробував оскаржити це рішення в суді, але програв. Вищий адмінсуд у 2013 році підтвердив незаконність присвоєння йому дострокового звання.

У грудні 2011 року Микола Слободенюк був звільнений з органів внутрішніх справ через хворобу. Відповідно до свідоцтва про хворобу, Микола Слободенюк не придатний до служби в ОВС за станом здоров’я. Він має спеціальне звання "підполковник міліції", досяг граничного віку перебування на службі, адже йому вже 45 років. Звичайно ж, своє звільнення він оскаржив до суду і бажає поновитись на посаді начальника УДАІ області, але наразі судову справу ще не вирішено

Є питання і до дружини пана Миколи Інни Слободенюк. Вона працювала під керівництвом свого чоловіка старшим юрисконсультом УДАІ УМВС.

Під час перебування на цій посаді вона разом з чоловіком "технічно" злила будівлю Сарненського МРЕВ приватному підприємцю Гелюті, за яким суд визнав право власності на це приміщення. У судовому процесі вони з Гелютою зіграли у "піддавки", і рішення не оскаржили.

Після вступу в дію Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції" постало питання щодо переміщення пані Інни на іншу посаду у зв’язку з прямим підпорядкуванням чоловіку.

З її боку це викликало неабиякий супротив, нібито навіть оформлялось фіктивне розлучення, були численні судові процеси з питань її працевлаштування, оскільки на жодну іншу посаду, крім юрисконсульта ДАІ, вона не погоджувалась.

У всіх судових процесах свого чоловіка пані Інна представляла його інтереси, оскільки він сам в суд не з’являвся. Однак, згідно з діючою на той час редакцією Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», їй заборонено було це робити. В результаті видали наказ УМВС про її звільнення з органів внутрішніх справ в порядку дисциплінарного стягнення за порушення антикорупційного законодавства. Як справжній юрист, вона оскаржила зазначений наказ про звільнення до суду. За наслідками судового розгляду Вищий адміністративний суд України відмовив їй у задоволенні позову і визнав її звільнення законним. Однак фактично звільнити пані Інну не вдалось, оскільки вона обачливо втекла для подальшого проходження служби в інший підрозділ – УМВС України на Львівській залізниці, де успішно служить до теперішнього часу та продовжує успішно представляти інтереси свого чоловіка у судах.

У Слободенюка своя правда

Сама ж дружина та одночасно представник екс-начальника обласного ДАІ Миколи Слободенюка пані Інна розповіла "РВ" свою версію судових перепитій. Зі слів юриста, ось уже понад чотири роки її чоловік через суд оскаржує незаконне рішення про своє звільнення. Наразі справа доходить до свого логічного завершення. Після декількох програних інстанцій Вищий адміністративний суд України підтримав касаційну скаргу Миколи Слободенюка. Однак через, на її думку, навмисне затягування часу місцевими суддями чиновники, що фальшували документи та незаконно звільняли людей за часів режиму Януковича, можуть уникнути покарання.

