Перейменування вулиць у Рівному: радянських командирів змінять українські Герої

Вулицю Павла Бахарєва перейменують на Григорія Сковороди, Миколи Остафова – на Пластову, Миколи Приходька – на Олекси Новака, Ніколая Пухова – на Олександра Музичка, Марфи Струтинської – на Василя Червонія. Всього 34 вулиці та провулки з прорадянським відтінком у Рівному змінять назви вже до 21 лютого. Це відбуватиметься в рамках декомунізації. Питання ж перейменування ще семи вивчатимуть. Які ж вулиці міста матимуть нові назви і чому саме, а також як відбуватиметься процес перейменування — читайте у матеріалі.

 

До 21 лютого 34 вулиці Рівного отримають нові назви

У квітні 2015 року був прийнятий Закон України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки». Про це  розповів історик, член експертної групи щодо питання перейменування вулиць Андрій Жив’юк.

 - Відповідно до нього, мають бути змінені назви об’єктів топоніміки населених пунктів, у яких використані імена або псевдоніми осіб, що обіймали керівні посади у комуністичній партії. Це стосується людей, які працювали, починаючи з посад секретаря районного комітету і вище, у вищих органах влади та управління СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних або автономних радянських республік, працювали у радянських органах державної безпеки. А також назви, пов’язані з діяльністю комуністичної партії, у тому числі й партійні з’їзди, річницями Жовтневого перевороту 25 жовтня (7 листопада) 1917 року, встановленням радянської влади на території України або в її регіонах, терором проти борців за незалежність України у ХХ столітті тощо, - пояснює Андрій Жив’юк.

За його словами, у Законі передбачається, що представники місцевої влади (місцеві ради, сільські, селищні, міські голови) мають прийняти рішення щодо перейменування вулиць до 21 лютого 2016 року.

- З грудня минулого року вивченням і напрацюванням пропозицій для вирішення цього питання займалася відповідна комісія міської ради. Було окреслено перелік об’єктів топоніміки, що підлягають перейменуванню, погоджено їх з Українським інститутом національної пам’яті, а також визначено, процедуру проведення експертних громадських слухань щодо нових назв. Вже 14 січня сесія міської ради ухвалила рішення про проведення таких слухань, які відбулися 22 січня. Участь у них взяли керівники області і міста, депутати, історики, краєзнавці, просвітяни, викладачі ВНЗ, вчителі, учасники АТО, волонтери. На них більшістю голосів, з урахуванням попередніх ініціатив, були ухвалені пропозиції щодо нових назв об’єктів топоніміки міста Рівного, - каже Андрій Жив’юк.

41% вулиць Рівного має кольорово-фруктово-святково-географічні назви

Критеріями в доборі нових назв були їх освітньо-виховний та патріотичний потенціал (назви, пов’язані з іменами відомих діячів української науки і культури, учасників українського національно-визвольного руху та боротьби за українську державність, визначними подіями в історії України, назви, покликані увічнити пам’ять про героїв АТО), зв'язок з історією і культурою Рівного, збереження історичного колориту міста (повернення, за можливості, колишніх назв), додає історик.

- При цьому члени комісії та учасники експертних громадських слухань виходили з того, що у Рівному є достатньо й нейтральних назв. Зокрема, у місті налічується 139 вулиць із дерево-фруктово-ягідно-городно-кольорово-ландшафтно-професійно-святковими назвами та 65 адміністративно-географічних. Тобто майже 41% вулиць мають назви, що нівелюють історичне обличчя міста, його регіональну специфіку та колорит. Окрім того, 92 об’єктів (майже кожен п’ятий) пов’язані з радянською і російською історією та культурою. Таким чином, 2/3 топонімічних назв ніяк не маркують Рівне як українське місто, не мають безпосереднього зв’язку з його історією, культурою, самобутністю, іменами відомих рівнян. А вже 28 січня сесія міської ради схвалила більшість пропозицій щодо перейменування вулиць Рівного. Після узгодження окремих пропозицій, щодо яких виникли розбіжні думки, список нових назв вулиць Рівного має бути затверджений розпорядженням міського голови. А комісія продовжить роботу стосовно упорядкування номенклатури та роз’яснення походження назв топонімічних об’єктів, їх популяризаці, - каже Андрій Жив’юк.

Які ж вулиці перейменують?

Всього у Рівному обов'язковому перейменуванню підлягає 34 вулиці і провулки.

 Як повідомив начальник управління культури Рівненського міськвиконкому Тарас Максименко, пропозиції щодо зміни назв ще семи внесли експерти та громадськість, наразі питання відклали на довивчення.

 - Щодо деяких вулицях виникли спірні питання. Зокрема, спільно з мешканцями та експертами обговорюватимуть, на честь кого все-таки назвуть вулиці Черняка, Дундича, 30 років Перемоги, Валі Котика та Черняховського. Адже не всі місцеві жителі підтримали запропоновані варіанти. Та однозначно, ці вулиці перейменують, - каже Тарас Максименко.

