День cоборності України: разом і до кінця! А до якого?

 Разом і до кінця! А до якого? Два роки тому чи не вперше за останні роки українці відчули справжню соборність і єднання, вийшовши на вулиці своїх міст, сіл, районних центрів, взявшись за руки та створивши живий ланцюг. Студенти, викладачі, держслужбовці, працівники, старі та малі тоді, не думаючи про наслідки, прогулюючи навчання і роботу, висловлювали свою громадянську позицію. За цих два роки змінилося чимало і День соборності для України набрав нового змісту. Майдан замінила війна, а замість єдності держава фактично втратила Крим і Донбас. Та рівненські політики не втрачають надії і вважають, що Україна обов'язково переможе. Разом і до кінця? Відповідь на це запитання шукала журналіст сайту «ВСЕ».

 

Мовою фактів

День соборності — свято України, яке відзначають щороку 22 січня в день проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки. Відбулося це в 1919 році.

Офіційно в Україні День соборності відзначають з 1999 року. Свято встановлено в знак великого політичного та історичного значення об'єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки для утворення єдиної, соборної української держави, згідно з Указом Президента України «Про День соборності України» від 21 січня 1999 року.

У цей день також прийнято згадувати й про іншу подію, яка відбулась рівно на рік раніше 22 січня 1918 року, - прийняття IV Універсалу УЦР, яким проголошувалася повна незалежність УНР.

Проте з 30 грудня 2011 року, указом на той час Президента України Віктора Януковича, День соборності на офіційному рівні було скасовано і натомість встановлено «День Соборності та Свободи України». Однак 13 листопада 2014 року указом Президента України Петра Порошенка свято було відновлено. 

У Рівному ланцюг злуки вперше відбувся у 1990 році

Вперше ж живий ланцюг злуки між містами України відбувся ще в далекому 1990 році, до проголошення нашої держави незалежною, розповідає директор Рівненського обласного краєзнавчого музею Олександр Булига.

- Тоді ми вийшли на вулиці міста та утворили живий ланцюг. Він став символічним єднанням міст України між собою. Це був 1990 рік. У той період в Рівному багато патріотів і борців за незалежність України взяли участь у цій акції, - згадує Олександр Булига.

І справді, з історичних джерел відомо, що 23 серпня 1989 року радянські республіки Балтії провели акцію до 50-річчя пакту Молотова-Ріббентропа. Таким чином вони нагадали собі та світові, що Литва, Латвія і Естонія були окуповані. Участь у "балтійському шляху" взяло майже 2 мільйони людей, які вишикувалися у "живий ланцюг" від Талліна через Ригу до Литви, взявшись за руки на шляху в 600 кілометрів. Акція була видовищною, успішною та ефективною - пізніше ЮНЕСКО визнало її феноменом ненасильницького спротиву.

Вочевидь, саме успіх балтійців і надихнув українців на спробу повторити живий ланцюг - вшанувавши Акт Возз'єднання УНР і ЗУНР у єдину державу 22 січня 1919 року. Ідея акції виникла у другій половині 1989-го, а її ініціатором вважається Секретаріат Народного Руху України за відродження на чолі з Михайлом Горинем. Тоді у різних куточках України на вулиці вийшли, за різними даними, від 450 тисяч до 3 мільйонів людей,  взялися за руки, з'єднавши Львів і Київ. Багато де ланцюжок був "пунктирним", але він був. І не тільки трасою "Київ-Чоп". Це сталося в неділю, 21 січня 1990 року саме у день 71-річчя Злуки УНР і ЗУНР. Власне, цей живий ланцюг був одним із наймасштабніших у світовій історії та став ще одним кроком до здобуття незалежності Україною.

У свою чергу начальник відділу мазейної справи УІНП, учасник робочої групи Музей Майдану - Музей Свободи Анастасія Гайдукевич каже, що День соборності актуальний завжди.

