У Рівному зібрали унікальну колекцію виробів ковалів із усієї України

Металевий вітрильник, який летить на повітряній кулі, тонкі фігурки людей-шахів, казкові персонажі, танцююча пара, бджола над квіткою, рицарські обладунки, канделябри несподіваних форм. Усе це можна побачити у нововідкритій арт-галереї ковальства. Вона перша і поки що єдина в Україні. Тут зібрано більше двох сотень кованих скульптур майстрів із різних регіонів. Колекцію формували понад 10 років і на сьогодні  вона унікальна. Адже багато виробів існує в єдиному екземплярі.  Натомість все почалося з філігранної кованої туфельки.

- Так склалося, що по роботі я їздила на різноманітні виставки та фестивалі  з ковальства. Звідти привозила різноманітні сувеніри. Першим таким виробом стала туфелька, яку викували в Івано-Франківську. Я не мала наміру створювати музей, така ідея виникла значно пізніше. Просто хотілося, щоб витвори майстрів-ковалів могло побачити більше людей. Спочатку це була музейна кімната, а тепер, щоб вмістити всі цікаві роботи, відкрили арт-галерею. Вона стала першою в Україні, - розповідає ініціаторка проекту та директор арт-галереї Ніна Крока. Жінка також є засновницею фестивалю «Металеве серце України», який у Рівному проводили вже чотири роки поспіль.

Масивні ковані скульптури розмістили просто неба. Серед них є й такі, що сягають трьох метрів. Натомість більш тонкі вироби знаходяться у приміщенні. Тут зібрано роботи кращих ковалів України, що були представлені на фестивалях. Тим часом чимало авторів дарує свої вироби. Адже їм важливо показати своє вміння загалу, переконує  Ніна Крока. Разом із тим у галереї представлені різні стилі і напрямки ковальства.  Є й доволі незвичні  екземпляри. Наприклад, копія царської каплиці, виготовлена з нержавійки.

- Взагалі з таким матеріалом ковалі зазвичай не працюють. Це рідкість. Нержавійку складно обробляти. І тим не менше, в Україні є майстер, який цим займається. У нього незвичне хобі – чоловік вивчає історію царських родин і все, що з ними пов’язано. Тому й з’явився такий витвір, як ця капличка, - пояснює Ніна Крока. Ця скульптура доволі масивна – важить понад дві тонни.

Майстри, які працюють із металом, експериментують у своїй роботі, поєднуючи різні матеріали. Так, у кованих скульптурах з’являється дерево, є мушлі, а також бурштин, адже це родзинка Рівненщини.

Водночас ковалі переконують, що така арт-галерея – це майданчик, який їх об’єднує і дає можливість демонструвати свої роботи.

Ключові слова: