Як рівняни захищали Дебальцеве

Найбільша довіра у нас, звичайно, до друзів. Проста істина, для тих, хто служив. Роман – мій друг. Разом чотири роки вчилися у військовому училищі ще в далекі 80-ті. Двоє з України. Ділили не тільки посилку із салом, а й наряди за «самоволку». Після випуску: я – на Кавказ, Ромка – в Прибалтику. Далі ГКЧП, розвал Союзу, СНД, лихі часи… Старалися підтримувати зв’язок, декілька разів зустрічалися. Але доля тоді розкидала багатьох.

Зв’язалися по мобільному в 2014-му. Уже пройшов Майдан, Крим був не наш, тривала досить дивна АТО з танками і бойовими літаками. Я допомагав добровольцям, а Роман вирішив піти служити по мобілізації офіцером. Він довго оббивав пороги військкоматів, поки не знайшов свої документи на Закарпатті. Хотів, як старий десантник, потрапити у «крилату піхоту», але батьківщина направила у гірську…
Знову армія. Роман у свої 49 років – командир гірсько-піхотного взводу, старший лейтенант. Місяць на підготовку – і на Схід. Десь біля Харкова під брезентом у бойовій машині виявили цивільного чоловіка. Роман дістав пістолет і разом з бійцями затримав підозрілого. Той божився, що хотів під’їхати пару кілометрів додому на …військовому ешелоні. Передали цього «кадра» у контррозвідку. В повітрі уже відчувалася війна. «Не розслаблятися, чатувати на всі 360 градусів 24 години на добу!» – перший мій наказ солдатам», – пригадує пережите Роман. Прибули під Луганськ. Тривожний вересень. Країна переживає трагедію Іловайська. Потрібно підтримувати бойовий дух взводу. Щоб не було панічних думок, бійці копають щодня траншеї, укріплюють опорний пункт. Осінь. Дощ і вітер, холод і одноманітний траншейний раціон. Дякують Богу за волонтерів, які подарували підрозділу Романа дизельну електростанцію, почали регулярно підвозити добрі харчі. Зовсім інше кіно, командиру респект за таких друзів. Дуже важко підтримувати віру солдата в перемогу, коли держава забезпечує свою армію за нормами 1941року, наче не було афганської війни, не були українські бригади в Югославії та Іраку. Де цей безцінний досвід?!
Почалося перемир’я за Мінським договором. Щоночі триває обстріл позицій взводу. Поки що з легкого озброєння. Роман інструктує солдат, але всі й так розуміють, що спати безпечно не можна – «вата» підповзає на дальність пострілу з гранатомета і пробує зняти мінні поля. На озброєнні прилад нічного бачення 1960 року: бачить недалеко, батарея через годину розряджається, запасної немає. Конче потрібен тепловізор! Волонтери обіцяють купити, але необхідно зібрати 100 тис. грн. Бригада змінює позиції. Знову змінює позиції. На цей раз опорний пункт взвод облаштовує на стратегічному напрямку в чистому полі біля Дебальцевого.
Вже грудень. Люта зима, морози під тридцять. Бійці чекають обіцяної ротації, бо чотири місяці живуть в окопах. Взводний не проти, але змушує копати глибше, укріпляти надійніше бліндажі. Ось і волонтери з Чернівців добрі колоди підвезли. Управляти військом стає все важче, народ виснажується і морально, і фізично. Але командир веде свою лінію, бо він сам пройшов солдатську школу. Роман згадує  свою учебку у Фергані: 1983 рік, найбільші втрати радянського контингенту в Афганістані, інженерно-саперний батальйон готує молодих спеціалістів для поповнення підрозділів ВДВ «за бугром», офіцери і сержанти всі соки витискають з молодих курсантів. Виходи два: або помирати щодня під час копання в горах окопів у сорокаградусну спеку, або після шести місяців цього пекла потрапити в Кабул. Відомий фільм «Дев’ята рота» показав тільки частину тієї жорстокої правди. Солдатської каші тоді поїв Роман сповна, але доля направила його після успішних екзаменів учитися на офіцера в легендарне десантне училище.
На новий 2015 рік Роману виповнилося п’ятдесят. Півстолітній ювілей. Друзі вітають, родичі також, але не знають вони, що Роман на фронті (не треба хвилювати маму). Його взвод вже обжився на новому місці. Провели електрику в бліндажах, волонтери допомагають, противника майже не чути. Обіцяють ротацію. Здається, що все добре. Але щось неспокійно на душі. Ночі холодні і темні. У волонтерів знову просять тепловізор. Роман щоночі позмінно з сержантами контролюють позиції, профілактично обстрілюють райони мінних полів, – щоб часом «сєпари» не зняли.