- Хоча безперечно його актуальність нині зросла особливо. І питання, насправді не лише в Криму, який в нас забрали – а я б наполягала саме на такому формулюванні, а не просто “втратили”. Крим у нас цинічно забрали. Так само, наполягаю на формулюванні – не Україна втрачає Донбас, а східних кордонах України є зовнішня агресія. Але повернемось до теми соборності. Тема нагальна для всіх сфер нашого життя. Як не парадоксально, але виклики війни вивели на поверхню не лише волонтерів, активістів, добровольців. Складний час оголив також проблеми внутрішнього громадянської комунікації. Практично кожна соціальна група чи новостворена громадська організація наткнулась на проблеми взаємодії та внутрішніх амбіцій, які важать більше ніж соціальна задекларована мета. Що ж до того, накільки соборною є Україна зараз, то я не впевнена, що потрібно задаватись таким питанням. Завжди знайдуться прихильники відповіді “так” або ж “ні”. Більш важливим є усвідомити, що Україна – не може бути уніфікованою. Жоден регіон нашої держави не може бути скопійований під копірку і відкоригований по одному шаблончику. Але ми – єдина держава. І найкращий прояв тої єдності – є наші бійці на фронті, добровольці і мобілізовані, які в незалежності від місця народження стоять на захисті кордонів всієї держави, - коментує Анастасія Гайдукевич.

Окрім того, історик додає, що нині перш за все, для об'єднання України та перемоги нашої держави потрібно підвищення рівня особистісної культури, особистої відповідальності та усвідомлення кожної дії, рішення, кроку, який здійснюється нами щодня.

- Допоки нам буде зручно у всіх бідах шукати винного десь на стороні, до поки у бруді під порогом буде винен не господар порогу, а умовний “дядя Влада”, масонський заколот чи марсіанин ящероподібний, до тих самих пір в країні нічого не зміниться. Як тільки нам перестане бути байдуже до самих себе, як тильки ми навчимось поважати себе, собі подібних, займемось розвитком власної культури, поставимо в пріоритет усвідомленні дії, розуміння наслідку дій, готовність нести за них відповідальність, ось тоді можна буде говорити про перемогу не за горами. Що ж до того, чим є день соборності? Для мене – це день одного знабільш яскравих дитячих спогадів – участь у живому ланцюзі злуки разом з батьками. Я той день пам'ятаю в деталях, в кольорах. Пам'ятаю місце де, ми з батьком стояли. Пам'ятаю, як повільно повз людей із жовто-блакитними прапорами проїжджали "кдбшні" машни і, як із привіткритих вікон ретельно всіх зафільмовували. Це все ще радянська система. Це все ще 1990 рік. Система готова була кожної миті показати зуби. Але я пам'ятаю той стан єдності з абсолютно незнайомими мені людьми, які стояли поряд у ланцюгу. Ось це відчуття і є для мене днем соборності зараз, - розповідає Анастасія Гайдукевич.
 

Україна ще стане єдиною і соборною

Тим часом народні депутати України від Рівненщини вважають День соборності справжнім святом і кажуть, що його потрібно відзначати, незважаючи ні на що.

Нардеп від ВО "Батьківщина" Сергій Євтушок: "Україна - єдина, неподільна і соборна держава"

- Я вважаю, що нині День соборності України варто ще більше відзначати, саме відзначати, а не святкувати. Для цього варто проводити тематичні уроки в навчальних закладах, спілкуватися із колективами, щоб доносити до людей ідеї соборності. І в наш час, коли відділений Крим та тимчасово окупований Донбас, це вкрай важливо. Адже зараз ми втрачаємо найкращих патріотів, їх подвиг і пам'ять варто шанувати. Тому я переконаний, що незважаючи ні на що, Україна єдина, неподільна і соборна держава.

 

Нардеп від “Блоку Петра Порошенка “Солідарність” Василь Яніцький: "День соборності України сьогодні актуальний, як ніколи" 

