Що приготувати на Святвечір: поради відомих рівнянок

Святвечір та й саме Різдво завжди вважалися особливими. Ці дні прийнято було проводити в родинному колі. Також споконвіків існували різноманітні традиції і звичаї, пов'язані з приготуваннями до Святвечора та Різдва. Змінюються часи, але традиції і символічність цих днів залишаються незмінними. А що готують на Святвечір відомі рівнянки і які родинні традиції святування мають — дізнавалася журналіст сайту "ВСЕ".

 

Трішки про Святвечір: які 12 страв мають бути на столі?

Сьогодні, 6 січня, так звана Багата кутя – передріздвяний вечір, який припадає на останній день Пилипівського посту, тому до свята готують виключно пісні страви. За традицією, кутя й узвар у цей вечір обов'язково мали бути на столі.

До святої вечері готувалося 12 страв. Вважають, що таке число обумовлене кількістю апостолів або ж 12 місяцями у році. Взагалі це сакральне число: три по чотири, адже у міфології світове дерево складається з трьох вертикальних поверхів (Верх, Середина й Низ). Воно втілює уявлення про світ, створений з Неба, Землі й Підземної частини, а також горизонтальної площини – чотирьох сторін Світу. Різдвяні свята припадають на пору зимового сонцестояння, коли день перемагає ніч, сонце – пітьму, а добро долає зло. Саме такі уявлення вплинули на вибір кількості страв у святковому застіллі.

Можливо, через великий вибір страв Святу вечерю називають ще Багатою кутею, на відміну від застілля напередодні Водохреща – Голодної куті. Швидше за все, ця назва збереглася ще з часів дохристиянського святкування зимового сонцестояння, коли вечеря не була обмежена постом.

Які ж страви готували й готують українці напередодні Різдва?

В Україні дотепер збереглися віковічні традиції, одна з яких – дванадцять пісних страв. Зазвичай це пшенична кутя, узвар, борщ, варений горох, капуста, риба, вареники, картопля, гриби, голубці, пампушки. Є деякі регіональні відмінності, але в цілому дотримуються приблизно такого меню. Цікаво, що кожна страва має своє особливе значення, пише "press-centr.com".

1.Кутя – найголовніша страва, з неї починають трапезу. Варена пшениця з медом і маком є актом жертви Богові, бо пшениця з медом – це сакральна частина Святої вечері. Мак – символ мучеництва, невинно пролитої крові. Мед – символ чистоти, Божого слова. А ще кутя символізує єднання з Богом і світом померлих. Тому її залишають на ніч для душ померлих, не прибирають зі столу.

2. Горох – символ Божої весни, яка завжди відроджується в людині після занепаду, символ єдності роду.

3. Капусняк – капуста виступає як символ простоти й водночас міцності, єдності навколо однієї твердої основи – Христа-Бога.

4. Борщ – символ торжества добра. Оскільки господиня готує пісний борщ із різних простих рослин, які дарує їй земля, так само християнин вишліфовує свою волю із простих щоденних малих здорових практик, які почерпнув із родинного дому або доброго християнського суспільства. Різдвяний борщ заквашується попередньо приготовленим квасом із буряка, тому має темно-червоний колір. Він ще символізує кров вифлиємських дітей, знищених за наказом Ірода.

5. Голубці – сама назва цієї страви вказує на її символічність. Голуб - символ Божої любові, символ Святого Духу, символ краси і сили, отриманої від Сотворителя.

6. Риба – у ранньому християнстві риба була прийнята як символ Христа багатьма служителями Церкви. Знак риби був першою монограмою Христа. Грецька абревіатура ІХТІОС – ім`я Ісуса читається як «риба». Саме брати-рибаки стали першими учнями Ісуса, який сказав їм, що вони будуть «ловцями людей». Віруючі, учні Христа, як і Він сам, уподібнювалися рибам, які перебувають у безпеці лише у «воді вчення». Три переплетених риби або три риби з однією головою символізують Трійцю.

7. Вареники символізують достаток.

8. Гриби - дві природи Ісуса Христа: божественна (шапка) і земна (ніжка).

9. Часник - очищення від гріхів. Також символізує здоров`я. Його кладуть на чотири кутки столу, а потім споживають, щоб зуби не боліли.

10. Пиріжки (коржі) – символ здоров`я і щастя, які людина зможе отримати в постійному спілкуванні з новонародженим Ісусом.

11. Узвар (узвар, вода) представляє життя, яке Бог надає кожній людині. Свята вода є символом очищення тіла і душі.

12. Пампушки – святі на небі, які повірили в Ісуса і отримали вічне життя. Їх мільйони, і кожна людина, зокрема християнин, покликаний до того солодкого, повноцінного, вічного життя. Слово «свято» походить від «святого», і звідси пампух – символ свята, радості, які Богом даровані людям.

А що готують на святвечір відомі рівнянки і які родинні традиції святкування мають, дізнавалася журналіст сайту "ВСЕ".

