Битва за Гурби: На Рівненщині конфлікт архієпископа Іларіона з настоятилем монастиря

Кажуть, саме спокійне  життя – це життя монахів. Однак із цим можна не погодитися, заглянувши за стіни Гурбенського монастиря. Він розташований на піщаному пагорбі у селі Мости, що на Здолбунівщині. Але почнемо із маленької передісторії…Не так давно монастир був у жахливому стані, але з Божою допомогою та силами людей його відновили. Відбудовував монастир отець Нифонт, який був його настоятелем впродовж декількох років. Втім, коли у духовність вплітаються політика, власні амбіції та брехня – життя монаха набирає інших поворотів…

 

За освітою будівельник, за покликом душі – революціонер. Так про отця Нифонта (він же Володимир Карпінський) розповідають односельчани. Він не схожий на звичайного монаха, адже окрім проведень богослужінь, паралельно зміг розбудовувати Гурбенський монастир. Люди кажуть, що якби не наполегливість та завзяття отця, будівля давно вже зруйнувалася до кінця, а так мають оновлений монастир. 

- Я прийшов до монастиря у 2006 році. Він просто на очах розвалювався. На той момент взяв на себе зобов’язання відбудувати його. У ході робіт я висипав двір, добудував другий поверх, на верху на стіні зробив вантажний бетонний пояс без окремої допомоги проектантів та архітекторів. Вся допомога йшла від простих прихожан, - пригадує під час розмови отець Нифонт. –  Тоді у монастирі я ще був сам, а в думках виникло і невимовне бажання побудувати ще й храм. 

Проте, як зазначає політик, здолбунівчанка Світлана Ніколіна,  ще в 2005 році було збудоване двоповерхове приміщення: перший поверх - кухня, туалети, ванна, трапезна (де відбуваються служби); другий поверх - власне келії. Були також нові меблі та євроремонт.

Як розповідає далі отець, три роки тому помер найстарший за віком ієрарх УПЦ Київського Патріархату митрополит Євсевій (Політило) і на його місце прийшов владика Іларіон. З того моменту і розгорівся конфлікт навколо Гурбенського монастиря.

- Приїхавши у черговий раз на Гурби, владика відсторонює мене від намісництва і назначає священиком. Окрім того, він категорично забороняє далі займатися будівництвом. Але у противоріччя тому, я все ж будую далі. Не підозрюю навіть, що у недалекому майбутньому політичні амбіції можуть стати вище духовного поклику священослужителя, - наголошує під час оповіді  монах.

Конфлікт між отцем Нифонтом і владикою Ілларіоном загострюється із початком передвиборчої агітації у 2012 році. Так, уже колишній кандидат у народні депутати від 154-го округу Данило Корилкевич, заручившись підтримкою владики, починає їздити по селах і агітувати виборців. Коли останні завітали до Гурб, отець Нифонт зазначив, що церква немає права вмішуватися у політику. Цими словами він і дав старт «холодній війні» з Іларіоном.

Пройшов час, стосунки Нифонта та владики здавалося б покращилися. Наперекір всім заборонам, отець з допомогою односельчан та небайдужих продовжував будівництво на території монастиря. Однак, у той час щось будувати було фінансово важко. А пожертви прихожан покривали далеко не всі витрати, тому за допомогою прийшлося звертатися до владики Ілларіона, який неодноразово, обіцяючи покрити витрати у результаті не давав обіцяні гроші.

владика Іларіон

- Із обіцяних 56 тисяч мені дали лише сімнадцять. Сказали передати людям, що більше немає грошей, - продовжує розповідь Нифонт. – Ми тоді вкотре посварилися, адже виходить, що платити за працю людей мені не було чим. Але люди ввійшли у моє положення, ми продовжили роботу і за три місяці спільними силами звели храм. Залишилося тоді нам придбати купол, який коштував 10 тисяч доларів. Порадившись із владикою я його замовив. Як прийшлося розраховуватися – грошей у нього вкотре не було. Не допоміг нам тоді і голова Рівненської ОДА Віталій Чугунніков, сказав, щоб я до адміністрації не звертався, бо все одно грошей немає. Дивно, адже попередні очільники ОДА Матчук, Берташ – завжди чим могли - допомагали. А зараз…і Сергій Рибачок, коли був при владі, й Віталій Чугунніков відмовляються сприяти та допомагати.

Історію із купівлею куполу пам’ятає і прихожанка Олена (ім’я жінки змінено на її прохання)

- Він декілька разів їздив у Київ до Філарета. А, що було робити, розраховуватися чимось потрібно. Громада таку велику суму не змогла б назбирати, - каже прихожанка Олена. – Якщо не помиляюся, за другою поїздкою йому ці гроші дали. Це було на третій день Пасхи, хоча розрахунок мав відбутися ще у липні.