— У 2010 році моєму чоловікові наказали писати рапорт на звільнення за власним бажанням. Аргументація була дуже проста. Він або мав добровільно звільнити місце для людини з команди Януковича, або йому обіцяли зруйнувати життя і кар'єру. Микола (Слободенюк. — Авт.) не з тих, кого можна злякати. Він зайняв принципову позицію, і тодішньому керівництву знадобилося більше року, щоб його звільнити. Очевидно, що відбувалося це з серйозними порушеннями, які ми оскаржували в судах різних інстанцій. Однак доки при владі залишалися люди Януковича, всі наші спроби були марними. Потім відбулася Революція Гідності. Сьогодні багато хто говорить, що в країні нічого не змінилося. Я впевнена, що це не так. Після подій на Майдані вперше за багато років нашу справу об'єктивно розглянули. Судді Вищого адміністративного суду повернули її на повторний розгляд до Рівненського окружного адмінсуду, вказавши на недоліки попередніх рішень. І ось коли ми були вже практично впевнені, що справедливість буде відновлено, виявилося, що на Рівненщині діє принцип кругової поруки. Ми стикнулися з відвертим саботажем. Прийняття рішення по нашій справі умисно затягується, що вигідно лише людям, які намагаються уникнути відповідальності чи втриматися на своїх посадах. Ми вже маємо гіркий досвід боротьби із системою. Єдиний спосіб її зламати — це забезпечити прозорість і відкритість процесу прийняття рішень. Адже перше Миколу Слободенюка звільнили з посади начальника обласного ДАІ одразу після приходу до влади команди Януковича. Формальною причиною стало виявлення недоліків у роботі. Начебто в приміщенні ДАІ незаконно стояв кавовий апарат, були й інші подібні надумані недоліки. Цей апарат, до речі, стоїть там до сьогодні, проте на основі цього нібито порушення був виданий наказ про звільнення. Без дотримання процедур, всупереч чинному законодавству. Все робилося швидко, і ніхто не зважав на формальності. Як наслідок, Микола виграв суд. Керівництво МВС було змушене поновити його на посаді. Так, в управлінні МВС, яким тоді керував Олег Сало, почали шукати інші шляхи, як його звільнити. Навіть писали звернення до керівництва облдержадміністрації, де скаржились, що Микола Слободенюк постійно хворіє та зриває виконання передвиборчої програми президента Януковича. Це і стало формальною причиною для звільнення. Мого чоловіка направили на військово-лікарський огляд, який здійснювала комісія ГУ МВС України у Рівненській області. Без будь-яких клініко-інструментальних досліджень усі лікарі комісії написали, що в Миколи Миколайовича цукровий діабет, яким він ніколи не хворів. Крім діабету, написали ще кілька нічим не підтверджених діагнозів, на основі яких його визнали непридатним до служби. Миколі й справді довелося в той період декілька разів виходити на лікарняний. Йому робили операцію на нозі, через постійний тиск в нього були загострення на нервовій основі. Однак тих діагнозів, що йому понаписували і які стали підставою для звільнення, в мого чоловіка ніколи не було, - каже Інна Слободенюк. 

В УМВС запевняють, що судовий розгляд справи проходить об'єктивно

У свою чергу,  в секторі юридичного забезпечення УМВС України в Рівненській області вважають, що у матеріалах, які з'являються останнім часом у ЗМІ, однобічно висвітлюється судовий процес щодо поновлення Миколи Слободенюка на посаді начальника УДАІ області, який відбувається у Рівненському окружному адміністративному суді. Адже в публікаціях подається лише позиція Слободенюка та його представника у суді, які нав’язують громадськості думку про те, що суд нібито умисно затягує процес, а розгляд справи проводиться необ'єктивно, самого Слободенюка позиціонують як «жертву режиму Януковича» і стверджують, що його було звільнено незаконно.

Зокрема, в УМВС пояснюють, що Микола Слободенюк перебував на посаді начальника ДАІ області з 2006 року, при цьому  мав деякі «неприємності». Це було і незаконне присвоєння йому звання полковника, і сувора догана за те, що проїхав, не зупиняючись повз щойно скоєне ДТП зі смертельними наслідками, і звільнення з посади за допущені порушення в організації роботи ДАІ. Всі ці факти не є таємницею, оскільки всі вони оскаржувались Миколою Слободенюком у суді, і щодо всіх справ прийнято рішення не на користь останнього. І справа тут зовсім не в кавовому апараті, про який говорить представник його інтересів у суді Слободенюк І.В.

За словами начальника сектора юридичного забезпечення УМВС України в Рівненській області Олени Брагіної, після цих «неприємностей» в грудні 2009 року М.Слободенюк захворів безперервно на 2 роки, при цьому жодного разу на роботу не виходив, своїх безпосередніх обов’язків не виконував, отримуючи при цьому заробітну плату.

