Туалет спотикання: чому в Рівному чиновники захищають директора-«вундеркінда»?

Освіта Рівненського району продовжує дивувати відкриттями. Саме керівники району чотири роки тому призначили директором Колоденської школи №24 молодого чоловіка, який, подейкують, має освіту вчителя фізкультури. Спроби з’ясувати мотивацію такого призначення та поділитись із громадою педагогічними інноваціями директора-«вундеркінда» розбиваються об стіну таємності. Відмову надавати інформацію підписує особисто, заступник голови Рівненської РДА Сергій Подолін. Тим часом незадоволені батьки учнів Колоденської ЗОШ бунтують, бо чиновники від освіти за всі роки не спромоглись збудувати безпечний для здоров'я санвузол.

 

Як ми повідомляли раніше, батьки учнів Колоденської ЗОШ обурені бездіяльністю влади. Адже там уже скільки років діти змушені користуватися старим дерев’яним надвірним туалетом, що спричиняє часті хвороби. Тим часом під час кожних виборів кандидати обіцяють допомогти школі, але справа досі не зрушила з місця. 

Цьогоріч батькам урвався терпець і вони вирішили добиватися правди. Підняли на вуха волонтерів, місцевих чиновників, голів облради та ОДА. З великими потугами компромісне рішення знайшли і запланували вирішити проблему до зими, зекономивши купу грошей. 


Батьків здивував і обурив той факт, що після цього директор школи Роман Горбатюк-Василейко почав переможно звітувати, що проблему він вирішив і туалет буде. Хоча в процесі вирішення проблеми не зробив нічого за 4 роки роботи.

Директор-"вундеркінд"

Батьки, може, і змовчали б, якби не сама особистість директора і його політичні вподобання. Батьки заявляють, що пан Роман не приховував своїх симпатій до "Партії регіонів". Розхвалював її під час кожних виборів навіть у школі. Хоча це заборонено законом.

У коментарі журналісту Роман Горбатюк-Василейко  категорично заперечив своє членство в "ПР". І у нас немає підстав йому не вірити. Кореспондент сайту "ВСЕ" під час телефонної розмови з директором Колоденської школи  Романом Олексійовичем уточнила, чи є він членом "Партії регіонів". На що останній ствердно відповів: "Ні! І ніколи там не був».

Однак робота молодого спеціаліста викликала значний суспільний резонанс та обговорення. Адже батькам школярів не байдуже, хто навчає їхніх дітей.  Молодий директор гідний публікацій в газеті, адже він - справжній вундеркінд. Йому зараз 28 років. А директором школи в Колоденці став у 24 роки. Тобто фактично через два роки після закінчення університету, де отримав фах вчителя фізкультури.

Навряд чи тут трампліном стали політичні вподобання. Батьки стверджують, що пан Горбатюк-Василейко призначений на посаду відповідно до рішення районного керівництва освіти, а перед тим працював у відділі соцзахисту. Щоб з’ясувати правду та покласти край чутками, журналісти ГО «Антикорупційний моніторинг», на прохання батьків, відправили відповідний запит до Рівненської РДА. 

У відповідь отримали категоричну письмову відмову від заступника голови РДА Сергія Подоліна. Мовляв, розголошення цієї інформації може нанести непоправну шкоду Роману Горбатюку-Василейку. Хай краще майбутнє покоління виховує людина, про біографію якої громадськості нічого не відомо.

 

Тим часом відомий медіа-юрист Інститут розвитку регіональної преси Олександр Бурмагін вважає таку відмову протиправною.

Олександр Бурмагін

- Доступ до інформації, подання і розгляд запиту відбувається, в першу чергу, згідно з Законом України "Про доступ до публічної інформації". А не Закону України "Про інформацію". В Законі України "Про доступ до публічної інформації" є стаття 6, яка передбачає умови обмеження доступу до будь-якої інформації, в т.ч. конфіденційної інформації про особу. І там є відомий, але практично незастосований, так званий "трискладовий тест" (ч.2 ст.6).

 Стаття 6. «Публічна інформація з обмеженим доступом» :  Інформацією з обмеженим доступом є: конфіденційна інформація; таємна інформація; службова інформація.

Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог:  виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

Відповідно, розпорядник інформації,  відмовляючи в доступі, має В КОЖНОМУ ВИПАДКУ мотивувати за змістом предмету, чому надання такої інформації буде шкідливим для будь-яких інтересів. В даному випадку - інтересів фізичної особи, яка обіймає посаду директора школи. Відсутність такої мотивації свідчить про протиправність відмови. Дуже просто. 

Отже, відсутність у відмові, крім формальних ознак (що це інформація персонального характеру, яка має надаватись за згодою), змістовного аналізу і посилання на трискладовий тест є порушенням порядку обмеження доступу до публічної інформації, який встановлено Законом України "Про доступ до публічної інформації", - наголошує Олександр Бурмагін.

Знайомтесь, це заступник голови Рівненської районної державної адміністрації Сергій Вікторович Подолін. Людина, у якої вистачить політичної фарби, щоб пережити не одну зміну влади. Успішний бізнесмен у сфері нерухомості у Рівненській РДА розпочав працювати заступником голови ще після приходу до влади Ющенка. А цьогоріч відсвяткував 10-річний ювілей роботи на посаді. За той час змінився не один голова адміністрації і президент, але Сергій Вікторович, як "бувалий апаратник", продовжував виконувати свої обов’язки. 

Продовжив працювати на посаді й при новому голові РДА свободівцю Олексію Бучинському. Після звільнення Бучинського, РДА очолив Віталій Стельмах, і Подолін знову втримався на посаді. Це при тому, що, відповідно до закону "Про очищення влади", з посад звільнили голів Корецької і Дубенської РДА, які були призначені за Януковича. Цікаво, а на Сергія Вікторовича цей закон не поширюється? А у наступний матеріалах ми розповімо ще й про проходження люстрації Сергієм Подоліним.

Туалет не будують через журналістів

Тим часом після виходу першої публікації батькам у Колодеській ЗОШ заявили, що туалет тепер будуватися не буде, мовляв, дякуйте журналістам, так сказав голова районної ради Пилипчук. Щоб не оперувати чутками, ми звернулись за коментарем до голови Рівненської районної ради Володимира Пилипчука із запитанням, чи правда, що він розповів, що через публікацію журналістів тепер туалет не буде встановлено.

Володимир Пилипчук

- Була розмова з Михайлом Михайловичем (головою Рівненської облради Михайлом Кирилловим - прим. авт.), він, начебто, говорив із Дюгом, і було запитання: що потрібно - щоб був встановлений туалет, чи роздути проблему. Відповідь була - встановити туалет. І вийшла така публікація. Тепер процес ускладниться, і тому доки не буде виготовлена проектно-кошторисна документація, важко про щось говорити, - розповів у коментарі Володимир Пилипчук. -  Матеріал журналістів про проблему з туалетом у Колоденській школі ускладнив його встановлення. Ми планували облаштувати цей туалет до 1 вересня. Тепер для цього потрібно виготовляти проектно-кошторисну документацію, що займе певний час. Думаю, для цього знадобиться приблизно тиждень. Відповідні документи на її виготовлення ми вже подали. Коли вони будуть готові, тоді зможу сказати про терміни початку виконання робіт і вартість.

Прикро, що чиновники не перестають дивувати своїми відповідями. Але вигадані домовленості про туалети – це вперше. Це при тому, що автор не спілкувався з головою облради більше місяця, а до будівництва туалету, як і до школи не має жодного відношення. Що ж, схоже, далі у цій справі на нас чекає багато цікавого. Залишайтеся з нами.