Через кілька місяців місцеві підприємці разом із отцем Нифонтом придумали черговий план щодо розбудови монастиря під назвою «Майбутнє Гурб». Отець цей план погодив із владикою Іларіоном та районним начальством. Коли підготували усю необхідну документацію, обласне духовне керівництво знову проігнорувало запити  із Гурбівського монастиря. Після цього з простягнутою рукою отець пішов до депутатів на сесію обласної ради, яка відбулася 12 червня. 

- Все дуже у важкому стані, не так у церковному, як у державному. Але я хочу нагадати, що Гурби є, Гурби живуть. Може хтось із вас після сьогоднішнього дня проявить бажання допомогти цій місцині, там поховані герої. Недарма є така мудрість: хто не шанує своїх героїв,того заставлять поклонятись чужим героям. І ми це бачимо на прикладі Криму і Донбасу, - сказав ієромонах під час сесії, інформує ERVE.UA.

Після свого виступу отець Нифонт хотів пройтися депутатськими рядами зі скринькою для пожертв, однак його попросили цього не робити, щоб не заважати роботі сесії. 

Виступ перед депутатами для отця Нифонта став доленосним. Тоді на захист монаха став депутат Рівненської облради Віктор Кривун. Однак через декілька днів після сесії, після серйозної розмови з владикою Нифонта залишили при монастирі економом, а новим намісником став 25-ти річний Ігумен Онуфрій.

Кадрові зміни у монастирі відбулися надзвичайно швидко. Новина про це не на жарт вразила усіх прихожан. Останньою каплею для них стало те, що отець Нифонт через неприязні стосунки із новим намісником монастиря потрапляє до лікарні із діагнозом «гіпертонічна криза».

Люди зібралися та поїхали у Київ до Філаретав пошуках відповіді на такі радикальні кадрові ротації у місці, яке вони власноруч не один рік відбудовували.

- Ми їздили у столицю, зустрічалися із Святійшим Патріархом Філаретом. Він зауважив, що Нифонт може знову стати намісником монастиря, однак лише на наступний день після того, як стане монахом, - розповідає прихожанка Олена. – Але всі люди знають, що справа вся у конфлікті із Іларіоном.

Чи справді вся справа у цьому, кореспондент вирішила з’ясувати у самого архієпископа Рівненського і Острозького Ілларіона. Зателефонувавши до депутата Рівненської облради Сергія Лучаніна, який за сумісництвом є секретарем Рівненської єпархії Української Православної Церкви, кореспондент попросила коментар владики стосовно причини зміни настоятеля монастиря у Гурбах.

Депутат, вислухавши суть питання, запропонував зустрітися і під час зустрічі надати усі необхідні коментарі. Однак, на наступний день лаконічно повідомив, що зустріч відміняється, оскільки архієпископ Рівненський і Острозький Ілларіон не дав благословення на коментар.

У пошуках істини журналіст звернулася до нового намісника монастиря Ігуменія Онуфрія. Останній спочатку відмовлявся будь-що коментувати, однак далі розповів про "наболіле".

- Благословенням патріарха я став намісником монастиря. Особистого конфлікту із отцем Нифонтом немаю. А те, що він ходить поміж людей і розповідає їм мені прекрасно відомо. Тільки я прийшов на посаду, вже із перших днів почалися конфлікти не з моєї сторони, а з сторони отця Нифонта, - розповідає у телефонній розмові отець Онуфрій. – Наприклад, підходить він до мене і каже, що їде із монастиря за новими завісами до церкви. За годину по тому, нам привозять ці завіси, я кажу, а отець Нифонт з вами зв’язувався, на що мені кажуть, що ні. І взагалі ці завіси ми просто жертвуємо на монастир. А сам він у цей час поїхав до Здолбунова скаржитися на мене.

Отець Онуфрій під час спілкування наголосив, що отець Нифонт неодноразово так його обманював. Пригадав й історію, коли отець через нервову напругу потрапив до лікарні, якраз після того, як його понизили до статусу економа монастиря. 

- Він нам всім говорив, що має лягати до лікарні на планове лікування. А як результат – розповідає усім, що то через конфлікти у монастирі він зліг із недугом. У неділю, на наступний день, як він вже ліг до лікарні, до мене вже прийшли із розмовами люди, - пригадує новий намісник монастиря. – Я йому телефоную, запитую, можливо потрібна фінансова допомога чи щось потрібно із медикаментів, їду з дирегентом хору до лікарні, а отець Нифонт просто відмовляється з нами бачитися і просить не впускати до нього у палату. То у кого з нас є конфлікт?...

Знає про конфлікт у монастирі і районна влада. Прокоментував кореспонденту сайту "ВСЕ" голова Здолбунівської РДА Сергій Кондрачук.

