Рівне мрії: як острівки безпеки зроблять місто комфортним [Дослідження]

Громадський активіст Андрій Шевчук продовжує працювати над розробкою концепції нового міста, яке стане безпечним для водіїв та пішоходів. У черговій частині - дослідження про острівки безпеки на рівненських пішохідних переходах.

В минулому столітті вважалося, що принципи забезпечення безпеки однакові як для міських вулиць, так і для позаміських доріг. Тому більшість наших вулиць побудовані відповідно до хибних щодо міських вулиць принципів: чим ширше, чим пряміше, жодних перешкод. Вони розраховані на комфортний і безпечний рух на швидкості 80-90км/год. Обмеження – лише ПДР. Орієнтування на свідоме ідеальне дотримання ПДР, 100% раціональність і передбачення поведінки інших.

Але навіть у країнах із найвищим рівнем освіти/культури пересування, жорсткішими правилами та невідворотністю покарання наслідком таких вулиць були і є – значна кількість смертей і важкого травмування людей. Оскільки люди помиляються, особливо коли своїми параметрами зручності цьому сприяє навколишній простір. Сучасні підходи до організації вуличного простору є кардинально іншими: параметрами вулиці формують необхідну поведінку і фізично регулюють максимальні швидкості (найважливіший фактор).

В місті є значна кількість нерегульованих пішохідних переходів, де транспорт рухається на високій швидкості, і перехід проїжджої частини є або може бути небезпечним. Коштів бракує навіть на наднеобхідні світлофори (найнадійніше рішення).
На багатьох із них ширина проїжджої частини є більшою від необхідної для нормального руху.
Цю «надмірність» необхідно трансформувати в недорогі і ефективні елементи безпеки, які знижують кількість ДТП із важкими й смертельними наслідками і створюють більш безпечні умови пересування. 

Одним з найпоширеніших є острівець безпеки.
Функції острівців:
- Звуження ширини смуги руху викликає психологічну потребу концентрації уваги та зниження швидкості при перетинанні переходу. 

Дослідження впливу ширини смуги руху на середню швидкість транспорту:

Як видно з дослідження, додаткова ширина сприяє збільшенню швидкості. Нижча швидкість руху – менша ймовірність виникнення ДТП, оскільки краща видимість ситуації, більше часу на реагування, менший гальмівний шлях.  В разі аварії – вищий відсоток виживання і легші наслідки.  

Також острівець безпеки:
- Фізично унеможливлює обгін в межах переходу (збивання внаслідок обгону транспорту, що призупинився для пропуску людей);
- Виконує функцію чіткого ознакування наявності пішохідного переходу (знак можна не помітити, розмітка чомусь часто відсутня в місті);
- Покращує зручність і зменшує ймовірність помилки пішоходів, оскільки концентруватися потрібно тільки на одному напрямку, і перейшовши його, людина знаходиться в безпеці.
Звісно, в острівець безпеки, можливо, і будуть інколи в’їжджати автомобілі. Як свідчить досвід, особливо водії під наркотиками чи алкоголем, але такі наслідки є неспівмірними з вигодами. Тому острівці безпеки є обов’язковим елементом на вулицях цивілізованих країн.
  
Ми, обмірявши частину вулиць, сформували приблизну схему, де можна влаштувати острівці безпеки:
1. ширина проїжджої частини 15 і більше м.( Відповідно до українських нормативів – острівки є обов’язковими). 

Схема 1

 Типовий приклад - перехід по вулиці Богоявленська (Черняка), навпроти «Зустрічі».

з острівком:

3,25м+3,25м =3,0м+3,5м - середньостатистичні ширини смуг руху в містах країн європейського союзу. 3,5м – ширина необхідна для комфортного руху габаритного транспорту (тролейбусу) зі швидкістю до 50км/год; 3,0м – ширина необхідна для комфортного руху габаритного легкового (позашляховиків) та малотоннажних вантажівок з швидкістю до 50км/год;

інший приклад - перехід поруч з «ОККО» на Шухевича:

з острівком

2. ширина проїжджої частини 9-12м, і відповідно до організації руху по 1-й широченній смузі руху (згідно українських нормативів – острівки можливі).
схемка 2

Приклад: перехід навпроти «Магнату».

Комісія з безпеки руху тут вирішила поставити блимаючий жовтий сигнал і влаштувати контрастне освітлення.
Ми вважаємо, що допоки не знайдуться кошти на світлофор, який тут потрібен, зважаючи на високу інтенсивність руху з великою швидкістю, необхідно, окрім заходів покращення видимості, змінити деякі параметри переходу: знизити ймовірність виникнення ситуацій, що призводять до смерті чи травмування:
Однією з проблем перетинання цього переходу є те, що якраз перед ним розпочинається розширення проїжджої частини з 1-єї до 2-х смуг руху. Потреби в розширенні саме перед переходом немає, тому вважаємо необхідним перенести розширення за перехід, таким чином, виключаючи можливість випередження в межах переходу
Другою проблемою є надмірність ширини смуг руху - 5,3м. Оскільки цього недостатньо для 2 смуг руху (6-6,5м), в яких немає й потреби, вважаємо необхідним звузити ширину смуги до 4,5м (3,5+1м) – влаштувавши острівок безпеки, що унеможливить обгін.

Єдиним «але» може бути трактування наших норм щодо вулиць з тролейбусним рухом.
В європейських ж містах це є нормою:
Люблін (Польща)

Мілан (Італія)

Цюрих (Швейцарія) -

Аналогічний приклад, тільки вже без тролейбусного руху, перехід на вулиці С.Бандери, поруч виходу з парку:


Звісно, є переходи на інтенсивно завантажених магістралях, де доцільним буде переформатування вулиць із широких 1+1 в необхідних 2+1 смуги, з встановленням світлофору, але проблеми влаштувати острівки зараз (на роки) там немає.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.