21-річний гончар із Рівненщини, який матиме президентську стипендію, буде вчити дітей

За гончарний круг він сів раніше, аніж навчився говорити. Сьогодні виготовляє з глини і традиційні глечики, і горщики, і підсвічники, і макітри. А ще композиції, де є керамічні гаджети - таким було одне із замовлень.  21-річний гончар Роман Андрощук із міста Березне цьогоріч отримуватиме президентську стипендію. Відповідний указ підписав глава держави.

Працювати із глиною Романа навчив батько – знаний на Рівненщині гончар Віктор Андрощук. На сьогодні він єдиний в області виготовляє чорнодимлену кераміку. Чоловік  навчив цьому вмінню і сина. Каже, це тепер така кераміка є рідкісною, а раніше була доволі поширена. Тим часом талант художника у них родинний, розповідає пан Віктор.

Віктор Андрощук на "Музейних гостинах"

- Ще моя бабуся дуже гарно малювала. Мала до того хист. Пам’ятаю, як вчила мене малювати коника, - згадує чоловік. – А до гончарства мене привів випадок. Знайомі розповіли, що приїхав майстер із Галереччини (Львівська область). Я прийшов до нього, а він якраз глечик ліпив.  Я не міг відірвати погляду. Зрозумів, що буду цим займатися. Так воно і сталося. Я був дуже радий, що син народився, вже коли я був гончарем.

Роман почав ліпити з глини, коли був школярем. Батько заохочував – перші горщики купував у сина сам. А потім були і замовлення, і участь у всеукраїнських фестивалях. Тепер Роман має свій почерк гончара. Сьогодні чи не найбільше йому подобається працювати з молочною керамікою. Ці вироби мають характерний коричневий відтінок. Натомість така назва пов’язана з тим, що під час виготовлення глиняний посуд на певному з етапів вимочується в молоці.

- У нас у сім'ї є фото, де я ще маленький сиджу в тата на колінах за гончарним кругом. Я тоді, мабуть, ще й говорити не вмів, - розповідає Роман Андрощук. - Коли я тільки починав ліпити з глини, це були різноманітні фігурки, потім сільнички, а згодом і інші вироби. Зараз це вже переросло у роботу. У цьому ремеслі важливо дотримуватися автентичності. Так, кераміку випалюємо у печі на дровах, а не в електричній.

Насправді ж яким би сучасним виріб не був, все-одно він ґрунтується на традиційному. Саме тому батько навчив сина робити і барильце, і куманець  - фігурну посудину, що має форму колеса, з носиком та ручкою. Її зазвичай ставили на святковий стіл і наливали квас чи наливку. Виготовлення такого виробу – чи не найскладніше. Але це основа, переконують майстри.

Тим часом Роман Андрощук після коледжу планує продовжувати навчання в університеті і надалі займатися гончарством. А ще буде проводити майстер-класи для дітей.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.