- У зв’язку з тривалою хворобою, у вересні 2011 року військово-лікарською комісією Львівської області був проведений медичний огляд М.Слободенюка і комісія визнала його непридатним до служби в ОВС за станом здоров’я. У грудні 2011 року Микола Слободенюк був звільнений через хворобу, із правом на пенсію та з усіма соціальними гарантіями, передбаченими для осіб, звільнених за станом здоров’я. Відповідно до законодавства, якщо особа не згідна з висновками військово-лікарської комісії, вона має право пройти повторний огляд у вищій за статусом комісії, а саме у Центральній військово-лікарській комісії МВС України у м. Київ.Слід зазначити, що неодноразові запрошення пройти такий огляд у разі незгоди з висновками Львівської комісії – М. Слободенюк проігнорував, а натомість у квітні 2012 року звернувся до суду із позовом про поновлення на посаді, і при цьому стверджував, що вважає себе здоровим і не хворіє тими хворобами, у зв’язку з якими його визнано непридатним до служби. У ході розгляду справи Слободенюк М.М. попросив суд призначити судово-медичну експертизу з метою визначення його стану здоров'я і проведення її просив доручити Рівненському обласному бюро судово-медичних експертиз. Суддею, яка на той час розглядала справу, клопотання Слободенюка було задоволено, таку експертизу було призначено, і матеріали справи направлено до Рівненського бюро судово-медичних експертиз, а провадження у справі було зупинено до отримання результатів експертизи, як це і передбачено процесуальним законодавством. Але вже через декілька місяців після початку проведення експертизи п. Слободенюк прийшов до висновку, що рівненські судово-медичні експерти «функціонально взаємодіють» з УМВС України в Рівненській області, заявив їм відвід і попросив справу направити в Київ, до Головного бюро судово-медичних експертиз.Це клопотання М.Слободенюка також було задоволено, і справу направлено до Головного бюро судово-медичних експертиз, де вона проводилась до квітня 2014 року, а після отримання висновку експерта розгляд справи продовжився. Згідно із висновком експерта, частина із тих хвороб, які зазначені у свідоцтві про хворобу М.Слободенюка, поставлені під сумнів, але разом з тим експерти зазначають, що питання про придатність осіб до військової служби не входить до компетенції судово-медичної експертизи. У ході розгляду справи судом у 2014 році було встановлено, що висновок експерта не відповідає вимогам законодавства, зокрема, не містить докладного опису проведених досліджень, тобто немає обґрунтування, чому саме експерти дійшли таких висновків, як це передбачено зокрема статтею 82 Кодексу адміністративного судочинства України. Крім того, сам Слободенюк лікарями-експертами не оглядався, експертиза проводилась лише на підставі медичних документів. За таких обставин Рівненський окружний адміністративний суд, а згодом і Житомирський апеляційний адміністративний суд, прийняли рішення, яким у задоволенні позову про поновлення на посаді Слободенюку М.М. відмовили. Не погоджуючись із рішеннями Рівненського та Житомирського судів, Слободенюк М.М. подав касаційну скаргу до Вищого адміністративного суду України, у якій просив скасувати рішення попередніх інстанцій, а його поновити на посаді начальника УДАІ. У лютому 2015 року Вищий адміністративний суд України повернув справу Слободенюка М.М. на новий розгляд до Рівненського окружного адміністративного суду, оскільки судами попередніх інстанції не повністю встановлені обставини, які належало встановити. Зокрема, суд вказав у своїй ухвалі, що у випадку, коли висновок експерта є незрозумілим або не відповідає вимогам законодавства, слід вирішити питання щодо призначення додаткової або повторної експертизи або допитати експертів, які таку експертизу проводили. Висновок експерта, який зараз наявний у матеріалах судової справи, не містить дослідницької частини, тобто опису проведених досліджень, немає жодних обґрунтувань зроблених висновків. Натомість медичні документи, наявні в матеріалах справи, містять дані про те, що поставлені під сумнів хвороби у Слободенюка М.М. все ж таки мали місце, про це свідчать результати досліджень та наявність виражених клінічних проявів таких хвороб, - зазначила Олена Брагіна.

Саме тому, каже юрист, Рівненський окружний адміністративний суд зараз і намагається розібратися, чому експерти Головного бюро судово-медичних експертиз поставили під сумнів деякі із хвороб, які зазначені у свідоцтві про хворобу п. Слободенюка.

- Для цього і були викликані в суд для допиту лікарі-експерти, які проводили експертизу. Але, на жаль, вони не змогли надати відповідь на жодне запитання представника УМВС щодо обґрунтованості діагнозів у свідоцтві про хворобу, пояснивши це своєю некомпетентністю. Отже, в наступне судове засідання, яке відбудеться 29.05.2015 викликані профільні спеціалісти – члени комісії для надання роз’яснень щодо обґрунтованості діагнозів М. Слободенюка. Про яке затягування розгляду справи чи порушення прав М.Слободенюка може йти мова за таких обставин? Адже суд виконує рекомендації Вищого адміністративного суду щодо дослідження доказів та встановлення обставин у справі, і намагається об’єктивно розібратись, чи були підстави для звільнення М. Слободенюка. Без встановлення цих обставин прийняття законного рішення просто неможливе. На минулому судовому засіданні, яке, до речі, було висвітлено у деяких ЗМІ, представник позивача Слободенюк І.В. висловила думку про те, що свідоцтво про хворобу, на підставі якого був звільнений позивач, не зареєстроване у журналі вхідної документації УМВС, і на ньому немає резолюції керівництва до виконання. Отже, на думку представника, цього свідоцтва офіційно в УМВС не існує, а тому звільнення п. Слободенюка є незаконним. Зазначимо, що така позиція є принаймні дивною, оскільки мова йде про стан здоров’я М. Слободенюка на момент звільнення, а не про канцелярські формальності. Крім того, наказом МВС № 85/2001, що регламентує порядок проведення військово-лікарської комісії, реєстрація такого свідоцтва не передбачена. Свідоцтво про хворобу – це є офіційний документ, який встановлює наявність в особи певних хвороб і містить рішення комісії про придатність чи непридатність до служби. Воно передається військово-лікарською комісією безпосередньо до кадрового підрозділу, де і приймається рішення про звільнення. В нашому випадку свідоцтво по формі відповідає вимогам вищезазначеного наказу МВС № 85, містить усі необхідні реквізити, і сумніватися у його достовірності немає жодних підстав. Тому можна стверджувати, що Рівненський окружний адміністративний суд об’єктивно та всебічно, у встановленому процесуальним законом порядку розглядає справу М. Слободенюка, і немає жодних підстав звинувачувати суддів в упередженому ставленні чи необ’єктивності судового розгляду.А бажання М. Слободенюка бути призначеним на посаду начальником ДАІ підтверджує і той факт, що паралельно із судовим процесом, на початку 2014 року він звертався із заявою до Міністра внутрішніх справ про прийняття його на службу знову і призначення на вказану посаду. Але у процесі перевірки, яка проводилась кадровим підрозділом, було виявлено, що у нього підроблений диплом про вищу юридичну освіту. Після встановлення цих фактів М. Слободенюк попросив Міністерство не розглядати його заяву про поновлення на посаді начальника ДАІ та припинити відносно нього усі перевірки, та згодом активізував свою діяльність в напряму поновлення на посаді у судовому порядку, - додала Олена Брагіна.

 

Коментарі

Так, Слободенюк дійсно г-н. Але він вже нікому не цікавий. Так само як і його засмоктана "болонка"

Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"10" вересня 2012 р. Справа № 5019/1110/12

Суддя Войтюк В.Р., розглянувши матеріали справи

за позовом Фізичної особи - підприємця Гелюти Олександра Миколайовича

до відповідача ВДАІ УМВС України в Рівненській області

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Сарненська міська рада

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління Міністерства внутрішніх справ України у Рівненській області

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Турчик Леонід Олександрович

за участю прокуратури Рівненської області

про визнання права власності

В засіданні приймали участь:

Від позивача : Штогрін В.С. дов. від 01.03.2012 р.

Від відповідача : Стрєльнікова О.В. дов. від 29.05.2012 р.

Від прокуратури: прок. Криворучко А.О. посв. № 10 від 23.03.2009 р.

СУТЬ СПОРУ: Фізична особа - підприємець Гелюта Олександр Миколайович з урахуванням змін звернувся до господарського суду з позовною заявою до ВДАІ УМВС України в Рівненській області про визнання права власності на об`єкт нерухомого майна - нежитлове приміщення (автостанцію) загальною площею 67,8 кв.м., що розташоване за адресою: м.Сарни, вул.Гагаріна, 100 Рівненської області, посилаючись на таке.

07 листопада 2003 року між Гелютою Олександром Миколайовичем (Інвестор) та Сарненським МРЕВ ДАІ (на момент звернення до суду відбулася внутрішня реорганізація - відділення реєстраційно-екзаменаційної роботи (для обслуговування Дубровицького, Рокитнівського та Сарненського районів), що являється структурним підрозділом ВДАІ УМВС України в Рівненській області (Забудовник) укладено інвестиційний договір, згідно якого Забудовник прийняв Інвестора в пайове будівництво нежитлового приміщення (автостанції) по вул. Гагаріна, 100 в м. Сарни Рівненської області загальною площею 67,8 кв. м.

