Заробити на "комуналці": для чого у Рівному створюють управляючі компанії?

З 1 липня набув чинності Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Він руйнує монополію ЖКП і дає можливість мешканцям поверхівок самостійно визначити управителя свого будинку. Все б нічого, якщо не зважати на те, що закон вже місяць, як діє, а документи, які потрібні для виконання усіх передбачених ним вимог, ще досі не прийняті Кабміном та профільним міністерством. Отож, що тепер буде з ЖКП і яку альтернативу пропонують управляючі компанії, дізнавалася журналіст сайту “ВСЕ”.

 

Управляючих компаній стає більше

Нині у Рівному діє низка управляючих компаній. Деякі з них пов'язані й з місцевими чиновниками та обслуговують ласі території у місті.

Однією з найдавніших управляючих компаній у Рівному є “Рівне Дім Сервіс”. Кажуть, що керівник компанії у хороших стосунках із екс-заступником голови Рівненської ОДА та депутатом міськради Олексієм Губановим. За інформацією з наших джерел, через нього свого часу управляюча компанія і отримувала замовлення на обслуговування будинків.

Також на рівненському ринку давно працює ТОВ “Управляюча компанія “Рівнеспецбудінвест”. Керівник - Іванна Іванівна Зінькова.

А ще послуги надає і “Перша Рівненська управляюча компанія”. У 2012 році сесія Рівненської міськради надала дозвіл на те, щоб виступити засновником Товариства з обмеженою відповідальністю «Перша Рівненська управляюча компанія» комунальному підприємству «Міськсвітло». Наразі, як стало відомо сайту “ВСЕ”, 20% компанії належить “Міськсвітлу”, ще 80% - родичам Олександра Олександровича Ушакова, який є також власником торгового центру “Чайка”. Кажуть, що взагалі “Перша Рівненська управляюча компанія” - це проект міського голови Рівного Володимира Хомка.

Окрім того, через зміни у законодавстві, які почали діяти, і рівненські ЖКП теж стали перепрофільовуватися в управляючі компанії. Так, ЖКП “Західне”, начальником якого є член “Радикальної партії Олега Ляшка” Микола Тарасюк, вже фактично стало управляючою компанією, директором якої і одним із співзасновників є той же Микола Тарасюк. Щоправда, варто згадати, що саме на це ЖКП і на хамство його керівника часто нарікають мешканці будинків. Тепер, схоже, своє хамство ЖКП буде ще й продавати, або ж навчиться працювати по-іншому.

Сам Микола Тарасюк підтвердив інформацію про те, що він є одним із співзасновників і директором ТОВ Управляюча компанія “Західне”.

- Нещодавно ми зареєстрували управляючу компанію “Західне”, співзасновниками якої є комунальники та інвестори. Один з них – це я. Наразі управляюча компанія тільки створена, будинків на обслуговуванні немає.  Знаходиться вона у приміщенні ЖКП. У майбутньому ми плануємо пропонувати мешканцям будинків, які перебувають на обслуговуванні ЖКП “Західне”, переходити до нашої управляючої компанії. Також пропонуватимемо більшості працівників перейти сюди на роботу, підвищимо їм зарплату, а якість послуг вже будемо вимагати іншу. Крім того, налагодимо взаємоввічливий постійний діалог між нашою управляючою компанією і мешканцями, - каже Микола Тарасюк.

Начальник ЖКП “Перспективне” Юрій Юсипець розповів, що ЖКП існують і нікуди не подінуться.

- У законі не передбачено ліквідацію ЖКП, і тому якщо таке комунальне підприємство працює нормально, на його послуги не має нарікань, то будинки не обов’язково переходитимуть до управляючих компаній. Зараз ми працюємо. І жодної управляючої компанії поки що не створюємо, - коментує Юрій Юсипець.

Начальник ЖКП “Сонячне” Олександр Кухар зазначив, що наразі підприємство працює у звичному режимі.

Начальник ЖКП “Покровське” Олег Бездіжий розповів, що нині комунальне підприємство так само функціонує, і поки що жоден будинок не написав заяву про вихід.

- Зараз ЖКП надає послуги в звичному режимі. Мешканці не відмовляються від послуг і жоден будинок з балансу не знятий. Та й у законі не передбачено, що ЖКП не має права на існування, тому, думаю, працюватимемо й надалі, - прокоментував Олег Бездіжий.

Тим часом начальник ЖКП “Галицьке” Артур Хорхолюк у відпустці, а як виявилося, крім нього, прокоментувати це питання ніхто не може.

ЖКП нікуди не зникнуть

Зараз новий закон часто трактують по-різному. Але справа в тому, що у ньому не передбачається повна ліквідація ЖКП, а лише реорганізація їх діяльності. Тобто, якщо раніше міська влада давала на обслуговування кожному такому підприємство певну кількість будинків і фактично мешканці не могли перейти на обслуговування до іншого, то нині рівняни мають можливість самі обирати, хто опікуватиметься їх будинком — ЖКП, який, можливо, матиме іншу назву, управляюча компанія, яку вони оберуть, чи буде створено ОСББ.

Також нині часто можна почути, що до складу ОСББ пропонують увійти кільком будинкам. Це не зовсім так. Адже, згідно з чинним законодавством, ОСББ — це об'єднання співвласників одного багатоквартирного будинку, неприбуткова юридична особа, створена власниками житлових та нежитлових приміщень для спільного користування, утримання та управління своїм будинком та прибудинковою територією.

Якщо ж рівнянам пропонують долучитися до ОСББ, до складу якого входить кілька будинків, то це та ж сама управляюча компанія, тільки з іншою назвою.

Так, наприклад, у Рівному нині діє 181 ОСББ, і лише 76 з них — отримували кошти за різноманітними програмами співфінансування. І невелика частина з них. відповідно, отримує допомогу за зазначеними проектами щороку. Але найцікавішим є те, що 26 ОСББ мають одного й того ж керівника. Тобто, фактично, є управляючими компаніями. Так само зі 181 ОСББ 33 керує 6 голів. Ці об’єднання мають в управлінні від 12 до 2 будинків, тобто насправді це ті ж  управляючі компанії.

У свою чергу, управляюча компанія — це компанія, яка бере на обслуговування багатоквартирні будинки на договірних умовах на 1 рік. Якщо мешканці незадоволені її послугами, то через рік вони можуть обрати собі іншого управителя будинком.

Що передбачає новий Закон?

Зараз існує низка суперечностей, що саме передбачає нове законодавство.

Як пояснив експерт у галузі ЖКГ Сергій Пінчук, закон, який набув чинності з 1 липня, має низку недопрацювань, і всі передбачені ним умови для зміни управителя виконати неможливо.

- Нині у нас є ЖКП, які призначала міська рада, надавала на обслуговування певну кількість будинків, а міськвиконком затверджував тарифи на їх послуги. Житлово-комунальні підприємства фактично тільки виконували замовлення міської ради, не шукаючи клієнтів самі, і тому не надто переймаючись якістю виконаних робіт, адже клієнти від них все одно нікуди не подінуться. Законодавці ж намагалися запустити ринковий механізм і дати можливість мешканцям багатоквартирних будинків самим обирати управителя. Тобто тепер ЖКП ніхто не даватиме клієнтів і вони не будуть монополістами. Вже зараз на базі частини житлово-комунальних підприємств створюються управляючі компанії. Але варто сказати, що ЖКП нікуди не зникнуть, вони просто сховаються під іншу вивіску, бо законодавець розробив надто складний механізм вибору управителя. І якщо впродовж року мешканці не зроблять вибір самостійно, то все вирішить міська влада. Ось тільки не встановлюватиме для компанії тариф і не відповідатиме за її роботу, - каже Сергій Пінчук.

Також Сергій Пінчук додає, що, відповідно до закону, щоб обрати собі управителя будинку, потрібно зняти його із балансу ЖКП. А порядок цієї процедури має бути визначений у постанові Кабінету Міністрів України, якої досі немає.

- Тобто вже пройшов місяць із часу, як закон набув чинності, а виконати його в повною мірою неможливо. Далі передбачається, що мають відбутися збори мешканців і рішення зборів має затверджуватися протоколом. Знову ж таки форма цього протоколу профільним міністерством тільки виставлена на громадське обговорення і має низку недоліків. Після цього рішення про вибір управителя мешканців має бути доведено до міської ради. Тепер рішення зборів потрібно нести в управління ЖКГ міста, яке має забезпечити прийом цих рішень, зберігання і розміщення на сайті міської ради. Як? Знову ж таки незрозуміло. І таких моментів чимало, зокрема, й те, що потрібна згода власників 75% площі житлових і нежитлових приміщень будинку, письмове повідомлення, підписане отримувачем, про проведення зборів, проведення опитування тих, хто не був на зборах, упродовж 15 днів після їх проведення тощо. Тобто пройти увесь цей шлях у передбаченому в законі порядку практично неможливо. На практиці ж багато з описаних моментів просто упускатимуть, доки не виникне конфлікт між мешканцями і управителем будинку, який зможе через суд довести нелегітимність прийнятого ними рішення, - каже Сергій Пінчук.

Коментарі

Ушаков родсвенникам?Каким?Он от единственного сына отказался,разве что знакомым,друзьям...

Ушаков родственникам?Каким?Он даже от единственного сына своего отказался,разве что знакомым,друзьям ...

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.