Українсько-польські замальовки: хто має витягнути рівнян із океану лайна, безвідповідальності та популізму

Доки розумний вчиться, дурень вчить інших. Україна і Польща - схожі сусідні країни, які на жаль, досягли різних успіхів у розвитку. Тепер українцям варто багато чого повчитися у поляків та перейняти шляхи вирішення проблем пострадянської країни. У сьогоднішньому матеріалі розповім про враження від поїздки у Вармінсько-Мазурське воєводство та порівняння українського і польського сьогодення. Без офіційних цифр і коментарів, лише авторський переосмислений погляд.

Насамперед, зазначу, що мій візит до сусідньої Польщі не був випадковим. Два десятки громадських активістів із Рівненщини у місті Ольштин не планували жорстку анексію Калінінграду, а переймали досвід мешканців країни-сусіда. Це відбувалося в рамках проекту "Місцеве самоврядування - Польський експорт хіт", який фінансується Євросоюзом спільно Міністерством закордонних справ Польщі у рамках проекту "Підтримка місцевого самоврядування та громадянського виміру зовнішньої політики Польщі-2015". Отакі ми "агенти госдепа" :)

 

Про громадську активність

Власне, про ефективність тотального контролю громади розумієш вже під час першої ж офіційної зустрічі проекту. До прикладу,  у Вармінсько-Мазурському воєводстві зареєстровано понад 6 тисяч громадських організацій, з яких 4 тисячі постійно діючі. Тут вам і творчі та виробничі спілки, фахові громадські об’єднання, які працюють скрізь - від великих міст до найменших сіл. На них орієнтуються місцеві органи влади, для них проводять грантові проекти місцевого розвитку. Громадянам, які самі змінюють життя свого населеного пункту, не бояться довіряти не тільки механізми контролю за владою, а й фінансові інструменти. Свої конкурси грантових програм для громадських організацій проводять у гміні, повіті, воєводстві та на рівні держави. Крім того, громадські організацій долучають і до прямого контролю за фінансовими витратами органів влади.

Осягнути результати такого підходу дуже просто. Так, наприклад громадська організація стала центром культурного життя в містечку Ніджіца. Тамтешня агенція розвитку „Nida” не тільки об’єднала усіх представників знакового народного промислу регіону, а й збудувала за кошти Євросоюзу в селищі цілий культурний центр.

Муніципалітет міста Ольштинек, наприклад, підтримав громадські ініціативи і в рамках грантового проекту облаштувати сучасний мультимедійний музей міста.

Крім того, в Польщі на законодавчому рівні закріплено право одного відсотка - коли кожен громадянин може сам обрати, на розвиток якої громадської організації перерахувати один відсоток від сплачених податків.

А скільки громадських організацій набереться у Рівненській області? Заледве тисяча? А скільки з них реально працюють з громадою, а не зареєстровані для галочки? Дієві громадські об’єднання у краї можна перелічити на пальці однієї руки. А скільки місцевих конкурсних програм для підтримки ГО ви знаєте? Одиниці. Навіть навпаки - грошовиті політики створюють кишенькові ГО для політичної агітації.

У розвитку ефективних громадських організації у нас поки що не зацікавлені ні влада, ні мешканці. Бо ті і інші народилися та жили в часи «совітів», коли громадська ініціатива  не тільки не підтримувалась, а й жорстоко каралась. Тільки компартія, тільки харткор. Як це не прикро, але допомогти зможе тільки природне оновлення громади – коли до керма все таки стане молодь. Силу громадських організацій молодь демонструвала не раз.  Навіть Революція гідності стала успішним результатом діяльності громадських об’єднання молодих людей.

 

Про дороги і інфраструктуру

Не треба бути фаховим економістом, щоб зрозуміти, що ключ до економічного процвітання та зростання рівня інвестицій лежить у розвитку комунікацій та оновленню транспортних шляхів. Доки в Україні 95 відсотків доріг аварійні, поляки уже десяток років капітально ремонтують власні автошляхи, будують автобани. Доки є фінансова підтримка Євросоюзу. Бо автобани – успішних фундамент розвитку регіону на десятки років вперед. Автошляхи Вармінсько-Мазурському воєводстві – суцільний будівельний майданчик.

 

Тим часом Україні похвалитися нічим. На всю країну тільки одна нормальна дорога –  траса «Київ-Чоп».  І все!

Не пасуть задніх у реконструкції доріг і у містах. Про порівняльну якісь виконання робіт і говорити не варто.

