Сільська сім'я з Рівненщини більше 20 місяців переховувала єврейських жінок та дітей від нацистів

…У неї не було іграшок, не було друзів, не було школи, не було дитинства. 20 місяців свого життя дівчинка з єврейської сім'ї провела у крихітній схованці у хліві, де можна було лише сидіти і лежати. Так під час війни вона, її матір, тітка і двоюрідна сестра рятувалися від нацистів. На це подвір'я у селі М'ятин Гощанського району Шеллі Ваймер повернулася через 69 років. І лише тоді відчула, що ця сторінка її життя нарешті перегорнута.

Про її історію зняли фільм під назвою "Повернутися в Рівне". Нещодавно документальну стрічку презентували у місті. У ній немає відео. Лише фото з сімейного архіву, малюнки і розповідь двох жінок – двоюрідних сестер Шеллі та Раї. Зараз вони та їх сім’ї живуть у Північній Кароліні. Натомість і одна, й інша народилися на Рівненщині у єврейських сім’ях. Коли місто окупували нацисти, Шеллі та Рая ще й до школи не ходили. Вони врятувалися завдяки селянам, які переховували їх. Про своє дитинство Шеллі  Ваймер довгий час не розповідала навіть друзям. Натомість у місто, де народилася,  на презентацію фільму «Повернутися в Рівне» приїхала з внучкою. Вона хотіла вшанувати пам’ять загиблих в урочищі Сосонки, що неподалік Рівного. Саме там у листопаді  1941 року нацисти розстріляли 17,5 тисяч євреїв.

Перший пам'ятник на місці розстрілу, встановлений у 1944 році після визволення Рівного

До війни Шеллі мала велику родину. У батька був бізнес. Жінка  пам’ятає їх крамницю і згадує дідуся, який її дуже любив і все дозволяв. А потім місто окупували нацисти. Шеллі, її двоюрідна сестра Рая та їхні матері втекли з Рівного. Їх прихистила сім’я Наталії та Никанора Палащуків у селі М’ятин. Дітей та жінок розмістили у комірчині в хліві. Шеллі та Рая пригадують, як вони хотіли на подвір’я, де гралися кошенята, як робили іграшки з соломи, як у хліві бігали пацюки, як кусали воші… Там вони провели 20 місяців. А потім ховалися у криївці. Її викопали господарі, щоб врятувати свою доньку, яку могли забрати на роботу в Німеччину. Звідти Шеллі та Рая вийшли взимку 1944  року, коли Рівне звільнили від фашистських окупантів. Вони згадують, що надворі лежав сніг і день був ясний, але Шеллі і Рая майже нічого не бачили – за довгий час, проведений у темряві, очі відвикли від світла. Як виявилося майже вся їх родина загинула в Сосонках.

Фото Тараса Ковальчука

За деякий час Шеллі з матір’ю змогли виїхати в Польщу. Згодом їх розшукав батько. Під час війни його забрали в армію. Коли повернувся в Рівне, дізнався про долю дружини й доньки та знайшов їх. Із Польщі сім’я переїхала у ту частину Німеччини, що була підконтрольна американцям. Вони жили у таборі для переміщених осіб. А в 1949 році в День Колумба Шеллі та її батьки приїхали в США.

Вона розшукала Раю лише в 70-их роках. Після війни її матір вдруге вийшла заміж, а потім переїхала в Ленінград. Шеллі приїхала туди до двоюрідної сестри у 1974 році. Вона чекала візу впродовж 9 місяців. А у 80-их роках сім’я Раї також емігрувала в США. У 2013 році дві сестри знову приїхали в Рівне. Шеллі і Рая побували у селі М’ятин в родині, яка під час війни врятувала їх. Зі свідків тих подій серед живих лишилася лише невістка господарів. Тоді вона навіть не  знала, що у них переховують євреїв. Натомість була дуже рада побачити Шеллі та Раю.

- Коли у мене народилися діти, я не співала їм колискових і не читала казок, бо не знала, що це потрібно робити. У своєму дитинстві цього не мала, тому не знала, як бути матір’ю, - каже Шеллі Ваймер. – Про всі ці події хотілося б написати книжку. Думаю, це зробить моя внучка. У неї це гарно виходить. Але книга буде тільки для нашої родини.

А перед презентацією фільму "Повернутися в Рівне" Шеллі Ваймер була в урочищі Сосонки, аби знову згадати про тих, кого там розстріляли 74 роки тому.

Фото Тараса Ковальчука

- Я приїхав у Рівне разом із Шеллі у вересні 2013 року і на той час не думав, що створимо такий фільм. Минули місяці, я почав переглядати фото і усвідомив, наскільки це хороша історія. Тоді вирішив поїхати до Шеллі та Раї. Їх розповіді записали у студії звукозапису. Сам фільм спродюсували і змонтували у нашому офісі у Відні, - розповів історію створення документальної стрічки директор ГО "Centropa" Едвард Серроті.

Цей фільм вже презентували у країнах Європи. Натомість у Рівному його показали під час Міжнародного фестивалю іншої освіти "Історія. Ідеї. Інновації" у рамках проекту “Trans.history”.

- Те, що розказала Шеллі, вражає. Але насправді таких історій багато. І не всі  вони такі щасливі. У багатьох тисяч євреїв їх не було, - коментує Директор Українського центру вивчення історії Голокосту Анатолій Подольський . – Тим часом це історія ще й про праведників народів світу – про родину, яка врятувала Шеллі, Раю та їх матерів. На завершення фільму його героїні кажуть, що насправді ніхто не знає, як повів би себе в умовах екстриму. Бо тоді за порятунок людей цій сім'ї загрожувала смерть. Тим часом Україна – четверта країна за кількістю праведників світу.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.