Муніципальна варта: приватна армія чи захисники Рівного?

Громадські формування, які, згідно зі своїм статутом, займаються охороною громадського порядку в місті, у Рівному перейшли із винятку в правило. Одні з них постійно патрулюють вулиці з правоохоронцями, інші існують лише формально на папері. Тим часом Верховна Рада України прийняла в першому читанні законопроект про муніципальну варту. Не виключено, що її місце й займуть сучасні громадські формування. Чи справді нині формування із охорони громадського порядку є свого роду арміями та чи "світить" їм перерости у муніципальну варту — відповіді на ці та інші запитання шукала журналіст сайту «ВСЕ».

 

Що таке муніципальна поліція і "з чим її їдять"?

В Україні вже давно говорять про реформи правоохоронних органів, у тому числі й про муніципальну поліцію - орган у системі місцевого самоврядування, що створюється у порядку, визначеному цим Законом, з метою забезпечення на території, що перебуває під юрисдикцією відповідної ради, охорони громадського порядку, законності, прав, свобод і законних інтересів громадян та утримується за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету.

Перший крок у цьому напрямі нещодавно зробила Верховна Рада, яка ухвалила в першому читанні низку законопроектів, спрямованих на реформування Міністерства внутрішніх справ. Так, зокрема, за проект закону "Про муніципальну варту" проголосували 288 депутатів, пише zaxid.net.

Цей законопроект передбачає, що місцеві ради можуть створювати варту, яка фінансуватиметься за рахунок коштів місцевого бюджету або інших джерел, не заборонених законодавством, інформує «Інтерфакс-Україна». Передбачається, що муніципальна варта буде підконтрольна громадському механізму і відповідатиме за законність і правопорядок на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці. Підрозділи муніципальної варти не входитимуть до структури територіальних органів МВС України

.

Тим часом секретар Рівненської міської ради Андрій Грещук каже, що робоча група з Рівного також надсилала свої пропозиції до керівництва країни щодо внесення змін у законодавство України з питань створення міліції громадської безпеки (муніципальної міліції).

- Під час Революції група учасників Майдану виступила з ініціативою формування муніципальної поліції. У результаті була створена робоча група, в яку, крім мене, входили активіст Майдану Олег Гринчук, заступник мера Сергій Васильчук, депутат Рівнеради Юрій Запорожець, депутат міськради Сергій Паладійчук, член виконкому Ігор Давидчук, заступник начальника МВ УМВС України у Рівненській області, начальник міліції громадської безпеки Олег Левко, активіст Майдану Ігор Федетчак, активіст Майдану Костянтин Хлебуш, завідуючий сектором мобілізаційної підготовки, технічного захисту та режимно-секретної роботи Олександр Подкаура, головний спеціаліст юридичного відділу апарату ради та виконкому Олексій Капланов. Також активну участь у створенні рекомендацій взяв депутат міськради Святослав Євтушенко, юрист якого допомагав у підготовці пропозицій щодо цього. Таким чином документ був розроблений та направлений до Кабінету Міністрів України, Верховної Ради, і нам надійшов лист-відповідь, у якому зазначалося, що наші пропозиції будуть враховані. Так, зараз, наскільки мені відомо, розглядається питання про часткову передачу повноважень міліції муніципальній поліції.  Я особисто підтримую створення муніципальної поліції, бо це крок до реформування правоохоронних органів. Проте вважаю, що без законодавчого підґрунтя, це просто самодіяльність. Адже передбачається, що муніципальну поліцію потрібно утримувати за муніципальні гроші. Також  свого часу, на початку 2000-их років, вже був досвід створення муніципальних варт. Тоді навіть деякі міста на Рівненщині намагалися зробити їх у себе, -зазначив Андрій Грещук.

Мера Рівного не цікавить муніципальна поліція

Тим часом отримати коментар міського голови Рівного Володимира Хомка щодо того, чи потрібна місту муніципальна поліція, і як він ставиться до таких нововведень, не вдалося. Мер сказав, що не хоче цього коментувати, мовляв, має і важливіші справи.