- Скажу відверто, мені трохи важко коментувати ситуацію, що виникла на Гурбах, адже з 2008 року я був довіреною особою намісника Гурбівського монастиря отця Нифонта. А тому для мене, яку б посаду я не обіймав, святиня на Гурбах ніколи не стане «однією із» святинь Здолбунівщини, мені це місце було, є і залишиться особливим. З цієї ж причини для мене складно бути об’єктивним стосовно того, що зараз там відбувається, оцінювати, хто винен у конфлікті та як ситуація мала б розгортатися далі, - каже голова Здолбунівської РДА Сергій Кондрачук. - В будь-якому разі, церковні питання – це питання керівництва церкви, її служителів та громади, але не влади. 

Також, пан Кондрачук зауважив, що при отцю Нифонту Гурби розбудовувались. Однак, окрім розбудови варто розвивати і інше:

- У моєму розумінні , монастир – це братія, а отцю Нифонту, з огляду на його поважний вік, вже не так просто доглядати усе «господарство» святині, адже це, окрім самого монастиря, Пантеон Героїв, могили вояків УПА, джерело Святої Варвари, музей-криївка тощо. Тому, вочевидь, можна говорити про необхідність збільшення братії на Гурбах. Єдине, що можу сказати твердо, так це те, що будь-які непорозуміння, які виникають, завжди треба вирішувати, пам’ятаючи Слово Боже. А якщо мова йде про непорозуміння, які мають місце в житті церкви, то й поготів.

То, де шукати правди на Гурбах – така ж загадка, як таємна сутність монаха. Можемо припустити, що ситуацію міг би прояснити архієпископ Ілларіон, якби прокоментував, а не ховався за спинами своїх прес-секретарів. Втім, надіємося, що у стінах святині всі будуть дотримуватися біблійних принципів, де немає місця брехні, заздрощам та кривді. Ми всі ходимо під Богом, а він, як відомо з неба палкою не битиме…

Коментарі

У отця Ніфонта складний характер, з ним ніхто незживеться, бо він все тягне на себе. від нього і семінаристи стогнуть. І ще в нього все пропадає, а вину звалює на будь-кого.

Коли прийшов у монастир молодий монах 22 роки, розумний, знав 4-5 іноземних мов і хотів прославляти монастир - ось це падло Нефонт зв'язався з бандюками- і молодого хлопця втопили. Ось правда про цього бувшого комсомольця-комуніста Нефонта. Ними би в прокуратуру- нехай розкопають справу- буде користь всім- і Україна очистиця від сатанинської нечисті.

на рахунок освіти-то в тебе і 3-х класів не має твоє церковно-приходської,продавець опіуму для народу:)),щодо хромосом-то тобі видніше,бо в дзеркало регулярно дивишся,коли чешеш цапину борідку:))і, тому з такими лицемірами, для яких громада потрібна лише для вирішення своїх шкурних інтересів,одна розмова-з висловами зрозумілими для таких дегенератів,тому що інших вони не розуміють,служітєль культа:))

Додам в побажання журналістам. Якщо висвітлюєте питання, то потрібно намагатися бути глибоко компетентним. І якщо вживати терміни ( "гіпертонічний криз", а не "гіпертонічна криза"), то вдаватися, принаймІ, до словників. Тим паче, торкаючись таких тонких питань, як релігійні.

По твоїм "інтелектуальним" та "культурним" висловам відразу видно, що у тебе хромосом більше, ніж в інших. Слюнку з екрану повитирай і можеш більше даремно не писати - я не маю належної медичної освіти і відповідно не компетентний спілкуватися з такими як ти.

варто,лише подивитись на "аскетичну" і випещену фізію Ларіка:))

а,шо не так, по факту сказаного,попику?:))обгрунтуй,обгрунтований служітєль культа:)))))))))

Ваші необґрунтовані висловлювання цілком відповідають Вашому "гигиканню"...

"І по-третє - так як це не рядовий парафіяльний храм, то громада не повинна (пробачте на слові) пхатися у монастирські справи."-ги-ги-ги:))як храм перевести у своє підпорядкування-то без громади нікуди,а як бабло деребанити-то громада йде полем,а потім лєсом:))))от такі вони,служітєлі культа:)))))))))))))))))))))за свої слова ,у попів пробачення не прошу:))))))))))))))))))

Шановні журналісти та читачі! По-перше, ієромонах Ніфонт ніколи НЕ був настоятелем обителі, а лише намісником. Настоятелем (священноархімандритом) був і є очільник Рівненської кафедри (сьогодні це Архієпископ Іларіон). А це абсолютно різні речі. По-друге, монастир - це не рядовий парафіяльний храм, в монастирі як сказав настоятель або намісник, призначений настоятелем з благословення Патріарха, - так і має бути. Монах в першу чергу повинен проявляти смирення і беззаперечно і смиренно коритися волі настоятеля або намісника, намісник беззаперечно кориться волі настоятеля. Навіть якщо священноначаліє у чомусь помиляється - на все воля Божа, але монах повинен смиренно все прийняти і виконати. І по-третє - так як це не рядовий парафіяльний храм, то громада не повинна (пробачте на слові) пхатися у монастирські справи.

Сторінки

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.