Боксерка Іванна Крупеня: «На Святвечір я готую кутю»

- Вечерю у нас готує мама, я допомагаю, наприклад, роблю кутю. Різдво для мене - це не столи з їжею, не прикраси, які оточують нас, для мене — це час для добрих справ, для любові, прощення себе та інших, для всього нового. Цікаво виходить, коли ми йдемо на день народження, то даруємо подарунок. А що ми робимо для Христа? Готуємо свято для себе, а не для нього. Тому я закликаю всіх якомога більше робити добрих справ напередодні Різдва, адже це найкращий подарунок для Христа. Ще Різдво я зустрічаю в храмі.

Співачка Мирослава Толочик: «На родинну вечерю ми завжди їздимо до батьків»

- На родинну вечерю ми завжди їздимо до батьків. І щось веземо своє. Обов'язково пісні страви. Зазвичай готуємо пісні вареники, грибну юшку, узвар, капусту з грибами, кислу капусту, соленості і, звичайно, кутю! Традицією було обов'язкове прибирання в хаті, прикрашання ялинки, а перед вечерею обов'язковою є молитва.

Актриса Ніна Ніколаєва: «Відчуття свята приходить саме на Різдво»

- Відчуття свята приходить саме на Різдво. Воно яскравіше, ніж Новорічної ночі. Це, зокрема, завдячуючи мамі, яка до цього дня ставилась особливо. Вона завжди готувала 12 страв, улюбленою з яких був пісний борщ із сушених білих грибів, запалювала свічку після сходу першої зірки, всі сідали до столу і починали з молитви. Потім тато з кутею ходив "Мороз кликати". Таке ставлення до свята я намагаюся привити і дітям, вони з нетерпінням чекають, допомагають готувати, а головне -вчать Різдвяні колядки.

Віце-презедент НК «Верес» Анна Радько: «На Святвечір у нас традиційно на столі 12 пісних страв»

- Святвечір ми завжди святкуємо у вузькому сімейному колі. Традиційно на столі 12 пісних страв. Вечір проходить у затишній та спокійній атмосфері. А вже 7 січня ми маємо гарну традицію збиратись родиною. Святкування проходить весело, з колядками та жартами. Що стосується пісної вечері, то однією з моїх улюблених страв є грибна юшка. Традиційно її готує мама.

Начальник Рівненського обласного управління юстиції Іванна Смачило: «Різдво - це родинне свято»

- Різдво - це родинне свято, тому на Святий вечір збираємось родиною. Готуємо 12 пісних страв. Серед них обов'язково кутя, грибна юшка, вареники, горох, рибка та інші страви в залежності від настрою та побажань. Всіх зі святом та смачної куті.

Журналіст Оксана Юрченко: «Різдво у нас - сімейне свято»

- Різдво в нас дуже сімейне і традиційне, з усіма атрибутами - 12 страв, тарілка для душі, проскурка та кутя на початку частування, молитва і колядки усією родиною. Як і кожного року, зберемось у мами. Основні страви, в тому числі і кутю, готує вона. Ми з сестрою лише доносимо те, що готуємо вдома. Цього разу приготую підливку з сухих грибів за рецептом моєї бабусі. Все дуже просто. Гриби відмочу, відварю, додам моркви і цибулі, а загущувачем буде підсмажене на олії борошно. Все ретельно розмішую, доводжу до кипіння і додаю трішки часнику. Підливкою поливаємо вареники та голубці з гречкою та тертою картоплею. На столі також риба, соління, смажені пиріжки з капустою та найсмачніші мамині львівські пампухи. Смачної куті та веселої коляди бажаю усім читачам порталу "ВСЕ" та щасливого нового року. Хай родинне свято Різдва лишить приємні спогади та насолоду спілкування з найріднішими.

Депутат обласної ради Діана Гордійчук: «Цього року на Різдво збираємося на Луганщину»

- На Святвечір у мене день народження. У минулому році був ювілей, то взяла гроші, що могли б піти на ресторан, і купила за них м'яса. Ми поїхали на полігон та влаштували святкування Різдва для хлопців. Приготували для них шашлики, кутю, були й інші смаколики. Колядували, було весело і душевно. А цього року збираємося на Луганщину... Ось таки традиції. Щодо страв, то найбільше з пісних люблю готувати печену капусту з часничком.

Адміністратор міського будинку культури Наталія Лозовська: «Різдво - це єдиний день в році, коли вся наша родина збирається у повному складі»

- Різдво - це єдиний день в році, коли вся наша велика родина в повному складі має можливість зібратись під одним дахом. Це наше найсімейніше свято! Тому байдуже, що буде на столі, аби за столом були всі рідні, щоб найстарші читали молитву, а найменші колядували! Щодо святкової вечері, то ми не дотримуємось якихось особливих традицій. Головне, щоб була мамина кутя, бо вона у неї найсмачніша в світі, а решта - що Бог дасть.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.