Раніше ж Володимир Хомко активно розповідав у ЗМІ про свої враження щодо реформ місцевого самоврядування.

- У Києві мерам міст під час наради в Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України представили концепцію реформування місцевого самоврядування. Мова йде про обласні адміністрації та районні. В першу чергу, про міста, що мене дуже турбує. Реформа повинна впроваджуватися найближчим часом. Концепція буде винесена на наступну сесію Верховної Ради, - коментував Володимир Хомко.

Як охороняють громадський порядок у Рівному?

Наразі у Рівному зареєсровано 8 формувань із охорони громадського порядку та сприянню міліції, щоправда, не всі вони діють.

Як повідомив начальник Рівненського міськвідділу міліції Василь Зелінськийгромадські формування з охорони порядку відповідно до ст. 1 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку  та державного кордону» - це об’єднання громадян, які створюються для участі в охороні громадського порядку, сприяння органам місцевого самоврядування, правоохоронним органам, органам виконавчої влади, а також посадовим особам у запобіганні, припиненні адміністративних та кримінальних правопорушень, захисті життя та здоров’я громадян, інтересів суспільства і держави  від протиправних посягань, а також у рятуванні людей і майна  під час стихійного лиха та інших надзвичайних подій.

- Хочу зазначити, що громадські формування створюються на добровільних основах, з моменту їхньої реєстрації стають юридичною особою, мають свою печатку та інші реквізити. Наразі в обласному центрі зареєстровано 8 таких формувань. А саме Рівненський загін сприяння міліції «Сом», громадське формування «Сокіл», добровільний загін сприяння міліції «Захисник», спеціальний загін сприяння міліції «Захист», Козацька самооборона, громадське формування на базі державної охоронної структури «Щит», Добровільна народна дружина зі взаємодії з органами внутрішніх справ на території Рівного та громадське формування «Альфа антикримінал». Щоправда, останні два формування не діючі. Добровільна народна дружина зі взаємодії з органами внутрішніх справ на території Рівного недіюча з 2012 року, а “Альфа антикримінал” - новостворене формування, яке було зареєстроване у грудні 2014 року, - каже Василь Зелінський.

За словами правоохоронця, до лав громадських формувань входить 509 членів.

- Органи внутрішніх справ у разі потреби можуть надавати на договірних засадах громадським формуванням на період їх чергування або проведення цільових заходів мобільні, радіотехнічні та спеціальні засоби, інші предмети екіпірування. При цьому варто керуватися Інструкцією про порядок придбання, видачі та зберігання спеціальних засобів членів громадських формувань з охорони громадського порядку, затвердженою наказом МВС від 27.04.2009 № 183. Члени формувань надають допомогу працівникам Рівненської міліції у забезпеченні громадського порядку і безпеки, запобіганні адміністративним та кримінальним правопорушенням шляхом спільних вечірніх патрулювань вулицями нашого міста. Зокрема, беруть участь під час проведення культурно-масових заходів, інформують працівників  Рівненського МВ УМВС  про вчинені  або ті, що готуються,  злочини,   місця   концентрації злочинних угруповань, сприяють рівненській міліції у виявленні і розкритті злочинів, розшуку осіб, які їх вчинили, захисті інтересів держави, підприємств, установ,  організацій,   громадян   від  злочинних посягань, беруть участь у забезпеченні  боротьби з дитячою бездоглядністю  і правопорушеннями неповнолітніх, ведуть індивідуально-профілактичну роботу з особами, схильними до вчинення адміністративних та кримінальних правопорушень. Також громадські формування не є приватною армією, оскільки діють на добровільних засадах. Окрім того, варто зазначити, що в Україні, немає приватних армій, тим більше в міліції. Громадські формування з охорони громадського порядку згідно  із законом,  не мають права займатися підприємницькою діяльністю з метою одержання прибутку (ст. 3 закону), - додав Василь Зелінський.

На думку Василя Зелінського, муніципальна міліція повинна бути такою, якою її бачить громада, має будуватися на принципах законності, гуманізму, поваги до особи, соціальної справедливості.