Будівництво здійснювалося на земельній ділянці, яка відповідно до рішення Сарненської міської ради Рівненської області № 628 від 23.01.2004 року передана в постійне користування для обслуговування адмінбудівлі оперативного керування Сарненського МРЕВ ВДАІ в м. Сарни по вул. Гагаріна, 100 Рівненської області.

Відповідно до умов Договору Забудовник повинен був здійснити фінансування будівництва в розмірі 20 % його вартості, а Інвестор в розмірі 80 % його вартості, проте в порушення умов договору Забудовник не надав Інвестором визначених Договором коштів на здійснення будівництва нежитлового приміщення зазначеного в Договорі.

Оскільки, Забудовником було порушено умови Договору, то відповідно до п. 5.4. Договору, який міститься у розділі 5 «Відповідальність сторін і вирішення спорів» «у випадку невнесення коштів Забудовником в порядку, встановленому розділом 1 та 2 цього Договору, право власності на об'єкт надувається Інвестором», останній набуває право власності на об'єкт нерухомого майна - пункт діагностики транспортних засобів за адресою: м. Сарни, вул. Гагаріна, 100 Рівненської області загальною площею 67,8 кв. м.

ВДАІ УМВС позов не визнає, вважає його безпідставним та необґрунтованим з наступних підстав.

Відповідно до наказу МВС від 13.05.2002 року № 430 Управління ДАІ УМВС України в Рівненській області реорганізоване у Відділ ДАІ УМВС України в Рівненській області.

Відповідно до довідки ЄДРПУ від 24.01.03 року Відділ ДАІ УМВС України в Рівненській області є окремою юридичною особою з наступними видами діяльності: управління підрозділами, надання послуг населенню по проведенню державного техогляду, реєстрації, перереєстрації та видачі свідоцтв про реєстрацію ТЗ, охороні громадського порядку.

Наказом УМВС від 04.02.2003 року № 42 затверджено Положення про Державну автомобільну інспекцію УМВС України в Рівненській області та функціональні обов'язки працівників апарату відділу ДАІ УМВС.

Згідно ч.2 п.1 Положення до складу Державтоінспекції УМВС входять відділення Державтоінспекції районних і міських органів внутрішніх справ, окремі підрозділи ДПС ДАІ та підрозділи МРЕВ ДАІ.

Таким чином, будь який договір щодо господарської діяльності підрозділів МРЕВ ДАІ УМВС повинен бути укладений лише за участю Відділу ДАІ УМВС України в Рівненській області.

Відповідно до Свідоцтва про право власності на адмінбудівлю від 30.03.2000 року № 130 об'єкт в цілому, який розташований по вул. Гагаріна в місті Сарни за №100, зареєстрований в Рівненському обласному бюро технічної інвентаризації на праві державної власності за Управлінням державтоінспекції УМВС України в Рівненській області та знаходиться в оперативному керуванні Сарненського МРЕВ ДАІ.

Тобто, за зазначеною вище адресою знаходиться адмінприміщення Сарненського МРЕВ ВДАІ, яке, згідно інвентаризаційної справи від 01.11.1999 Рівненського обласного БТІ, побудоване ще у 1998 році. З 1999 року даний об'єкт нерухомого майна знаходиться на балансі ВДАІ УМВС України в Рівненській області. Станом на 31.10.2007 року його балансова вартість становила 37840,00 грн.

Згідно характеристики господарських будівель та споруд технічного паспорту на громадський будинок - адмінприміщення МРВ ДАІ (м.Сарни, вул. Гагаріна, 100), виготовленого 05.10.2007 року Рівненським обласним БТІ, до господарських будівель зарахований гараж, площа якого становить 67,8 кв.м.

ВДАІ УМВС не заперечує факту укладення інвестиційного договору та будівництва додаткового нежитлового приміщення (автостанції) за вказаною адресою але враховуючи, що частина спірного об'єкту (гараж) була збудована ще до укладення інвестиційного договору, вважає, що позивач має право на захист своїх інтересів лише у межах визначеного договором завершеного будівництва.

Так, згідно п. 2.6. Договору у випадку, якщо одна із Сторін ухиляється чи затягує з фінансуванням, то інша сторона вправі профінансувати частину свого партнера. У такому випадку частка у власності Сторони збільшується на відповідну величину від внесеного вкладу.