- День соборності України сьогодні актуальний, як ніколи. Майже сто років тому українці, які до того, по суті, упродовж кількох сотень років, жили в різних державах, об’єдналися, щоб засвідчити, що вони – один народ. На жаль, цей союз виявився недовгим. Але цього імпульсу вистачило, щоб наша країна пройшла непростий шлях, вистояла і збереглася. І сталося це тому, що Схід і Захід були разом, що ми відчували нашу історичну і духовну єдність. Сьогодні ми знову переживаємо непрості часи, коли нас ставлять перед вибором: відпустити Донбас, перетворивши його на своєрідне Придністров’я і постійну потенційну загрозу, чи повернути його Україні, встановивши там українські закони. Махнути рукою на Крим чи таки шукати шляхи для деокупації півострова та відновлення прерогативи міжнародного права. І від цього вибору залежить майбутнє нашої держави. Бо якщо ми зараз дамо слабинку і не відстоїмо інтереси України, то в майбутньому нас чекає парад суверенітетів. Як це робиться з-за поребрика, показали події дворічної давнини. А таке роздроблення ще з часів Київської Русі до добра не приводило. І як тут не згадати народну притчу про віник, який брати не змогли зламати цілим, але легко зламали по лозині. Бажаю кожному з нас мудрості, щирості і любові, а головне – миру і порозуміння між усіма. Тільки так ми переможемо.

 Нардеп від “Радикальної партії Олега Ляшка” Андрій Лозовий: “Настане день, коли Україна поверне собі Крим та Донбас, і над ними майорітиме наш синьо-жовтий стяг”

- Для мене День соборності України — це справжнє свято і водночас сумне нагадування про те, що зараз у нас цю соборність хочуть забрати. Особисто для мене особливо теплим був День соборності два роки тому, під час подій Майдану. Люди в різних містах України вийшли та об'єдналися у живий ланцюг. Коли в побуті російськомовні щиро казали: “Слава Україні”, і саме тоді відчувалося справжнє відчуття соборності та єдності. Нині ж я вважаю, що якби не було важко, ми маємо відзначати цей день на високому рівні. Адже Акт Злуки, який був підписаний у 1999 році, став важливим кроком в історії нашої країни. І зараз, коли у нас зовнішній ворог — московські окупанти та внутрішній — олігархія хочуть цю соборність забрати, ми маємо, як ніколи, об'єднатися і заради кращих синів України, які нині борються за незалежність і віддають свої життя, відзначати цей день. А також я впевнений, що настане день, коли ми будемо святкуватимемо ще один День соборності, коли Україна поверне собі Крим та Донбас, і над ними майорітиме наш синьо-жовтий стяг.

 Нардеп від ВО "Свободи" Олег Осуховський: "День Соборності - це свідчення незламності національного духу в наших серцях"

- День Соборності - це свідчення незламності національного духу в наших серцях. Майже сто років тому, коли був підписаний Акт Злуки, Україна теж перебувала у надскладному військово-політичному становищі. Та наш народ, знайшов у собі сили до об'єднання, задля спільної перемоги. Саме тому поняття "соборності", як ніколи актуальне сьогодні, під час російсько-української війни. Ми здатні дати гідну відсіч окупантам на сході та в Криму, так як дали відпір режиму Януковича протягом революції Гідності. Та маємо пильнувати, аби ідеї Революції були втілені, а влада завжди виконувала вимоги свого народу.

 

 

Нардеп від Блоку Петра Порошенка “Солідарність” Олександр Дехтярчук: “День Злуки в наш час, як ніколи, актуальний”

- Для мене особисто День соборності починається з ланцюга єднання, у якому ми стояли, і дає розуміння, що для України і кожного справжнього українця — це великий день. Я вважаю, що День соборності кожному українцеві має нагадувати про ті історичні уроки, про які ми вже почали забувати і не зберегли. Зараз, коли йде війна і дипломатичні заходи себе вичерпали, Україна знову постала перед вибором, і День Злуки в наш час, як ніколи, актуальний. Адже я вірю, що ми будемо боротися і збережемо нашу державу. Тому я думаю, що цей день — це ще один привід згадати, хто ми і що нам потрібно робити далі. З Днем Соборності!

 

 

P.S. від автора:

За останні два роки Україна й справді стала іншою, можливо, не такою, як ми уявляли і хочемо, але вона змінюється. Якою ж наша країна буде завтра - залежить у тому числі й від кожного з нас. І про це варто згадувати не лише у дні державних свят, а щодня - виховуючи дітей, займаючись своєю справою та роблячи свій вибір на завтра. Напередодні ж Дня соборності хочеться побажати, щоб Україна була в голові та серці кожного з нас, а не лише в словах і гаслах. 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.