- Не можливо назвати певну кількість осіб, котрі будуть входити до муніципальної міліції, це питання повинна вирішувати Верховна Рада  та громада нашого міста, які мають виходити з того, яку кількість осіб вони зможуть утримати в матеріальному плані, та криміногенної обстановки в суспільстві, - коментує Василь Зелінський.

Хто і як із громадських формувань допомагає міліції?

З восьми громадських формувань у Рівному активно працює лише два, ще два менш активні, кажуть правоохоронці. А як функціонують громадські формування — читайте далі.

Рівненський загін сприяння міліції «Сом»

Керівником загону є Андрій Маркевич. До формування входить 214 членів. Із січня до травня загін здійснив 446 спільних патрулювань із правоохоронними органами.

За словами Андрія Маркевича, загін діє з 2011 року. 15 членів формування мають спецпристрої. Також 20 членів “Сому” наразі є помічниками дільничних інспекторів. Окрім того, ще 20 людей пройшли навчання у стрілецькому батальйоні.

Громадське формування “Сокіл”

Керівником формування є Павло Тарасович. За його словами, загін був зареєстрований у липні 2014 року.

- Із січня по травень члени громадського формування здійснили 170 спільних патрулювань із міліцією. Наразі до загону входить 60 громадян. Також загін першим в Україні почав проводити вело патрулювання. Нас навіть називають “Поліція Майямі Рівне”. Зброї та інших спецзсобів члени формування не мають. Патрулювання з міліцією проводять щотижня у визначені у графіку дні. Серед членів громадського формування є навіть держслужбовці,- каже Павло Тарасович.

Добровільний загін сприяння міліції «Захисник»

Як розповів керівник загону Ігор Хомич, наразі до “Захисника” входить 64 особи, які займаються спільними патрулюваннями із правоохоронцями. Всього загін за п’ять місяців цього року здійснив 80 таких патрулювань.

Спеціальний загін сприяння міліції “Захист”

Керівником загону є Василь Лещук. Входить до нього 125 осіб. За час функціонування загін здійснив 189 спільних із міліцією патрулювань.

Козацька самооборона

Керівником громадського формування є Ігор Федчак. Наразі до загону входить 32 особи. За п’ять місяців поточного року “Козацька самооборона” здійснила 63 спільні патрулювання з міліцією.

Громадське формування “Щит”

Керівник формування — Сергій Шащук. Всього до формування входить 23 особи. А за п’ять місяців цього року члени формування 23 рази спільно з міліцією здійснювали патрулювання з охорони громадського порядку.

Добровільна народна дружина зі взаємодії з органами внутрішніх справ

Керівником цього формування є Анатолій Стадніков. Щоправда, у міліції кажуть, що громадське формування недіюче з 2012 року, але рішення про його ліквідацію ще немає, хоча і звернення з цього приводу в прокуратуру були.

Громадське формування “Альфа антикримінал”

Це громадське формування було зареєстроване 27 грудня 2014 року і поки що не розпочало своєї діяльності. А керівником “Альфа антикрінал” є Ірина Рощук.

А доки в Рівному створюються все нові громадські формування, і міліція, й міська влада в один голос кажуть, що тих, що у місці є — цілком достатньо. Та додають, що охочі допомогти міліції можуть долучатися до вже діючих громадських формувань. Хоча й “не для преси” розповідають, що не завжди члени формувань із охорони громадського порядку мають “благородні цілі”, інколи в організації йдуть для того, щоб отримати дозволи на спецзасоби.

Коментарі

загально відомо що в Україні одна з найбільших чисельність міліції щодо громадян. Навіщо нам ще якісь муніципальні варти ???!!! Почитав статтю і не злогадувався що у нас вже за останній ріе створилося стільки "варт". Від цих ментів і варт користі ніякої, злочинність як була одною з найвищих в Європі так і залишається. В цій державі взагалі хтось працювати думає ??? Чи всі йдуть тільки в мілцію, а кого не беруть то створюють власну варту чи якісь патріотичні загони! Вас ніколи не цікавило чому в одній з найбідніших країн світу, самою привабливою є робота міліціонера? Я в шоці. Вибачте коментар дещо емоційний, але більшість читачів зі мною погодяться

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.