У Рівному капітальний ремонт Соборної – це заміна бордюрів  та верхніх шарів асфальту, озеленення з порушенням технології, порушення правил техніки безпеки на ремонтних майданчиках.

Ремонт центральної вулиці в Ольштині – котловани, повна заміна всіх комунікацій, мереж, тротуарів, світлофорів, дорожніх знаків, всіх шарів дорожнього покриття, тепло- та шумоізоляція, тотальна техніка безпеки. Чому так? Читайте у першій частині моєї статті.

 

Про мову
Коротке культурне враження. Мав розмову з поляками. А вони мені:
- От ми не розуміємо, чому у вас таке засилля російської. Коли багато людей розмовляють російською. 
- Ну це право кожного. Я вважаю, що питання мови зараз порушувати не слід.
- Як це не слід? Як громадянин України може не знати української? Це нонсенс. Це якби поляк не знав польської, а німець німецької? Людина, яка не знає мови країни - не може бути громадянином. Питання про чужу мову навіть стояти не повинно.
І що я? Затикнувся. Я ж ліберал. А тут уже іноземці нам у наші недопрацювання тикають.

 

Про великі проблеми маленьких людей

І наостанок досвід Польщі довелось використовувати навіть під час розмови з друзями з дитинства. Після повернення в Україну мав зустріч із давнім другом, який на моїй малій батьківщині агітував за себе, як за кандидата до районної ради. Не буду уточнювати, від якої партії, щоб його не соромити зайвий раз. Питаю його як виборець:

- І для чого ти йдеш у раду?

- Щоб щось змінити. Так далі бути не може. Село занепадає.

- «Щось змінити» - це перша ознака некомпетентності кандидата. Треба знати проблеми і мати шляхи їх вирішення ще до обрання, а не вигадувати щось потім.

- Ну от у селі проблема з молоком - мала закупівельна ціна. Дороги нема.

- І де в повноваженнях депутата райради прописаний вплив на господарську діяльність молокозаводів? Ти ж нічого не зробиш.

- А що ж робити? Це ж реально проблема.

- Так, але тут усе залежить від згуртованості громади і її бажання відстоювати свої інтереси. Селяни мають об’єднатися і поставити ультиматум молокозаводам, відстоювати і контролювати виконання своїх прав.

- Та де. Це ж ніхто не хоче робити. Люди кажуть, от якби хтось за нас домовився. Ось скоро й сільраду ліквідують, буде село до райцентру приписане. Про закриття школи навіть мова йшла, але не закрили, бо діти ще є.

- Все залежить виключно від людей. Щойно повернуся з робочої поїздки в Польщу. Так от ми відвідувало маленьке село Анілово, яке знаходиться в Вармінсько-Мазурському воєводстві. Там живе всього 200 мешканців. Школа і церква за вісім кілометрів. Але село живе і розвивається. Там нема сільської ради, інтереси села в раді гміни з правом дорадчого голосу представляє солтис, якого мешканці обирають самі. Він навіть не отримує зарплати.

Але в селі порядок. Зроблені дороги, є парк, центр дозвілля. Це зробили їм не політики чи депутати, а сама громада. Люди вирішують, яким має бути село. Вони захотіли зробити його «фішкою» янголів. І все ремонтують відповідно до цього стилю. Їхнє село знають не тільки на рівні воєводства, а й у всій Польщі.

Живуть його мешканці з тваринництва. Вирощують худобу, здають молоко на переробку. Ніхто з села виїжджати не планує. А розвиток виробництва різноманітними програми підтримує  і гміна, і повіт, і воєводство. Бо мешканці самі працюють, відстоюють свої права.

- Ну ми не в Польщі, що ж нам робити?

- Польща 20 років тому була в тих самих умовах, що й ми. Їм теж було важко. Багато виїжджало на заробітки. Але поляки не здавались і працювали на розвиток громади і місцевого самоврядування. У них є чому повчитися, і ми зобов’язані це робити. А паралельно треба молоді боротися і брати все в свої руки. Можливо, це жорстко звучить, але люди, які занадто довго жили при «совітах», у бурхливих 90-х вже не зможуть побудувати нову ефективну владу, і не зможуть її вибрати. Найкраще, що вони можуть зробити – відійти в сторону, зайнятися внуками і доживати старість. А вчитися і робити все по-новому має молодь. І паралельно ростити, правильно виховувати своїх дітей. Бо це все робиться для них. Сумлінна праця зараз вже не зробить кращим життя сучасникам, але діти відчують результати. Тому потрібно змінювати і не шукати компромісів, якщо хочемо щастя для дітей. Це жорстка правда.

 

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.