Емфітевзис як спосіб обійти мораторій на продаж землі. Чи часто вдаються до нього на Рівненщині?

Емфітевзис як спосіб обійти мораторій на продаж землі.  Чи часто вдаються до нього на Рівненщині?
0
472
0
Емфітевзис як спосіб обійти мораторій на продаж землі.  Чи часто вдаються до нього на Рівненщині?

В умовах, коли вже 17 років українці не мають права купувати, продавати та, фактично, володіти власною землею, не могли не з’явитися альтернативні способи отримати землю в довгострокове користування.

Один з таких способів емфітевзис - це договір про придбання прав на користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб, яка належить іншій особі.

У такий спосіб, згідно баз даних Моніторингу земельних відносин, який був започаткований в рамках проекту Світового Банку та провів повну інвентаризацію всієї ріллі в земельному кадастрі, лише у 2016 році були передані новим власникам (тобто фактично продані, в обхід закону) 11,2 тис. ділянок с/г землі загальною площею 40 тис. га.

Водночас, хоча цей спосіб дійсно дозволяє старим і новим власникам земельних паїв обійти мораторій, він створює великі ризики як для продавців, які, через обмеження конкуренції на ринку, не в змозі отримати справедливу вартість за свій пай, так і для покупців, які, сплачуючи кошти за землю, формально  все ж таки не є власниками цих ділянок. Крім того, колізія між тим, хто є формальним і фактичним власником паю, створює щеодне, суттєве джерело корупції та махінацій з податками.

Емфітевзис виникає на підставі договору між власником земельної ділянки та особою, яка виявила бажання користуватися цією земельною ділянкою для сільгосппотреб, може бути строковим і безстроковим, для земель державної та комунальної власності строк емфітевзису не може перевищувати 50 років, передбачається можливість продажу та успадкування права користування. Так, фактично власник не може продати землю, але може продати право нею користуватися та обробляти її.

Як правило, договори емфітевзису укладають невеликі підприємства, які обробляють укрупнені земельні ділянки в десятки гектарів. Це вигідно для власників садів, виноградників та інших багаторічних насаджень, бо дає можливість захистити своє право на вирощені рослини та не втратити оренду, коли сад чи ягідник стане товарним. Великим гравцям ринку, земельний банк яких складають розпайовані землі, як правило, емфітевзис нецікавий.

Ця, одна з небагатьох легальних схем оформлення тривалих прав користування земельною ділянкою, несе певні ризики. По-перше, за оцінками юристів, щоб не платити податки з усієї суми, сплаченої за набуття права користування земельною ділянкою, часто, реальну суму угоди в договорі не вказують. А це несе ризик для продавця, що й на руки він отримає не реальну суму, а занижену, (ту, яку вказали у договорі). По-друге, фіскальна служба, розуміючи, що емфітевзиси часто продають по занижених схемах, може ініціювати визнання договорів емфітевзису «удаваним правочином» і, як наслідок, визнати його недійсним. Для покупця ризик полягає у тому, що він не стає власником. Він оформлює своє право користування на договірних відносинах і можливість розривання договору залишається.

Серед регіонів за кількістю проведених у 2016 транзакцій емфітевзису з передачі у користування сільськогосподарських земель лідирують Полтавська (1664), Одеська (1438), Сумська (1424), Дніпропетровська (1212), Донецька (967) області.

Найменше вдавались до емфітевзису – в Івано-Франківській (3), Волинській (7), Кіровоградській (11), Львівській (17) областях.

За площею сільськогосподарських земель, що були передані у право користування через інструмент емфітевзису, в лідерах – Полтавська (4 827 га), Кіровоградська (4 401 га), Одеська (4 198 га), Запорізька (4 151 га), Дніпропетровська (4 128 га) області.

Найменше землі передали у користування – в Івано-Франківській (5.2 га), Волинській (18.2 га), Львівській (31.4 га), Тернопільській (121.9 га) областях.

 

Матеріали підготовлено за інформацією Проекту «Підтримка реформ у сільському господарстві та земельних відносинах в Україні»

0
Гроші # Рівне # торгівля землею
Щоб отримати доступ до усіх коментарів або залишити відгук потрібно:
Найцікавіші матеріали
239
Сьогодні у Рівному відкрили пам'ятник Спідвеїсту
Сьогодні урочисто відкрили пам'тник спідвеїсту біля стадіону Мототрек.
0
Читати далі
144
В День Рівного нагородили достойних містян
В міському будинку культури відбулася урочиста академія з нагоди Дня міста
0
Читати далі
233
"Забіг у вишиванках" в Рівному вдався (ФОТО)
До Дня Незалежності у Рівному вчора, 24 серпня, пройшов четвертий забіг у вишиванках. Вулицями міста пробігли 238 учасників, вбрані у вишиті футболки та сорочки.
0
Читати далі
296
У Дубно горів автомобіль (ФОТО)
0
Читати далі
132
Фінал футбольного Кубку Рівненщини заплановано на 14 вересня
Фінальний поєдинок, у якому команди області боротимуться за Кубок Рівненщини 2019 р, відбудеться 14 вересня. Таке рішення ухвалили члени Виконавчого комітету Рівненської обласної федерації футболу на засідання 22 серпня.
0
Читати далі
231
Рівненський "Верес" переміг "Ужгород"
Друга футбольна ліга України. 5 тур
0
Читати далі
340
Сьогодні визначили найсильніших захисників Рівного (ФОТО)
Сьогодні з нагоди 28-ї річниці Дня Незалежності України в Рівному серед силових структур області пройшли змагання "Найсильніший захисник. Рівне 2019".
0
Читати далі
142
Рівняни не піднялись на п'єдестал Чемпіонату України
З 13 по 16 серпня 2019 року на базі навчально-відновлювального центру Українського товариства глухих «Пуща Водиця» м. Київ, відбувся чемпіонат України з волейболу пляжного U21 (чоловіки) серед спортсменів з вадами слуху.
0
Читати далі
176
Юні рівненські вересівці перемогли на турнірі пам`яті тренера Юрія Шморгуна
У Рiвному завершився 17-й турнip пам`ятi тренера Юрiя Володимировича Шморгуна (юнаки 2006-2007 р.н.), організований за сприяння Рівненської обласної федерації футболу. Серед шести юнацьких команд Рівненщини (ДЮСШ "Верес" U-12, U-13, КОЛІФКіС, БЛІСП, ХФК "
0
Читати далі