Позивач не має жодного відношення до раніше збудованого приміщення гаражу та ніяким чином не фінансував його будівництва.

Згідно ч.1 п. 4 Договору зазначене лише розподіл об'єкту будівництва.

Також, всупереч вимогам ч. 3, 4 п. 4 Договору Сторонами не було своєчасно внесено відповідні зміни до договору (додатку) при зміні ступені участі сторін та після завершення будівництва об'єкту не складено та не підписано Акту розподілу площ, що визначає право власності на відповідну частку кожної із сторін та надає право розпоряджатись частками. Лише даний документ визначений Договором як підстава для остаточного закріплення за Сторонами часток інвестування.

Крім того, п. 5.4. Договору зазначено, що Інвестор набуває право власності лише на «Об'єкт».

Згідно п.1.1. Об'єктом є нежитлове приміщення (автостанція), а не гараж, який існував до початку укладення інвестиційного договору від 07.11.2003 року.

На даний час Договір згідно п.п. 6.1, п.п. 6.3, п.п. 6.5 сторонами недійсним не визнавався, будь-які зміни до нього не вносилися, договір не розривався та є чинним.

Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача УМВС України в Рівненській області явку представника у судове засідання не забезпечила, пояснень по суті спору не надала.

Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Сарненська міська рада явку представника у судове засідання не забезпечила, пояснень по суті спору не надала.

Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Турчик Л.О. письмових пояснень не надав. У судовому засіданні пояснив, що спірний об`єкт побудовано саме ним і він у судовому порядку захищає право власності.

Представник прокуратури письмових пояснень не надав. Заперечує щодо задоволення позовних вимог з підстав аналогічних позиції відповідача.

Заслухавши пояснення учасників процесу, давши оцінку доказам, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.

07 листопада 2003 року між Гелютою Олександром Миколайовичем (Інвестор), та Сарненським МРЕВ ДАІ (на момент звернення до суду відбулася внутрішня реорганізація - відділення реєстраційно-екзаменаційної роботи (для обслуговування Дубровицького, Рокитнівського та Сарненського районів)), що являється структурним підрозділом ВДАІ УМВС України в Рівненській області (Забудовник) укладено інвестиційний договір, згідно якого Забудовник прийняв Інвестора в пайове будівництво нежитлового приміщення (автостанції) по вул. Гагаріна, 100 в м. Сарни Рівненської області загальною площею 67,8 кв. м.

Будівництво здійснювалося на земельній ділянці, яка відповідно до рішення Сарненської міської ради Рівненської області № 628 від 23.01.2004 року передана в постійне користування для обслуговування адмінбудівлі оперативного керування Сарненського МРЕВ ВДАІ в м. Сарни по вул. Гагаріна, 100 Рівненської області.

Оскільки, забудовником -ВДАІ УМВС - будівництво здійснено у відсутність належним чином оформленої проектно-дозвільної документації, воно вважається самочинно збудованим, про що свідчить Технічний висновок про стан конструкцій та відповідність державним будівельним нормам та правилам пункту діагностики транспортних засобів за адресою: м. Сарни, вул. Гагаріна, 100 Рівненської області. Даний Технічний висновок виготовлено на підставі замовлення № 2240 від 25.11.2008 року від імені УДАІ УМВС України в Рівненській області Позивачем. За умовами Договору, п. 3.5., Інвестор має право представництва інтересів Забудовника з приводу здійснення будівництва, оформлення проектної документації, введення в експлуатацію, реєстрації в органах БТІ і т.п.

Згідно вищевказаного Технічного висновку приміщення пункту діагностики транспортних засобів за адресою: м. Сарни, вул. Гагаріна, 100 Рівненської області залежно від стану несучих та огороджуючих конструкцій відноситься до стану II - задовільний.

На момент розгляду справи інвестиційний договір є чинним, не розірваний, не змінений та не оскаржений в судовому порядку.

Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 627 Цивільного кодексу України відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідно до ч.1 ст. 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до п. 1.7. Договору сторони домовились, що після завершення робіт та введення об'єкта в експлуатацію, у сторін виникає право спільної часткової власності на збудований об'єкт.

Будівництво здійснювалося на земельній ділянці, яка відповідно до рішення Сарненської міської ради Рівненської області №628 від 23.01.2004 року передана Управлінню державтоінспекції УМСВ України в Рівненській області в постійне користування для обслуговування адмінбудівлі оперативного керування Сарненського МРЕВ ВДАІ в м. Сарни по вул. Гагаріна, 100 Рівненської області, за рахунок земель запасу житлової та громадської забудови.