Отож, перейменують вулиці Паші Ангеліної на Антона Нивинського, Павла Бахарєва – на Григорія Сковороди, Тіхона Бєлякова – на Івана Вишенського, Ванди Василевської – на Теодозії Бриж, вул. і пров. Аркадія Гайдара – на вул. Ігоря Волошина, Васілія Галузо і Ніколая Кулікова – на Перескок, Ніколая Гастелло – на Дулібську, Ніколая Добролюбова – на Діонісія Міклера, просп. Олеко Дундича – (пропонувалося на Марка Безручка, нині вирішуватимуть) вул. Дмітрія Карбишева – на Центральної ради, Кіровоградську – на Анатолія Яндали, Валі Котика – (пропонувалося на родини Шумовських, нині обговорюється), Олега Кошового – на Володимира Івасюка, Лідії Лісовської – на Волю, Антона Макаренка – на родини Вротновських, Алєксандра Матросова – на Оршанської перемоги, Владіміра Маяковского – на Якова Бичківського, Павла Мірющенка – на Миколи Карнаухова, Миколи Остафова – на Пластову, Панфіловців – на Мойсея Базіна, Миколи Приходька – на Олекси Новака, Ніколая Пухова – на Олександра Музичка, Гавріїла Рєшетнікова – на Петра Чуйкевича, Джона Ріда – на Конотопської битви, Семена Руднєва – на Андрія Лайка, Марфи Струтинської – на Василя Червонія, Олександра Федіна – на Василя Булавського, Ніколая Чернишевського – (була пропозиція на Миколи Негребецького), Тимофія Черняка – (пропонувалося на Митрополита Шептицького, ще вирішуватимуть), Івана Черняховського – на Михайла Синька, 6-ту Гвардійську – на Гурія Бухала, 30 років Перемоги – (пропонували на Сергія Бачинського, проходитиме обгворення), сквер Міхаїла Богомолова – на Українських добровольців, вул. Ігоря Курчатова – на Віктора Трофімова, Ніколая Орлова – на Героїв УПА, Сємьона Осіпова – на Тадеуша Сосновського, Спартака – на Кирила Кіндрата, Константіна Ціолковського – на Василя Авраменка, Генерала Червонія – на Євгена Білецького, назву вул. Ніколая Вавілова залишити.

Окрім того, Тарас Максименко додає, що мешканці не відчуватимуть ніяких незручностей у процесі перейменування вулиць. Адже всі витрати  лягають на міську владу, рівняни ж ні за що додатково не платитимуть.

Депутати - “за”

Після тривалого обговорення під час засідання сесії Рівненської міської ради, депутати таки проголосували за перейменування вулиць. Сумнівів щодо того, що назви вулиць із прорадянським відлунням варто змінювати, не виникало ні в кого. Втім постало питання щодо нових назв, які матимуть деякі вулиці.

Зокрема, мешканці вулиці Дундича нарікали, що це вже четверте перейменування. Тому просили, щоб це була нейтральна назва, а не на честь когось, щоб на майбутнє знову не виникло потреби її змінювати. Рівняни просять аполітичної і не прив'язаної до історичних подій назви.

Тож депутати вирішили йти до людей і пояснювати їм, на честь кого пропонують назвати вулицю, де ті мешкають, та поцікавитися їх баченням щодо цього. А спірними залишилися питання, як саме перейменувати вулиці Черняка, Дундича, 30 років Перемоги і Мірющенка. Втім, до 21 лютого щодо їх назв також мають визначитися.

Коли на будинках з'являться нові таблички з назвами вулиць, ще невідомо

Щоправда, відкритим залишається питання, коли саме будинки, які знаходяться на перейменованих вулицях, отримають нові таблички з назвами.

 Як пояснив секретар Рівненської міської ради Олексій Муляренко, після того, як розпорядження про перейменування вулиць підпише міський голова, вирішуватиметься питання щодо виготовлення табличок з новими назвами для розміщення на будівлях.

-  Можливо, на деяких перейменованих вулицях разом із оновленими табличками будуть розміщені пам'ятні дошки, на честь кого їх назвуть. Можливо, ми зробимо таблички більш сучасними, стилізованими, вже з зображенням бренду міста. Це питання ще вивчатиметься. Окрім того, проводитиметься інформаційна кампанія з мешканцями будинків, на честь кого отримала нову назву їх вулиця, - зазначив Олексій Муляренко.

Старі назви вулиць Рівного можна побачити на вивісках у краєзнавчому музеї

Тим часом у Рівненському обласному краєзнавчому музеї збирають оригінальну колекцію вивісок із назвами вулиць. У закладі сподіваються, що після перейменування у них з’являться нові експонати.