Усередині січня всі говорять про велику війну. Періодично на позицію вцілюють ракети від «Градів». Але своя земля оберігає надійно. Нарешті бійці оцінили, що не даремно рили, як кроти, донецьку землю. 20 січня був густий туман. Видимість незначна. Чути гуркіт техніки з боку противника. Коли трохи повітря просвітліло, спостерігач на позиції голосно заволав: «Танки! Танки! Море танків їде на нас!». Роман подивився у бінокль і почав рахувати. Через десять секунд у нього щось стиснулося в грудях:  на позицію взводу під гострим кутом їхала колона ворога. Танки, БМП, БТРи – загалом 28 броньованих машин!!! Батальйонна тактична група, 28 «коробок» –  на його неповний горно-піхотний взвод. У всіх бійців конкретний шок. Першим до Романа підлітає екіпаж приданого танка Т-64: «Командире! Що робити? Нас всіх зараз розчавлять!!!». Роман опановує себе і віддає сержанту команду: «Бігом на позицію! Твій танк бронебійним б’є першу машину противника!». Наша Т-64-ка через хвилину робить перший постріл, її гармату одразу вклинить, але снаряд попадає у ворожий танк, який зупиняється. Але сталева армада сепаратистів продовжує рухатися колоною, наче не помітили втрати головної машини. Дистанція стрімко зменшується з кілометра до 800 метрів. Командир взводу по радіо дає команду всім вогневим засобам відкрити вогонь по противнику. Почали чергами стріляти швидкострільні гармати БМП-2. Один ворожий танк наїхав на мінне поле. Страшний вибух і грандіозний феєрверк – підірвався боєкомплект. Нарешті вража сила зрозуміла, що потрапила в халепу. Хтось спробував розгорнутися в бойову лінію і атакувати взводний опорний пункт, а інші – почали втікати. Останні ворожі БМП були добиті за 600 метрів до лінії оборони. Роман порахував трофеї: сім броньованих машин разом з екіпажами горіли перед позицією його взводу. Промайнуло в голові: «Держи, фашист, гранату!». Найближчу підбиту машину вдалося  оглянути. Взводний отримав на руки серйозний трофей – ворожу топографічну карту з цінною інформацією для нашої розвідки. Наближався обід. Усі хлопці були цілі і неушкоджені. Це – перемога.
Наступного дня – друга спроба. Попередньо обробили наших героїв «Градами» і мінометним вогнем, але опорний пункт витримує – всі живі. Знову шурує сєпарська броньована колона. На цей раз уже всі готові, ніякого шоку. За півгодини підбили шість ворожих машин. Роман особисто очолює групу для огляду трофеїв. Одна з підбитих машин виявляється броньованим джипом. Горе-командири так втікали, що залишили паспорти, фотографії і флешнакопичувачі з інформацією про свій бандитський підрозділ. Знову свято для нашої розвідки.
Потім атак в лоб уже не було. Молотили пару днів артилерією, насипали дуже щільно. Не давали спати цілодобово. Але взвод вистояв. У сусідів на правому флангу був прорив. Ворожий танк «прасував» траншеї з піхотою: напевно, вночі ворог зробив прохід у мінному полі. «Сучасна Курська дуга», подумав Роман і попросив у ротного ручні протитанкові гранати. Вночі їх підвезли. Але, видно, «вата» зуби добре поламала – бажаючих наступати не було.
Знову бісовий артналіт! Голову не може підняти увесь батальйон. Комбат запитує, чи хто бачить, звідки б’є вража арта. Роман уважно вивчає карту, слухає, вимірює траєкторію польоту по нерозірваних снарядах і вказує наводчикам квадрат. Туди наносить удар вся артилерія бригади. З боку ворога лунає потужний вибух. Мабуть, накрили мобільні склади боєприпасів. Наступні дві доби ніхто не стріляє.
В кінці шаленого тижня наступає розв’язка. Противник підтягнув нову артилерію. Підняти голову не можна. У взводі з’являються контужені і легко поранені. За дві доби сім бійців відправляють у медсанбат. Роман керує обороною, але й сам отримує поранення правої руки уламками ворожого снаряду. Санінструктор робить перев’язку. Здається, що можна ще воювати. Комбат просить залишатися на позиції до заміни новим офіцером. Заміна прибуває тільки під вечір наступної доби. Роман ще пробує підбити з ПТУРа «сєпарський» танк-розвідник, але рука уже не працює на всі сто. Мій друг пам’ятає, як проводжали його солдати і сержанти: «Командире, дякуємо, що ми залишилися живі!».
Нічна евакуація. Артемівськ. Перша операція. Хірург зауважив: «Ти, старлей, ще погуляв би два дні з такими уламками, і руку прийшлося б відрізати…». Переїзд до Харкова, багато поранених. Переїзд до Чернігова. Друга операція. Реабілітація. Столітній санаторій у Пущі Водиці. Рука уже працює, а тиск ще не в нормі. Київський центральний госпіталь…
Роман заїхав до мене перед Пасхою. Отримав відпустку після лікування у п’ятьох госпіталях. Ніхто не повірить, що цей життєрадісний чоловік – фронтовик з бойовим досвідом. Він вірить у нашу перемогу і завжди каже: «Прорвемося!».
Хочеться вірити, що у наш складний час нагороди знайдуть своїх героїв. Їм не тільки подякують, а, мабуть, присвоять чергові звання і вручать ордени і медалі, а, можливо, й виплатять по тисячі гривень бойових і премію за підбиті танки, як обіцяв президент. Це зовсім буде небагато для наших геройських хлопців. Завтра їм, можливо, знову в бій, а вони свою справу знають. І ще один бойовий епізод цього славного підрозділу: бійці витягли з поля бою і відремонтували танк і БМП противника!!!
Сьогодні рівняни почувають себе вільними людьми, можуть сидіти за кавою в кафе чи смакувати пивом. У наших оселях є світло і тепло, діти мирно ходять до школи. Тож шануймо подвиг ветеранів Другої світової, ветеранів локальних конфліктів і воїнів нової української армії. Час кожного спитати у себе: «А що я зробив для своєї країни?!».

Захар ДОРОГА, "Рівненська правда". 

 

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.