Згідно ст. 376 Цивільного кодексу України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

З наявної в матеріалах справи інвентаризаційної справи на домобудівлю №100 по вул. Гагаріна, м.Сарни вбачається що об'єкт нерухомості збудований у 1999 році. Відповідно до свідоцтва про право власності на адмінбудівлю від 30.03.2000 року, адмінбудівля, що знаходиться за адресою м.Сарни, вул.Гагаріна, буд.100 належить Управлінню державтоінспекції УМВС України в Рівненській області (оперативне керування Сарненського МРЕВ ДАІ).

Згідно з п. 4.1. Договору за умови належного виконання Сторонами своїх обов'язків за даним договором та іншими договорами (у випадку їх наявності чи укладення таких в майбутньому), об'єкт будівництва, Сторони розподіляють в співвідношенні: 20% - Забудовник. 80% - Інвестор.

Крім того, п. 4.2. Договору сторони погодили, що у випадку, коли в процесі виконання даного договору ступінь участі будь-якої із сторін у будівництві зміниться (збільшиться чи зменшиться), сторони зобов'язуються, відповідно до ступеню участі кожної в будівництві, здійснити перерозподіл площ об'єкту та відповідно частки у спільній власності.

Інвестор в повній мірі виконав обов'язки передбачені п. 3.3. інвестиційного Договору. В порушення умов договору (п.3.2.) Забудовник не надав Інвестору визначених Договором коштів на здійснення будівництва нежитлового приміщення зазначеного в Договорі. В матеріалах справи відсутні докази внесення Забудовником коштів.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Аналогічна норма міститься в Господарському кодексі України. Так, в ч.1 ст.193 Господарського кодексу України зазначає, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Оскільки, Забудовником було порушено умови Договору, то відповідно до п.5.4. Договору, який міститься у розділі 5 «Відповідальність сторін і вирішення спорів» у випадку невнесення коштів Забудовником в порядку, встановленому розділом 1 та 2 цього Договору, право власності на об'єкт набувається Інвестором, останній набуває право власності на об'єкт нерухомого майна - нежитлове приміщення за адресою: м. Сарни, вул. Гагаріна, 100 Рівненської області загальною площею 67,8 кв. м.

Відповідно до п. 5.5. Договору Забудовник зобов'язався не чинити перешкод в оформленні інвестором права власності на створене майно. У випадку виникнення будь-яких перешкод для оформлення права власності на об'єкт, Інвестор має право звернутися з позовом про визнання такого права до суду.

Згідно зі ст. 41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений власності. Відповідно до ст. 16 ЦК України одним із способів захисту цивільного права є визнання права, а згідно зі ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності.

В частині 2 статті 20 Господарського кодексу України зазначено, що кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом, зокрема, визнання наявності або відсутності прав.

Відповідно до ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно з п.1 ст. 321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

У відповідності до ст. 144 ГК України майнові права та майнові обов'язки суб'єкта господарювання можуть виникати внаслідок створення та придбання майна з підстав, не заборонених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Частиною 1 ст. 319 ЦК України встановлено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Відповідно до ч.1,2 статті 331 Цивільного кодексу України, право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Особа, яка виготовила (створила) річ зі своїх матеріалів на підставі договору, є власником цієї речі. Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).

При вирішенні спору суд ураховує, що позивач є лише інвестором. Будівництво проводилось забудовником - ВДАІ УМВС - на землі наданій забудовнику для обслуговування адмінприміщення і виконувалось в межах раніше збудованого відповідачем гаража. Також суд бере до уваги, що власник землі Сарненська міська рада не заперечує щодо будівництва і пояснила порядок зміни цільового призначення листом від 07.09.2012 року (а.с. 148).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 80-82 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задоволити.

Визнати за Фізичною особою - підприємцем Гелютою Олександром Миколайовичем право власності на об`єкт нерухомого майна - нежитлове приміщення (автостанцію) площею 67,8 кв.м., що розташований в Рівненській області м.Сарни по вул.Гагаріна, 100.

Повне рішення складено 14 вересня 2012 року.

Суддя Войтюк В.Р.

т ак схоже що слободянюк п і д о р а S.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.