- Ідея такої колекції виникла спонтанно. А зараз це ще й співпало з декомунізацією, - пояснює завідувач відділу виставок обласного краєзнавчого музею Галина Данильчук, ініціатор створення такої колекції. - Я займаюся проектом «Виставка однієї вулиці». І вивіски з назвою можуть багато про що розповісти. Адже вулиці в місті перейменовували декілька разів.  За Польщі були одні, за «совєтів» - інші. Єдиним виключенням у Рівному є тільки вулиця Замкова. Її не перейменовували навіть німці. Лише вивіску замінили  -  написали німецькою мовою. А є і вулиці-рекордсмени за кількістю  назв. Так, наприклад, вулиці 16 Липня та Симона Петлюри перейменовували по 7 разів. Звісно, це політична акція. Кожна влада хоче утвердитись.

Зараз у колекції всього 11 вивісок. Вони стосуються і радянського періоду, а також є і польською, й німецькою мовою.

- Натомість траплялося, що на будинках були таблички не з назвою вулиці, а з прізвищем господаря, - каже Галина Данильчук. - Це також цікаво. Деякі з вивісок, що тепер є у колекції, принесли літні мешканці міста. А, наприклад, вивіску з назвою вулиці Зої Космодем’янської  (радянської партизанки) я сама знімала з майже двометрової висоти (зі старого будинку, де ніхто не живе). А сьогодні мені передали ще один експонат - табличку з назвою вулиці Мєдвєдєва (сучасна вулиця Гарна).  Ще була історія, пов’язана з вулицею Шевченка. На вивісці було написано не «вул.», а «ул.», тобто російською.  Тож, мешканці її зняли. Взагалі ж усі ці таблиці  - це атрибути певної доби. Цього місяця планують перейменувати майже 40 вулиць і провулків. Сподіваюся, їхні вивіски передадуть у музей, щоб вони зберігалися тут, а не на смітнику, щоб ці таблиці, наприклад, лягли в основу колекції музею міста. 

 

Коментарі

дебіл КОНЧАНИЙ:)) по п"яні тебе зачав,безкоштовно:))

Дебіли кончані, аби бабло зрубати на переоформлення доків

А він був радикалом )))) Бугага

Що зробив ти я не питаю. Що може зробити протухша біомаса. А що для України зробив Музидло??? Повідбирав гроші і транспорт в підприємців?! Круто

а cпартак чим невгодний

Пани сєпарасти та москалі гарячково листають методички і телефонують в "центр" за роз'ясненнями :)

Шановні! Залиште в спокої покійного Олександра Музичка. Він був чудовою людиною.

О. Як і говорив - смєрди героїчно називають бидлом тих, на кого боялися у свій час й очі підвести.
Гость, можна нескромне запитання? Що конкретно ти доброго зробив для України?

Люди, ви хворі!!! Які з Музичка, Червонія і подібних герої??? Це ж бидло, яке ні дня не працювало. Чим вони заслужили на таку честь, щоб зивати їх ім"ям вулиці??? Давайте краще назвемо вулицю в честь сантехніка з ЖЕКу дяді Стьопи, за те що він труби поміняв, чи начальника котельні, за те що зимою опалення включив.
Невже немає більш нагальних потреб??? Можливо краще звернути увагу на дорожнє покриття вулиць, чи зробити в дворах дитячі площадки, чи просто допомогти дітям в дитячих будинках

Дуже добре, що нарешті відходитимуть від совкової епохи.
Є, звісно, достатньо нейтральні назви вулиць. Тобто, названі йменами москалів, котрі відносно нічого поганого Україні не зробили.
Але!
Ми маємо пантеон власних героїв. Так, в тому числі й Сашка Музичка (найбільше піняться люттю і вискакують із штанів, почувши його ім'я, або корупціонери, котрі втікали від нього за кордон, або вата, котра з ним НІРАЗУ не контактувала і не спілкувалася - звідси й відверта брехня про "тугодумство" Сашка).

На підтвердження важливості ідеологічного питання (заміна совкових назв різних об'єктів) приведу цитату із знаменитої (у вузьких колах) "Лекции для ФСБ" авторства Віктора Єфімова, прочитаної ним 25.02.2003 перед співробітниками ФСБ:

"Я утверждаю, что управление будущим всегда осуществляется на основе изменений прошлого. Если вы сформировали определенные стереотипы прошлого - у вас гарантированно будет одно будущее. Сформировали их по-другому - у вас гарантированно будущее будет другое... Для того, чтобы увести куда-то, нужно заново переписать всю историю. Чем, собственно, мы и занимаемся последние 10 лет".

Підкреслю - лекція читалася у 2003 році.

Ну що скажете, панове сєпарасти та москалі? ;)

Сторінки

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.