Секрет сімейного щастя… у спілкуванні. Як спілкуватись у сім’ї правильно?

Якщо бути щирим та чесним, то вміння комунікувати - це фундамент будь-яких стосунків. Ми дивні. Маємо надзвичайну можливість та здатність говорити. Більше того, ми навіть для одного і того ж поняття винаходимо різні слова, аби яскравіше описати свої почуття. Журналісти, письменники, політики знають, що є певні закони Слова, дотримуючись яких, ми стаємо справжніми майстрами і можемо завоювати серця читачів чи то виборців.

Успішні твори, як і неуспішні промови політиків швидко розбирають на цитати, і вони ще довго яскраво живуть, а часто продовжують жити і після смерті авторів. Словом можна лікувати та заподіяти шкоду. Всі ми це знаємо і розуміємо, але що ж відбувається, коли мова заходить про спілкування в сім’ї? Ми стаємо настільки егоїстичними і втомленими, що на найголовніше в нас не вистачає часу.

Спілкування, як і багато інших сфер, має свої закони, та зрештою, аби бути ефективним, цьому треба вчитись.

Перша складність, з якою ми стикаємось, розпочинаючи процес комунікації, це те, що ми різні. Звісно, перше, що необхідно врахувати, це різницю у наших темпераментах. Якщо ваш чоловік чи дружина -екстраверт, а ви інтроверт, то процес донесення Вами інформації чи вираження емоцій буде надзвичайно різним. І це не можна і не потрібно змінювати, навіть більше: в цьому випадку не можливо змінити людину без шкоди для неї. Нам необхідно зрозуміти нашу половинку та адаптуватись до неї. Спробуйте провести експеримент. Візьміть записник та прогуляйтесь із своїм партнером. Нехай це буде відстань близько кілометра або більше. Під час прогулянки не спілкуйтесь, але записуйте все те, що привертає вашу увагу. А потім зачитайте ці списки. Скоріше за все, вони будуть містити відмінності, а в декого відрізнятимуться суттєво. Чому? Бо ж ми різні і по-різному сприймаємо інформацію.

Наше виховання та минуле - ось ще одна складова, яку необхідно враховувати та пам’ятати. Те, що було вчора, впливає на наші відмінності. Ми прийшли в шлюб, будучи певним чином сформованими, із своїм досвідом, культурою спілкування, яка є різною в кожній сім’ї. Спробуйте дати визначення кільком поняттям і ви зрозумієте, що і багато слів ми вживаємо, вкладаючи в них різне значення. Декарту приписують такі слова: «Якби людство домовилось про спільне розуміння значення змісту слів, то майже 90% проблем зникло б».

Складність друга. Невміння слухати. Давайте підемо від зворотнього та розглянемо характеристики хорошого слухача. Якщо спілкування - базова річ для успішного шлюбу, то слухання - це фундамент для успішного спілкування. Стівен Кові у своєму бестселері “7 звичок надзвичайно ефективних людей” описує звичку, яку називає “Спочатку прагніть зрозуміти, потім - бути зрозумілим”. Щоб навчитись слухати, необхідно усвідомити, що язик часто робить нас глухими. Кожна людина хоче, щоб її розуміли, і, безумовно, цього прагнуть чоловік, дружина, діти.

Хороший слухач - це той, хто слухає не лише вухами, але й очима та серцем. Є багато досліджень, які стверджують, що через слова ми передаємо та приймаємо лише частину інформації. Саме тому, щоб почути когось, необхідно не лише чути те, що було сказано, але і те, як це було сказане. Емоції мають значення.

Хороший слухач - це той, хто ставить себе на місце іншої людини. Зрозумійте, розмова - це не змагання. Наша мета в комунікації — зрозуміти і лише тоді говорити. Спробуйте не інтерпретувати, не пояснювати, але подивитися на проблему чи ситуацію з точки зору вашого чоловіка чи дружини.

Хороший слухач - це той, хто вміє відзеркалювати. Що робить дзеркало? Дає поради? Оцінює? Та, звісно, ні. Дзеркало лише показує те, як ми виглядаємо. Техніка відзеркалювання - це коли ми починаємо із слів: “Я правильно розумію, ти маєш на увазі те і те” або “Я правильно розумію, ти відчуваєш те і те”.

Окрім цих двох складнощів, у спілкування є і вороги. З одного боку, аби слухати, необхідно мовчати, але неможливо і не потрібно мовчати постійно. Аби наша половинка нас зрозуміла, нам необхідно говорити. Думати, як і що говорити, намагатись зробити послання зрозумілим для іншої сторони, але не мовчати. Звісно, є час мовчати, але саме по собі мовчання, яке практикують в багатьох родинах, — це ворог. Щоб спілкуватись і бути зрозумілим, необхідно прикладати зусилля. Бувають дні і моменти, коли не хочеться говорити, але такі перерви мають бути тимчасові і короткострокові. Не можна нікого карати мовчанням. Відчуваєш біль чи неприємність? Скажи про це. Скільки  ми не жили б разом і як добре ми не були б знайомі, не завжди ваш чоловік чи дружина може здогадатись про те, що відбувається зараз. Ми різні, пам’ятаєте?

Образи - ось ще один ворог у спілкування. Говорячи щось неприємне та болюче, ми насправді нічого не досягаємо. В більшості випадків будемо жалкувати про сказане гарячково. Образи можна розглядати, як незріле керування емоціями. І ось тут справді краще промовчати і тричі подумати, ніж сказати щось, що образить. Необхідно чітко розділяти те, що є правдою і може завдати біль, дискомфорт і образи. Це різні речі. Правду казати потрібно, а образи відкинути геть. 

Останній ворог спілкування, який я хочу розглянути у цій невеличкій статті, - це самозахист. Невміння і страх бути вразливим заважає спілкуванню та побудові міцних стосунків. Самозахист як елемент спілкування ми використовуємо, коли не маємо довіри чи боїмось. Він не допомагає розвитку стосунків, бо ж не показує суті і переводить комунікацію з рівня взаєморозуміння на змагання. Чоловік і дружина мусять створити такі умови для спілкування, щоб не було потреби захищати себе. Відкритість та довіра - це не лише плід спілкування, але його фундамент. Те, що сприятиме цьому фундаменту та допоможе уникнути самозахисту, - це визнання своїх помилок та прощення. Коли я знаю, що мене вислухають та спробують зрозуміти, коли я знаю, що маю право на помилку та прощення, коли знаю, що ніхто не буде відмовчуватись у якості покарання, я не боюсь бути вразливим і не маю потреби у самозахисті.

Пам’ятайте, спілкування - це двосторонній процес, без якого неможливе сімейне щастя і якому необхідно вчитись.

Сергій Терентьєв, директор освітніх проектів Фонду спияння лідерству "Стандарт"

Коментарі

Та ні, не криза. Є про що ще писати і пишу. але в той момент (і сьогодні теж) вважаю, що тема важлива і актуальна. А що, Вас, так збентежило?

Більше нема про що писати? Криза жанру?

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.